Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Criza financiara globala

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Mi se pare ciudat ca tocmai in "Money & Business" nu se discuta despre criza financiara globala. Am cautat un topic la subiect, dar nu am gasit.

Se pare ca se impute treaba: Bursa de la New York se prabuseste


Ajungem la nivelul anilor '30 din America sau avem resurse de a trece peste efectele devastatoare ale unei recesiuni globale?

Edited by TLGsoft, 29 September 2008 - 21:36.


#2
Lecron89

Lecron89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 01.10.2007
Poi asteptam sa deschida cineva un topic :D

Parerea mea proprie si personala este ca aceasta criza globala a fost foarte bine gandita de niste baietasi destepti care or sa aiba profituri incredibile ....
Sa vedem Top 100 - Cei mai bogati oameni ai lumii ce o sa se schimbe cand o sa ne revenim din aceasta problema ( desi Romania nu prea este afectata , pentru ca nu este prea evoluata  :death:  )

Sa luam de exemplu Bursa de la New York ... scade bursa... motiv bun pentru unii de a da faliment si a se pensiona linistiti in Bora - Bora ( :heart: ) ... , sau cum a fost banca aia Lehman Brothers a 4-a banca de investitii a dat faliment , sa fim seriosi sunt interese mult prea mari pentru a lasa totul la voia intamplarii.

Quote

Ajungem la nivelul anilor '30 din America ....

Doamne ajuta !!! Asa poate mai evoluam si noi  :clapping: (joke)

Trist este ca dabea in viitor o sa ne dam seama daca a fost sau nu o "scamatorie"  :peacefingers:

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostTLGsoft, on Sep 29 2008, 22:33, said:

Ajungem la nivelul anilor '30 din America sau avem resurse de a trece peste efectele devastatoare ale unei recesiuni globale?
noi avem, nu știu alții și nici nu mă interesează. Cum a trecut nordul țării prin 15 ani de recesiune devastatoare, poate trece oricine. O spun din experiență.
Vor muri ceva bancheri, se vor ridica alții, le facem pomelnice tuturor!

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Money as Debt - un documentar extrem de interesant despre sistemul monetar actual.

Iar pentru cei care nu stiu cum se traia in anii '30 (The Big Depression) in America, recomand un film foarte bun: "Cinderella man" cu Russel Crowe.

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Și toate astea pentru că niște "deșepți" au dat credite aiurea.

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Salut acest toppic!

Pun pariu ca BVB o sa scada iarasi si o sa vedem panica. Cred ca intraday vom vedea scaderi de doua cifre pe toate domeniile. Nu imi place deloc acest ecou in BVB, insa asta e... Am lasat portofoliile neschimbate de la inceputul anului si vad cum se topesc banii mei. Ideea e ca nu sunt nevoit sa apelez la acesti bani si consider ca inca nu am pierdut. In momentul in care marchez, abia atunci intra si in contabilitate. :)

grele vremuri...

Ai dreptate @mufa, dar si pentru ca aceste banci de investitii nu au niciun fel de reglementare si nimeni nu are dreptul sa le controleze. Nici macar FED-ul nu se baga peste ele, dar cand se ridica covorul iease afara tot gunoiul...

#7
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Am vazut acum la tv ca a respins congresul planul de salvare al administratiei Bush. Asa ca indicii au luat-o iar la vale

#8
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
god bless !

#9
iahim_si_vanatoru

iahim_si_vanatoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2008
Si ce se recomanda legat de depozitele bancare in astfel de situatii de criza generala? Sunt mai siguri banii acasa decat la banci? ;)

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postiahim_si_vanatoru, on Sep 30 2008, 12:47, said:

Si ce se recomanda legat de depozitele bancare in astfel de situatii de criza generala? Sunt mai siguri banii acasa decat la banci? ;)

Se devalorizeaza oriunde ar sta. Eventual de investit in aur.

#11
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Sa speram ca de fapt nu e o scamatorie pentru a justifica colapsul unor economii mari, pentru ca mai apoi sa o ia de la zero. ;)

#12
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Nu cred că prabușirea va fi ca in anii 30, Doamne ferește. Dar pe atunci nu exista o Chină puternică și în plin avînt, iar statele arabe, deasemenea nu însemnau nimic economic, existau doar pe hartă. Acum situația este diferită.
Partea proastă este că atunci cînd unui uriaș cum este SUA îl doare capul și are amețeli, noi ăștia mici ne tăvălim pe jos și urlăm de durere.

Edited by Nigel, 01 October 2008 - 09:29.


#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Doua chestii ma ingrijoreaza:

1. Presedintele celei mai puternice natiuni de pe glob iese public si zice ca e nasol. Daca era ceva temporar zicea sa nu ne facem probleme. Inseamna ca e super-nasol.
2. Dupa fiecare mare criza a urmat un mare razboi.

#14
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostTLGsoft, on Oct 1 2008, 10:45, said:

....
2. Dupa fiecare mare criza a urmat un mare razboi.

Suntem deja in razboi. Doar ca un altfel de razboi, mult mai crud si cu victime colaterale mult mai multe. De fapt e un razboi doar  cu victime colaterale.

#15
brj

brj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.05.2006
poate o minte destupata si chitita pe macroeconomie sa ma lamureasca si pe mine de ce a inceput  dolarul sa se aprecieze fata de leu??

#16
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
In mare ar fi faptul ca e nevoie de lichiditati in Vest si se vand active din Romania pe lei si se cumpara dolari/euro. In felul asta valutele se apreciaza fata de leu.

#17
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postbrj, on Oct 2 2008, 11:28, said:

poate o minte destupata si chitita pe macroeconomie sa ma lamureasca si pe mine de ce a inceput  dolarul sa se aprecieze fata de leu??

Simplu. Scade leul. Fata de toate valutele.

#18
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostTLGsoft, on Oct 2 2008, 11:33, said:

Simplu. Scade leul. Fata de toate valutele.
Statul -prietenul nostru stie de ce - pai stabileste val. impozitelor la valoarea leului de luna asta : dati navala si scapati de euroi ca sa-i luati inapoi eftin din decembrie  :D
Magaria e mai penibila pentru ca nu e absolut nici un motiv ca leul sa scada ci din contra

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate