Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Internetul poate ramane fara adrese web in doi ani

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
voxx

voxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 29.03.2007
Lumea se poate confrunta cu o problema neasteptata, terminarea adreselor web in mai putin de doi ani, au anuntat ieri creatorii World Wide Web, citati de publicatia britanica DailyMail,transmite MEDIAFAX.?Adresele de internet permit computerelor sa se identifice intre ele si, astfel, sa poata comunica. Atata vreme cat nici un dispozitiv care sa maresca numarul adreselor IP nu va fi pus in functiune, numarul acestor adrese s-ar putea termina in maxim doi ani?, sustine Vint Cerf, vicepresedinte Google.
sursa:mediafax

Sa fie adevarat??

Edited by voxx, 27 September 2008 - 11:08.


#2
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
si IPv6 ce zice? o alta solutie ar fi sa se faca publice o parte din ip-urile care sunt acum private (192.168.xxx.xxx, 169.254.xxx.xxx, 10.xxx.xxx.xxx).
Stai linistit ca internetul nu o sa ramana fara IP-uri.

Edited by darkangelbv, 27 September 2008 - 11:27.


#3
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postvoxx, on Sep 27 2008, 12:04, said:

Lumea se poate confrunta cu o problema neasteptata,

LOL. E fortat spus neasteptata atat timp cat se stie de aproape 10 ani de zile. Bine ca au firmele americane cum ii IBM, HP si Apple clase A si le tin pt ei. Oricum solutia este demult implementata: ipv6. Nu stiu de ce se face atata tamtam cat tmp cat toate noile sisteme de operare si routerele/switchurile noi sunt ipv6 capable.

View Postdarkangelbv, on Sep 27 2008, 12:07, said:

o alta solutie ar fi sa se faca publice o parte din ip-urile care sunt acum private (192.168.xxx.xxx, 196.254.xxx.xxx, 10.xxx.xxx.xxx).

ceea ce nu se poate realiza fara sa schimbi toate routerele de pe pamant care vor refuza sa trimita in exterior acele pachete. Si btw e 169 nu 196

Edited by pitagora, 27 September 2008 - 11:26.


#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

Quote

ceea ce nu se poate realiza fara sa schimbi toate routerele de pe pamant care vor refuza sa trimita in exterior acele pachete. Si btw e 169 nu 196
Da, este 169, am tastat eu gresit din repezeala :)

#5
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002

View Postpitagora, on Sep 27 2008, 12:13, said:

LOL. E fortat spus neasteptata atat timp cat se stie de aproape 10 ani de zile. Bine ca au firmele americane cum ii IBM, HP si Apple clase A si le tin pt ei. Oricum solutia este demult implementata: ipv6. Nu stiu de ce se face atata tamtam cat tmp cat toate noile sisteme de operare si routerele/switchurile noi sunt ipv6 capable.



ceea ce nu se poate realiza fara sa schimbi toate routerele de pe pamant care vor refuza sa trimita in exterior acele pachete. Si btw e 169 nu 196

S-ar putea realiza prin update de firmware...

Dar nu este cazul, ipv6 rezolva problemele si exista deja suport pentru el.

#6
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005
poate mediafaxul nu se astepta :))

#7
TociTox

TociTox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.08.2008
prostii...ICANN tocmai a anuntat in ultimul numar al revistei CHIP ca orice companie va putea avea propriul TLD...de exemplu .bucuresti, .iasi , .moldomobila , etc. Eu ma gandesc la altceva...in cativa ani traficul va fi atat de mare, incat nu va mai putea fi suportat de infrastructura care apartine tehnologiei curente  :nonobad: . IP-urile nu se vor termina, deoarece aproape toate webhost-urile vor folosi shared IP, iar clientii vor fi nevoiti sa pointeze domeniile pe nameservere si sa le dea add din cpanel. De asemenea se zice ca in 2035 va fi o cadere in masa a sistemelor, deoarece anul 2035 este ultimul an pe care il pot afisa sistemele UNIX...dar pentru problemele astea se vor gasi solutii pe masura, asa cum s-a intamplat si in 2000 cu AOL  :peacefingers:

Edited by TociTox, 27 September 2008 - 22:02.


#8
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
E vorba de ip-urile fiecarui pc care se conecteaza la net. N-are treaba cu ICANN, cpanel-uri, etc.

#9
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003

View PostTociTox, on Sep 27 2008, 22:00, said:

De asemenea se zice ca in 2035 va fi o cadere in masa a sistemelor, deoarece anul 2035 este ultimul an pe care il pot afisa sistemele UNIX

Eu pur și simplu nu pot să cred că un calculator este atât de idiot încât să nu știe că după 2035 urmează 2036 :(

#10
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002

View PostSkelet, on Sep 28 2008, 21:59, said:

Eu pur și simplu nu pot să cred că un calculator este atât de idiot încât să nu știe că după 2035 urmează 2036 :(

De fapt nu e corect ce spui tu acolo. Cred ca idioti ar trebui sa fie programatorii care nu au vazut dincolo de 2035 ( daca e reala povestea ).

#11
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View PostSkelet, on Sep 28 2008, 21:59, said:

Eu pur și simplu nu pot să cred că un calculator este atât de idiot încât să nu știe că după 2035 urmează 2036 :(


Calculatorul nu este prost dar nu poate sa faca ceva daca nu a fost programat sa faca asta.

#12
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postbogdanar, on Sep 28 2008, 22:03, said:

De fapt nu e corect ce spui tu acolo. Cred ca idioti ar trebui sa fie programatorii care nu au vazut dincolo de 2035 ( daca e reala povestea ).

nu este. Unix time se masoara in secunde de la 1 ian 1970 ora 0 si este un intreg pe 32 de biti. Aceasta valoare maxima ar veni in ani 2034. Evident 0xFFFFFFFF+ 1 = 0, deci ceasul se va reseta la 1970. E nasol de schimbat stiind ca unix time e un standard si multe aplicatii/site-uri il folosesc si presupun ca este pe 32 de biti, dar cred ca pana in 2035 ne vom obisnui cu schimbarea si miile de programe care au crapat. Vor fi o gramada de probleme cand se va face aceasta schimbare.

Edited by pitagora, 28 September 2008 - 23:11.


#13
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Mai sunt 25 de ani pana la momentul respectiv. Cred ca pana atunci nici nu se vor mai folosi SO-uri pe 32 de biti. Oricum, pana atunci se va gasi o solutie.

#14
B-Boy

B-Boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2008
si de www2. site .ro ? sau www.site.cevreitu ? ce se mai aude ?
Eu stiam ca se vor pune alte terminatii in mai multe limibi si ceva de genu ...
O sa se gasesca solutii oricum

#15
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View PostB-Boy, on Sep 30 2008, 13:29, said:

si de www2. site .ro ? sau www.site.cevreitu ? ce se mai aude ?
Eu stiam ca se vor pune alte terminatii in mai multe limibi si ceva de genu ...
O sa se gasesca solutii oricum
asa-i cand nu citesti thread-ul :) E vorba de adrese IP, si anume ipv4. Solutia exista de cam 10 ani :) Nu e nimic nou. Doar o agentie de stiri prost informata.

Cat despre www2....ce ma impiedica sa-mi fac cate subdomenii sau CNAME-uri vreau? In fond de ce sa nu-mi pun 'veveve' in loc de www :)

#16
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View Postvoxx, on Sep 27 2008, 12:04, said:

Lumea se poate confrunta cu o problema neasteptata, terminarea adreselor web in mai putin de doi ani, au anuntat ieri creatorii World Wide Web, citati de publicatia britanica DailyMail,transmite MEDIAFAX.?Adresele de internet permit computerelor sa se identifice intre ele si, astfel, sa poata comunica. Atata vreme cat nici un dispozitiv care sa maresca numarul adreselor IP nu va fi pus in functiune, numarul acestor adrese s-ar putea termina in maxim doi ani?, sustine Vint Cerf, vicepresedinte Google.
sursa:mediafax

Sa fie adevarat??


cine sunt creatorii WWW?
B)

#17
dorikut

dorikut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.07.2008

View Postpitagora, on Sep 29 2008, 00:09, said:

nu este. Unix time se masoara in secunde de la 1 ian 1970 ora 0 si este un intreg pe 32 de biti. Aceasta valoare maxima ar veni in ani 2034. Evident 0xFFFFFFFF+ 1 = 0, deci ceasul se va reseta la 1970. E nasol de schimbat stiind ca unix time e un standard si multe aplicatii/site-uri il folosesc si presupun ca este pe 32 de biti, dar cred ca pana in 2035 ne vom obisnui cu schimbarea si miile de programe care au crapat. Vor fi o gramada de probleme cand se va face aceasta schimbare.
Cu siguranta pana atunci va iesi o noua versiune UNIX asa ca nu-i bai......

#18
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
Internetul este de mult o afacere, asa ca stati linistiti, nu vom ramane fara adrese IP. Deja sunt solutii, si sunt sigur ca pe viitor vor aparea si altele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate