Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Multifunctional HP F4180

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008
Imagini despre eroare.

Edited by alina_ioana, 01 October 2008 - 17:28.


#20
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
1. Driver-ele de aici: HP F4180 ar trebui sa iti mearga.
2. Nu cupla multifunctionala la calculator.
3. Cand instalezi driver-ele, la un anumit pas, undeva in josul ferestre ai un patrat prin care poti alege modul de instalare, adica... daca ai sau nu multifuntionala cuplata - in cazul tau necuplata (patratul nebifat... daca nu ma insel).
4. Dupa instalarea drive-elor da un restart.
5. In momentul in care ai ajuns iar in windows, cupleaza multifuctionala la calculator si asteapta cateva minute pana vei fi informata ca instalarea s-a terminat si componenta este pregatita pentru functionare. (asta printr-un balon/pop-up undeva jos in  zona ceasului).

Daca nici acum nu poti folosi scanner-ul apar doua probleme:
1. Fie windows-ul a imbatranit si trebuie reinstalat
2. Fie ai probleme pe parte hardware sau software la multifunctionala.

Recomandare (asa cum ti-a spus si Seb): incearca si instaleaza driver-ele pe alt calculator si vezi daca apare aceeasi problema.
Daca DA, atunci la service cu multifunctionala. Daca NU, atunci fa-ti o reinstalare de windows.

#21
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

View PostGabytzuX08, on Oct 1 2008, 18:50, said:

1. Driver-ele de aici: HP F4180 ar trebui sa iti mearga.
Odata ce am instalat HP Deskjet Full Feature Software and Drivers, automat, HP Basic Drivers nu mai vrea sa se mai instaleze, pe motiv ca o alta versiune este deja in calculator. Cred ca am mentionat asta de 2 ori in posturile anterioare.
Nu cred ca este nici de la calculatorul meu si nici de la softurile cd-ului sau mai stiu eu de unde. Am cautat si am gasit persoane care au avut aceasi problema, poate la alte modele de All-in-One, dar asemanatoare. De exemplu. Aceasi eroare, la 96%. Pana la urma, nu instalari si dezinstalari trebuie sa fac. Inca mai caut un fix la problema.
Multumesc, oricum, de ajutor...dar eu nu cu softul am probleme.

Edited by alina_ioana, 01 October 2008 - 18:12.


#22
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
(HP Deskjet Full Feature Software and Drivers) = (HP Basic Drivers) + (diverse software-uri HP)

Nu poti instala din nou drivere HP pana nu le dezinstalezi pe cele existente.

Eu am presupus ca ai Windovs XP. Asa e (si daca da, ce Service Pack?)? Sau ai Vista? Sau Windows 2000?

Ai ceva software rezident (antivirus, antispyware, firewall etc)?

Cam ce configuratie are PC-ul (procesor, RAM)?

HP-ul e nou?

Scanerul nu are cum sa functioneze fara drivere. Cata vreme driverele nu se instaleaza corect, problema este software. Este extrem de putin probabil ca o problema hardware a multifunctionalului sa impiedice instalarea driverelor.

La instalarea "HP Deskjet Full Feature Software and Drivers" ai incercat sa selectezi "Advanced"?  In cazul asta poti alege exact ce componente se instaleaza. Poti sa instalezi doar driverele (practic, in cazul asta e la fel cu versiunea HP Basic Drivers). Am instalat la mine asa (in modul Advanced, selectand apoi doar driverele) si nu da nici o eroare (dar neavand multifunctionalul ala, nu pot testa ca si functioneaza corect).

Edited by Seb, 01 October 2008 - 19:52.


#23
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

View PostSeb, on Oct 1 2008, 20:51, said:

(HP Deskjet Full Feature Software and Drivers) = (HP Basic Drivers) + (diverse software-uri HP)

Nu poti instala din nou drivere HP pana nu le dezinstalezi pe cele existente.

Eu am presupus ca ai Windovs XP. Asa e (si daca da, ce Service Pack?)? Sau ai Vista? Sau Windows 2000?

Ai ceva software rezident (antivirus, antispyware, firewall etc)?

Cam ce configuratie are PC-ul (procesor, RAM)?

HP-ul e nou?

Scanerul nu are cum sa functioneze fara drivere. Cata vreme driverele nu se instaleaza corect, problema este software. Este extrem de putin probabil ca o problema hardware a multifunctionalului sa impiedice instalarea driverelor.

La instalarea "HP Deskjet Full Feature Software and Drivers" ai incercat sa selectezi "Advanced"?  In cazul asta poti alege exact ce componente se instaleaza. Poti sa instalezi doar driverele (practic, in cazul asta e la fel cu versiunea HP Basic Drivers). Am instalat la mine asa (in modul Advanced, selectand apoi doar driverele) si nu da nici o eroare (dar neavand multifunctionalul ala, nu pot testa ca si functioneaza corect).

Am spus de 5 ori...am instalat HP Deskjet Full Feature Software and Drivers. Mi-am dat si eu seama ca este compus din soft si drivere de vreme ce spune AND drivers. Si? Imi da eroare la 96% => pot sa instalez, reinstalez, restartez si iar instalez pachetul asta de cate ori ma tine. Rezultatul? Nici unul. Atat timp cat are eroare, nu poate functiona corect imprimanta. Da, HP e nou. Am Kaspersky si Kerio ca antivirus si respectiv, firewall. Configuratia PC-ului nu o stiu. RAM m-ar interesa sa stiu, pt ca in linkul care l-am dat in postul anterior, o persoana spunea ca si-a rezolvat problema cu eroarea la instalare diminuand memoria, sau ceva in genul.
Stiu si eu ca scannerul nu poate functiona fara drivere. Dar daca nu se pot instala cum trebuie...ce ar trebui sa fac? Sa la inventez eu?

P.S: da, am Windows XP (profesional, sp2). Nu cred ca are vreo relevanta, dar...in fine.

Edited by alina_ioana, 02 October 2008 - 14:18.


#24
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postalina_ioana, on Sep 27 2008, 19:54, said:

Instalat e bine.
Initial ai spus ca e bine instalat.

View Postalina_ioana, on Sep 28 2008, 17:17, said:

Deci am dat Install, si imi amintesc ca mi-a dat o eroare, pe la 96% ca nu a gasit nu stiu ce fisier. Dar in rest, e totul bine.
Apoi ai spus ca de fapt au aparut erori la instalare.

View Postalina_ioana, on Sep 30 2008, 17:50, said:

Am instalat intai Basic Driver, la 96% mi-a spus "fatal error during installation". L-am lasat asa, in fond, cu sau fara eroare, de xeroxat si printat imi merge. Apoi am vrut sa instalez si Driverele (HP Deskjet Full Feature Software and Drivers). Nu am putut, cica o alta versiune era deja instalata. Am dezinstalat si reluat, insa invers. Intai Driverele si apoi Softul.
Aici spui ca intai ai instalat ceva ce numesti Drivere si apoi ai mai instalat ceva ce numesti Soft.

View Postalina_ioana, on Oct 1 2008, 19:09, said:

Nu cred ca este nici de la calculatorul meu si nici de la softurile cd-ului sau mai stiu eu de unde. Am cautat si am gasit persoane care au avut aceasi problema, poate la alte modele de All-in-One, dar asemanatoare.
Aici spui ca nu e de la calculatorul tau si nici de la soft.

View Postalina_ioana, on Oct 2 2008, 15:16, said:

Am spus de 5 ori...am instalat HP Deskjet Full Feature Software and Drivers. Mi-am dat si eu seama ca este compus din soft si drivere de vreme ce spune AND drivers. Si? Imi da eroare la 96% => pot sa instalez, reinstalez, restartez si iar instalez pachetul asta de cate ori ma tine. Rezultatul? Nici unul. Atat timp cat are eroare, nu poate functiona corect imprimanta. Da, HP e nou. Am Kaspersky si Kerio ca antivirus si respectiv, firewall. Configuratia PC-ului nu o stiu. RAM m-ar interesa sa stiu, pt ca in linkul care l-am dat in postul anterior, o persoana spunea ca si-a rezolvat problema cu eroarea la instalare diminuand memoria, sau ceva in genul.
Stiu si eu ca scannerul nu poate functiona fara drivere. Dar daca nu se pot instala cum trebuie...ce ar trebui sa fac? Sa la inventez eu?

P.S: da, am Windows XP (profesional, sp2). Nu cred ca are vreo relevanta, dar...in fine.

Are foarte mare relevanta sistemul de operare. In general, driverele sunt specifice unui anumit sistem de operare. Conteaza si versiunea de Windows Installer si altele.

E suficienta o singura instalare daca aceasta decurge fara erori. Un milion de instalari nereusite nu rezolva nimic. De ce nu merge instalarea pe PC-ul tau e greu de zis. Poate e o problema la PC-ul tau sau poate driverele sunt prost facute.

Mai citeste si asta, poate te ajuta:
Printer Software Installation Stalls or Stops in Windows XP, 2000, 98, or Me with Printers Connected by a USB Cable

Incearca numai cu cea mai recenta versiune a driverelor (cea de pe site-ul HP).

Edited by Seb, 02 October 2008 - 14:58.


#25
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

View PostSeb, on Oct 2 2008, 15:53, said:

Initial ai spus...
Apoi ai spus...

Mda...am zis si facut si dezinstalat si instalat de mi-au sarit capacele, asa incat orice nepriceput in de-ale calculatoarelor si-ar da seama ca enspe mii de instalari nu rezolva nimic. Imi amintesc ca am gasit pe situl de la HP o rubrica cu probleme, printre care una cu "Fatal error". Spunea ca e din cauza unor fisiere .ini care nu prea am retinut ce problema aveau. O sa re-caut sa va arat.
Dar printre primele posturi am spus ca incercam sa instalez de pe cd driverele, separat, si nu reuseam. Pentru ca erau fisiere .msi. Ieri am incercat sa instalez un program cu extensia .msi si nu am putut. Imi spunea sa aleg un program din lista sau netul sa il deschid. In concluzie, am o problema cu fisierele .msi, si incep sa cred ca si cu .ini. Nu ma pricep in de-ale extensiilor, dar banuiesc ca imi lipseste ceva...cum fac sa rezolv problema asta? S-ar putea de aici sa vina si cea a instalarii Hp-ului.

Ah, sa nu uit: va multumesc pentru rabdarea care o aveti cu mine. Stiu ca sunt grea de cap. :P

#26
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca suspectezi ca e o problema cu Windows Installer la PC-ul tau, citeste asta (desi la tine nu apar acele mesaje de eroare):
Windows Installer Service Errors Occur While Installing or Uninstalling the HP All-in-One Software

#27
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Sincer sa fiu... de cand ai deschis topicul asta si pana acum puteai sa reinstalezi windowsul, drivere si ce mai aveai nevoie si sunt convins ca alta era situatia.
Am windowsul asta instalat de mai bine de 1 an si catva luni, am dezinstalat si reinstalat driverele de la HP si cu soft si fara soft, si de pe CD si de pe site de la HP - de 4 ori si nu am avut probleme, dar la tine... deja tinde spre SF.
Problema cu Window Installer cred ca se datoreaza de la Update (de la Windows) pe care banuiesc ca nu l-ai facut si nu esti cu el la zi... cum s-ar zice. Pe de alta parte s-ar putea sa mai ai nevoie si de Net Framework 1.1, 2.0, 3.0 sau 3.5.
M-as mira sa ai cateva setari aiurea prin BIOS... pe la porturile USB sau memorii, dar nu am de unde sa ghicesc.

#28
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008
Da, probabil as fi putut sa-mi reinstalez windowsul pana acum. V-as fi putut rade in fata daca nici atunci nu as fi instalat Hp-ul bine :D
Momentan am o mica problema cu fisierele .msi si .ini. Caut o rezolvare si ma apuc de reinstalat windowsul.

Multumesc pentru tot !
O zi buna, v-am pupat !

#29
bogdzy

bogdzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.12.2007
Mi-am luat si eu multifunctionala azi si cand incerc si daca deschid usita de la cartuse nu se misca nimic (ar trebui ca suportul pt cartuse sa vina in mijloc) . Aveti idee de ce nu merge ?

#30
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Si eu aceeasi multifunctionala HP, nu am avut probleme la instalare am urmat pasi din manual.
Am patit cu o imprimanta HP un 970cxi care nu s-a instalat bine de la inceput si a trebuit sa reinstalez windows-ul ca sa mearga.
Am gasit niste utilitare pe siteul HP de dezintalare a vechilor versiuni de drivere dar tot nu am mers???
dupa ce dezinstalez incearca sa rulezi un CCleaner dupa dezinstalare si restart??
Mult succes!

http://forum.softped...howtopic=177567

#31
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

View Postbogdzy, on Nov 2 2008, 15:55, said:

Mi-am luat si eu multifunctionala azi si cand incerc si daca deschid usita de la cartuse nu se misca nimic (ar trebui ca suportul pt cartuse sa vina in mijloc) . Aveti idee de ce nu merge ?
Daca este conectata (Power On) cartusele sunt parcate la deschiderea capacului!

#32
bogdzy

bogdzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.12.2007
Am si eu o problema cu f4180 . Am reinstalat pt prima data de cand am luat-o si acum vad ca daca ii dau sa imi faca o copie imi face si margini albe .

#33
bogdzy

bogdzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.12.2007

View Postbogdzy, on Nov 19 2008, 18:48, said:

Am si eu o problema cu f4180 . Am reinstalat pt prima data de cand am luat-o si acum vad ca daca ii dau sa imi faca o copie imi face si margini albe .
Nu stie nimeni ??

#34
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Am un HP 4172 (seria 4100) si vreau sa scanez un curs transformindu-l in document continuu PDF. Cursul are 40 pagini si vreau la derulare se apara succesiv cele 40 pagini. Problema este ca vreau sa fac si crop din fiecare pagina si nu am prins pina acum succesiunea etapelor... pierd tot ce am scanat. Pe ce anume trebuie sa apas in program pentru a atasa urmatoarea pagina?

#35
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Scan documents..................Save as.pdf...............nu da Close dupa ce scaneaza prima pagina.

#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Da, dupa ce scaneaza prima pagina si e editata (rotation, crop, etc) se apasa add file si incepe scanarea urmatoarei file; am descoperit de atunci dupa citeva incercari dar multumesc de reply.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate