Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Fitness, aerobic

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#379
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postecho3, on 01 iulie 2013 - 15:53, said:

Nu inteleg de ce se duc femeile la sala...
Ai putea sa ai un corp frumos folosind doar un set de greutati de 1.5-3kg si o minge din aia de fitness.
La picioare faci genoflexiuni pana lesini, e exercitiul rege pentru picioare frumoase. Trebuie facute cu cap si corecte, incet in repetitii de 20-30. Apoi cu greutatile faci exercitii pentru umeri, biceps, triceps si abdomene... Pentru spate poti face indreptari tinand greutatile in mana si mai gasesti cateva pe youtube sa le faci cu mingea aia...
Nu e ca la barbatii... stii am nevoie de gantere de 30kg, discuri de 15-20kg si o bara olimpica de 20kg + banca .

Da, dar in cazul expus de tine, n-or sa mai poata spune ca "ma duc la sala, fata!; acum am ajuns acasa, am fost pe la sala, pisi"..

#380
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postalinutzad, on 01 iulie 2013 - 13:54, said:

Buna ziua,
Eu am 1.75m si 62 kg, nu prea as mai vrea sa slabesc, dar vreau sa merg la sala pentru tonifiere. Pot sa fac aerobic pentru asta sau imi trebuie si program la aparate? Am inteles ca nici banda sau stepperul nu strica:)
Va multumesc!

Sper ca te descurci cu engleza...daca da , alte comentarii din partea mea sunt de prisos...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-O9H9aVTETg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DeH27IcLiYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8zP2CyaxhwU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HrzibHZOPts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ManiaXx, 01 July 2013 - 21:46.


#381
Cr011

Cr011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2013
Buna! Vreau sa ma apuc curand de sala pentru a slabi cam 3 kg si a tonifia corpul(picioare, fund, brate ferme si un abdomen cu un aspect decent-nu patratele). Ce aparate ar trebui sa folosesc? Cate minute/repetari? Intreb pentru ca nu voi avea antrenor personal si nu cunosc foarte multe aparate, deci nu stiu nici sa le folosesc.
Inca ceva: ati auzit de programul asta pentru abdomen(tipul mai are programe de exercitii si pentru picioare, brate, fund)?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sWjTnBmCHTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Voua cum vi se pare? In ce conditii(ce fel de alimentatie, antrenament, samd) da rezultate pentru un abdomen ok(nu patratele)?
Pentru sani ce exercitii recomandati?

Edited by Cr011, 05 July 2013 - 00:15.


#382
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View PostCr011, on 04 iulie 2013 - 23:47, said:

Buna! Vreau sa ma apuc curand de sala pentru a slabi cam 3 kg si a tonifia corpul(picioare, fund, brate ferme si un abdomen cu un aspect decent-nu patratele). Ce aparate ar trebui sa folosesc? Cate minute/repetari? Intreb pentru ca nu voi avea antrenor personal si nu cunosc foarte multe aparate, deci nu stiu nici sa le folosesc.
Inca ceva: ati auzit de programul asta pentru abdomen(tipul mai are programe de exercitii si pentru picioare, brate, fund)?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sWjTnBmCHTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Voua cum vi se pare? In ce conditii(ce fel de alimentatie, antrenament, samd) da rezultate pentru un abdomen ok(nu patratele)?
Pentru sani ce exercitii recomandati?

Exercitiile din clipul tau stiu ca sunt bune pentru ca le-am incercat si eu dar totusi te-as indruma sa executi exercitiile din clipurile mele de mai sus deoarece actioneaza mai bine pe TOT corpul , urmareste cu atentie videoclipurile...ca sa slabsti 3 kg trebuie sa consumi mai multe calorii decit consumi , scurt , nu conteaza ce mananci atata timp cit arzi mai multe calorii decit consumi...ca un reper poti sa-ti mentii volumul de mancare si sa faci vreo 45-60 min exercitii cu greutati+abdomene+alergare usoara poate...30min greutati (usoare) si vreo 10-15 alergare , daca faci squat nu este obligatoriu sa faci abdomene ca faci prin el.

#383
Stroeee

Stroeee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.09.2011
In fiecare sala exista cate un instructor ( sau cel putin asa e normal ), care e acolo ca sa va ajute. Il puteti intreba despre ce tip de exercitii trebuie sa faceti si pentru ce anume ( pt pus masa musculara, pentru definire, pentru slabire, etc ) si nu trebuie sa il platiti pentru asta. Il puteti intreba in mare si despre alimentatie, pentru ca daca este un instructor care a facut o facultate, stie si despre asa ceva.
Avantajul unui instructor personal e ca va monitorizeaza evolutia la fiecare sedinta. Dezavantajul il reprezinta costul... Dar daca iti doresti ceva cu adevarat, il obtii.
Fiecare suntem diferiti ca si structura si metabolism, asadar nu cred in regimurile comune ( regimul ar trebui personalizat, dupa fiecare metabolism ). Acelasi lucru e si la exercitii. Unii sunt mai rezistenti la efort, altii nu.
Documentati-va inainte sa alegeti o sala de fitness/aerobic. Mergeti o sedinta intai ca sa vedeti daca va place sala/atmosfera/daca au suficiente aparate.

#384
mihai_anc

mihai_anc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.09.2013
Salut,

Incerc sa gasesc pe dl. kinetoterapeut Ionut Dorobantu, care in urma cu ceva timp lucra la Exclusive Fitness in Bucuresti. Stie cineva pe la ce sala de fitness poate fi gasit in prezent?

Cu respect,
Mihai

#385
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postmihai_anc, on 09 septembrie 2013 - 19:17, said:

Salut,

Incerc sa gasesc pe dl. kinetoterapeut Ionut Dorobantu, care in urma cu ceva timp lucra la Exclusive Fitness in Bucuresti. Stie cineva pe la ce sala de fitness poate fi gasit in prezent?

Cu respect,
Mihai

Acolo ai incercat sa intrebi?

#386
mihai_anc

mihai_anc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.09.2013
Salut!

Tocmai am reusit, multumesc :)

Cu respect,
Mihai

#387
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View Postmihai_anc, on 10 septembrie 2013 - 13:46, said:

Salut! Tocmai am reusit, multumesc Posted Image

Unde l-ai găsit?

#388
mihai_anc

mihai_anc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.09.2013
Salut,

Mi s-a oferit nr de tel, pe care l-am oferit la randul meu unei prietene interesate, eu nu stiu la ce sala e acum si nici prietena mea inca nu l-a sunat.
Daca vrei, il poti gasi la nr. 0721276603.

Cu respect,
Mihai

#389
Succubus17

Succubus17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 07.03.2013
As ramane profund recunoscator pentru un sfat si mai ales pentru o critica la adresa: www.ergogeneza.ro :-)
Multumesc.

Edited by Succubus17, 11 February 2014 - 12:03.


#390
Qubix

Qubix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2014
Buna .. sunt nou printre voi .. as vrea sa incep sa folosesc rapid mass si as vrea sa stiu dupa ca daca nu mai vreau sa il folosesc ma pot opri brusc ... si daca fac asta ma poate afecta va rog frumos .. ms


#391
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004
Nu mai dati aiurea milioane pe faina! Decat sa iei aiurea galeti cu prafuri, mai ales alea care au mai multi carbohidrati decat proteine, mai bine mergeti la sala si mancati sanatos. Din piept de pui/curcan la gratar/abur, vita, peste (ton, somon), legume, iaurturi, iti iei toate proteinele care iti trebuie. Iar carbohidratii cu eliberare lenta ii iei din cereale (si aici ma refer la orez fiert si altele, nu la fulgi cu zahar). Ce rost are sa bagi milioane in prafuri dubioase care poate mai au ca indulcitori si aspartam, acesulfam-k si alte chimicale foarte periculoase? Stiti ca aspartamul se metabolizeaza la acid aspartic, amoniac si metan? Toate foarte bune pentru ficat si pentru creier. Daca sunteti genul ectomorf care ia foarte greu in greutate, faceti exercitii anaerobe, cu maxim 8-12 repetari pe serie, cu o greutate care sa iti permita sa faci miscarea corect, iar miscarea se face lent, nu ca si cum te-ai grabi sa pleci acasa, mancati bine si sanatos (cei care zic ca nu mai trebuie sa mananci vorbesc prostii, nu vei creste in masa daca nu te alimentezi si faci sport). Iar daca chiar vrei sa iei suplimente, combinatiile de carbo cu proteine sunt junk, ascultati-ma pe mine, dai bani aiurea pe carbo care te ingrasa aiurea si ar trebui sa coste putin, cresti in grasime, nu in masa musculara. Mai bine luati aminoacizi, in special cei cu catena ramificata (BCAA - isoleucina, leucina, valina) care au efect anabolic accentuat (sub forma pura de capsule sau pulbere), creatina (component natural al muschiului sub forma de fosfocreatina) si eventual carnitina, care creste rata de metabolizare a grasimilor cu 70%. Ca doar vrem sa inlocuim burta cu muschi, nu? Nu sa ne ingrasam aiurea.

#392
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008
In ultimii 3 ani ma apucasem de ciclism si in afara turelor am zis ca nu e rau daca suplimentez cu niscaiva cardio si greutati. Anul trecut din ianuarie am cam fortat pentru ca inainte de Paste am ajuns la spital suspectat de infarct. Am renuntat la greutati si am mai practicat ciclismul pana in septambrie cand am renuntat complet.
De atunci pana la Revelion am prestat sporadic pe o eliptica timp de 40 minute si, asociat cu noul stil de viata (munca si in alta localitate) am luat vreo 4-5kg. Din ianuarie am facut zilnic timp de o luna cand m-a rapus gripa si timp de 3 saptamani nu am mai facut nimic. Acum fac pauza de o zi intre antrenamente si vreau sa va intreb direct: este gresit daca fac in fiecare zi (seara dupa 18,30) cardio sau e bine cu o zi de pauza? Ca alimentatie stiam ce imi trebuia cand eram cicilst, acum cred ca nu mai e cazul de CH dupa antrenament...
PS: am observat ca L-Carnitina are efect asa ca am mai luat inca vreo 80 plicuri, unul inainte si unul la culcare.

Edited by danghetau, 18 March 2014 - 20:36.


#393
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Am o bicicleta magnetica Maxfit Pro 2000; ma poate ajuta cineva cu un manual utilizare computer ? sau daca aveti ideee de cum se poate seta, astept raspunsul vostru.
Va multumesc anticipat.Posted Image


P.S. Daca cumva intrebarea mea nu prea are legatura cu topicul rog un moderator sa mute unde considera.

#394
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postcaralumba, on 20 aprilie 2014 - 07:28, said:

Am o bicicleta magnetica Maxfit Pro 2000; ma poate ajuta cineva cu un manual utilizare computer ? sau daca aveti ideee de cum se poate seta, astept raspunsul vostru.
Va multumesc anticipat.Posted Image


P.S. Daca cumva intrebarea mea nu prea are legatura cu topicul rog un moderator sa mute unde considera.

Da si tu o cautare online. Vezi pe siteul firmei poate gasesti manualele in format electronic.
Succes!

#395
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,690
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 18 martie 2014 - 20:35, said:

este gresit daca fac in fiecare zi (seara dupa 18,30) cardio sau e bine cu o zi de pauza?
Acum fac zilnic insa o perioada am facut alternativ cardio/antrenament cu greutati. Cum e ok sa facem cardio?

#396
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
de ce vine lumea buluc la sală luni seara ? e cea mai aglomerata zi a saptamanii dar sambata si duminica e f. lejer. de ce nu veniti in weekend ? de ce nu veniti şi dimineata ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate