Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2377
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Vicla mi-a recomandat deja Mardraaxi si ii voi contacta cu siguranta


Mardraaxi! Te rog sa-mi spui cum se comporta lamparchetul tau. Cred ca au trecut ceva ani peste el.... Il recomanzi pt incalzirea in pardoseala? Multumesc!

#2378
AdiCbv

AdiCbv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.07.2015
buna tuturor.
Am o intrebare: am vazut ca au aparut pe piata diverse tipuri de parchet laminat care are un mic "sant" intre bucatile de parchet... adica, la imbinari..
intrebare: are cineva detalii despre acest parchet? este mai bun dpdv calitativ?
eu am vazut de 8 mm... personal, as vrea de 12 mm, dar nu este cu sant; toata lumea zice ca cele cu sant sunt mai bune, dar nimeni nu zice si de ce...
pls, daca aveti vreo informatie, dati-mi un reply.
Multumiri in avans..

#2379
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Acel V este bun pentru ca de multe ori parchetul nu sta perfect drept pe suprafata suport se poate misca 1-2 mm in sus cand calci pe el sau din cauza contractiei/dilatarii placile imping una in cealalta. Flambarea marginilor una pe alta poate duce la desprinderea unei mici parti din stratul superior (se rupe si ramane urat). Daca ai V-ul acela marginile de sus nu se mai ating si problema dispare. Asta este explicatia pe care am primit-o de la un dealer. Apoi, multa lume prefera aspectul pe care il dau aceste rosturi care se formeaza. In general seriile superioare sunt facute asa, deci e ceva de bine teoretic.

#2380
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
am eu parchet de 12 mm cu acel V. e foarte ok, dupa 4 ani de cand l-am pus, in afara de o mica zona unde s-a produs o inundatie si s-a umflat putin o margine pe 4-5 cm lungime, parchetul arata ca-n prima zi.
adi, imposibil sa nu gasesti si de 12 mm si sa aiba acel sant sau V.
din ce oras esti ?

#2381
gabriela72

gabriela72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Buna ziua. Spune-ti-mi parerea voastra despre urmatoarea succesiune de materiale pt pardoseala unui apartament:
1. Polistiren expandat de 3 cm
2. Sapa grosiera de 4 cm
3. Sapa autonivelanta de cativa mm
4. Folie XPS de 6 mm
5. Parchet laminat de 12-14 mm
E ok?
Multumesc mult.

#2382
gabriela72

gabriela72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Si inca ceva. Care ar fi diferenta de utilizare intre folia XPS  de 6 mm și rola XPS de polistiren extrudat de 2,2 mm rilata? Se pot inlocui una cu cealalta?

#2383
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Recomanda cineva un parchetar bun? Pt. Bucuresti


#2384
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 gabriela72, on 31 martie 2017 - 10:43, said:

1. Polistiren expandat de 3 cm
Daca e expandat, sa fie de densitate mare (minim EPS 100). Sau, si mai bine, extrudat.
In rest, e foarte bine. Daca dai si sapa auto-nivelanta si iese bine, atunci folia nu prea mai are importanta de care o fi.

Edited by kolfleading, 03 April 2017 - 16:07.


#2385
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Buna ziua,

In viitorul foarte apropiat trebuie sa achizitionam parchet pentru o casa(este la stadiul de gri momentan).

Momentan ne-am stabilit stilul amenajarii, si anume, vom merge pe un stil scandinavic cu tente minimaliste.
Tamplaria este de culoare antracit, iar peretii vor fi cel mai probabil de culoare alba.
Usile interioare inca nu au fost alese, vom face aceasta alegere dupa cumpararea parchetului pentru a pastra acelasi stil.

Ce culori pentru parchet recomandati pentru aceasta combinatie de stil si culori?
Ne gandeam la ceva de genul acesta: https://www.parcheti...-deschis-12-mm/. Credeti ca s-ar potrivi, tinand cont de culoarea peretilor si a tamplariei?

Pentru folie ne gandeam la ceva de 3mm, mai exact acest model: https://www.dedeman....-3-mm/p/4000397. Aveti vreo alta recomandare pentru folie?

Mentionez ca parchetul va fi pus in toata casa, exceptand baile si un hol de intrare.

Va multumesc.

#2386
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Buna ziua,

Puteti sa imi spuneti ce parere aveti despre acest parchet: https://www.krono-or...r-supreme-vario, modelul Corona Oak.

Dorim sa il punem in toata casa (living, dormitoare, holuri, bucatarie).

Ati avea o recomandare si de folie pentru aceasta? Noi ne gandeam la ceva de 3 sau 5 mm, dar sunt foarte multe variante si nu stim pe ce anume sa mergem. In afara de folia de sub parchet mai trebuie pus ceva? Mentionez ca avem sapa (nu stiu exact cat de dreapta a iesit, va trebui sa masuram daca credeti ca este necesar).

Multumesc.

#2387
razvan_andrei82

razvan_andrei82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 26.01.2015
Buna ziua! As dori un sfat in legatura cu alegerea unui tip de parchet pt un ap de 4 camere. Vreau un parchet care sa fie in principal un bun izolator termic, deoarece apartamentul de sub noi este gol. Momentan am laminat peste tot, in afara de bai si este foarte rece pe jos (asa l-am cumparat). As vrea sa ma incadrez in 100-120 lei /mp (fara manopera) si imi trebuiesc aprox 75 mp. As dori sa stiu care este cea mai buna solutie pt nevoile mele: lemn masiv, triplustratificat, izolatie suplimentara sau mocheta termica (nu as vrea)?

#2388
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Parerea mea e ca daca iti permiti masiv... restul e can-can. Uite-te la locuinte finalizate, jurnalul lui don-king, e o frumusete ce i-a iesit. E clasic = e mereu la moda, se poate reconditiona = te tine o viata. Mai greu sa gasesti unul de calitate, sa fie bine uscat si mai greu de atat sa gasesti un meserias care chiar stie ce face, dar nu este imposibil.

#2389
alex_radulescu

alex_radulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2017
din punctul de vedere al confortului termic, mocheta este mult mai calduroasa. parchet bun la bugetul asta nu prea gasesti, un stratificat ok poate gasesti pe la un 35-40 e/mp iar masiv 50-60e/mp minim
izolatie suplimentara in cazul parchetului de orice fel ridica destul de mult costurile, pe cand in cazul mochetei, e suficient un underlay mai gros (8-10 mm) combinat cu o mocheta pufoasa si ai impuscat 2 iepuri, si confort si caldura

#2390
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014

 razvan_andrei82, on 18 aprilie 2017 - 18:33, said:

Buna ziua! As dori un sfat in legatura cu alegerea unui tip de parchet pt un ap de 4 camere. Vreau un parchet care sa fie in principal un bun izolator termic, deoarece apartamentul de sub noi este gol. Momentan am laminat peste tot, in afara de bai si este foarte rece pe jos (asa l-am cumparat). As vrea sa ma incadrez in 100-120 lei /mp (fara manopera) si imi trebuiesc aprox 75 mp. As dori sa stiu care este cea mai buna solutie pt nevoile mele: lemn masiv, triplustratificat, izolatie suplimentara sau mocheta termica (nu as vrea)?

Salutare!
Laminatul este oricum mai rece. In definitiv este un carton presat. Un parchet din lemn (masiv sau stratificat) se comporta altfel, e mai cald. Totusi, nu te astepta sa se comporte ca un radiator atat timp cat apartamentul de dedesupt nu este incalzit. Gasesti parchet masiv la pretul pe care l-ai bugetat tu.

#2391
razvan_andrei82

razvan_andrei82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 26.01.2015
Mutumesc pt sfaturi. Initial si eu optam pt mocheta. Mai usor de instalat, costuri relativ mai mici. Avand 2 copii mici, care se joaca mai mult pe jos si mocheta ar parea cea mai buna varianta, dar prezinta si unele dezavantaje: retine praful, greu de curatat (demontat,inlocuit) in cazul unor pete sau altor probleme ce pot aparea. As dori o solutie eficienta si destul de rapida, astfel incat sa nu fie santier cateva saptamani in apartament. Din cate am inteles parchetul din lemn masiv este mai complicat de instalat si cu o durata mai mare a procedurii.

#2392
alex_radulescu

alex_radulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2017

 razvan_andrei82, on 21 aprilie 2017 - 10:13, said:

Mutumesc pt sfaturi. Initial si eu optam pt mocheta. Mai usor de instalat, costuri relativ mai mici. Avand 2 copii mici, care se joaca mai mult pe jos si mocheta ar parea cea mai buna varianta, dar prezinta si unele dezavantaje: retine praful, greu de curatat (demontat,inlocuit) in cazul unor pete sau altor probleme ce pot aparea. As dori o solutie eficienta si destul de rapida, astfel incat sa nu fie santier cateva saptamani in apartament. Din cate am inteles parchetul din lemn masiv este mai complicat de instalat si cu o durata mai mare a procedurii.
mocheta pentru asta a fost inventata, pentru a retine praful, din punctul meu de vedere este un avantaj, nu dezavantaj....pe parchet praful sta si se plimba prin camera, mai ales daca nu este aspirat zilnic pe cand mocheta absoarbe praful si se curata foarte simplu prin aspirare o data la cateva zile. o mocheta din lana spre exemplu pe langa aceste beneficii (retine praful, confort termic, confort fizic) mai are si rolul de a regla umiditatea din aer, care este foarte importanta.
personal as alege o mocheta din lana montata pe underlay pentru confort sporit in dormitoare si loc de joaca si parchet in rest. in cazul petelor exista solutii pro atat pentru protejarea mochetei cat si pentru scoaterea petelor.

#2393
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Caut o solutie pentru urmatoarea situatie.
Casa la sol. Parterul este inaltat cu aprox 80 cm peste nivelul solului. Exista si subsol sub o parte din talpa casei.
Am deja turnata o sapa de aprox 10 cm elicopterizata care inglobeaza si ceva trasee din PEX kit dintre distribuitor si radiatoare. Nu am montat extrudat sub sapa desi as fi vrut dar e tardiv sa comentez pe acest topic.
Acum vreau sa ma ridic peste sapa elicopterizata cu 4 cm in care sa intre stratul izolator si parchetul (probabil laminat; nu sunt sigur ca vreau acum sa investesc in stratificat).
Imi puteti face o recomandare?
In principiu ma gandeam la 2 randuri de placi OSB intretesute lipite pe sapa (nu stiu cu ce) peste care sa aplic placile de 4mm din substrat din fibre lemnoase (placile verzi de la Holver de aprox 4mm sau de la Steico) si peste care sa aplic parchetul.
Nu stiu daca solutia imi poate face probleme legate de umezeala sa miros.
Betonul este turnat din 2010 si este perfect uscat.
Ce adeziv pot folosi pentru a lipi placile de OSB pe sapa elicopterizata?

#2394
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 doublez, on 27 aprilie 2017 - 09:00, said:

Caut o solutie pentru urmatoarea situatie.
Casa la sol. Parterul este inaltat cu aprox 80 cm peste nivelul solului. Exista si subsol sub o parte din talpa casei.
Am deja turnata o sapa de aprox 10 cm elicopterizata care inglobeaza si ceva trasee din PEX kit dintre distribuitor si radiatoare. Nu am montat extrudat sub sapa desi as fi vrut dar e tardiv sa comentez pe acest topic.
Acum vreau sa ma ridic peste sapa elicopterizata cu 4 cm in care sa intre stratul izolator si parchetul (probabil laminat; nu sunt sigur ca vreau acum sa investesc in stratificat).
Imi puteti face o recomandare?
In principiu ma gandeam la 2 randuri de placi OSB intretesute lipite pe sapa (nu stiu cu ce) peste care sa aplic placile de 4mm din substrat din fibre lemnoase (placile verzi de la Holver de aprox 4mm sau de la Steico) si peste care sa aplic parchetul.
Nu stiu daca solutia imi poate face probleme legate de umezeala sa miros.
Betonul este turnat din 2010 si este perfect uscat.
Ce adeziv pot folosi pentru a lipi placile de OSB pe sapa elicopterizata?

Ce ai facut tu acolo este o ciorba. Adica ai un fel de incalzire in pardoseala dar n-ai izolat sub ea, vrei sa izolezi deasupra ei? Nu trebuie sa lasi caldura sa vina din sapa?

Edited by laffin, 27 April 2017 - 11:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate