Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

internet banking fara token

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
draqmic2003

draqmic2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2007

View Postfloraur, on Sep 29 2008, 18:30, said:

Ba nu e deloc, folosesc RAIFFEISEN (nu raiffaisen) de ani de zile si nu mi-a furat nimeni niciun ban din cont. Eu cred ca este mai riscant sa urci relaxat in autobuz o data, decat sa folosesti IB zece ani.

Deci ai un user, o parola si mai apoi si doua numere de pe card... cam greu sa le stie cineva pe toate.


true :)

View Postalf77, on Sep 29 2008, 19:30, said:

Nu prea inteleg ce te limiteaza pe tine treaba asta..
Sustin , ca si predecesorii mei ,ca nu prea te pricepi amice. Preferi sa fie simplu si nesigur ? Decat sa porti tokenul la tine ? Iar metoda asta de autentificare nu e romaneasca , firma VASCO care le produce are un fel de monopol , la vreo 70 % din banci in toata lumea..Or fi prosti cu totii ?


sa fie optional si nu am nimic cu nimeni

View Postrickysyv, on Sep 30 2008, 00:17, said:

Ce nu ti-e clar ca un token e mai safe decat fara? SF sau nu, e logica treaba. Pe deasupra un token e folosit si la semnarea tranzactiilor nu doar la operatia de login, exact cum semnezi si tu un ordin de plata de hartie la ghiseu. Mi se pare cea mai eleganta solutie, nu ca dobitocii de la BRD unde trebuie sa le dai telefon sa autorizezi un nou beneficiar.



cred ca totzi suntem de aceeasi parere cu tine, numai ca sincer nu ma intereseaza siguranta la contul meu pf...ex azi, am fost la bcr sa pun 17 mil pe card ca apoi sa ma duc la atm sa transfer de pe card in cel virtual sa pot sa cumpar ceva de pe net online, exact la rahatu asta ma refer, daca stiu ce fac si acum am eu 20 mil in cont si vreau sa pun pe card sa cumpar ceva si sunt la cineva acas care are un ativirus+pishing+firewall...sa nu pot sa fac asta ca trebuia sa iau token dupa mine...sau sa zicem ca nevasta mea are nevoie si nu poate ca am eu tokenu etc....deaia zic  TOKEN AR TREBUI SA FIE OPTIONAL

deci avem:

Raiffeisen
BRD
BT

altcineva mai stie?
PS: ma bucur ca mai sunt oameni interesati de topicu asta

#38
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Alpha Bank - instalezi mai intii nustiuce certificat si pe urma intri numai cu user si parola.
Eu am BRD, platesc RDS si RTC in fiecare luna, in rest nu fac nimic online. Nu vad, daca ar intra unul in contul meu, cum ar putea fura banii, din moment ce din acel cont nu se pot face plati decit catre furnizorii doriti de mine. Poate cel mult sa imi plateasca facturile.

#39
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
nu vad nici o problema in a avea un token.
am si eu...il tin acasa.... ca doar de aia ii zice home'bank.
sunt in oras...am nevoie rapid de acces .... nu ma duc intr-un obscur internet caffe...ma pot duce linistit la un self'bank si fac orice tranzactie doresc.
eu sunt pentru token

#40
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Am reusit sa fac bucatele digipass-ul de la BRD. Acum am optiuni: iau altul sau merg pe semnatura electronica. Avand in vedere ca nu ma pricep deloc, as avea ceva avantaj in semnatura electronica? Am inteles ca as putea sa o instalez pe mai multe calculatoare. Daca instalez acel program temporar pe un calculator, il pot sterge pentru a nu fi folosit de altcineva?

#41
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View PostMore, on Oct 3 2008, 23:06, said:

Am reusit sa fac bucatele digipass-ul de la BRD. Acum am optiuni: iau altul sau merg pe semnatura electronica. Avand in vedere ca nu ma pricep deloc, as avea ceva avantaj in semnatura electronica? Am inteles ca as putea sa o instalez pe mai multe calculatoare. Daca instalez acel program temporar pe un calculator, il pot sterge pentru a nu fi folosit de altcineva?
Din cate stiu eu pt. Internet Explorer: meniul Tools, Internet Options, Content, Certificates.

Oricum, pt. mobilitate tokenul e mama lor ca sa-l poti folosi oricand si oriunde.

#42
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Luminati-ma si pe mine. Cum e mai bine si mai sigur, cu certificat digital sau cu digipass , avand in vedere ca ma conectez de pe laptop cu internet de la orange si ocazional prin wireless. Personal as prefera cu certificatul ca scap de grija digipasului, dar nici nu as risca ceva. As avea probleme prin folosirea unei conexiuni nesigure (gen hotel sau wireless) chiar folosind certificatul?

Edited by More, 04 October 2008 - 20:44.


#43
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View PostMore, on Oct 4 2008, 21:41, said:

Luminati-ma si pe mine. Cum e mai bine si mai sigur, cu certificat digital sau cu digipass , avand in vedere ca ma conectez de pe laptop cu internet de la orange si ocazional prin wireless. Personal as prefera cu certificatul ca scap de grija digipasului, dar nici nu as risca ceva. As avea probleme prin folosirea unei conexiuni nesigure (gen hotel sau wireless) chiar folosind certificatul?

Certificatul e safe in orice conexiune, inclusiv wireless.

#44
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View PostMore, on Oct 4 2008, 21:41, said:

Luminati-ma si pe mine. Cum e mai bine si mai sigur, cu certificat digital sau cu digipass , avand in vedere ca ma conectez de pe laptop cu internet de la orange si ocazional prin wireless. Personal as prefera cu certificatul ca scap de grija digipasului, dar nici nu as risca ceva. As avea probleme prin folosirea unei conexiuni nesigure (gen hotel sau wireless) chiar folosind certificatul?
Stai linistit ca sunt ambele suficient de safe.
Totusi:
In cazul digipass-ului, autentificarea se face prin https, deci datele circula criptat in retea; chiar si asa presupunand ca ti-ar putea afla user & pass, mai are nevoie si de codul unic generat diferit de fiecare data de catre digipass pe care il poate accesa doar daca stie pin-ul la digipass.
Certificatul, daca ti-l poate copia si are acces la datele de validare, il poate folosi oriunde si oricum.
Deci, eu as merge pe digipass pentru ca sunt mai multi pasi de securizare.

#45
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Certificatele nu pot fi copiate de pe un calculator pe altul. Cand ti-l elibereaza (pe baza de parola) e unic pentru computerul unde-l instalezi. Autentificarea e tot HTTPS. Practic e varianta software a unui digipass. Din punct de vedere al securitatii ambele metode sunt la fel de sigure. Daca instalezi certificatul pe un computer public trebuie sa-l stergi cand ai terminat treaba.

#46
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Postrickysyv, on Oct 5 2008, 19:50, said:

Certificatele nu pot fi copiate de pe un calculator pe altul. ...
Da, corect. Retinusem eu aiurea; pot fi instalate pe orice PC, daca ai fisierul original si parola.

#47
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Fișierul original e pe un CD încuiat în dulap. Hecărește asta, te rog :D

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Acest device TOKEN de la BCR cum reuseste sa creeze o parola valida doar 36`?
Eu intorduc doar PIN-ul care e acelasi tot timpul iar el genereaza coduri valide doar 36 `. Are intern un ceas atomic? E sincronizat cu serverul din Austria de la BCR si "stie" exact cand intorduc eu codurile valide? Are vreo baterie care trebuie schimbata la un timp?

#49
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
36 de secunde sta codul afisat pe ecranul digipass-ului. E valid si dupa ce se stinge ecranul, daca-l tii minte, stai flexat.

#50
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu stiu cum e la bcr, dar daca e vasco (precum la ing), atunci te inseli.
aparatul ala are un ceas, nu e culmea tehnologiei. de asemenea are si un cod unic. pe baza acestora el genereaza un cod care e valabil pe o perioada limitata, nu stiu exact cat.

Edited by zuppy, 18 October 2008 - 23:42.


#51
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
de cate aplicatii de e-banking ati auzit pana acum sa fie hackuite(cu sau fara token)? :) ca de carduri am auzit de ne-am plictisit..

Edited by gtk, 19 October 2008 - 05:33.


#52
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View Postdraqmic2003, on Sep 28 2008, 18:01, said:

Cred ca este cea mai mare prostie sa denumesti ceva online si usor de accesat atata timp cat esti legat de ceva (token). Cum poate fi numit online - adica de la orice calculator, dar defapt iti trebuie un token.
Parerea mea este ca ori e online ori nu e deloc. Ce e prostia aia de token. Adica eu ar trebui sa am cu mine acel token non-stop daca vreau sa accesez internet banking??? Cred ca denumirea corecta a serviciului de internet banking din romania este "LIMITED internet banking". Nu poate sa fie simplu, user-password? Macar daca ar fi ceva optional, adica sa le zic da domne vreau sa fiu 100% safe si vreau token, cred ca asa ar fi mai bine, dar atata timp cat ma obliga sa il tin la mine sa nu se mai numeasca internet banking.

Acum am ajuns la intrebarea mea...are cineva o lista cu bancile care au internet banking fara token sau prostii de programe care trebuie instalate pe calculator?

pana acum cred ca am dat doar de millenium bank ( nu sunt sigur ca este fara programe sau token inca ca nu am fost la banca sa intreb ).

da, raiffeisen.....unde ai nevoie de user, parola si card-ul pentru a putea introduce 2 din cifrele de pe card.....

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrickysyv, on Oct 19 2008, 00:14, said:

36 de secunde sta codul afisat pe ecranul digipass-ului. E valid si dupa ce se stinge ecranul, daca-l tii minte, stai flexat.
Nop. Sta doar 25 secunde pe ecran. Chiar am incercat sa-l notez si sa-l introduc dupa 5 minute. NU a mers. De aceea tocmai am intrebat aici. Are un ceas intern asa de performant sincronizat cu serverul din Austria acest token?

#54
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu trebuie sa fie chiar asa de performant pentru ca oricum il arunci cand se termina bateria.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate