Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme Canon A75

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dand

dand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2005
Am un Canon A75 adus de curand din SUA. Din pacate nu prea reusesc sa fac pozele sa iasa bine nici in modul Auto. Problema este ca nu-mi focalizeaza bine.

Este de vina aparatul sau eu?

Atasez si cateva poze pentru exemplificare.

Astept parerile voastre.

Multumesc!

Attached Files



#2
dand

dand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2005
Inca o poza

Attached Files



#3
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Pune si niste poze facute afara.
Spune-ne si cum ai facut pozele! Astea sunt "exceptii", sau mai toate pozele arata ca ele?

#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
1.Vezi sa nu fie pus pe macro.
2.Nu are nici o legatura modul de focalizare cu presetarea folosita... Fii atent, cand faci poze, prima oara apasa pe buton pana la jumatate, pana apar pe ecran patratelele verzi care iti arata unde si-a luat aparatul clarul (daca ai  aiaf on) . Momentul in care si-a luat clarul este semnalizat si de doua bipuri rapide. Daca se aude un singur bip aparatul nu a reusit sa focalizeze. Daca nu e suficienta lumina este posibil sa nu poata sa-si ia clarul (ex noaptea). Dupa ce s-au auzit alea doua bipuri rapide si pe ecran au aparut partatele verzi, apasa butonul pana la capat.

#5
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
spune exact cum ai facut pozele....

#6
dand

dand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2005
1.  Pt gallax:
Pun si 2 poze facute afara tot in modul Auto. Precizeze ca focalizarea s-a facut corect, la prima poza in 8 puncte, la a doua in 2 puncte;

Majoritatea pozelor ies in acest fel, cca. 90%.

2. Pt. Renderman

Aparatul nu este pus pe macro.
Atunci cand folosesc modul macro pt pozele facute de aproape, acestea ies excelent

Pozele le fac exact asa cum scrie la manual si cum ai scris si tu.

3. Pt. Vladc

Eu cred ca pozele sunt facute corect, aparatul focalizeaza in 1-9 puncte, apas butonul pana la capat, pe LCD pozele par a fi in regula (unele) dar cand le fac download pe cal. imi dau seama de fapt ca sunt f. in ceata


Tin sa precizeza la pozele facute la distante relativ mici (dar nu in modul macro) ies de obicei bine.

#7
dand

dand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2005
Pozele sunt mai jos

Attached Files



#8
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Foarte ciudat.
Am avut si eu A75 si s-a comportat excelent. Mai dadea uneori ratari la AF, dar asta din cauza mea ca ma grabeam si nu focalizam unde trebuie.

Eu vad e posibilitati:
-fie faci tu ceva gresit
-fie e stricat aparatul (modulul de AF... etc)
Desi daca zici ca in mod macro focalizeaza corect... probabil ca tu esti ala de vina :)

Incearca si cu MF, vezi ce iese.

#9
dand

dand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2005
Necronomikon,

merci de reply.

Atasez si o poze in MF care cred eu ca a iesit bine.

Mentionez din nou ca focalizarea pare sa fie corecta. De ex., la poza cu poarta facuta pe Auto, aparatul a focalizat in 8 puncte, toate pe poarta.

Attached Files



#10
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu zic sa mai incerci. Fa mai multe poze cu AF de interior/exterior, cu blitz si fara. Pozeaza peisaje mai complexe si mai simple. De exemplu pozeaza ceva care ii da aparatului posibilitatea clara de a focaliza, adica sa nu aiba dubii. Incearca de asemenea sa folosesti modul de focalizare in centru (nu mai stiu exact cum ii spune, cred ca spot metering).

Probabil ca fiind la inceput cu aparatul asta n-ai invatat inca sa-l folosesti. Crede-ma ca si cu 300D mai dau uneori rateuri cu AF. Pur si simplu ma grabesc si nu realizez ca aparatul a focalizat in alt loc decat cel dorit de mine. Iar asta o vad abia dupa ce am descarcat pozele pe calculator. Un caz foarte des de "rateuri" de genul asta ar fi atunci cand aparatul focalizeaza pe peretele din spatele subiectului. Peretele iese brici, dar subiectul out of focus.

#11
dand

dand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2005
Multumesc de raspuns!

O sa mai fac niste incercari asa cum mi-ai sugerat si o sa va tin la curent cu rezultatele.

Sper sa fiu eu de vina si nu apartul!

Pentru orice eventualitate, unde este service-ul de la Ana Electronics?

#12
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004

dand, on Jan 7 2005, 09:38, said:

Pozele sunt mai jos

<{POST_SNAPBACK}>

La cum arata pozele astea (in care nu ai NIMIC in focus), parerea mea e ca e defect AF-ul aparatului.

EDIT: DESI... am remarcat ca aproape toate pozele sunt facute la 1/60... si ar putea fi blur cauzat de tremuratul mainii... Fa un experiment: pune aparatul pe ceva (masa / cos de gunoi/ masina) si fa niste poze cu self - timer-ul activat la 2 sau 10 secunde, si vezi daca mai iese imaginea asa de "blurry"... SAU foloseste modul TV, in care sa bagi o valoare mai mica (de ex 1/250) decat 1/200 pentru timpul de expunere. Daca aparatul focalizeaza corect in conditiile astea, poate fi vina ta pentru tremuratul mainii.

Edited by gallax, 07 January 2005 - 11:12.


#13
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

dand, on Jan 7 2005, 10:39, said:

Multumesc de raspuns!

O sa mai fac niste incercari asa cum mi-ai sugerat si o sa va tin la curent cu rezultatele.

Sper sa fiu eu de vina si nu apartul!

Pentru orice eventualitate, unde este service-ul de la Ana Electronics?

<{POST_SNAPBACK}>


Si noi speram sa fii tu de vina  :coolspeak:

Pe de alta parte, cred ca nimeni de aici nu-ti recomanda service-ul Ana. Au mai fost discutii pe tema asta. Mai bine gasesti un electronist foarte priceput cu scule adecvate.

gallax, on Jan 7 2005, 11:05, said:

La cum arata pozele astea (in care nu ai NIMIC in focus), parerea mea e ca e defect AF-ul aparatului.

<{POST_SNAPBACK}>


Asta ma gandesc si eu, dar ma pune pe ganduri faptul ca in mod macro focalizeaza corect.

#14
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Asa, dincolo de ce am avut de editat in mesaj, cum zice si necromikon, iti recomand sa dezactivezi "AI AF" din meniul "rec settings", si in felul asta aparatul va focaliza doar pe ce e in centrul imaginii.

Edited by gallax, 07 January 2005 - 11:18.


#15
dand

dand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2005
Am incercat deja toate cele propuse de voi.

Din pacate, acelasi rezultat! :confuzzled:

Stie cineva alt loc unde se poate face o constatare / reparatie?

#16
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Problema e fie de la obiectiv (ceva il impiedica sa focalizeze corect - poate fi ceva mecanic sau electronic), fie de la soft. Cu siguranta e ceva defect, pentru ca in mod auto, in conditii de lumina buna (exterior) nu ar trebui sa dea nici un rateu la focalizare.

Din descrierea ta, se pare ca nu poate focaliza la distante mai mari. E posibil sa  nu poata focaliza deloc, si faptul ca pozele la distante mici iti ies ok sa fie doar pentru ca acolo ramane obiectivul focalizat, pentru ca intr-o pozitie de focus oricum trebuie sa fie. Cand apesi la jumatate butonu declansator, se aude un zgomot de motoras cum ca ar incerca sa focalizeze ? Daca nu, e clar stricat.

Pozele nu sunt blurry pentru ca-s miscate. Sunt clar out-of-focus.

Edited by adipelcz, 07 January 2005 - 11:47.


#17
dand

dand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.01.2005
Cand apas butonul la jumatate se aude motorasul si aparatul aparent focalizeaza, apar patratele verzi, dar pozele ies blurry.

#18
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
In cazul asta, fie e stricat, fie e... ciudat.
Nici n-are rost sa mai te intreb daca il misti in timpul declansarii pentru ca sunt sigur ca nu faci asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate