Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Casa mea din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
ciocurile nu sunt fasonate  la banc cu o cheie corespunzatoare, ele sunt facute probabil co o teava, sau au fost refacute pentru ca nu incapeau in cofraj si nu au raza de curbura asa cum trebuie, sunt mai rontujite, e mai larg ciocul

#56
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 septimiu80, on Oct 21 2008, 21:43, said:

ciocurile nu sunt fasonate  la banc cu o cheie corespunzatoare, ele sunt facute probabil co o teava, sau au fost refacute pentru ca nu incapeau in cofraj si nu au raza de curbura asa cum trebuie, sunt mai rontujite, e mai larg ciocul


Culmea este ca sunt facute pe banc cu o cheie de fasonat.....

Probabil ca mana meseriasului nu este cea mai buna.

Ieri am turnat elevatia, 20 mc de B250.

Revin cu poze.

Edited by Sascha, 23 October 2008 - 09:38.


#57
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Elevatia turnata si decofrata pe interior.

Azi au inceput sa compacteze (200 lei / zi compactorul), maine vine balastul si sper sa pot sa torn radierul marti sau miercuri in functie de vreme.

Deocamdata sunt multumit de echipa, de preturile gasite si de cum s-au miscat lucrurile.

Sper ca vremea sa ne ajute si sa apuc sa o inchid pana de Craciun.

Attached Files


Edited by Sascha, 24 October 2008 - 16:20.


#58
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008

 Sascha, on Oct 24 2008, 17:17, said:

Elevatia turnata si decofrata pe interior.

Azi au inceput sa compacteze (200 lei / zi compactorul), maine vine balastul si sper sa pot sa torn radierul marti sau miercuri in functie de vreme.

Deocamdata sunt multumit de echipa, de preturile gasite si de cum s-au miscat lucrurile.

Sper ca vremea sa ne ajute si sa apuc sa o inchid pana de Craciun.

Frumos lucrat si ai avut putin noroc ca ti-a tinut cofrajul din OSB. Mie sincer imi era teama sa torn asa. La mine au facut un paienjenish de pari si ancore si minuni de genul asta incat ma indoiesc ca o sa am probleme.
Se pare ca esti inaintea mea, eu de abia luni torn fundatia, iar radierul in cel mai fericit caz spre sfarsitul saptamanii.
Compactorul am gasit si eu tot cu 200ron/zi dar inclin sa nu mai iau. O sa bagam un mai barbatesc dintr-un butuc de lemn....si asta va fi.  De unde totusi l-ai luat? Daca e vreo reclama spune-mi pe PM.
Mersi

#59
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 sorryn81, on Oct 24 2008, 19:31, said:

Frumos lucrat si ai avut putin noroc ca ti-a tinut cofrajul din OSB. Mie sincer imi era teama sa torn asa. La mine au facut un paienjenish de pari si ancore si minuni de genul asta incat ma indoiesc ca o sa am probleme.
Se pare ca esti inaintea mea, eu de abia luni torn fundatia, iar radierul in cel mai fericit caz spre sfarsitul saptamanii.
Compactorul am gasit si eu tot cu 200ron/zi dar inclin sa nu mai iau. O sa bagam un mai barbatesc dintr-un butuc de lemn....si asta va fi.  De unde totusi l-ai luat? Daca e vreo reclama spune-mi pe PM.
Mersi


L-am luat de undeva de pe langa gara de nord - acolo e un nene care inchiriaza echipamente de constructii.

Vineri si sambata s-au compactat ambele case si astazi vine balastul - 15 tone costa 700 lei cu tot cu transport - pret de la un prieten care lucreaza la balastiera. Tot azi au venit si instalatorii care fac racordurile pentru canalizare si apa.

Sper ca maine sa termin cu balastul si poimaine sa facem fierul pentru parter - conform proiectului era trecut fier de 6 la 20 cm dar nu am gasit la bara ci doar la rola si drept urmare o sa pun fier de 8.
Am facut calculele si este mai ieftin cu fier de 8 decat cu plasa de buzau de 6. Doar ca dureaza ceva mai mult.

Joi vreau sa torn radierul.

Attached Files



#60
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Am reusit sa turnam astazi placa de la parter. Vremea ne-a ajutat mult.

Doamne ce a cazut pretul la fier....Am vorbit cu un prieten la targu jiu unde este 1,75 + TVA / kg.

Maine pun si poze cu placa.

#61
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Fier cu la 2 lei cu tva? La pretul asta am pierdut 18 000 lei.
Of of of.
Doamne ajuta sa termini pana la Craciu asa cum ti-ai propus.
:)

#62
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 dacadrean, on Oct 30 2008, 23:53, said:

Fier cu la 2 lei cu tva? La pretul asta am pierdut 18 000 lei.
Of of of.
Doamne ajuta sa termini pana la Craciu asa cum ti-ai propus.
:)

Da, se pare ca am (avem) mare noroc cei care ne-am apucat de case mai tarziu anul acesta: fierul 2 - 2,1 lei, betonul B250 270 lei mc, caramida porotherm wienerberger de 25 cu 315 lei mc samd.

Am cumparat ai caramida si de luni vin zidarii - 4 zidari si 2 salahori - care au spus ca vor termina ambele parterul ambelor case intr-o saptamana. Am programat turnarea placii peste parter pe 15 noiembrie.

Stie cineva care este diferenta de izolare termica intre polistirenul de 5 si cel de 10? Merita sa pun de 10? Stiu ca teoretic mai gros este mai bun dar se justifica diferenta in diferenta de conductivitate termica?

#63
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
pai daca grosimea este dubla atunci si eficienta se dubleaza (cred). Acum la manopera indiferent ca folosesti de 5 sau 10 tot atat este. Adezivul, plasa, masa de spaclu tot atat te costa. Dai ceva in plus la polistiren si la dibluri. Eu cred ca se merita de 10.

#64
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

 Sascha, on Oct 31 2008, 20:36, said:

Stie cineva care este diferenta de izolare termica intre polistirenul de 5 si cel de 10? Merita sa pun de 10? Stiu ca teoretic mai gros este mai bun dar se justifica diferenta in diferenta de conductivitate termica?
la cel de 10 se spune ca punctul de 0 grade e in interiorul placii de polistiren. deci e mai eficient. scapi e multe probleme! daca gasesti oferta de 15 la pret de 10, ma refer la mp nu la mc, e si mai bine.

#65
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Nu am gasit nicaieri o caracteristica tehnuca exacta cu privire la conductivitatea polistirenului de 5 si cel de 10.

Eram curios cat la suta in plus aduce cel de 10 - sunt convins ca nu vorbim de o dublare a protectiei ci de o crestere. vreau sa vad daca aceasta crestere este semnificativa.

Am termina si toti stalpii de pus in picioare.

De luni vin si zidarii.

#66
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Tara arde si baba se pieaptana:)

Vreau si eu niste contacte pentru:

- seminee;

- invelitori;

- usi de exterior de lemn masiv;

- tamplarie lemn - pentru tamplarie pvc o sa iau legatura cu conu`.

Daca aveti vreo recomandare va astept cu o bere (sau un vin).

#67
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007

 Sascha, on Nov 1 2008, 19:09, said:

Nu am gasit nicaieri o caracteristica tehnuca exacta cu privire la conductivitatea polistirenului de 5 si cel de 10.

Eram curios cat la suta in plus aduce cel de 10 - sunt convins ca nu vorbim de o dublare a protectiei ci de o crestere. vreau sa vad daca aceasta crestere este semnificativa.

Am termina si toti stalpii de pus in picioare.

De luni vin si zidarii.
vezi aici un grafic cu eficienta polistirernului de 10:

am gasit si pe cel de 5 cm:

Attached Files



#68
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 marian.bazavan, on Nov 1 2008, 21:14, said:

vezi aici un grafic cu eficienta polistirernului de 10:

am gasit si pe cel de 5 cm:


imi dai si mie un link de unde ai luat aceste grafice, te rog.

#69
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
citeste aici? sper sa nu sa supere nimeni!  
http://www.misiuneac...c...304&start=0

#70
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Sascha, on Oct 31 2008, 20:36, said:

Da, se pare ca am (avem) mare noroc cei care ne-am apucat de case mai tarziu anul acesta: fierul 2 - 2,1 lei, betonul B250 270 lei mc, caramida porotherm wienerberger de 25 cu 315 lei mc samd. [...] Stie cineva care este diferenta de izolare termica intre polistirenul de 5 si cel de 10? Merita sa pun de 10? Stiu ca teoretic mai gros este mai bun dar se justifica diferenta in diferenta de conductivitate termica?
Ce structură au pereții exteriori la tine în proiect?

Edited by raduk, 02 November 2008 - 10:30.


#71
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Caramida porotherm de 25 cm si polistiren de 10 cm.

Ramasesem dator cu poze de la placa. Am cumparat si caramida porotherm wienerberger cu 315 lei mc. Transport cu descarcare 200 lei 10 paleti (13,4 mc).

Au venit si zidarii si ne-am luat cearta ca nu am avut destula caramida livrata azi - au pus azi 6 mc in 2 oameni iar de maine sunt 4 zidari si 4 salahori si au cerut sa aiba macar 10 - 12 mc in fiecare zi. Nu pot sa iau multa odata fiindca nu am unde sa o pun.

Am citit 2 ani jurnalele de casa ale tuturor si am invatat multe din experientele colegilor de forum. In ceea ce ma priveste, pana la momentul acesta, totul merge conform planului atat din punct de vedere financiar cat si in ceea ce priveste deadline-urile. Echipa pe care am angajat-o este foaret ok. Oameni muncitori, fara probleme cu bautura, corecti, cu simtul raspunderii.

Attached Files



#72
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Sascha, on Nov 3 2008, 20:27, said:

Caramida porotherm de 25 cm si polistiren de 10 cm. [...]
Voi reveni cît de curînd cu răspunsul (plec chiar acum prin țară, cîteva zile; poate voi avea pe undeva noroc de internet).

Edited by raduk, 04 November 2008 - 07:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate