Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

internet banking fara token

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
draqmic2003

draqmic2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2007
Cred ca este cea mai mare prostie sa denumesti ceva online si usor de accesat atata timp cat esti legat de ceva (token). Cum poate fi numit online - adica de la orice calculator, dar defapt iti trebuie un token.
Parerea mea este ca ori e online ori nu e deloc. Ce e prostia aia de token. Adica eu ar trebui sa am cu mine acel token non-stop daca vreau sa accesez internet banking??? Cred ca denumirea corecta a serviciului de internet banking din romania este "LIMITED internet banking". Nu poate sa fie simplu, user-password? Macar daca ar fi ceva optional, adica sa le zic da domne vreau sa fiu 100% safe si vreau token, cred ca asa ar fi mai bine, dar atata timp cat ma obliga sa il tin la mine sa nu se mai numeasca internet banking.

Acum am ajuns la intrebarea mea...are cineva o lista cu bancile care au internet banking fara token sau prostii de programe care trebuie instalate pe calculator?

pana acum cred ca am dat doar de millenium bank ( nu sunt sigur ca este fara programe sau token inca ca nu am fost la banca sa intreb ).

#2
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
Eu folosesc internet banking de la raiffaisen. Nu imi cere decat user, parola si 2 numere aleatoare de pe card.

#3
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 MonK3y, on Sep 28 2008, 18:07, said:

Eu folosesc internet banking de la raiffaisen. Nu imi cere decat user, parola si 2 numere aleatoare de pe card.

Cu precizarea ca doar pentru persoane fizice, serviciul pentru firme este cu token.

#4
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Eu folosesc de la BRD si e doar cu ussr si parola

#5
draqmic2003

draqmic2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2007
suri...de ce ignore post?

deci pana acum avem internet banking fara token:

raiffaisen - persoane fizice
BRD


cine mai stie? Sa spuneti si pareri sau probleme daca aveti cu ele

#6
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Cu precizarea ca la BRD e fara token fiindca nu-ti poti defini beneficiari ai platilor din aplicatia online, ci numai mergand la banca sau telefonand la banca.

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Si la BT e fara token, dar trebuie sa instalezi un certificat de securitate in Internet Explorer pe computerul unde vrei sa accesezi internet banking.

#8
draqmic2003

draqmic2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2007
rickysyv ... atata timp cat poti sa il instalezi de pe internet ( adica cand accesezi pagina https sa te intrebe daca vrei sa instalezi certificatul ssl ) fara sa il ai pe un token al lor e OK. Dar daca certificatul vine tot pe un token poti face in el de serviciu.


Deci pana acum avem doar:

Raifaisen - persoane fizice
BRD - fara posibilitate de a face transfer bancar online ( cu alte cuvinte halal serviciu online banking )

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 draqmic2003, on Sep 29 2008, 00:03, said:

rickysyv ... atata timp cat poti sa il instalezi de pe internet ( adica cand accesezi pagina https sa te intrebe daca vrei sa instalezi certificatul ssl ) fara sa il ai pe un token al lor e OK. Dar daca certificatul vine tot pe un token poti face in el de serviciu.


Deci pana acum avem doar:

Raifaisen - persoane fizice
BRD - fara posibilitate de a face transfer bancar online ( cu alte cuvinte halal serviciu online banking )

de unde-ai tras tu concluzia asta !?
eu am brd-net, nu are decat user si pass si POTI face transfer bancar online

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
La Raiffeisen Online ai nevoie sa ai cardul sau macar nr de pe el :)

#11
draqmic2003

draqmic2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.09.2007
spare-me ... pai uite ce a zis dtancu - Cu precizarea ca la BRD e fara token fiindca nu-ti poti defini beneficiari ai platilor din aplicatia online, ci numai mergand la banca sau telefonand la banca. - eu din asta am inteles ca nu pot sa fac transfer bancar online, scuze daca am inteles gresit

Courage - card-ul cred ca il avem toti mereu la noi ( cel putin eu le am pe toate la mine de ficare data )

Deci avem :

raiffaisen - persoane fizice
BRD

Cine mai stie sau se plange de ceva sa isi mai scrie parerea

#12
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 draqmic2003, on Sep 29 2008, 00:03, said:

rickysyv ... atata timp cat poti sa il instalezi de pe internet ( adica cand accesezi pagina https sa te intrebe daca vrei sa instalezi certificatul ssl ) fara sa il ai pe un token al lor e OK. Dar daca certificatul vine tot pe un token poti face in el de serviciu.


Deci pana acum avem doar:

Raifaisen - persoane fizice
BRD - fara posibilitate de a face transfer bancar online ( cu alte cuvinte halal serviciu online banking )


Nu ti-am explicat o data ca nu exista token la BT? Vrei sa-ti desenez? Oricum, autentificarea de la calculatoare publice fara token e ca si cum ceri sa ramai fara bani.

#13
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
ce-i ala token? :)

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 unu, on Sep 29 2008, 01:37, said:

ce-i ala token? :)

un device care genereaza un cod unic de acces la un moment dat, fizic, in mana la tine.

#15
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
La BT serviciul de internet banking este fara token (sau, mai comun, pentru utilizatorii de software CAD/CAM - hardware key sau dongle).

Se instaleaza insa - de pe internet/pagina dedicata BT24 - un certificat de securitate pe PC-ul de pe care se face accesul in sistem.
Pot fi instalate un nr dat de certificate/utilizator - nu mai retin cate deoarece eu il am instalat pe laptop si nu m-a interesat sa-l instalez si pe desktop.

Accesul in sistem se face in baza acelui certificat de securitate si a unui username si a unei parole.

Pot fi efectuate toate operatiunile pe care le faci la ghiseul bancii - inclusiv cumparare de valuta si plati externe.

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
BRD e doar cu user și parolă pentru persoane fizice. În rest e fie cu token, fie cu certificat digital.

Pentru inițiator: e destul de nasol dacă nu înțelegi rostul securității bancare.

#17
pivo

pivo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.01.2008

 mufa, on Sep 29 2008, 08:41, said:

Pentru inițiator: e destul de nasol dacă nu înțelegi rostul securității bancare.
Sa nu ne mire cand o sa vina sa injure pe aici ca a ramas fara bani in cont (deoarece nu'st ce spyware i-a furat datele de acces) si e numai si numai vina bancii.

#18
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
La Volksbank ai de ales intre token sau o lista de coduri unice pe care le tiparesti si le ti in portofel. Avantajul este ca poate exista in copie la mai multe persoane. Utilizarea doar pe baza de parola fara token/lista/certificat este sinucidere curata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate