Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2806 replies to this topic

#2395
roamingirl

roamingirl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2017

 swtm, on 11 august 2016 - 10:12, said:

În hornbach parca văzusem un parchet de bambus frumos, dar eu am abandonat ideea pentru ca am vrut să pun rășină epoxidica peste tot.

Buna, cat te-a costat mp de rășină epoxidica? Am făcut puțin research acum si mi se pare o soluție excepționala. Merci.

#2396
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 razvan_andrei82, on 18 aprilie 2017 - 18:33, said:

Vreau un parchet care sa fie in principal un bun izolator termic, deoarece apartamentul de sub noi este gol.
Sunt in exact aceeasi situatie.

Cea mai mare imbunatatire a confortului termic se obtine cu izolatie termica.

Cel mai simplu mod de pus in practica: pui polistiren extrudat de 3 cm grosime (poti sa-l pui chiar peste laminatul existent) si peste extrudat pui alt laminat.

Eu am pus polistirenul peste laminatul vechi. Temperatura pardoselii a crescut de la 9 C (in zona de margine) la 20 C.

#2397
razvan_andrei82

razvan_andrei82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 26.01.2015
Ma inalt prea mult si e cam multa bataie de cap. Cel mai probabil o sa pun mocheta, dar mai caut oferte pt ca cele care imi plac sunt cam 250 lei/mp ( in magazinul Diego).

#2398
gabriela72

gabriela72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns kolfleading. Acum am alta problema: echipa care face pardoseala in apartament insista sa puna plasa tip sarma peste sapa grosiera de 3-4 cm .Succesiunea etapelor ar fi, dupa cum spun ei: polistiren extrudat 3 cm cu , sapa 3-4 cm armata cu plasa de sarma, sapa autonivelanta si apoi folia cu parchetul de 12 mm. Destinatia camerelor e de locuit. Chiar am nevoie de plasa aceasta din sarma sau pot cumpara plasa tip fibra de sticla.

#2399
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 mardraaxi, on 17 august 2016 - 15:51, said:


Cu o mica rectificare: lemnul de bambus nu este moale,nu este nici ca fagul dar nici moale precum iroko nu este,lacul este de proasta calitate,el se zgarie,nu lemnul.
O afacere buna este sa iei bambus care e un lemn bun si relativ ieftin si sa il slefuiesti si lacuiesti cu un lac calitativ.


Stiu ca e de anul trecut postarea dar, fiind foarte tare intr-o dilema (ce parchet e mai ok) imi surade aceasta idee a bambusului, in primul rand pentru ca imi place culoarea si finisajul, si apoi ca e un lemn masiv.
Deci sa inteleg ca il pot slefui doar (nu raschetat) sa aplic un lac calitativ si problema bambusului dispare?
Imi poti recomanda un lac calitativ (eventual si antiderapant) si slefuirea cu ce granulatie se face?
Multam.


#2400
polstel

polstel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.03.2007
Salut dragi forumisti. As dori sa imi faceti niste recomandari de parchet laminat. Nu vreau ceva scump dar nici ceva prost. Calitate rezonabila la un pret rezonabil. Daca stiti magazine care vand produse bune verificate personal de voi si care ofera si montaj contra cost sau inclus in pret.
Multumesc!

#2401
alex_radulescu

alex_radulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2017

 froome, on 24 mai 2017 - 22:23, said:

Stiu ca e de anul trecut postarea dar, fiind foarte tare intr-o dilema (ce parchet e mai ok) imi surade aceasta idee a bambusului, in primul rand pentru ca imi place culoarea si finisajul, si apoi ca e un lemn masiv.
Deci sa inteleg ca il pot slefui doar (nu raschetat) sa aplic un lac calitativ si problema bambusului dispare?
Imi poti recomanda un lac calitativ (eventual si antiderapant) si slefuirea cu ce granulatie se face?
Multam.
1. bambusul e trestie, nu este deloc dur.
2. iroko este printre cele mai dure esente de lemn
3. costurile unei slefuiri si relacuire sunt destul de mari
4. un parchet triplu sau multistratificat este la fel de bun ca unul masiv, sau chiar mai bun din punct de vedere al stabilitatii dimensionale si gasesti in mod sigur un finisaj care sa-ti placa.

#2402
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Ok, merci.
Tinand cont ca la parchetul masiv e mai complicat de pus in opera, plus pretul ridicat pentru calitate, cred ca voi pune stratificat, sau daca nu in cel mai rau caz varianta de laminat minim 10mm pentru trafic intens.
Mai am vreo 2 luni sa ma decid.

#2403
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.03.2017
Buna ziua,

S-a montat recent parchetul la noi la casa si doresc sa va intreb daca pasii ce i-am urmat au fost corecti: Nu sunt foarte sigur daca optiunea cu acea folie polietilena sa nu afecteze in vreun fel si sa nu fi fost alegerea cea mai buna.
Din ce am citit pe instructiunile de montaj, se recomanda o folie de genul, dar cei ce au montat parchetul au spus ca nu ar fi trebuit si ca va face mai mult rau.
Ce parere aveti?

#2404
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Cum se numesc "chestiile" astea rotunde si unde gasesc? am luat o data mai demult, cred ca de prin Jysk, si as mai avea nevoie pentru ca am niste deteriorari la imbinarea placilor si as vrea sa le acopar. Sau daca stiti alte solutii pentru a acoperi aceste zone unde s-a stricat stratul de la suprafata parchetului laminat.

[ https://s15.postimg.org/lt1krnznv/IMG_20170617_130451.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2405
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua
Am citit cateva zeci de pagini din topic insa nu am gasit o solutie la problema pe care o am iar timpul ma preseaza sa iau o decizie. Situatia este urmatoarea: renovez apartamentul si am ajuns la holul de 12 mp; a fost scoasa gresia; substratul actual este clasicul mozaic; diferenta de nivel fata de camere ( care sunt parchetate cu stajar masiv) variaza intre 25 si  40 de mm. Sotia nu a mai dorit gresie in hol decat 2 mp in zona usii de la intrare. Pentru rest am cumparat parchet melaminat Kronotex Robusto de 12 mm de la Hornbach. Problema e diferenta de nivel: prea mica pentru sapa si prea mare pentru sapa autonivelanta. Pare logic sa turnam un strat de autonivelanta sa uniformizam diferenta la 25 mm dar avand in vedere ca „parchetul” melaminat plus folia nu fac mai mult de 15-17 mm mai raman alti 8-10 mm de „umplut” cu ceva. Cu ce ? Sau ce pot pune sub autonivelanta in strat asa subtire? Sau risc si punem doar autonivelanta chiar daca pe alocuri va avea 25 mm?

#2406
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
poti sa pui niste placi de polistiren extrudat...
https://www.dedeman....-6-mm/p/3002374

#2407
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
arg, pe astea le-am luat in calcul dar tot mai ramane ~1 cm...

#2408
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Trage la un nivel holul apoi pui polistiren sau polistiren + folie sub parchet.
Polistiren pt parchet gasesti de  3/5/6/9 ...mm.

#2409
claudetta

claudetta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.06.2017
Buna.
Cam cat timp trebuie lasata sapa sa se usuce, pentru ca apoi sa se monteze parchetul ?

#2410
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Salutare. Sunt in proces de renovare a unui apartament si as dori sa inlocuiesc un parchet laminat de 8 mm + folie 3 mm, sub care exista sapa autonivelanta, cu un parchet din lemn masiv. Am insa urmatoarea dilema:

1. Daca as dori sa ma incadrez in inaltimea existenta de 11-12 mm, pentru a nu trebui taiate tocurile usilor existente si a nu ma ridica peste nivelul gresiei din hol, si ea deja existenta, singura optiune pe care am gasit-o este un parchet de 10 mm cu sipci inguste de 7 cm. Cred ca acesta este asa numitul lamparchet. Exista cumva optiuni mai late la aceasta grosime si nu le-am gasit eu inca?
2. Daca as merge pe parchet de 14 mm si as lua in calcul un 2 mm pentru stratul de adeziv, as iesi la o diferenta de circa 5 mm fata de gresie. Se poate masca trecerea spre gresie cu un prag inclinat, exista asa ceva? Aceasta optiune ar necesita si taierea usilor (sunt un model modular entry-level de la Pinum, nu stiu exact ce gama), dar imi ofera mult mai multe variante de parchet din care sa aleg.
3. Are cineva o recomandare mai buna pentru acest caz?

Multumesc

#2411
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Pt varianta 2 exista trecere cu diferenta de nivel. 2,3 mm ii poti acoperii fara probleme cu o trecere normala. Daca nu vrei sa schimbi usile nu e nevoie sa tai din toc, in cel mai rau caz vei taia doar din usa, dar poate ai noroc si te indrezi cu parchetul sub usa.

Edited by IngN, 30 June 2017 - 07:24.


#2412
Tiberiu-M

Tiberiu-M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2017
Nu ma pricep foarte tare la parchet dar cred ca gasesti direct pe la producatorii de parchet;  Ia un link de producatori https://www.afaceril...tratificat.html dar cred ca mai gasesti; o sa-ti trebuiasca si un set de montat parchetul si sa ai grija cum incepi - orienteaza lamelele spre fereastra si inchizi sub usa. Bafta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate