Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

hp smartarray e200 controller

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
am un controller hp smartarray e200 (part no 409180-b21).
hp controller

stiti cumva daca se pot conecta hdd-uri sata obisnuite la el (ex wdc re) si ce cablu ar fi necesar?

mersi.



nu stiu daca e topicul potrivit aici, dar cred ca aici sunt cei cu experienta in genul asta de componente.

Edited by murarubogdan, 25 September 2008 - 16:48.


#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Din cunostintele mele merge pus hdd Sata pe controller SAS - reciproca nu este valabila (hdd SAS nu functioneaza pe controller SATA). Cat despre cabluri ... foloseste-le pe cele ce au venit odata cu controller-ul SAS.
Pentru siguranta ta, in pagina HP pe care ai postat-o ai urmatorul pasaj :
Flexible
    * Supports SAS and SATA disk drives


#3
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
problema este ca nu a venit cu nici un cablu.
stiu ca hp au backplane instalate in servere si mi-e ca daca ii intreb pe ei o sa spuna ca nu merge decat pe servere modele hp si cu hdd-uri hp.

#4
vladutzuuu1

vladutzuuu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.01.2007
HDD-uri SATA merg fara probleme si de la alti producatori nu doar HP.
Problema e la instalare. Dupa cum ai spus, nu ai cabluri pentru legare la controller si nu o sa ai nici suruburi ca sa poti sa pui HDD-ul in carcasa. Ele vin in cutia cu hard disk-ul HP.
Daca stii pe cineva care are suruburi speciale pentru server HP si cabluri SAS, se instaleaza destul de usor.

Edited by vladutzuuu1, 09 January 2009 - 17:46.


#5
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Nu e server HP - vroiam sa-l instalez pe un calculator obisnuit ca sa-l testez, asa ca nu trebuie suruburi.
Doar cabluri (HP SAS/SATA 4-Port Cable) si nu stiu part number-ul ca sa comand. Posibil 457692-B21, dar n-am reusit sa obtin o confirmare de la HP.  

Cablurile astea sunt speciale in functie de producator? Sau este un standard pentru ele?

PS.
Acum 5 ani am avut probleme cu niste imprimante HP si mi-au raspuns la e-mail-uri, m-au si sunat de la un Help Center din afara tarii. Acum nu reusesc sa primesc nici un raspuns nici de la HP Romania nici HP USA, nici prin distribuitorul de unde l-am achizitionat.
S-au mai schimbat lucrurile la HP sau partea de stocare profesionala e mai greu accesibila si e preferabil sa ai contract de service cu ei?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate