Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Licente pentru comercializare haine de firma

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai nu iti impune... ca nu ajungi sa ai vreun contact cu ei.

Dar din momentul cand te observa cu sigla Nike in geam, ma indoiesc ca nu o sa ai probleme si cu Nike si distribuitorul lui exclusiv. Pentru ce le mai da licenta exclusiva daca nu-i apara cu nimic, si oricine poate folosi marca inregistrata?

Eu am dat doua exemple, dar poate exista contra-exemple care mi-au scapat?

Edited by don_dannielo, 24 October 2008 - 09:51.


#20
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008
Eu cred ca daca Elmec are licenta EXCLUSIVA de a comercializa haine Nike in Romania, tu nu poti comercializa Nike fara acordul lor pt ca pur si simplu nu ai licenta....Nike este o marca inregistrata si pt a o folosi ai nevoie de un acord in acest sens.

Dupa cum am mai spus - nu mi se pare legal sa mergi sa cumperi haine de la magazine de afara si sa le vinzi aici oricum...producatorul sau cei licentiati de el trebuie sa-ti dea licenta sa le comercializezi.

Ca forma juridica a viitoarei afaceri - SRL. Celelalte tipuri de societate comerciala nu te avantajeaza.

#21
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 onamero, on Oct 24 2008, 20:48, said:

Eu cred ca daca Elmec are licenta EXCLUSIVA de a comercializa haine Nike in Romania, tu nu poti comercializa Nike fara acordul lor pt ca pur si simplu nu ai licenta....Nike este o marca inregistrata si pt a o folosi ai nevoie de un acord in acest sens.

Dupa cum am mai spus - nu mi se pare legal sa mergi sa cumperi haine de la magazine de afara si sa le vinzi aici oricum...producatorul sau cei licentiati de el trebuie sa-ti dea licenta sa le comercializezi.

Ca forma juridica a viitoarei afaceri - SRL. Celelalte tipuri de societate comerciala nu te avantajeaza.
Cum sa nu ai acordul lor daca cumpar de la ei si(daca esti smecher) poti sa treci in contract ca le iei in vederea revanzarii?
Si Elmec nu mai are licenta exclusiva pentru Puma, s-a infiintat Puma Romania.
Nici pt Nike nu stiu cat mai dureaza.

#22
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008

 ortega, on Oct 25 2008, 04:24, said:

Cum sa nu ai acordul lor daca cumpar de la ei si(daca esti smecher) poti sa treci in contract ca le iei in vederea revanzarii?
Si Elmec nu mai are licenta exclusiva pentru Puma, s-a infiintat Puma Romania.
Nici pt Nike nu stiu cat mai dureaza.


Daca tu cumperi de la Elmec atunci nu e nicio problema. Eu vorbeam de situatia cand cumperi Nike de afara de la alt distribuitor si vii cu ele aici in tara.

#23
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 onamero, on Oct 25 2008, 18:23, said:

. Eu vorbeam de situatia cand cumperi Nike de afara de la alt distribuitor si vii cu ele aici in tara.
Si eu tot de asta vorbeam. Diferenta e ca afara nu le iei de la distribuitor ci chiar de "la mama lor", de la outletul Puma , Nike sau ce-o fi.
Si cum poate sa-mi spuna ca n-am acordul lor daca iau marfa de la ei?
Acordul de revanzare e implicit si tacit, ca doar nu cred ca iau 500 haine si nu stiu cate sute de adidasi sa le port eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate