Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#55
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Recomandat ar fi sa scoti mobila in timpul montarii parchetului.

#56
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004
Cine a auzit de parchet Classen nemtesc cum e? Cine are? Merita?

#57
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Intentionez sa montez gresie in holul unui apartament. In celelalte camere (camera de zi, bucatarie, baie) este deocamdata linoleum insa in viitor va fi si acolo parchet sau gresie, dupa caz. Din motive financiare trebuie deocamdata montata gresia doar in hol.
Problema:
- nu stiu la ce inaltime fata de pardoseala sa montez gresia. Cum trebuie sa procedez pentru a calcula inaltimea astfel incat parchetul care va fi montat in camerel adiacente sa fie la acelasi nivel cu holul?
Atasez si o schita facuta de mine. Sper sa intelegeti.

#58
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

 dobrotescunicol, on Jul 24 2006, 04:22, said:

Intentionez sa montez gresie in holul unui apartament. In celelalte camere (camera de zi, bucatarie, baie) este deocamdata linoleum insa in viitor va fi si acolo parchet sau gresie, dupa caz. Din motive financiare trebuie deocamdata montata gresia doar in hol.
Problema:
- nu stiu la ce inaltime fata de pardoseala sa montez gresia. Cum trebuie sa procedez pentru a calcula inaltimea astfel incat parchetul care va fi montat in camerel adiacente sa fie la acelasi nivel cu holul?
Atasez si o schita facuta de mine. Sper sa intelegeti.
Daca pui parchet laminat, nu trebuie sa-ti faci probleme, nivelul la care vine parchetul va fi aproape acelasi cu al gresiei: parchetul 7-8 mm, gresia 6-7 mm ----------- folie parchet 2-3 mm, adeziv gresie 2-3 mm. In zona de trecere dintre  parchet si gresie se monteaza o plinta din aluminiu sau plastic care mascheaza si finiseaza trecerea dintre cele doua zone.

#59
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Da, probabil ca va fi parchet laminat. Multumesc frumos, astept si alte sugestii.
Este de dorit sa fie montata la inalime mai mare sau cat mai joas posibil? -  in ce sens este mai usor de jonglat cu inaltimea parchetului?

#60
udar

udar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.12.2005
Stie cineva cum se moteaza parchetul laminat "dublu click" avand in vedere ca asamblarea este atat pe lungime cat si pe latimea placii??

...poate descrie cineva niste instructiuni "step by step"!  :worthy:

#61
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
De obicei pachetul in care ai cumparat parchetul (10 bucati intr-unul) are instructiuni pe o foaie, pe verso.

#62
s3bi

s3bi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2004
Stiu ca nu s-a mai discutat de mult pe thred-ul asta insa imi incerc si io norocu.
Vreau sa montez intr-un spatiu comercial parchet laminat, am ales aceasta solutie din cazua pretului scazut.
Intrebarea mea este daca pot pune parchetul peste OSB caci alta solutie n-am deoarece jos este dusumea pusa pe grinzi sub care este un beci.
Daca imi puteti da alte ideei va ascult, insa pretul trebuie sa fie cat mai scazut.
P.S. ce fel de parchet recomandati.

#63
lau74dani

lau74dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2006
Intentionez sa imi montez singur parchet in casa si, dupa ce am studiat oferta de pe piata, am ajuns la concluzia ca exista mai multe tipuri de imbinari ale parchetului laminat. Poate mai sunt si altele in afara de cele specificate de mine mai jos dar nu le-am descoperit...
1. Parchet cu imbinare SNAP
2. Parchet cu imbinare SNAP + Click
3. Parchet cu imbinare dublu click
4. Am inteles ca ar mai fi si un tip de parchet cu imbinare SNAP care are din fabrica adeziv pe canturi si trebuie doar udat (cu o chestie speciala care nu am inteles ce este..) apoi imbinat si ramane lipit.

As vrea sa aflu mai exact daca toate aceste tipuri se pot monta fara adeziv, in primul rand, fara chingi si alte ustensile pe care nu am de ce sa le cumpar pentru ca apoi nu mai am ce face cu ele.

#64
boyng-fly

boyng-fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.08.2006
si eu ma gandesc sa-mi montez singur parchetul lam. din cate am inteles la parchetul click nu trebuie adezivi este nevoie de niste unelte:fierastrau pendular(sa nu te chinui)un ciocan cauciucat(sa nu-l deteriorezi) iar pentru parchet de niste accesorii:plinta de perete care se poate monta in diferite moduri plinta de trecere cu distanta(cred)am auzit si de bliduri(ce inseamna?)mai ai nevoie si de rabdare(cat mai multa)pana cand dezlegi tainele acestui mestesug... ;)

si eu ma gandesc sa-mi montez singur parchetul lam. din cate am inteles la parchetul click nu trebuie adezivi (cum ai zis si tu) este nevoie de niste unelte:fierastrau pendular(sa nu te chinui)un ciocan cauciucat(sa nu-l deteriorezi) iar pentru parchet de niste accesorii:plinta de perete care se poate monta in diferite moduri plinta de trecere cu distanta(cred)am auzit si de bliduri(ce inseamna?)mai ai nevoie si de rabdare(cat mai multa)pana cand dezlegi tainele acestui mestesug... ;)

#65
boyng-fly

boyng-fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.08.2006
ma gandesc sa-mi montew parchetul laminat singur dar in camera am linoleum(destul de drept) care la cele 2 imbinari(pe lungimea camerei)nu a fost lipit f bine si sa ridicat cu 5 mm probabil daca il lipesc cu ceva nu voi avea probleme  in timp cu parchetul...dar totusi langa perete ramane un gol de aprox. 3 cm neacoperiti cu linoleum(acum sunt mascate de sipcile vechi de lemn)...DAR..probabil cel mai bine ar fi sa-l dezlipesc si sa pun peste vata(sau burete)de 3mm grosime.....Sfatuitima.... :worthy:






ps:nu imi permit sa pun sapa nivelanta(sau cum se zice?)...dar totusi cat m-ar costa cam 20 de mp(sapa)

#66
adiracz

adiracz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.01.2006
Este foarte simplu sa pui parchet. Toate ofertele din pliante si magazine gen: click, dublu click, fast click, etc. se adreseaza montatorilor nu utilizatorilor/beneficiarilor. Orice parchet laminat, dupa montare, se misca. Se misca la orice calcare sau deplasare de mobila si miscarea are loc la imbinari. Eu am pus acum 5 ani cand inca nu exista click, etc. cu adeziv si se comporta perfect, nu se observa imbinarile. Am vazut destule click unde este trafic mai des se observa clar imbinarea intre placi, pentru ca oricat este de click el se misca si "cartonul" din care este facut, mereu o sa-si creeze rosturi. Eu am procedat asa, la sfatul unor parchetari de parchet de lemn masiv si inca arata perfect. Sapa dreapta. Folie de polietilena(bariera de vapori) apoi acel strat de "burete" de polietilena de 2mm lipit intre fasii cu scotch sa nu se miste. Stinghii de lemn de 1cm la margini, parchetul umplut cu adeziv in profili U si apoi imbinat, batut cu ciocanul si o bucatata de lemn de esenta moale(brad) pentru a nu se deforma, adezivul iese la suprafata parchetului si se sterge imediat cu o carpa umeda. Preferabil este a se monta pependicular cu "caderea " luminii naturale si intretesut (gen zidarie de caramida) sau daca sunt suprafete mici si neuniforme, oblic, pentru a ascunde neparalelismul peretilor sau multe colturi. Adezivul il face sa devina o masa compacta iar la miscare se va misca o suprafata mult mai mare decat in cazul unui simpli "click" E drept, e mai multa munca cu adeziv dar rezultatele in timp sunt spectaculoase. Pentru cine mai vrea sfaturi sunt la dispozitie cu placere.

#67
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Pt. Adiracz, ca vad ca ai experienta: Recent am patit o inundatie, care a cauzat umflarea parchetului laminat pe la imbinari. E prins cu adeziv. Cum fac sa inlocuiesc numai placile umflate, fara sa le stric pe cele bune?

#68
adiracz

adiracz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.01.2006

 JJOne, on Dec 11 2006, 11:33, said:

Pt. Adiracz, ca vad ca ai experienta: Recent am patit o inundatie, care a cauzat umflarea parchetului laminat pe la imbinari. E prins cu adeziv. Cum fac sa inlocuiesc numai placile umflate, fara sa le stric pe cele bune?
Experienta mea este pur personala. Din pacate, nu ai sa poti inlocui doar placile afectate. E imbinat cu adeziv si la scoatere se distruge. Si daca era "click" tot se observau detalii urate la reasamblare. Trebuie scos tot. Asta e, asta e riscul parchetului laminat.

#69
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
chiar si la cele cu click este bine sa pui adeziv; altfel intra apa intre placi la spalat si in timp se modifica culoarea parchetului la imbinari.

#70
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Vedeti ca mai e nevoie de o piesa (nu stiu cum ii spune) cu care sa puteti bate cand ajungeti la sfarsit si ciocanul nu mai are spatiu de manevra (bateti in aceasta piesa, care larandul ei trage de parchet). Eu am facut asa ceva dintr-o bucata de fier, curbata la capete, dar exista de cumparat.

#71
dudescu_marius

dudescu_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2006
da...lamuriti-ma si pe mine... ce-i cu chingile alea?

#72
lavv

lavv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.02.2007
Buna!

A pus cineva parchet peste gresie -  asa am cumparat apartamentul cu gresie in sufrageria care e deasupra uscatoriei..tine rece si intentionez sa pun parchet.
Se poate? e vreo problema..ce ziceti?

multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate