Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura
 Sfat pentru un sistem off-grid la...

Verificare numar angajati firma

Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat
 Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...
 Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Fitness, aerobic

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

Africanul

Africanul

Active Member

• Grup: Members
@Necronomikon, raiiar, bigsmasher: Cum ziceti voi. Tot nu mi-ati raspuns. Eram doar curios de ce se indreapta tot mai multi copii spre culturism si nu spre alt sport. Are asta ceva special?
Si apoi "conditia fizica" obtinuta cu alifii si prafuri (parca ati fi niste gaini supuse la ingrasat pentru abator): aia nu-i conditie fizica, ci un fel de "masca". Doar de aspect, sa arati "bine"! Cum spuneam: pentru buboasele cu ochelari!

bigsmasher

bigsmasher

Junior Member

Bogdan-JJ nu prea am intles o tehnica si anume repetitia "2-1-4" secunde care ce vrea sa insemne: o repetitie trebuie impartita in 3 bucati
.. explica si tu mai detaliat ..

Africanule.. nu ai dreptate.. dar .. nu`mi mai bat capul.. sa fie apuca`te si tu de sport.. la coci cred k ti`ar sta bine..

raiiar

raiiar

Senior Member

• Grup: Senior Members
@bigsmasher 2-1-4 ....ex: piept, impins culcat ....ridicare - 2 secunde, tii greutate extensie maxima 1 sec.......apoi lasi greutatea la pozitia initiala sa zicem in 4 sec.
@africanul : Intr-adevar culturismul este foarte dezechilibrat ca si sport. Pe langa antrenamentul in sala trebuie sa faci si foarte mult aerobic, eventual niste antrenament de box sau lupte libere, judo sau ce mai vrei tu. Ideea este sa complementezi trasul de fiare cu alte activitati care iti ofera mobilitate si o forma fizica acceptabila, sa nu te trezesti dupa cativa ani ca esti un urs care abia se poate misca (am vazut cazuri). In privinta asta fotbalul (de ex) este mult mai echilibrat.

bigsmasher

bigsmasher

Junior Member

raiiar dar 4 secunde la coborare nu este cam mult ??

Necronomikon

Necronomikon

Senior Member

bigsmasher, on Jan 20 2005, 12:33, said:

raiiar dar 4 secunde la coborare nu este cam mult ??

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e mult 4 secunde. Sunt alte tehnici si mai "extreme" :)

@Bogdane, tu probabil ca esti mezomorf sau ai tendinte de mezomorfism si de aceea ai luat usor in greutate fara suplimente. Noi astia ectomorfii... mai greu.

bigsmasher

bigsmasher

Junior Member

greu spre foarte greu in cazu meu  <_<

Bogdan-JJ

Bogdan-JJ

Junior Member

Necronomikon - nu cred ca sunt mezomorf - cred ca endomorf... in orice caz originea fiind genetica nu prea conteaza foarte mult [pt. ca nu poate fi schimbat]
                      - daca ai postat inainte nu am vazut dar as fi curios sa stiu cum iti imparti saptamana de lucru pe grupe de muschi - de fapt si tu si ceilalti care au postat...
                      - sunt programe de seturi 123 mult mai grele decat 214 dar binenteles ca scopul nu e sa pleci de la sala pe targa... eventual obosit bine... spun asta pt. ca ma gandesc si la recuperarea fizica...

bigsmasher      - imi pare bine ca ai incercat, dar nu te lasa pt. ca asa faceam si eu - pentru mine la inceput a fos foarte important sa trec de perioada in care eram frustrat sa nu vad nici un progres...bafta multa in coninuare si poate imi spui si ce program lucrezi...
                       - eu nu prea as incepe o discutie contradictorie cu cineva care gandeste ca africanul... el nici nu isi da seama ca pentru el daca faptul ca are "1.90 si [...] 100 de kg." e important asa si pentru cineva care se duce la sala din placere forma fizicului e la fel de importanta... [deci se simte mandru de anumite proprietati fizice exact ca cineva care se duce la sala dar care nu sunt acelseasi : inaltime+greutate/forma] deci gandeste exact la fel numai ca nu isi da seama si ia un aer de superioritate cu chestii gen "...de ce se indreapta tot mai multi copii spre..." - ce figuri...

Eu propun sa spunem fiecare cam pe la ce sali ne ducem si cam pe unde se situeaza si cam ce parere aveti de dotare... eu am lucrat la Sala Palatului acum 1 an la PowerGym - pe an era 3.000.000 parca dar la dotare... cam nota de trecere asa, dar e mai bine asa - te concentrezi mai mult pe ce trebuie.

Acum sincer cred ca e o diferenta intre culturism si bodybuilding ca si scop final - primul dupa mine e alimentat de pasiune ca pentru orice alt lucru de altfel si celalat e mai mult o munca pe care unii aleg sa o faca - apropos cautati pe internet niste informatii in legatura cu Dave Draper sau Sergio Oliva sau Frank Zane - in special ultimul... chiar le-a placut ce-au facut - asa ca un pic de cultura in sportul asta - eu citesc cu placere - uite am pus o poza care am gasit-o acum ceva timp cu Arnold si Dave Draper - ce vremuri...

Bafta la toti...

Attached Files

Necronomikon

Necronomikon

Senior Member

Asta din poza esti tu? :lol:

Eu, pe vremea cand trageam serios de fiare, lucram asa:
2 zile antrenament
1 zi pauza
2 zile antrenament
2 zile pauza

In prima zi:
piept
triceps
abdomen

A 2-a zi:
spate
biceps
abdomen

A 3-a zi pauza

A 4-a zi:
umeri
trapez
abdomene

A 5-a zi:
cvadricepsi
gambe
bicepsi femurali
abdomene

A 6-a si a 7-a zi pauza

Prima zi incepea lunea.

Faceam asta cam 6 saptamani si dupa aia luam 1 saptamana pauza.
Pt mine a dat rezultate.

brandonel

brandonel

Member

LUNI:
deltoid lateral & posterior
• fluturari laterale: 4x10
• ramat vertical (priza larga): 3x10-12
• fluturari din aplecat: 3x10
spate
• tractiuni la bara: 4x8-10
• ramat din sezand la helcometru: 4x8-10
• tractiuni la helcometru: 4x8-10
• pullover: 4x10-12
trapez
• ridicari de umeri: 4x10

MARTI:
cvadriceps
• presa: 5x8-10
• genu: 5x6-10
• extensii: 5x10-12
abdomen
• crunch inversat: 3x15-20
• crunch: 2x15-20

MIERCURI:
deltoid anterior
• ridicarea barei prin inainte: 3x10
• impins de la piept: 2x8-10
piept
• impins din inclinat: 5x6-10
• impins din orizontal: 5x6-10
• fluturari: 5x10

JOI:
femurali
• indreptari: 5x10-12
• flexii: 5x8-10
gambe
• ridicari pe varfuri: 5x12-15
lombari
• hiperextensii: 5x15-20

VINERI:
triceps
• flotari la paralele (impins din culcat): 4x8-10
• skullcrusher: 3x10
• extensii la helcometru: 2x10
• extensii cu 1 brat: 1x12
biceps
• flexii cu bara: 4x8-12
• flexii cu gantere din inclinat: 2x8-12
• concentrat: 2x10
• flexii alternative din stand: 2x10
antebrat
• extensii pumn: 3x15
• flexii pumn: 3x15

cam acesta ar fi programul meu.
in alcatuirea lui, am respectat urmatoarele reguli:
-minim 48 de ore recuperare intre spate, piept, brate
-impartirea picioarelor
-umerii (mai ales deltoidul anterior) nu trebuie lucrati mai mult de o data pe saptamana. sunt cea mai sensibila grupa de muschi. atentie maxima.
-programul de spate/umeri este optimizat pentru un ectomorf
-mai sunt o groaza de factori care intra in discutie, dar nu am timp sa stau sa-i insir pe toti acum

Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

Senior Member

Si care sunt zilele in care faceti pipi cu jeturi scurte intermitent pentru anumiti muschi?

Sau prafurile alea se ocupa de tot...

:P

LIR,  :vampire:

toyomi

toyomi

Senior Member

Necronomikon, on Jan 26 2005, 17:13, said:

Asta din poza esti tu? :lol:

Eu, pe vremea cand trageam serios de fiare, lucram asa:
2 zile antrenament
1 zi pauza
2 zile antrenament
2 zile pauza

In prima zi:
piept
triceps
abdomen

A 2-a zi:
spate
biceps
abdomen

A 3-a zi pauza

A 4-a zi:
umeri
trapez
abdomene

A 5-a zi:
cvadricepsi
gambe
bicepsi femurali
abdomene

A 6-a si a 7-a zi pauza

Prima zi incepea lunea.

Faceam asta cam 6 saptamani si dupa aia luam 1 saptamana pauza.
Pt mine a dat rezultate.

<{POST_SNAPBACK}>

ok, tu esti din ala cu muschi , asta insemna ca sa faci dragoste in stil  barbar  asa cum imi place mie... :naughty:
miine ma duc la qigong ,aerobics si fitness, sper sa fiu in forma... :lol:

bigsmasher

bigsmasher

Junior Member

brandonel.. explica si tu exercitiile pe cae le faci ca eu unul nu am auzit .. si nu stiu sa fac tot ce ai scris tu acolo

raiiar

raiiar

Senior Member

@toyomi and the world: offff....femeile astea....
@bigsmasher: mai exact ce nu intelegi din grupele alea?
planul de ex. se face in functie de aparatura din sala.

brandonel

brandonel

Member

bigsmasher, on Jan 26 2005, 18:57, said:

brandonel.. explica si tu exercitiile pe cae le faci ca eu unul nu am auzit .. si nu stiu sa fac tot ce ai scris tu acolo

<{POST_SNAPBACK}>

exercitiile ti le explica antrenoru' de la sala. dar sa stii ca programu' asta nu-i pentru incepatori, desi respecta niste principii de baza.
alege-ti si tu o sala bine echipata, dar care sa fie si aproape de tine. asta daca vrei sa te tii, ca altfel... o sa te lasi intr-un final.

@moderatori: io tot nu-nteleg ce cauta threadu' asta aici (la generalitati)

Edited by brandonel, 26 January 2005 - 20:20.

renderman

renderman

Senior Member

bigsmasher, on Jan 17 2005, 14:45, said:

raiiar deloc nu am luat creatina.. am auzit k atrage apa in tesutu muscular .. si dupa aia daca nu mai ei..  aratzi k unu de 80 de kg dar care nu a fost in viatza lui la sala

Necronomikon sunt bune alea milk and egg.. am gustat de vreo 2 ori si chiar mi`au placut..

<{POST_SNAPBACK}>

Da, te umfli de la creatina da iei si in forta... Si ai o senzatie in muschi.. simti ca crapa si senzatia asta dureaza cam 30 minute dupa antrenament. Io luam niste pliculete cu creatina efervescenta ( de la scitec paca). Problema e ca daca te lasi cateva luni ajungi la normal... bine , nu scazi de tot da' scazi. Trebuie pe langa creatina ( care te ajuta la forta si refacere) sa iei si suplimente nutritive sau sa mananci zdravan.

Programul meu era foarte simplu : Prima zi : piept-biceps, a doua - spate-triceps iar a treia zi picioare. Abdomene la sfarsitul fiecarui antrenament.  Nu cuplam pieptul cu tricepsul din motive evidente- dupa piept , exercitiu la care intra si triceps la greu nu mai aveam suficient randament la triceps.
Sper sa ma apuc din nou, dar sala din tribuna de  la stadionul tineretului unde faceam a cam fost demolata. Aveti idee de o sala buna ( si mai ieftina) prin zona 1 mai? Nu vreau o sala cu n-spe mii de aparate de fitness ci una care sa aiba macar 3-4 banci de piept sa nu stai la coada de fiecare data...

Bogdan-JJ

Bogdan-JJ

Junior Member

Brandonel - destul de multe seturi... cu zilele cum faci? 5/2 6/1  sau...

Lady in Red - desi ne-ar place sa credem penisul nu se mareste de la sala [ se poate lati in cel mai rau caza in functie de greutatea rotzii care care pe el ]...

Bai Necronomikon poza aia e sa va faca putin chef sa mai cautati informatii in legatura cu istoria sportului... dar cu multa multa perseverenta cine stie poate ma fac si eu mare si patrat :) - oricum destul de bine impartit programul [in special piept triceps si trapez biceps... asa aveam si eu programul; in schimb ai putea lucra tot spatele in aceasi zi si deci sa nu-l imparti in 2 zile...]

Renderman - eu as incerca piept triceps - din motive serioase si adica faptul ca exercitiile de piept antreneaza mai mult ca muschi secundari tricepsul decat bicepsul - cel mai bun exemplu e culcat banca pt. piept... motivatia pe care o dai tu nu e foarte buna... muschii nu cresc cand sunt odihniti si cand sunt foarte obositi - cresc cand nu mai poti efectiv sa ridici greutatea si trebuie sa e ajute cu un deget 2 partenerul sa termini repetitia - atunci creste in masa fibra muschiului... eu asa am fost invatat cel putin.

Daca tot aveti internet incercati sa-l folositi - sunt foarte multe informatii care sunt de folos in domniul asta in special ca e foarte strans legat de anatomie si motricitate... la fel si cu prafurile - acum asta mai depinde si de mine - eu sunt impotriva lor 100% exact din cauza faptului ca merge impotriva ideii de sport sanatos/natural...
         Ah si inca ceva - din experienta spun ca Bodybuilding + innot - mai mult efort fizic e uman imposibil sa depui - la mine merge foarte bine iar cel mai mare avantaj este anatomic: la sala contractezi muschii si articulatiile si ii fortezi sa se dezvolte [in volum] iar la innot fortezi articulatiile si muschii la miscari opuse - cum nici unul nu e un spor greu [daca-l tratezi serios] eu cred ca e cea mai buna combinatie de efort fizic... daca mai e si rabdare si timp acum...

renderman

renderman

Senior Member

Bogdan-JJ eu cred ca numai rezultatul conteaza, fiecare este liber sa-si faca antrenamentul in orice ordine vrea. Sa zicem ca atunci cand faceam piept faceam la rupere iar triceps la fel. Exercitiile astea pur si simplu nu se inghiteau(la mine), dupa piept nu ma eram in stare efectiv sa fac triceps... Ori unul ori altul intr-o zi.
Sint opinii si opinii, n-are rost sa ne certam, pur si simplu ajunsesem la concluzia ca tipul ala de antrenament e cel maii bun pentru mine. Iar suplimente alimentare sint nevoit sa iau pt ca am acea constitutie in care oricat ai manca tot nu se pune nimic pe tine ...
De acord cu tine in legatura cu inotul

Necronomikon

Necronomikon

Senior Member

toyomi, on Jan 26 2005, 18:02, said:

ok, tu esti din ala cu muschi , asta insemna ca sa faci dragoste in stil  barbar  asa cum imi place mie... :naughty:
miine ma duc la qigong ,aerobics si fitness, sper sa fiu in forma... :lol:

Nu prea mai am asa de multi muschi. M-am cam lasat. Trag foarte rar acum. Am altele pe cap. Batranetea asta...
Dar dragoste in stil barbar (si nu numai) fac in continuare  :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate