Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

TOPUL producatorilor de aer conditionat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
325 replies to this topic

Poll: TOPUL producatorilor de aparate split (1100 member(s) have cast votes)

Care e producatorul tau preferat?

  1. Carrier (27 votes [1.96%])

    Percentage of vote: 1.96%

  2. Toshiba (41 votes [2.98%])

    Percentage of vote: 2.98%

  3. Mitsubishi (164 votes [11.93%])

    Percentage of vote: 11.93%

  4. Sanyo (36 votes [2.62%])

    Percentage of vote: 2.62%

  5. Hitachi (66 votes [4.80%])

    Percentage of vote: 4.80%

  6. Daikin (303 votes [22.04%])

    Percentage of vote: 22.04%

  7. Panasonic (61 votes [4.44%])

    Percentage of vote: 4.44%

  8. Aux (22 votes [1.60%])

    Percentage of vote: 1.60%

  9. Haier (37 votes [2.69%])

    Percentage of vote: 2.69%

  10. Chigo (5 votes [0.36%])

    Percentage of vote: 0.36%

  11. Gree (88 votes [6.40%])

    Percentage of vote: 6.40%

  12. Electrolux (36 votes [2.62%])

    Percentage of vote: 2.62%

  13. White Westinghouse (63 votes [4.58%])

    Percentage of vote: 4.58%

  14. LG (95 votes [6.91%])

    Percentage of vote: 6.91%

  15. Samsung (73 votes [5.31%])

    Percentage of vote: 5.31%

  16. Hyundai (9 votes [0.65%])

    Percentage of vote: 0.65%

  17. Whirlpool (37 votes [2.69%])

    Percentage of vote: 2.69%

  18. Tadiran (11 votes [0.80%])

    Percentage of vote: 0.80%

  19. York (14 votes [1.02%])

    Percentage of vote: 1.02%

  20. Nordstar (44 votes [3.20%])

    Percentage of vote: 3.20%

  21. Fujitsu (99 votes [7.20%])

    Percentage of vote: 7.20%

  22. AirKool (6 votes [0.44%])

    Percentage of vote: 0.44%

  23. Romstal /Habitat (9 votes [0.65%])

    Percentage of vote: 0.65%

  24. De Longhi (9 votes [0.65%])

    Percentage of vote: 0.65%

  25. Ferroli (11 votes [0.80%])

    Percentage of vote: 0.80%

  26. Midea (8 votes [0.58%])

    Percentage of vote: 0.58%

  27. TCL (1 votes [0.07%])

    Percentage of vote: 0.07%

Merita sa investesti intr-un INVERTER ?

  1. Da (707 votes [63.75%])

    Percentage of vote: 63.75%

  2. Nu (160 votes [14.43%])

    Percentage of vote: 14.43%

  3. Nu stiu (242 votes [21.82%])

    Percentage of vote: 21.82%

Merita sa folosesti climatizorul pentru INCALZIRE ?

  1. Da (489 votes [43.94%])

    Percentage of vote: 43.94%

  2. Nu (355 votes [31.90%])

    Percentage of vote: 31.90%

  3. Nu stiu (269 votes [24.17%])

    Percentage of vote: 24.17%

Vote Guests cannot vote

#37
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 mihai12345, on Apr 20 2009, 15:22, said:

Pai exista marca Fuji, care este tot un Fujitsu cu alta eticheta. Si se gaseste in cam toate hipermarketurile. Era intr-un timp si Toshiba la Sellgros.
Cat despre Daikin, marea majoritate a bancilor(ma refer la sucursalele si agentiile mici/medii) sunt dotate cu asa ceva. La fel si Mitsubishi. Se axeaza mai mult pe gama comerciala. Gama medie. Ar mai fi si Henson in zona asta.
Carrier este axat pe  gama industriala/comerciala. Hipermarketuri, office buildings..........

ma refer in Ro.
Fujitsu are cam 80-90% componente Mitsubishi Electric,nu acelasi lucru se intampla cu Fuji Electric,care e facut pentru pietele estice(Polonia-Romania-Bulgaria),curios este lucrul ca nu am gasit Fujitsu sau General pe EUROVENT(categoria sub 12 KW)

#38
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005
INDIA:
ELECTROLUX Air Conditioners
Whirlpool Air Conditioners
Samsung Air Conditioners
LG Air Conditioners
Voltas Air Conditioners
All Brands »Videocon Air Conditioners
Onida Air Conditioners
Godrej Air Conditioners
CARRIER Air Conditioners
Sanyo Air Conditioners
Akai Air Conditioners
Hitachi Air Conditioners
Haier Air Conditioners
Bajaj ACs
Koryo ACs
Sensei ACs
Kenstar ACs
Birla Lifestyle AC Coolers



Un top mai general...
Rank Brand
1 Friedrich
2 General Electric
3 LG
4 Haier
5 Frigidaire
6 Amana
7 Fedders
8 Carrier
9 Sunpentown
10 Amcor
11 Sanyo
12 Soleus
13 Sharp
14 DeLonghi
15 Danby
16 Kenmore
17 Movincool
18 Pace
19 Gibson
20 Heat Controller
21 Sovereign
22 OceanAire
23 Comfort-Aire
24 NewAir
25 Fujitronic
26 Alen
27 Sunbeam
28 Midea
29 Whynter
30 EdgeStar
31 Rinnai
32 Whirlpool
33 Maytag
34 Windchaser
35 Daewoo
36 APC
37 Fantech
38 Toyotomi
39 Kenwood
40 Napoleon
41 Desa International
42 Pentair
43 AdobeAir
44 Royal Sovereign
45 iglooh
46 Crosley
47 Jandy
48 Ocean

#39
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 dant, on Apr 26 2009, 15:58, said:

INDIA:
ELECTROLUX Air Conditioners
Whirlpool Air Conditioners
Samsung Air Conditioners
LG Air Conditioners
Voltas Air Conditioners
All Brands »Videocon Air Conditioners
Onida Air Conditioners
Godrej Air Conditioners
CARRIER Air Conditioners
Sanyo Air Conditioners
Akai Air Conditioners
Hitachi Air Conditioners
Haier Air Conditioners
Bajaj ACs
Koryo ACs
Sensei ACs
Kenstar ACs
Birla Lifestyle AC Coolers



Un top mai general...
Rank Brand
1 Friedrich
2 General Electric
3 LG
4 Haier
5 Frigidaire
6 Amana
7 Fedders
8 Carrier
9 Sunpentown
10 Amcor
11 Sanyo
12 Soleus
13 Sharp
14 DeLonghi
15 Danby
16 Kenmore
17 Movincool
18 Pace
19 Gibson
20 Heat Controller
21 Sovereign
22 OceanAire
23 Comfort-Aire
24 NewAir
25 Fujitronic
26 Alen
27 Sunbeam
28 Midea
29 Whynter
30 EdgeStar
31 Rinnai
32 Whirlpool
33 Maytag
34 Windchaser
35 Daewoo
36 APC
37 Fantech
38 Toyotomi
39 Kenwood
40 Napoleon
41 Desa International
42 Pentair
43 AdobeAir
44 Royal Sovereign
45 iglooh
46 Crosley
47 Jandy
48 Ocean
Topul ala mai general,la ce se refera?
O sa pun si eu topul din Burkina-Faso :)
Nr 1 mondial pe climatizare este CARRIER,iar pe split-uri rezidentiale este LG(date conform JARN – Japan Air Conditioning & Refrigeration News )

#40
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 gall71, on Apr 26 2009, 16:26, said:

Topul ala mai general,la ce se refera?
O sa pun si eu topul din Burkina-Faso :)
Nr 1 mondial pe climatizare este CARRIER,iar pe split-uri rezidentiale este LG(date conform JARN – Japan Air Conditioning & Refrigeration News )
Incerc sa atrag atentia si asupra altor marci decat cele promovate de ceilalti...

 gall71, on Apr 26 2009, 16:26, said:

Topul ala mai general,la ce se refera?
O sa pun si eu topul din Burkina-Faso :)
Nr 1 mondial pe climatizare este CARRIER,iar pe split-uri rezidentiale este LG(date conform JARN – Japan Air Conditioning & Refrigeration News )
Iar pe portabile De Longhi ,evident.

#41
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 gall71, on Apr 26 2009, 14:26, said:

Topul ala mai general,la ce se refera?
O sa pun si eu topul din Burkina-Faso :)
Nr 1 mondial pe climatizare este CARRIER,iar pe split-uri rezidentiale este LG(date conform JARN – Japan Air Conditioning & Refrigeration News )

:lol: Gall71 nu faci spume la gura ca nu figureaza p-acolo mitsubishi electric deloc ?  :lol:  eu nu dau doi bani nici pe topurile publicate de dant nici pe cel al tau cu carrier in climatizare si LG pe splituri for home use. cred ca ar trebui sa ne intereseze doar datele confirmate si acceptate pentru split uri fiindca climatizarea super depozitelor de exemplu nu ar trebui sa ne intereseze in principal. am gasit si eu cel putin 10 topuri diferite si care se bat cap in cap de n au aer dar regula dupa care stii ca topul e okay cat de cat e ca figureaza numaidecat pentru split uri rezidentiale branduri ca Daikin, Sanyo, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba si chiar Panasonic cu cateva plusuri sau minisuri in branduri dupa caz.

#42
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 gall71, on Apr 21 2009, 07:37, said:

Fujitsu are cam 80-90% componente Mitsubishi Electric,nu acelasi lucru se intampla cu Fuji Electric,care e facut pentru pietele estice(Polonia-Romania-Bulgaria),curios este lucrul ca nu am gasit Fujitsu sau General pe EUROVENT(categoria sub 12 KW)

Asta este un lucru cat se poate de bun pentru Fujitsu, aparat facut in proportie foarte mare, aproape in totalitate cu piese Mitsubishi Electric ceea ce convinge despre calitatea Fujitsu dar pune un semn de intrebare pentru cei de la Mitsubishi care, sunt dispusi aparent atat de usor sa isi imparta piesele un un puternic competitor de pe piata. Pentru mine aici Mitsubishi Electric are aici o biluta neagra marisoara.

#43
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 axeldragos, on Apr 28 2009, 19:17, said:

Asta este un lucru cat se poate de bun pentru Fujitsu, aparat facut in proportie foarte mare, aproape in totalitate cu piese Mitsubishi Electric ceea ce convinge despre calitatea Fujitsu dar pune un semn de intrebare pentru cei de la Mitsubishi care, sunt dispusi aparent atat de usor sa isi imparta piesele un un puternic competitor de pe piata. Pentru mine aici Mitsubishi Electric are aici o biluta neagra marisoara.
Ma indoiesc ca cei de la Mitsubishi Electric le-ar furniza aceleasi piese,nu vad un Fujitsu cu propietatile unui Kirigamine,si Dacia are piese Renault,dar totusi sunt diferente calitative intre cele doua marci,poate la fel se va intampla cu Sanyo peste putin timp s-ar putea sa gasesti piese Panasonic,care pentru brandul Sanyo ar fi un urias pas inapoi,draqul stie unde o sa ne duca globalizarea asta :lol:

Edited by gall71, 28 April 2009 - 19:49.


#44
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 axeldragos, on Apr 28 2009, 19:12, said:

:lol: Gall71 nu faci spume la gura ca nu figureaza p-acolo mitsubishi electric deloc ?  :lol:  eu nu dau doi bani nici pe topurile publicate de dant nici pe cel al tau cu carrier in climatizare si LG pe splituri for home use. cred ca ar trebui sa ne intereseze doar datele confirmate si acceptate pentru split uri fiindca climatizarea super depozitelor de exemplu nu ar trebui sa ne intereseze in principal. am gasit si eu cel putin 10 topuri diferite si care se bat cap in cap de n au aer dar regula dupa care stii ca topul e okay cat de cat e ca figureaza numaidecat pentru split uri rezidentiale branduri ca Daikin, Sanyo, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba si chiar Panasonic cu cateva plusuri sau minisuri in branduri dupa caz.
Ba da,acel top e relevant,in India,asa cum e relevant topul din Romania unde marele brand OEM White-westinghouse impreuna cu varul Electrolux,conduc detasat  :lol:
Trebuie sa-mi vand actiunile la Mitsubishi Electric,urgent. :lol:

Edited by gall71, 28 April 2009 - 19:46.


#45
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 gall71, on Apr 28 2009, 18:41, said:

Ma indoiesc ca cei de la Mitsubishi Electric le-ar furniza aceleasi piese,nu vad un Fujitsu cu propietatile unui Kirigamine,si Dacia are piese Renault,dar totusi sunt diferente calitative intre cele doua marci,poate la fel se va intampla cu Sanyo peste putin timp s-ar putea sa gasesti piese Panasonic,care pentru brandul Sanyo ar fi un urias pas inapoi,draqul stie unde o sa ne duca globalizarea asta :lol:

Nu e corect sa compari model de top mitsubishi cu aparatele fujitsu. Eu zic ca e perfect adevarat ca impart aceleasi piese si internetul ne ofera de data asta mai multe surse in acest sens. Mai mult, si tu stii asta iar lucrurile nu pot fi de alta natura adica sa produca separat pentru fujitsu si mai slab calitativ iar pentru ei sa produca meserias si competitiv - nu tine asemenea ipoteza nici la cei din zulu. Dacia are multe piese care nu sunt de la Renault iar nu ca in cazul fujitsu care are aprox 90% piese mitsubishi. Oricum, nici Renault nu e mare branza deloc in ceea ce inseamna calitatea masinilor produse, nu doar Dacia. Pe cand mitsubishi are pretentii mari, la fel si fujitsu. Deci lucrurile nu stau tocmai atat de usor in favoarea mitsubishi ci, repet, le ofer cu incredere o bilau negru celor de la mitsubishi pentru asemenea practica. Poate ca mai bine fuzionau cu alt mare producator si deveneau mai puternici decat sa le indese pe fund piese celor de la fujitsu pierzandu si astfel din nume, credibilitate, originalitate si bineinteles pierzand si din posibilele inovatii si secrete de productie personale.

#46
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 axeldragos, on May 4 2009, 19:49, said:

Nu e corect sa compari model de top mitsubishi cu aparatele fujitsu. Eu zic ca e perfect adevarat ca impart aceleasi piese si internetul ne ofera de data asta mai multe surse in acest sens. Mai mult, si tu stii asta iar lucrurile nu pot fi de alta natura adica sa produca separat pentru fujitsu si mai slab calitativ iar pentru ei sa produca meserias si competitiv - nu tine asemenea ipoteza nici la cei din zulu. Dacia are multe piese care nu sunt de la Renault iar nu ca in cazul fujitsu care are aprox 90% piese mitsubishi. Oricum, nici Renault nu e mare branza deloc in ceea ce inseamna calitatea masinilor produse, nu doar Dacia. Pe cand mitsubishi are pretentii mari, la fel si fujitsu. Deci lucrurile nu stau tocmai atat de usor in favoarea mitsubishi ci, repet, le ofer cu incredere o bilau negru celor de la mitsubishi pentru asemenea practica. Poate ca mai bine fuzionau cu alt mare producator si deveneau mai puternici decat sa le indese pe fund piese celor de la fujitsu pierzandu si astfel din nume, credibilitate, originalitate si bineinteles pierzand si din posibilele inovatii si secrete de productie personale.
Poate ca Mitsubishi electric ii considera pe cei de la Fujitsu,foarte mici;deocamdata Mitsubishi Electric sunt singurii care nu au facut un joint-venture cu alt producator,cum au facut Toshiba-Carrier,Daikin-Gree sau Panasonic-Sanyo,si eu consider ca au o mare bila alba,oricum dincei trei de mai sus numai Toshiba si Carrier au de castigat,Daikin va face un pas inapoi cu productia in fabrica Gree,si cred ca Panasonic va face acelasi lucru cu  Sanyo

#47
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

 gall71, on May 4 2009, 21:35, said:

Poate ca Mitsubishi electric ii considera pe cei de la Fujitsu,foarte mici;deocamdata Mitsubishi Electric sunt singurii care nu au facut un joint-venture cu alt producator,cum au facut Toshiba-Carrier,Daikin-Gree sau Panasonic-Sanyo,si eu consider ca au o mare bila alba,oricum dincei trei de mai sus numai Toshiba si Carrier au de castigat,Daikin va face un pas inapoi cu productia in fabrica Gree,si cred ca Panasonic va face acelasi lucru cu  Sanyo

Nu putem decat sa speculam despre ce va fi intre acesti jucatori de prin plan, e imposibil de prevazut ceva concret. Fujitsu sunt indubitabil actori principali pe scena producatorilor de AC de top la nivel mondial. Asta este suspect ca isi permit cei de la Mitsubishi Electric sa "ajute" un concurent, indiferent ca il considera poate inferior, in afaceri nu dai sanse nimanui decat tie altfel te va costa in mod sigur mai devreme ori mai tarziu. La fel si in acest caz, timpul ne va arata ce va fi. Eu nu cred ca Tohsiba si Carrier castiga si Daikin si Sanyo pierd, trebuie sa asteptam sa vedem. Eu cred ca situatia crizei ii va ajunge si pe cei de la Mitsubishi Electric si sunt interesat ce actiuni vor intreprinde. Ce ar fi sa citim maine poimaine Mitsubishi - Fujitsu ? cred ca ar fi ceva firesc si realizabil.

#48
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 localintruder, on May 8 2009, 13:52, said:

Nu putem decat sa speculam despre ce va fi intre acesti jucatori de prin plan, e imposibil de prevazut ceva concret. Fujitsu sunt indubitabil actori principali pe scena producatorilor de AC de top la nivel mondial. Asta este suspect ca isi permit cei de la Mitsubishi Electric sa "ajute" un concurent, indiferent ca il considera poate inferior, in afaceri nu dai sanse nimanui decat tie altfel te va costa in mod sigur mai devreme ori mai tarziu. La fel si in acest caz, timpul ne va arata ce va fi. Eu nu cred ca Tohsiba si Carrier castiga si Daikin si Sanyo pierd, trebuie sa asteptam sa vedem. Eu cred ca situatia crizei ii va ajunge si pe cei de la Mitsubishi Electric si sunt interesat ce actiuni vor intreprinde. Ce ar fi sa citim maine poimaine Mitsubishi - Fujitsu ? cred ca ar fi ceva firesc si realizabil.

Fujitsu nu poate fi numit un jucator important pe aceasta piata,nu este nici macar certificat EUROVENT,in cataloagele firmelor de top,Hitachi,Daikin,Mitsubishi,Toshiba daca un produs nu este certificat pe site-ul EUROVENT la certificare este o linie,iar despre eventula asociere intre Mitsubishi  si Fujitsu suna a cascadorii rasului

Edited by gall71, 08 May 2009 - 14:11.


#49
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

 gall71, on May 8 2009, 15:05, said:

Fujitsu nu poate fi numit un jucator important pe aceasta piata,nu este nici macar certificat EUROVENT,in cataloagele firmelor de top,Hitachi,Daikin,Mitsubishi,Toshiba daca un produs nu este certificat pe site-ul EUROVENT la certificare este o linie,iar despre eventula asociere intre Mitsubishi  si Fujitsu suna a cascadorii rasului

Iti zic eu ca Fujitsu este un producator important. Nu mi se pare asa funny Mitsubishi-Fujitsu.

#50
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

 gall71, on Apr 28 2009, 20:46, said:

Ba da,acel top e relevant,in India,asa cum e relevant topul din Romania unde marele brand OEM White-westinghouse impreuna cu varul Electrolux,conduc detasat  :lol:
Trebuie sa-mi vand actiunile la Mitsubishi Electric,urgent. :lol:


Ce scamatorii ieftine is si topurile astea. Tare des descoper topuri noi si tare ma amuza, sunt mai false si mai aburitoare decat sunt cele cu cel mai sexy fund din lume sau cea mai sexy femeie, etc unde sunt cel putin 1000 de femei mai sexy decat locul 1, 2 si 3 dar femei care nu sunt faimoase adica populare si care in fapt sunt mult mai aratoase ca practic acele concursuri de popularitate numite generic topuri de frumusete.

#51
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
DAIKIN a egalat WW-Electrolux,LG pe 3,Mitsubishi pe 4,Toshiba Carrier si Fujitsu impart locul 5
Devine interesant

Edited by gall71, 20 May 2009 - 21:18.


#52
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ar trebui facut un top al brandurilor no-name .....dinastea pana in 1000 RON

#53
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

 quantico2708, on 9th June 2009, 15:10, said:

ar trebui facut un top al brandurilor no-name .....dinastea pana in 1000 RON

Si pe ce sa le clasifici in afara de pret? Pe nume? Beretta sau Okyo? Sub 1000 lei sunt aparate mai bune si mai proaste dar in aceeasi nota de obscuritate a producatorilor si de imagine vandabila prin prisma pretului. Deci daaca calitatea nu difera prea mult, pe ce sa le clasifici altceva?

#54
cosminlive

cosminlive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 27.01.2006
Din cate am auzit si SHARP vine cu inovatii chiar daca ei nu prea au "vechime mare" in domeniu; citeam deunazi pe un site din afara de tehnologia Plasmacluster (am gasit si in RO ceva http://www.aparate-a...nditionat/sharp ) si mi-am dat seama ca Sharpul trage tare din spate. Au stat ei si au "copt" dar a iesit ceva. O sa caut si linkul cu noua tehnologie (parca era mai detaliat, atat ca era in germana :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate