Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Facultatea de Limbi Straine, Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
N-am cum să stau eu să ți le trimit și nici nu știu dacă e legal să o fac. Dacă faci click pe secțiunea candidați și te uiți atentă pe pagina aia, undeva în dreapta ar trebui să-ți apară rubrica de subiecte.

http://www.ciocp.ro/...ent/view/33/51/

#38
madycutza

madycutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2009
buna am si io o intrebare , am tot intrebat ba pe unu ba pe altu si fiecare mia tot zis altceva si am tot incercat sa caut pe net da degeaba cas si mai confuza......as vera sa dau la facultatea de limbi din bucuresti specializare A:engleza si specializare B:spaniola (spaniola nu stiu so scriu da as vrea so invat), dacami aleg asta dau examen doar la engleza sau tre sa dau si la spaniola :-?...pls careva sa ma lamureasac si pe mn :-s

#39
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Nu te supăra, dar cum vrei tu să înveți limbi străine când ție ți-e greu și cu româna?

#40
madycutza

madycutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2009
ha adik?/:):| ma rog :-j in orice caz asa scriu eu mess sa sti ca ma descurc destul de bine cu romana nu mi-e greu cu ea :)

#41
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Problema e că indiferent de limbile alese pentru examen, trebuie să ai mare grijă cum scrii, că de o bucățică de examen în limba română tot nu scapi, (subiectul în care primești un textuleț pe care trebuie să-l traduci din limba străină în limba română). Dacă nu ai grijă mare la limbajul de mirc/mess s-ar putea să ai o surpriză foarte urâtă când se afișează rezultatele.

Ca să-ți răspund la întrebare clar, dacă vrei să alegi limba spaniolă ca a doua limbă de studiu, nu ești obligată să dai examen la ea, poți apela la o altă limbă sau limba română. Pentru engleză ca specializare A sau B trebuie musai examen la engleză, la secțiile care organizează examen, acesta constând din două probe.

Limbile de concurs de anul acesta sunt afișate aici.

Dacă vrei să studiezi engleză cu spaniolă poți alege dintre trei secții: Filologie, Limbi Moderne Aplicate și Traducători/Interpreți. La filologie și traducători dai examen, la LMA se intră prin concurs de dosare.

Modele de subiecte găsești într-un link pe care l-am dat eu mai sus.

Edited by SisterRay, 23 September 2009 - 18:11.


#42
madycutza

madycutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2009

View PostSisterRay, on 23rd September 2009, 19:10, said:

Problema e că indiferent de limbile alese pentru examen, trebuie să ai mare grijă cum scrii, că de o bucățică de examen în limba română tot nu scapi, (subiectul în care primești un textuleț pe care trebuie să-l traduci din limba străină în limba română). Dacă nu ai grijă mare la limbajul de mirc/mess s-ar putea să ai o surpriză foarte urâtă când se afișează rezultatele.

Ca să-ți răspund la întrebare clar, dacă vrei să alegi limba spaniolă ca a doua limbă de studiu, nu ești obligată să dai examen la ea, poți apela la o altă limbă sau limba română. Pentru engleză ca specializare A sau B trebuie musai examen la engleză, la secțiile care organizează examen, acesta constând din două probe.

Limbile de concurs de anul acesta sunt afișate aici.

Dacă vrei să studiezi engleză cu spaniolă poți alege dintre trei secții: Filologie, Limbi Moderne Aplicate și Traducători/Interpreți. La filologie și traducători dai examen, la LMA se intră prin concurs de dosare.

Modele de subiecte găsești într-un link pe care l-am dat eu mai sus.



Da stiu am auzit ca va fi si ceva traducere , si crede-ma chiar n-am probleme cu scrisul la romana nu scriu deloc la romana sau la ore in general cum scriu pe mess :)).....si multumesc pentru raspuns m-am lamurit si eu ca prea m-au zapacit ;));)

Edited by madycutza, 23 September 2009 - 18:39.


#43
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Atunci nu pot decât să-ți urez mult succes și spor la învățat!

#44
madycutza

madycutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2009

View PostSisterRay, on 23rd September 2009, 19:41, said:

Atunci nu pot decât să-ți urez mult succes și spor la învățat!

Multumesc.....:D;)

#45
csmn

csmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.04.2010
salut, am si eu nevoie de putin ajutor. vreau sa dau la facultatea de limbi straine, unibuc, la sectia Traducatori – interpreti, cu specializare A: engleza si B araba. as vrea sa dau admiterea la engleza si romana. nu stiu sigur daca e vreo problema pana acum.  daca puteti sa-mi dati mai multe informatii despre sectia respectiva.. cat interes se da literaturii, cursuri etc. as aprecia o medie macar aproximativa de intrare la fara taxa + cateva pareri despre sectie.. cam ce m-ar face sa ma razgandesc.

multumesc.

#46
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
La Universitatea din București nu există limba arabă decât în cadrul Filologiei, nu și la Traducători, și nu o poți alege decât ca specializare A. Admiterea se poate da la engleză și română, că doar nu se așteaptă nimeni să știi araba. Opinii poți afla dacă ai noroc să intre pe aici utilizatorul Yapy care era la arabă (cred că termină anul acesta dacă nu mă înșel). Statistici cu medii și subiecte de admitere găsești la www.ciocp.ro.

#47
akiragirl_27

akiragirl_27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2010
Buna, as dori  sa obtin, mai multe lamuriri privitoare la Masteratul de Studii est - asiatice daca se poate. Am intrat in sectiunea dedicata acestui master, pe siteul universitatii dar am ramas cu unele intrebari fara raspuns. In ce anume consta acea lucrare de cercetare care trebuie prezentata drept interviu de intentie? Cursurile in ce limba se tin, in limba engleza sau  in limba romana , avand in vedere faptul, ca nu urmez o facultate axata pe studiul limbilor orientale?
Nedorind sa deschid inca un topic referitor la Facultatea de  Limbi Straine , m-am gandit sa scriu aici , in speranta ca poate voi afla un raspuns.
Va multumesc.

#48
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Ia vezi, te ajută cu ceva informațiile de aici ?

Edited by SisterRay, 22 April 2010 - 18:20.


#49
csmn

csmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.04.2010
hello again, pe mine m-ar interesa in principal ca una din specializari sa fie lb. engleza iar cealalalta o limba cautata.(chiar daca ar fi mai dificila) am ales araba pt ca asa am fost sfatuit. am pomenit de sectia traducatori pt ca asta m-ar interesa si nu am nici o inclinatie catre literatura. nu stiu ce sectie ar trebui sa aleg si nici specializarile A-B dupa ce criterii sa ma iau.  accept si alte sugestii. multumesc.

LE: la sectia traducatori-interpreti ce specializari pot alege ? engleza + ?

Edited by csmn, 24 April 2010 - 10:34.


#50
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005

Quote

3. Limbi moderne aplicate

a) admitere pe bază de examen scris ? secțiile cu profil de Traducere și Interpretare; se va alege o combinație de două limbi dintre următoarele șase:

Engleză / Franceză / Germană / Italiană / Rusă / Spaniolă

cu mențiunea că orice combinație între ultimele trei limbi din listă este exclusă.

Precizare disponibilă foarte clar aici. Limbile sunt cele în care te specializezi, pentru examen scris la Traducere și Interpretare trebuie să dai obligatoriu limba română și o altă limbă, scrie pe site-ul facultății.

Pe lângă asta mai există punctul b.), LMA-ul propriu-zis, la care ai obligatoriu engleză plus ceva, detalii in link.

Edited by SisterRay, 24 April 2010 - 11:35.


#51
csmn

csmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.04.2010
multumesc, foarte folositoare linkurile( eu cand am intrat pe site-ul respectiv dadeam doar de articole). ce intrebari mai am.. ma pot inscrie la mai multe sectii cu acelasi examen scris sau trebuie sa sustin un examen diferit pt fiecare sectie ? dupa terminarea carei sectii mi-ar fi mai usor sa ma angajez( filologie / traduceri)  si cu ce specializari ( araba / germana)
asta in ideea sa nu fac o facultate degeaba. la sectia filologie cat de mult se pune accentul pe literatura ?

#52
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Despre examen nu știu ce să-ți spun, eu când am dat, am dat doar într-un singur loc, pentru că nu m-a interesat decât o singură specializare. Despre angajare, iar nu știu ce să-ți zic, specializarea mea nu era disponibilă decât la filologie. Literatură se face cel puțin doi ani la filologie (la orientale așa e, cu doi ani, cred că la engleză toți anii).

#53
DustyThoughts

DustyThoughts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2009
Salut! Am si eu o nedumerire. In brosura de anu' acesta scrie ca la sectia de "Studii Americane" se intra pe baza de dosar, dar mediile din anii anteriori sunt destul de mici. Presupun ca pana acum s-a dat examen. E adevarat?

#54
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
http://www3.limbi-st...e-admitere.html

Da.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate