Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#91
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007

 Alex_Dum, on Apr 7 2007, 09:36, said:

ma refer la faptul ca se imbina si pe latime si pe lungime si pun primul rand pe lungime sa zic, trec la al-2lea, pun prima placa, iar pe urma, daca imbin a 2-a cu primul rand, cum o mai imbin cu cea de langa din al 2-lea rand, nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic, ti-am facut un mic desen, poate te ajuta.
   Apuca-te sa montezi si vei vedea ca este usor. Imbina placa 2 din randul 2 pe lungime cu cea din primul rand si apoi pe latime batand cum ti-am explicat. Pe lungime o sa vezi ca se imbina relativ simplu, trebuie doar sa ridici in sus, sa o potrivesti in lacasul de clik si o lasi in jos. Daca nu intra din prima mai incerci. Cand ajungi la perete si nu mai ai loc sa bati te-ar ajuta o tija metalica, este exemplificata in una din imaginile care le-a trimis "draku" cu instructiunile. Daca nu ai o poti inlocui cu ceva, astfel incat sa faci o parghie. Nu stiu sa explic mai bine, ti-am spus te-ar ajuta mult sa vezi pe cineva facand asta. Sa nu uiti sa incepi intotdeauna un nou rand cu o placa de o alta lungime decat cea de pe lungimea ei, astfel incat imbinarea sa nu se faca in linie dreapta, asa cum ai desenat tu. Sper ca stii ca iti trebuie un instrument de taiat placile. Succes si Paste fericit!

#92
dlnatur

dlnatur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2007
Salut,

Am parchetat, am raschetat la greu lemn masiv: fag, stejar etc.
Insa nu am montat din bambus. Atat am auzit ca e mai sensibil (nu il puteti compara niciodata cu stejarul)
Daca tot vrei ceva tare incearca lemn de tec (sincer nu cred ca o sa gasesti asa ceva), dar e ceva de nedescris la lemnul asta. Cel mai tare lemn. !!!
Cateva sfaturi:
- izolatia conteaza foarte mult. Daca pui parchet laminat inainte sa ingropi in sapa un izolator (polistiren) pt sa nu dai voie la apa sa urce la parchet ca se umfla.
pt parchet normal se izoleaza: peste beton se intinde in mod uniform bitum apoi peste hartie gudronata apoi iara bitum de care se prinde parchetul (e o metoda mai grea dar e ok, nu mi s-a umflat niciodata parchetul)
- indiferent de parchet se lasa aprox 2 cm pana la perete ( nu se ingroapa in perete) trebuie sa respire si in cazul in care vrea sa se umfle sa aibe unde sa se duca.
- recomand palux de azur are un acid foarte puternic care omoara toate carile si protejeaza in timp, dar miroase foarte urat si persista 2-3 saptamini, nu folositi paluxurile sau lacurile ecologice pe baza de apa se decojeste repede si nu protejeaza lemnul. Atentie nu se da intr-un strat gros nu poti face luciu uniform. Se da in mai multe straturi si anume 3. Dupa fiecare strat se inlatura asperitatile pentru a nu se agata ciorapii pentru a forma o suprafata fina (prin smirgluire cu smirglu fin de 60 sau chiar 80). Ultimul strat trebuie dat subtire si pe zi ca altfel nu se vede.  


Succes

#93
dlnatur

dlnatur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2007
si inca ceva.

greu gisiti lemn uscat complet 100 % . alfel lemnul lucra si asa apar crapaturile dintre piese si intradevar e neplacut. daca mai e si mesterul nepriceput sau plictisit (e o meserie nu prea cunoscuta si isi permit) si nu pune suficient bitum (sau cu ce lipeste) piesele se vor misca si e nasol.
Chiar daca veti cumpara parchet la care vanzatorul va spune ca are lemnul uscat sa-l lasati daca aveti posibilitate in pod (sau undeva la uscare) aprox timp de 2 ani.
Pentru ca lemnul sa fie uscat complet el de la inceput trebuie taiat iarna din padure pentru ca seva sa fie retrasa ca el sa aiba putina umiditate.
Pe urma se prelucreaza si se usuca complet.

La cat lemn s-a taiat la noi nu mai sti care cum a fost taiat si care e bine prelucrat.

La mine in camera mi-am pus parchet laminat de 8 cm de trafic intens din considerentele de mai sus. Daca ma satur de culoarea pe care am ales-0 il voi schimba si tot nu ajung la pretul parchetului din lemn masiv.

#94
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
dlnatur, iti multumesc pentru sfaturi!
Sub sapa am pus polistiren extrudat de 3 cm grosime! Sapa a fost turnata acum cca o luna de zile si mai dureaza cel putin o luna pina va ajunge parchetul la mine!  Oricum nu o sa ma grabesc cu montajul lui fiindca e multa umezeala in casa dupa tencuire! Parchetul de care vorbesc nu necesita paluxare, este gata lacuit!
Nu ai auzit cum se comporta in timp?
Am vrut la un moment dat sa punem parchet clasic de stejar dar nu aveam unde sa il depozitez pentru uscare si cel ce l-am gasit in Timisoara costa tot 80 de RON mp, mai trebuie raschetat si paluxat si daca nu gasesti un meserias bun sa il puna asa cum spui si tu poti sa ai probleme!

#95
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007
Salutare tuturor,

Am cautat pe forum si nu am gasit nimic interesant despre parchetul masiv.

Am cumparat de curand un aparatament si as vrea sa reconditionez parchetul. Blocul este din 1974, cu parchet masiv clasiv, lamelar, batut pe niste grinzi de lemn. Acum vin intrebarile:

1. Cum pot scoate parchetul? Stiu ca ar trebui sa scot una din scandurile care vin paralel cu peretele, dar nu stiu de unde sa incep exact (banuiesc ca de la usa).

2. Ca sa il rebat, ce scule imi trebuie?

3. Imi trebuie adeziv ca sa lipesc intre ele lamelele de parchet?

4. Cu ce sa-i dau dupa ce il raschetez: palux sau lac?

5. Orice alt sfat care vi se pare de folos.

Am gasit foarte putina documentatie pe internet despre montarea si mai ales demontarea parchetului masiv. Pentru raschetare si paluxare probabil voi apela la un parchetar cu scule adecvate.

Multumesc!

#96
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mestere- daca scoti parchetul- in veci nu-l mai pui calumea la loc. Se rupe cand il scoti- ca e fixat si cu aracet (asa am si eu in casa- stiu ca l-am ajutat pe tata acum vreo 20 de ani sa-l bata). Ai doua solutii:
1. slefuiest bine parchetul deja existent, umpli fisurile cu chit (cumparat sau facut din aracet si span din ala fin rezultat dupa slefuire), usuci, slefuiesti, degresezi, dai 2 maini de lac, slefuiesti cu un smirghel fin, mai dai inca una-doua maini de lac si-ti faci  freza-n el la orice ora sau:
2. scoti parchetul si-ti pui altul (ai sa vezi ce implica acest lucru).

In oricare caz- ai nevoie de un slefuitor cu banda, cateva benzi cu granulatie diferita, diluant, carpe, lac special si penson si NU UITA: masca de gaze- NU GLUMESC!!!! Am dat cu palux o camera de 4x5 m si am avut dureri de cat o zi, cu toate ca am avut ventilator, am purtat uun tifon gros imbibat cu apa peste nas si gura iar geamurile- 4- au fost deschise. Insa a iesit BETON!!! Daca vrei sa-ti montezi singur parchetul- e nevoie de mai multe scule, te chinui mai mult, faci zgomot la greu- te ia mult mai scump.
Poti pune o poza clara cu parchetul din acea camera? Sa-mi fac o idee daca merita sau nu inlocuirea...

#97
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007
Multumesc de sfaturi.

Voi pune poze de indata ce le fac :D. Treaba e ca parchetul scartaie in unele locuri si pe ici-colo exista lufturi relativ mari (3-4mm).

Crezi ca un  parchetar profesionist ar fi in stare sa-l rebata fara sa rupa sipcile?

De raschetat cred ca pot s-o fac si singur fara probleme, eventual daca nu iese sa chem un profesionist :).

#98
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Un meserias te-ar putea sfatui mai bine. Daca scartaie- e nasol- eu am oroare la asa ceva. Poti incerca cu ceva ulei bagat printre sipci, cu seringa. Un meserias o sa te coste desul de mult- insa va merita!

#99
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Ce scule dom'le ce scule..ca sa il schimbi nu e mare filozofie..iei al mai tare topor pe care-l gasesti si incepi sa-i dai (acu' la bloc nu stiu cum e cu scosu lui dar cand am ajutat un prieten sa-si schimbe parchetu la casa a fost distractie mare  :D ) . Am golit camera si am dat cu toporu in parchetu aproape putrezit pana n-a mai stiut de el..dedesubt erau niste scanduri (putrezite si alea) si sub scanduri niste lemne mari (nu stiu cum sa le zic acum). Daca gasesc va pun si poze..

#100
rchiorean

rchiorean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2007
M-ar interesa care metoda de montaj a parchetului este mai buna:pe placi de OSB sau pe sapa? Si de ce? Va multumesc.

#101
ches

ches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.04.2007
Iata si pozele promise. Una dintre ele este cu parchetul din dormitorul mic (pe care nu trebuie decat sa-l raschetez si sa-i umplu rosturile), cealalta e din dormitorul mare unde trebuie rebatut. Din pacate in cea cu dormitorul mare se vede mult mai bine geamul decat parchetul :P (poza nu a fost facuta de mine :D).
Eu n-as vrea sa schimb parchetul pt ca pretul pe mp este imens si nu imi permit. Plus ca am f mult de lucru cu holul, baia si bucataria...

Attached Files



#102
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
rascheta, slefuit, chituit si lacuit! Pacat de el sa-l scoti!

#103
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Dupa montarea parchetului laminat, distantierele (penele) se lasa acolo urmand a fi acoperite de plinta sau se scot?

#104
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007
Se scot.

#105
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
penele se pun la montaj pentru a lasa loc e de dilatatie (umezeala, aclimatizare). Daca le lasi, risti sa te trezesti ca se "umfla in sus " parchetul.

#106
cotoi1

cotoi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.03.2007
Nu scoate un parchet masiv decit daca e putrezit! Vrei sa pui de ala melaminat, din carton? Ia si il rascheteaza (cu un slefuitor cu banda daca n-ai rascheta- rascheta e de fapt o rama de rindea). Chiar daca iei un slefuitor cu banda, tot iesi mult mai ieftin decit daca ai cumpara parchet melaminat.

Edited by cotoi1, 04 May 2007 - 06:55.


#107
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Eu am facut treaba asta acum doua saptamani.
Am chemat un mester si mi-a raschetat si lacuit parchetul la pretul de 11 ron/mp, plus 200 ron lacul (8 litri). Am cumparat ceva lac numit Prolux, recomandat de mester. A iesit super. E drept ca n-am avut probleme nici cu scartaitul si nici cu rostul dintre placi. Sipcile de la margine le-am inlocuit pentru ca ar fi fost prea mult de lucru cu ele sa le slefuiesc. Trebuia facuta manual operatia asta si eu spun ca nu merita.
Bafta!

#108
Norad

Norad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.10.2003
Ziceti-mi si mie la montajul parchetului cu click , la fiecare rand trebuie plecat mereu din aceeasi parte sau merge montat ca sa spun asa "dus-intors" ( adica plecat din dreapta spre stanga sa ziceam  , randul urmator sa o iau de la stanga  la dreapta ). Apoi, montajul in sine, se face placa cu placa pentru ca aceea imbinare click trebuie sa fie facuta si in lateral pe rand , nu numai pe randul anterior SAU  imbin un rand si incerc sa il prind de randul anterior ( am incercat asa  si nu prea mi-a iesit , cu al doilea rand , probabil ca de la al treilea rand lucrurile se mai simplifica. La mine e si o chestie un pic mai complicata pentru ca primul rand intra sub  un canal  de plastic pe unde am mai multe fire si tevile de la centrala si lucrez destul de greu cu distantierii). Azi am plecat si am lasat lucrurile in acest stadiu, maine dimineata o sa reiau treaba,  sper sa imi iasa.  Am vazut ca nu poti sa bati prea mult in el pentru ca se deterioreaza. Mi-am luat un asa zis kit din Bricostore, dar cred ca imi trebuie oricum un ciocan de cauciuc. Ce mai vreau sa stiu: am vazut ca multi folosesc fierastraul pendular la taiat : banuiesc ca taiati parchetul pe spate  pentru pe fata am vazut ca se deterioreaza. Eu mi-am luat un pendular cu laser si am folosit niste panze de metal pentru ca au dintii mai mici ( exista cum panze speciale pentru parchet laminat ?) si am obtinut rezultate acceptabile , oricum zona taiata intra sub plinta. Treaba e ca mai am un  parchet laminat montat cu adeziv acum 5 ani  si e pefect  si acum . Tipul  care mi l-a pus folosea un fierastrau circular ( am si din acela  dar am preferat pendularul ptr. ca mi se parea  mai simpu de folosit) cu care taia fara probleme.  Sper sa nu am vreo surpriza neplacuta cu clickul asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate