Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2806 replies to this topic

#73
mertec

mertec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.03.2007

 lavv, pe Mar 19 2007, 14:24, a scris:

Buna!

A pus cineva parchet peste gresie -  asa am cumparat apartamentul cu gresie in sufrageria care e deasupra uscatoriei..tine rece si intentionez sa pun parchet.
Se poate? e vreo problema..ce ziceti?

multumesc anticipat.

si eu sunt in aceeasi situatie. va rog sfaturi de la cei care au incercat! multumesc. mihai

#74
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007
Eu vreau sa pun parchet din lemn triplustratificat. A mai folosit cineva asa ceva? Cum se comparta in timp? Parchetul e totusi din lemn, este gata lacuit, se monteaza ca parchetul laminat.

#75
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
La vechiul apartament am pus parchet de bambus triplustratificat..arata bine cand lam pus..dar nu prea rezistent..sa facut varza intrun an..
Prima poza este ce bun..a 2-a cel triplustratificat de bambus..

Attached Files


Edited by Valy1, 25 March 2007 - 16:34.


#76
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Ma apropii de finalizarea casei si a inceput sa se puna problema parchetului. Cum nu vrem sub nici o forma parchet laminat si nu prea am gasit un parchet clasic care sa ne placa (mie si sotiei) am ajuns la parchetul de bambus!
Vreau sa va intreb cit de bun este in timp, daca lacul protector rezista bine la utilizarea zilnica si daca este o investitie buna? Se monteaza usor, este plan dupa montare?
S-a oferit cineva sa imi aduca parchet de bambus din China la pretul de 80 de RON metrul patrat. Am vazut deja cum arata parchetul respectiv, este triplu stratificat si are cam 2 cm grosime si este cu dublu click. Lacul cu care este acoperit nu am reusit sa il zgirii cu unghia si pare destul de rezistent. Dimensiunea este de cca 12x100 cm. De frumos este frumos dar as vrea citeva impresii de la cei care au deja montat asa ceva.

Multumesc!

#77
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am studiat si eu, insa am renunatat la el.
Arata super, deschide toata casa si este ff. lucios, DAR e indejuns sa dai cu unghia pe el si sa se vada urma, prin urmare imediat dupa ce il monezi vor aparea semnele de folosiinta, iar unde face contact mobila cu el.. va fi semi-dezastru.

O alternativa eleganta este parchetul triplu statificat.
Ca esenta daca tot vrei ceva deschis, dar rezistent, recomand fagul sau mesteacanul.

Mie imi place si stejarul peste care se de un strat gros de lac.

#78
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Treaba-i ca nevasta-mea vrea musai placi mari, nu din asta mic cum e parchetul clasic! Parchet triplu stratificat am vazut in practiker  si era pe la 84 de ron metrul patrat! In alte locuri din Timisoara am mai vazut parchet de bambus si cel mai ieftin era la 105 ron! Repet, eu nu am reusit sa il zgirii cu unghia parchetul ala! Poate am unghiile mai moi :rolleyes: !
Ma intereseaza si cum se comporta in timp, daca ulterior mai poate fi rectificat si paluxat!

#79
tryn

tryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.07.2006

 kodiak, pe Apr 4 2007, 22:40, a scris:

Treaba-i ca nevasta-mea vrea musai placi mari, nu din asta mic cum e parchetul clasic! Parchet triplu stratificat am vazut in practiker  si era pe la 84 de ron metrul patrat! In alte locuri din Timisoara am mai vazut parchet de bambus si cel mai ieftin era la 105 ron! Repet, eu nu am reusit sa il zgirii cu unghia parchetul ala! Poate am unghiile mai moi :rolleyes: !
Ma intereseaza si cum se comporta in timp, daca ulterior mai poate fi rectificat si paluxat!

parchetul ndin bambus este foarte sensibil. e doar pentru uz domestic, si, intr-adevar, mobila care sta pe el trebuie sa aiba o "talpa"

#80
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Treaba cu talpa se rezolva!
Am fost azi de am mai vazut undeva parchet triplu stratificat si desi vinzatorul se lauda ca e facut de cele mai mari firme din domeniu (import Austria si Suedia) am fost cam dezamagit, nici unul nu parea atit de solid ca cel chinezesc si in mod sigur n-avea lacul atit de gros! Erau alte esente decit bambus si m-am uitat la aspectul lemnului si parea slab si erau si spatii intre bucatile ce formau stratul intermediar! Am vazut si parchet de bambus la aceeasi firma si pot sa spun ca era foarte departe de cel chinezesc!
O sa ma mai documentez! Ii rog pe cei care citesc topicul si au informatii sa posteze!

Multumesc!

#81
tomcatmouse

tomcatmouse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.04.2007
Aveti idee daca este vreo diferenta in a monta placile de parchet in linie sau cum am auzit ca se spune tzesute??? si care este diferenta ??logica ar fi ca tzesute par fi mai rezistente ??????????dar totusi ce se intampla daca le pun una langa alta fara ca al doilea rand sa fie inceput cu o jumatate de placa
:helpsmilie:

Edited by tomcatmouse, 05 April 2007 - 15:54.


#82
tomcatmouse

tomcatmouse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.04.2007

 boyng-fly, pe Nov 28 2006, 21:03, a scris:

ma gandesc sa-mi montew parchetul laminat singur dar in camera am linoleum(destul de drept) care la cele 2 imbinari(pe lungimea camerei)nu a fost lipit f bine si sa ridicat cu 5 mm probabil daca il lipesc cu ceva nu voi avea probleme  in timp cu parchetul...dar totusi langa perete ramane un gol de aprox. 3 cm neacoperiti cu linoleum(acum sunt mascate de sipcile vechi de lemn)...DAR..probabil cel mai bine ar fi sa-l dezlipesc si sa pun peste vata(sau burete)de 3mm grosime.....Sfatuitima.... :worthy:
ps:nu imi permit sa pun sapa nivelanta(sau cum se zice?)...dar totusi cat m-ar costa cam 20 de mp(sapa)
eu am fost sfatuit de un "mester" sa nu scot linoleul fiid totusi un strat destul de stabil in cazul in care este drept deci asa am si facut ,,dar nu am avut spatiu intre perete si linoleu ,,,,,poate reusesti sa pacalesti cu un alt linoleu taindu-l la dimensiunea care tie iti lipseste ,,,,,,nu e un sfat ci doar o idee

#83
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005
La faza cu laminatul iti dau dreptate(si eu mi-am pus parchet masiv ca sa nu ma simt in casa ca intr-o cladire de birouri sau intr-un magazin),dar nu stiu de ce tii la parchetul triplustratificat,si nu te orientezi spre cel masiv(de 22 de mm,si lat de 70 mm).Si eu am cochetat la inceput cu cel triplustratificat,dar pe langa ca era mai scump,parea si ceva artificial.Si,deoarece peste tot vezi fag si stejar,am optat pt. frasin care arata f.bine(atata doar ca e putin mai moale,dar daca nu umbli cu tocuri cui in casa e OK)si se potriveste cu usile interioare de paltin.Am vazut si parchet de salcie fiert(are o culoare inchisa,merge super cu o mobila stil colonial)care e cel mai dur(mai ceva ca stejarul).Singura problema cu parchetul masiv este uscarea lui fortata in timp scurt,si exista riscul sa se usuce in timp.
   Acum ti-am dat tema de casa,ai la ce sa te gandesti!Sper sa iei cea mai buna hotarare,iti doresc mult succes!!!

#84
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Parchetul masiv nu ii place sotiei, i se pare prea mic! Am avut la apartament o experienta neplacuta cu parchetul masiv care s-a uscat in timp si au aparut crapaturi intre piese iar in unele locuri s-a dezlipit si se misca cind calci pe el!
Multumesc pentru sfaturi!

#85
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007

 tomcatmouse, pe Apr 5 2007, 16:47, a scris:

Aveti idee daca este vreo diferenta in a monta placile de parchet in linie sau cum am auzit ca se spune tzesute??? si care este diferenta ??logica ar fi ca tzesute par fi mai rezistente ??????????dar totusi ce se intampla daca le pun una langa alta fara ca al doilea rand sa fie inceput cu o jumatate de placa
:helpsmilie:
    Daca incepi tot cu o placa intreaga toate imbinarile vor fi in linie, deci este o posibilitate mai mare sa se departeze placile si cred ca nici estetic nu ar da bine. Din ce am vazut la cei ce au pus parchetul la mine, incepeau un nou rand cu bucata ce ramanea de la taierea ultimei bucati din randul anterior, creind astfel si aceasta "tesere" si reducand si pierderile.

#86
mores

mores

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2007
buna

eu mi-am pus parchet de bambus in living si un dormitor, nu demult, e adevarat, arata super si nu e atat de sensibil.
pana la urma parchetul laminat e laminat - asta e!
in alte dormitoare am de cires si nu pot spune ca e mai rezistent, cel putin aparent...

te tin la curent cu starea lui

#87
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007

 Alex_Dum, pe Apr 6 2007, 18:59, a scris:

poate raspunde cineva la intrebarea 1 pt ca si eu sunt in aceasi dilema :)
  Este simplu, dar te-ar ajuta mult sa vezi pe cineva facand asta. Se pune o pana(o bucata lemn) intre perete si prima placa de parchet, cealalta bucata se pune ridicand putin in sus, astfel incat sa se imbine cu prima, apoi se bate cu un ciocan, protejand marginea placii parchetului cu o bucata de pastic dur, poti folosi si un tocator. Se continua asa pana ce termini primul rand, daca e necesar tai ultima bucata de parchet sa se potiveasca exact camerei si pui si la acest capat o pana. Incepi un nou rand cu o placa mai mica (acum le inbini pe lungime cu primul rand si pe latime sa faci un nou rand ) si continui asa pana ce termini toata camera. Nu uita sa pui din loc in loc, la marginea peretelui pene sa nu se ridice parchetul. Nu stiu cat de bine am explicat, sper ca am fost de ceva ajutor. Succes!!

#88
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
ma refer la faptul ca se imbina si pe latime si pe lungime si pun primul rand pe lungime sa zic, trec la al-2lea, pun prima placa, iar pe urma, daca imbin a 2-a cu primul rand, cum o mai imbin cu cea de langa din al 2-lea rand, nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic, ti-am facut un mic desen, poate te ajuta.

Attached Files



#89
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 22.11.2003
poate va ajuta o poza a instructiunilor dintr-un pachet de parchet  :)

Attached Files



#90
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
mi se pare ca cel din instructiune nu e cu click?
Am desfacut cutia si am gasit si eu niste instructiuni, dar pacat ca sunt in maghiara, dar cat de cat mi-am dat seama din imagini

Edited by Alex_Dum, 07 April 2007 - 16:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate