Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Cum se face un telescop ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
Am si eu unele intrebari ! Am pe acasa vreo 2 3 4 lentile convexe , concave si vreau sami fac un telescop cu care sa vad pe luna etc .. cum se face ?? cum se pune lentilele ???  la ce distanta se vede maxim ?? multumesc

#2
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

 bobo2006, on Sep 28 2008, 21:45, said:

Am si eu unele intrebari ! Am pe acasa vreo 2 3 4 lentile convexe , concave si vreau sami fac un telescop cu care sa vad pe luna etc .. cum se face ?? cum se pune lentilele ???  la ce distanta se vede maxim ?? multumesc
  Am eu un telescop de vanzare! Nu tre sa te mai chinui sa faci tu unul!

#3
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007
Draga, bobo, iti spun din propria experienta ca procesul este foarte, foarte complicat si trebuie precizie, pricepere si multa rabdare...
In primul rand iti trebuie un tub cilindric de diametrul lentilelor. Iti trebuie 2 lentile una de arie cat mai mare si una mica in jur de 1-2 cm. Distantele dintre cele 2 lentile se calculeza simplu: aduni distantele focale ale celor doua. Apoi iti trebuie un obiectiv care sa permita culisarea celei mici pentru a obtine imagini clare la diferite distante!

In concluzie este foarte greu si mai bine iti iei o luneta sau un telescop mai mic de la magazin! Eu am dat pe unul acum 4-5 ani cam 300 euro si are diametrul 110 mm, distanta focala de 900 mm si mareste cam de 700 de ori la putere maxima insa e mult pentru luna , cam ce iti trebuie tie. Cu cateva milioane poti sa te aprovizionezi de unul micut sau mai bine o luneta...
Succes ;)

Edited by osmiumbin, 28 September 2008 - 23:23.


#4
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
uite o carte care te-ar putea ajuta sa faci ce ti-ai propus ;)

Attached File  Amateur_telescope_making.part01.rar   1.91MB   395 downloadsAttached File  Amateur_telescope_making.part02.rar   1.91MB   256 downloads2.rar]Attached File  Amateur_telescope_making.part03.rar   1.91MB   208 downloadsAttached File  Amateur_telescope_making.part04.rar   1.91MB   199 downloadspart04.rar]Attached File  Amateur_telescope_making.part05.rar   1.91MB   203 downloadsAttached File  Amateur_telescope_making.part06.rar   1.91MB   207 downloads...g.part06.rar]Attached File  Amateur_telescope_making.part07.rar   1.91MB   200 downloadsAttached File  Amateur_telescope_making.part08.rar   1.91MB   200 downloadsteur_...g.part08.rar]Attached File  Amateur_telescope_making.part09.rar   1.91MB   188 downloads
Attached File  Amateur_telescope_making.part10.rar   573.31K   201 downloads

#5
osmiumbin

osmiumbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 17.09.2007
Exact, poti sa cauti si pe net, sunt foarte multe explicatii si cu poze, si in romana si in engleza

;)

#6
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Aveam un prieten care mai asambla telescoape, dar nu am mai tinut legatura cu el ca e din alt oras :(

#7
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 konami, on Sep 29 2008, 00:54, said:

uite o carte care te-ar putea ajuta sa faci ce ti-ai propus ;)

Amateur_...g.part01.rarAttached File  Amateur_telescope_making.part02.rar   1.91MB   256 downloads2.rar] Amateur_...g.part03.rarAttached File  Amateur_telescope_making.part04.rar   1.91MB   199 downloads.
part04.rar] Amateur_...g.part05.rarAttached File  Amateur_telescope_making.part06.rar   1.91MB   207 downloads_
...g.part06.rar] Amateur_...g.part07.rarAttached File  Amateur_telescope_making.part08.rar   1.91MB   200 downloadsa
teur_...g.part08.rar] Amateur_...g.part09.rar
Amateur_...g.part10.rar
foarte interesant :D

#8
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Baietii care se ocupa de telescoape se gasesc la htp://el_nu_vrea_sa_cumpere_un_telescop_ci_vrea_sa_isi_contruiasca_personal_unul_sau_m
acar_sa_stie_metoda.ro

Edited by Bean, 04 October 2008 - 19:59.
reclama costa


#9
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 soarce, on Oct 4 2008, 11:48, said:

Baietii care se ocupa de telescoape se gasesc la htp://el_nu_vrea_sa_cumpere_un_telescop_ci_vrea_sa_isi_contruiasca_personal_unul_sau_m
acar_sa_stie_metoda.ro


Am inteles ca vrea sa-si construiasca un telescop, de aceea l-am trimis la astronomy, altfel il trimiteam direct la magazinele on line. Era asa de greu de priceput ?
Sau pe softpedia nu avem voie sa introducem linkuri catre paginile externe forumului ?? Astronomy nu vinde nimic, doar ca apar reclame la firme, la fel se intampla si pe softpedia.

Pe forumul de la astronomy are posibilitatea sa intrebe in cazul in care intra in impas:
Constructii-Reparatii de telescoape

#10
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 soarce, on Oct 5 2008, 12:44, said:

Am inteles ca vrea sa-si construiasca un telescop, de aceea l-am trimis la astronomy, altfel il trimiteam direct la magazinele on line. Era asa de greu de priceput ?
Sau pe softpedia nu avem voie sa introducem linkuri catre paginile externe forumului ?? Astronomy nu vinde nimic, doar ca apar reclame la firme, la fel se intampla si pe softpedia.

Pe forumul de la astronomy are posibilitatea sa intrebe in cazul in care intra in impas:
Constructii-Reparatii de telescoape
Eh, asta e altceva ;).
E distanta mare intre reclame la firme care vand telescoape si un topic despre constructia unui telescop.

#11
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Doar cu lentilele nu puteți confecționa un telescop. V-ar mai trebui două oglinzi concave. Eventual ați putea să vă faceți o lunetă.

#12
mudokins78

mudokins78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2015
Poate atașa cineva poze cu pașii care trebuie urmați?

#13
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
cel mai greu cred ca ar fi de gasit obiectivul care nu cred ca se poate construi acasa. asa un tub cu lentile poti sa faci fara probleme....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate