Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

De ce NU va uitati la 24?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006
E un sondaj care ma va ajuta sa inteleg de ce seriale ca (si sa ma scuze fanii urmatoarelor productii) Lost, Alias, Heroes etc etc au atata succes, in vreme ce 24 - care (o zic cu toata umilinta, dar si in deplina cunostinta de cauza) este un serial net superior - nu-l prea vad mentionat pe aici.
Bineinteles, se poate raspunde ca filmele cele mai "populare" sunt si cele mai bune si ca valoarea nu aduce neaparat bani. E adevarat, in mare parte. Totusi 24 este un serial excelent, care te tine in scaun asa cum nu s-a mai intamplat de la prima difuzare a lui Twin Peaks, prin '93.
So - de ce nu se uita lumea la 24? De ce nu te uiti TU la 24? :)

Chiar ma intereseaza raspunsul.
Si, PS, nu fac reclama filmului, ca nu am actiuni la Fox :)))

Edited by Stan P., 29 September 2008 - 15:16.


#2
mu_zz_i

mu_zz_i

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.02.2007
Eu m-am uitat la 24 si o sa ma mai uit cand o sa apara ceva nou, peste cateva luni.

#3
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmu_zz_i, on Sep 29 2008, 16:14, said:

Eu m-am uitat la 24 si o sa ma mai uit cand o sa apara ceva nou, peste cateva luni.

Asa, asa, bun! ;)
Cica in noiembrie, dupa ultimele zvonuri... Pana atunci: Damnit, Chloe! Cand baga astia odata filmu?!

#4
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Eu l-am vazut, insa tinde pe alocuri sa intinda povestea mai rau decat Lost, pe care-i consideram campioni.

Una peste alta e un serial, usor, de actiune, digerabil cu un cast bun, o evolutie decenta dar cu un scenariu care cateodata intinde coarda.

E drept, eu l-am vazut in calupuri de 3-4 episoade, poate fi si asta o cauza.

#5
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Mai mie sincer imi place 24,m-am si uitat la toate sezoanele,ce nu-mi plcae ca e asa trasa de par,adica sa ti se intample atata in 24 de ore cred ca ai innebuni,mi se pare deja irealist.In rest e ok.

#6
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
daca ai vazut ca nu este topic deschis acestui serial,de ce nu ai deschis tu unul in care sa faci o prezentare a serialului si unde sa posteze cei care se uita la el.Uitate-te de exemplu dupa Supernatural,sau alte seriale sa vezi ca au o scurta introducere,poate sunt unii care nu stiu despre ce e vorba in serial,nu l-au vazut deloc.

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Cine si unde e 24?  :huh:

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
De ce pui Lost si Prison Break care sunt telenovele alaturi de un serial adevarat cum este 24? Actori care joaca bine, scenariu ca lumea chiar daca pe alocuri devine cam SF si nu in ultimul rand un film in care se vad niste bani investiti. Telenovelele alea cred ca le puteau face si romanii daca e vorba doar de investitii.
Cred ca 24 este prea mult pentru unii. Sigur manelistii nu se uita la 24 si de aici apare un numar mai mic de telespectatori.

Gaius, fa ceva cu pozele din semnatura aia a ta, ca strici tot forumul pe unde postezi tu. Crezi ca nu stim cum arata un Hyundai si un Nokia?

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 29 September 2008 - 15:32.


#9
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Postcosmin_17, on Sep 29 2008, 16:24, said:

daca ai vazut ca nu este topic deschis acestui serial,de ce nu ai deschis tu unul in care sa faci o prezentare a serialului si unde sa posteze cei care se uita la el.Uitate-te de exemplu dupa Supernatural,sau alte seriale sa vezi ca au o scurta introducere,poate sunt unii care nu stiu despre ce e vorba in serial,nu l-au vazut deloc.

N-am vrut sa fac o prezentare, mi se parea mai interesant de ce nu aud vorbindu-se despre el :)
Ca scurta expunere a motivelor pt care mi se pare excelent:
- e altfel decat restul serialelor, din cauza conceptului (episodul are 60 minute in timp real, un sezon are 24 episoade, deci 24 ore, deci o zi intreaga);
- personajul principal, Jack Bauer, este unul dintre cele mai bine gandite si scrise din ultimii ani; dar nu numai el, ci si Charles Logan, Mike Novick, Chloe etc (pentru cine n-a vazut serialul, sunt doar niste nume goale; dar cine l-a vazut in mod cert va zambi in coltul gurii);
- foarta multa actiune, abundenta de intamplari, situatii, personaje, planuri ale povestii etc.
Mai sunt si altele, cum ar fi faptul ca a fi personaj in 24 este cea mai periculoasa meserie din lume  :naughty: , dar nu pot spune mai mult, pentru ca as dezvalui lucruri care trebuie vazute.
In plus, in mare parte reuseste sa evite cliseele arhiuzitate - chiar daca, desigur, nu in totalitate - si mai ales creeaza dependentza :D
Per total, este vorba despre faptul ca 24 genereaza o "customer experience" diferita de a celorlalte seriale, ceea ce, in ziua de azi, cand serialele sufoca televiziunea, este un lucru extraordinar. Dar pentru a intelege exact despre ce e vorba, probabil trebuie vazut serialul :)

Edited by Stan P., 29 September 2008 - 15:39.


#10
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Postjay333, on Sep 29 2008, 16:28, said:

Cine si unde e 24?  :huh:

http://www.imdb.com/title/tt0285331/

#11
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007

View PostMtz, on Sep 29 2008, 16:29, said:

Gaius, fa ceva cu pozele din semnatura aia a ta, ca strici tot forumul pe unde postezi tu. Crezi ca nu stim cum arata un Hyundai si un Nokia?

enjoy,
Mtz
OFF:ca tot ai facut referire la semnaturi,eu cand aveam semnatura asa mare mi-a fost stearsa de catre un moderator si mai apoi am luat ban 7 zile.
@Stan P. o sa incerc sa ma uit si eu la serial si o sa revin cu o parere.

#12
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Era deschis deja un topic foarte bun cu acest subiect, AICI: 24 (TV Series) si, de asemenea, mai facuse cineva o "tentativa" in urma cu cam o saptamana, AICI: 24 se intoarce. Daca era Sandy Bell sau Young and Restless, nu m-ar fi interesat, dar asa, asta ar fi deja al treilea topic distinct pentru un serial care e destul de vizionat incat sa merite tratat intr-unul si acelasi topic. Ce avea cel deschis de codename, nu era bun? De ce nu cautati mai intai inainte de a deschide un nou topic, mai ales atunci cand aveti de gand sa vorbiti despre seriale care au aparut destul de demult (deci sunt slabe sanse sa nu fi deschis altcineva discutia pana atunci)? Acum, serialul asta are cate un topic pe fiecare din primele trei pagini ale ariei. Poate isi face un moderator pomana si uneste cele trei topicuri.

Edited by KoShiMin, 29 September 2008 - 17:15.


#13
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View PostKoShiMin, on Sep 29 2008, 18:12, said:

Acum, serialul asta are cate un topic pe fiecare din primele trei pagini ale ariei. Poate isi face un moderator pomana si uneste cele trei topicuri.
N-am nimic impotriva sa le uneasca cineva.
Ma gandesc pe de alta parte ca nici celelalte doua topicuri nu au decat 2-3 raspunsuri... in timp ce despre Lost se vorbeste pe zeci de pagini. Deci imi verifica teoria.

#14
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
sunt prea multe seriale ca sa le vada lumea pe toate.
asa vin si eu si intreb "cati ati vazut twin peaks ?' sau "de ce nu l-ati vazut?"...nu poti sa spui ca nu stie lumea de el pentru ca nu-i bun. cam asa e si aici. plus ca mai are legatura si cu reclama.
eu de exemplu nu l-am vazut si nici nu am de gand....de ce NU ma uit ?

#15
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Posthugzabee, on Sep 29 2008, 18:57, said:

sunt prea multe seriale ca sa le vada lumea pe toate.
asa vin si eu si intreb "cati ati vazut twin peaks ?' sau "de ce nu l-ati vazut?"...nu poti sa spui ca nu stie lumea de el pentru ca nu-i bun. cam asa e si aici. plus ca mai are legatura si cu reclama.
eu de exemplu nu l-am vazut si nici nu am de gand....de ce NU ma uit ?
Pai TU stii de ce nu l-ai vazut :) Or, exact asta si voiam sa aflu, motivul fiecaruia.
La tine deci pare sa fie lipsa de promovare. OK! :)

#16
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Sincer, nu am apucat sa ma uit la el...

Am pe cineva care a cumparat cu Adevarul prima serie, o sa-i cer sa-mi dea sa ma uit si eu....

#17
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Mai era un topic la Chestionare tot pe acelasi subiect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate