Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Inima sau capul

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008
Buna ziua si multumesc anticipat tuturor celor avizati (rog numai opinii avizate!) care isi spun parerea despre cazul descris mai jos
Pacientul prezinta urmatoarele simptome:
1. dureri interscapulare care radiaza retrosternal si in gat , nu apar la efort ,apar numai la frig, intensitate foarte mare ,dureaza intre 2-5 min ,trec fara nitroglicerina s/l in cca 5 min ,culcat si bine invelit sau in max 2-3 min cu nitroglicerina sublingual , durerile apar destul de rar- 1-2 ori pe luna;
2.dureri precordiale cu iradiere in mana stanga, sau umarul stang sau in clavicula stanga , nu apar la efort ,apar la temperaturi mai scazute si in mod special la schimbarile atmosferice ,intensitate medie spre mica ,dureaza timp indelungat (ore) si trec daca persoana sta culcata cu perna pe piept sau in mod ciudat trec si cu nitroglicerina, durerile sunt destul de dese uneori primavara si toamna de cateva ori pe zi;
3.extrasistole supraventriculare ,in jur de 10/min la apogeu timp de 2-3 ore zilnic ,perioada de manifestare 4-5 ore zilnic timp de cca 3 saptamani ,apoi pauza de 2-3 saptamani si se reia ciclul, apar in special dupa efort dar de cele mai multe ori fara legatura cu activitatea zilnica.
Boli asociate - TSH -ul  0,1 (minima la barbati =0,2) ,corectat cu Thyrozol 5mg/zi ; dislipidemie in limite normale cu medicatie aferenta.
Atasat se poate vedea ultima epicriza si un ECG mai recent.
Cu multumiri.

Attached Files



#2
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Da, problemele/durerile anginoase ale tatalui tau sunt de la inima de la boala cardiaca ischemica, si nu stiu de ce ai suspecta probleme cu capul.

Nu stiu ce informatii suplimentare mai poti dori dupa o externare foarte bine facuta si explicita, bolnavul fiind internat si investigat in Fundeni, probabil unul dintre cele mai bune centre din tara. Diagnosticele sunt clare si bolnavul trebuie sa-si ia regulat tratamentul si sa mearga periodic la control.

Ecg-ul din septembrie nu arata modificari de ischemie acuta miocardica, insa e bine sa mergeti la un consult de fiecare data cand apar dureri in piept sau apare senzatie de dispnee (lipsa de aer).

Singura mea nelamurire ar fi acel Tsh de 0.1 care indica un hipertiroidism (era bine daca avea si hormonii freeT3 dozati) si care ar fi responsabil de extrasistolele supraventriculare resimtite de tatal tau ca palpitatii. Tatal tau a primit recent (ultimele 6 luni) tratament cu amiodarona/cordarone sau derivati?

Sfaturi: tineti tratamentul si regimul, mergeti regulat la control (ca sa verifice permanent permeabilitatea stenturilor-coronarografia din iunie arata bine fara stenoze) si eventual investigati mai des glicemiile deoarece astfel de bolnavi cardiaci, supraponderali, dislipidemici si hipertensivi au un risc crescut de diabet zaharat.

Sanatate.

#3
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Ai un mesaj pe PM. Am incercat sa ma adresez si cauzelor care l-au adus pe tatal tau in situatia aceasta.

#4
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008

View PostKdefthog, on Sep 30 2008, 16:04, said:

Ai un mesaj pe PM. Am incercat sa ma adresez si cauzelor care l-au adus pe tatal tau in situatia aceasta.
Multumesc Kdefthog, multumesc ionutz
Tatal meu este de fapt EU ,tin regim de colesterol de foarte multi ani,cu mult inainte de problemele cardiovasculare,colesterolul este sub control, diabet n-am avut niciodata, fac analize regulat la 3 luni, fac bicicleta medicinala aproape in fiecare zi 8 km la jumatate intensitate cu exceptia zilelor cand nu ma simt bine.
Problema este ca medicii mei curanti spun ca n-am nimic cu inima vis-a-vis de rezultatul coronarografiei din iunie si de durerile si palpitatiile descrise de mine.
T3 si T4 au iesit in limite normale numai TSH a fost mai mic decat normal.
Mananc de multi ani foarte putina carne si aceea este de curcan ,pui si peste ,mananc poate exagerat de mult fructe (sunt supraponderal) 99kg la 181 cm,mananc si legume multe ,iau de vreo 2 ani si Omega 3.
Topicul este inima sau capul din cauza ca mi se sugereaza ca problemele expuse de mine pot surveni de oriunde altundeva decat de la inima.
Si totusi eu nu ma simt bine ,am 46 de ani si nu sunt deloc pregatit moral sa devin o carpa, cand am palpitatii nu pot sa fac mai nimic, cand am dureri de asemenea, iarna nu e bine ca ma doare tot timpul din cauza frigului, vara am palpitatii la greu, toamna si primavara se schimba vremea si ma doboara durerile.
Ce sa fac sa merg sa fac un consult in afara ,prin Austria sau Franta, sa fortez un bypass prin Franta ,nu stiu ce sa fac.
In februarie am avut dureri si palpitatii la greu ,m-au tinut in spital o saptamana pe nitroglicerina intravenos si apoi mi-au dat drumul acasa "ca nou", m-am dus si mi-am facut din proprie initiativa o coronarografie CT si iata rezultatul:Scor Agaston 2 leziuni,volum 7,3 mm3,masa echivalenta 1,27 mg/cm3,scor 5,5 in limitele normalului pentru rasa, varsta si sex: doua stenturi permeabile localizate pe Cx si Cdr; nu s-au constatat stenoze coronariene semnificative.
Deci analizele bune dar pacientul mort.

Edited by NGCM51, 30 September 2008 - 16:13.


#5
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008

View Postionutz78, on Sep 30 2008, 14:59, said:

Singura mea nelamurire ar fi acel Tsh de 0.1 care indica un hipertiroidism (era bine daca avea si hormonii freeT3 dozati) si care ar fi responsabil de extrasistolele supraventriculare resimtite de tatal tau ca palpitatii. Tatal tau a primit recent (ultimele 6 luni) tratament cu amiodarona/cordarone sau derivati?
Niciun medicament pentru aritmii si nimic pe baza de iod
Free T3 si T4 erau in limite normale
Multumesc si sanatate

#6
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Este o vorba: "Moderatia ucide".

Daca vrei cu adevarat sa simti o imbunatatire a sanatatii tale ar trebui un regim de viata mai sever, dieta cea recomandata in studiul respectiv si, parerea mea, sa consulti si un psiholog ceva, sa nu fie ceva din subconstient, o problema mai veche, o intamplare, un necaz in familie, dar aceasta ar fi cam ultima varianta. Eu asta iti recomand: dieta respectiva, exercitiu fizic moderat si gandire pozitiva; medicamentele te-au ajutat doar pe moment, pe termen lung doar te mentin in anumite limite, nicidecum nu-ti ofera vindecare. Trebuie sa ai vointa si rabdare.

#7
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008

View PostKdefthog, on Sep 30 2008, 18:49, said:

Daca vrei cu adevarat sa simti o imbunatatire a sanatatii tale ar trebui un regim de viata mai sever, dieta cea recomandata in studiul respectiv si, parerea mea, sa consulti si un psiholog ceva, sa nu fie ceva din subconstient, o problema mai veche, o intamplare, un necaz in familie, dar aceasta ar fi cam ultima varianta. Eu asta iti recomand: dieta respectiva, exercitiu fizic moderat si gandire pozitiva; medicamentele te-au ajutat doar pe moment, pe termen lung doar te mentin in anumite limite, nicidecum nu-ti ofera vindecare. Trebuie sa ai vointa si rabdare.

Psihoterapeutul nu a gasit nimic in subconstientul meu care ar putea sa-mi genereze starile aritmice sau dureroase si a recunoscut ca destul de putini oameni se pot controla asa de bine ca mine , dieta propusa promit ca o voi incerca de altfel nu ar fi prea greu pentru mine ,mananc foarte putina mancare de origine animala, gandirea pozitiva recunosc ca nu o pot avea.
Aici cred ca mai trebuie lucrat, dar vorba ta imi cam pierd rabdarea pentru ca sunt tanar si am multe de facut.
Multumesc si sanatate.

#8
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Omega 3 de cat timp il iei ? Mda ...de 2 ani...

Palpitatiile de cand le ai ?

Edited by Stapanul_clonelelor, 30 September 2008 - 18:26.


#9
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostKdefthog, on Sep 30 2008, 18:49, said:

Eu asta iti recomand: dieta respectiva...

De ce nu ne spui si noua pe scurt despre ce dieta e vorba? Te intreb pentru ca vad ca faci recomandari pe PM si nu mai ai curaj sa postezi normal, poate sunt si alti bolnavi care au aceleasi probleme si vor sa se informeze.

Edited by ionutz78, 30 September 2008 - 18:35.


#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postionutz78, on Sep 30 2008, 19:29, said:

De ce nu ne spui si noua pe scurt despre ce dieta e vorba? Te intreb pentru ca vad ca faci recomandari pe PM si nu mai ai curaj sa postezi normal, poate sunt si alti bolnavi care au aceleasi probleme si vor sa se informeze.
probabil pentru ca dieta respectiva e luata de pe vreun site la care nu are voie sa-i faca reclama.

#11
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008

View Postionutz78, on Sep 30 2008, 19:29, said:

De ce nu ne spui si noua pe scurt despre ce dieta e vorba? Te intreb pentru ca vad ca faci recomandari pe PM si nu mai ai curaj sa postezi normal, poate sunt si alti bolnavi care au aceleasi probleme si vor sa se informeze.

O dieta numai din plante, 8% grasimi + 40 mg Lovastatin

#12
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postionutz78, on Sep 30 2008, 19:29, said:

De ce nu ne spui si noua pe scurt despre ce dieta e vorba? Te intreb pentru ca vad ca faci recomandari pe PM si nu mai ai curaj sa postezi normal, poate sunt si alti bolnavi care au aceleasi probleme si vor sa se informeze.

Am postat despre studiul ala si in alt topic si i-am recomandat sa urmeze dieta folosita in acel studiu.

Adadoi abia asteapta sa dea ban pe motiv de reclama. Doctorul este John A. McDougall, M.D., cautati-l daca vreti pe Internet. Mai sunt si altii precum el, care folosesc, recomanda o dieta vegana, saraca in grasimi si bogata in carbohidrati, pentru a trata diverse boli: Jeff Novick RD, Joel Fuhrman MD, Caldwell Esselstyn MD, Joel Fuhrman MD,  T. Colin Campbell PhD si altii. Cei pe care i-am mentionat le-am citit articolele si comentariile lor.

#13
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostNGCM51, on Sep 30 2008, 16:56, said:

Mananc de multi ani foarte putina carne si aceea este de curcan ,pui si peste ,mananc poate exagerat de mult fructe (sunt supraponderal) 99kg la 181 cm,mananc si legume multe ,iau de vreo 2 ani si Omega 3.
Ce sa fac sa merg sa fac un consult in afara ,prin Austria sau Franta, sa fortez un bypass prin Franta , nu stiu ce sa fac.

Daca ma uit mai bine la 99 kg si 181 cm ai un indice de masa corporala de 30,2 kg/m2 ce te transforma din supraponderal in obez de grad I (la limita cu suproponderalii cei drept, insa obez :IMC>30) si asta nu e in regula pentru inima ta. Trebuie sa faci eforturi si mai mari de scadere ponderala pentru a-i usura inimii activitatea, cu cat ai mai multe kg cu atat e solicitata sa pompeze mai mult sange.

Ca sa redevii normoponderal trebuie sa ajungi la o greutate de sub 81 de kilograme (IMC<25) si atunci poti constata ameliorari ale durerilor anginoase, iti soliciti mai putin coronarele.

Daca iti permiti un consult in strainatate, de ce nu? Daca durerile si palpitatiile sunt invalidante poti incerca si un bypass, dar lasa cardiologul sa decida daca e oportuna interventia.

Edited by ionutz78, 01 October 2008 - 12:46.


#14
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Vad ca initiatorul topicului nu mi-a raspuns la intrebare, da' in fine ... o posibila legatura dintre uleiul de peste care banuiesc ca il ia, si palpitatii.

http://www.wisegeek....rt-problems.htm

http://www.dr-bob.or...sgs/538110.html

http://www.google.ro...i...art=10&sa=N

Edited by Stapanul_clonelelor, 03 October 2008 - 07:29.


#15
NGCM51

NGCM51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 26.09.2008
[quote name='Stapanul_clonelelor' date='Oct 3 2008, 08:18' post='5313173']
Vad ca initiatorul topicului nu mi-a raspuns la intrebare, da' in fine ... o posibila legatura dintre uleiul de peste care banuiesc ca il ia, si palpitatii.

Mii de scuze palpitatiile apar periodic la cateva sapatamani distanta si tin cate 3-4 zile cu exceptia unei perioade rele de acum 2 luni cand m-au tinut 3 sapatamani zi de zi.Prima oara palptatiile mi-au aparut in mai 2007 si Omega3 iau din septembrie 2006.
Multumesc.

Edited by NGCM51, 03 October 2008 - 16:56.


#16
alecomsrl

alecomsrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.05.2009
Salut pe toata lumea. Am 31 de ani si de mai multi ani(vreo 4) sufar de tahicardie, diagnostic pus de cardiolog pe “sistem nervos”. E foarte adevarat ca sunt destul de agitat, anxios, etc. De vreo 2 saptamani ma confrunt cu niste junghiuri, intepaturi in zona inimii drept pentru care mi-am facut EKG(in afara pulsului ridicat nu prezenta probleme) , cardiologul a vazut-o, i-am explicat ce simt si mi-a spus ca nu ar fi rau sa fac o ecocardiografie, pe care am si facut-o ieri cu rezultate absolut normale dupa care m-am mai linistit si parca au disparut si junghiurile.Astazi am simtit ceva destul de ciudat, zic eu...de unde pulsul meu "normal" era undeva la 80-90 l-am avut toata ziua pe la 60-65 cu o stare de calm pe care nu am trait-o niciodata. Stiu ca e o valoare normala, dar obisnuit sa imi iau pulsul si sa il simt destul de rapid a fost destul de ciudat.Parca nu imi batea inima  :unsure:   Mi-am luat si tensiunea - 130 cu 80. Nu fac nici un fel de tratament, am luat doar de dimineata o jumatate de augmentin de 1gram si paxeladine sirop pentru ca am o infectie in gat. Poate sa fie asta cauza scaderii pulsului?  s-a mai confruntat cineva cu stari din astea ?

#17
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postalecomsrl, on 30th May 2009, 16:31, said:

60-65 cu o stare de calm pe care nu am trait-o niciodata. Stiu ca e o valoare normala, dar obisnuit sa imi iau pulsul si sa il simt destul de rapid a fost destul de ciudat.Parca nu imi batea inima  :unsure:   Mi-am luat si tensiunea - 130 cu 80.

Iti faci griji ca ai in sfarsit parte de liniste? Frecventa cardiaca e buna, tensiunea la limita superioara, doar daca scade sub 50 batai pe minut poti sa te alertezi.

#18
alecomsrl

alecomsrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.05.2009
de acord cu tine, dar eu am o senzatie foarte aiurea sa nu imi mai simt pulsul :mellow:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate