Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ajutor pls ...fisiere h 264 pe dvd?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mariusik17

Mariusik17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2008
Am o camera Canon Hf 10 HD...am descarcat fisierele in calculator prin ImageMixer 3 si acum as vrea sa le pun pe dvd fara sa le mai fac ceva modificari.
Formatul  video este h 264 si am incercat cu diferite programe sa fac dvd. Am incercat ULEAD 11 insa nu vede fisierul acesta si inca vreo 2 programe insa fara rezultat.
Trebuie mai intai sa le fac in alt format sau se pot pune pe dvd si in formatul acesta?
De facut dvd merge si cu Image Mixer insa ia ore intregi ...si vroiam sa stiu daca este vreun program care sa nu ia atata timp si sa mearga sa pun fisierele asa cum sunt ele fara sa fac convert.
Multumesc anticipat!

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Foloseste imgburn. Mic si free. Foloseste optiunea Write File/Folders.

enjoy,
Mtz

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Mtz, el vrea sa faca DVD din fiseierele din camera! Nu merge sa le scrie "bulk" pe DVD decat daca le va reda pe PC!

MariusiK, foloseste DVD Flick, e gratis! Sau CovertXtoDVD, pe bani! Mai sunt o gramada alte programe de conversie ORICE in DVD, dar astea le-am incercat, au rezultate satisfacatoare si sunt relativ simplu de utilizat.

#4
Mariusik17

Mariusik17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2008
Mtz.... probabil m-am exprimat gresit...ceea ce doresc este ce a spus viceroy56....ms mult viceroy56 ...acum ma apuc sa vad ce pot face!

#5
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nu poti face un DVD nativ cu codec H.264 DVD-urile s-au inventat prin anii 1990 cand nu exista H264 si folosesc exclusiv MPEG2 tu trebuie sa faci o conversie H264 to MPEG2 cu pierderea de rigoare de calitate. Tie ti-ar trebui un Blueray sa le scrii pe disc Bluray pacat de camera aia HD. Si apropo orice DVD player nu o sa playeze material cu rezolutie peste 720. Practic faci din Ferrari Dacie. Parerea mea....

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Dupa cum a spus si gamez, scrierea pe DVD in format compatibil cu DVD playerele satndalone se face cu conversie din h264 in MPEG2, cu trecerea la rezolutia stndard 720X576. Rezultatul nu va mai fi HD, ci SD, dar cu o calitate foarte buna(cel putin in cazul ConvertX !). Pentru a avea si materialul brut la dispozitie pentru mai tarziu, "sparge" fisierele originale in bucati de max. 4 GB si scrie-le dupa cum a spus Mtz pe DVD-uri(cate 2 pentru fiecare fisier, ca masura de siguranta).

#7
Mariusik17

Mariusik17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2008
bun....daca imi cumpar blue ray ..si le scriu pe disc blue ray ...bineintelesc o sa imi trebuiasca si  dvd player cu blue ray....
o sa am si calitate super si o sa mearga totul mai simplu?
ms mult pt tot

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
E o solutie!
Foarte costisitoare in acest moment! Inscriptor Blu Ray, DVD player Blu Ray, TV HD!

Mai ieftin este un Mediacenter (vezi posturile despre NMT-uri->PopCornHour, TivX, etc).

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Eu chiar sunt curios a scris cineva un disc BR care a fost citit ca BR video de un player standalone BR?
Nu ma refer la scris fisiere video pe suport BR-Recordable si redate cu PC-u ci la inscriptionat si finalizat un disc BR complet cu meniuri , Java, recunoscut si redat de un player BR de casa.Macar daca se poate face o copie back-up a unui disc BR pe un blank BR.

#10
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
vezi aici:
http://club.cdfreaks...d-guide-232165/

alternativ o investitie buna in domeniu ar fi un PS3 care stie AVC nativ, poti face back-up la fisierele m2ts din HF10 direct pe DVD-DL de ex. si pastrezi calitatea originala.
alta optiune ar fi sa reduci rezolutia din 1920x1080 in 1280x720 si bitrate spre 6,7000kbps si le copiezi ca fisiere standalone pe DVD-DL.
Daca ai placa video Nvidia seria 8xxx sau mai buna, incearca transcoder-ul Badaboom ca merge mult mai repede ca pe CPU.
Nu-ti ramine decit sa iei un PS3 si un TV HD (Lcd/Plasma) :)

pentru redare pe dvd player-e "clasice" nu-ti ramine decit:

1. convertire in mpeg2 la 720x576 -> DVD PAL clasic
2. convertire in mp4 (Divx, Xvid) tot la 720x576 -> DVD cu fisiere data

Edited by zeroice, 24 September 2008 - 20:55.


#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Threadul spune in titlul despre Br2Dvd.
FC72, normal ar trebui sa mearga cu AnyDVD. Cred ca la ei pe forum s-a discutat si asta.
Deocamdata cea mai simpla metoda de a crea un BR este TsRemux sau TSMuxer (daca ai fisierele compatibile deja). Sau creearea cu AVCHD cu un program din suita Nero.

Mariusica, pentru un incepator care doreste HD scris cat mai ieftin recomand ceea ce am zis mai sus. In functie de marimea materialului scrii pe DVD de 5 GB sau 8.5 GB. Prin folosirea Nero materialul se recodeaza dar poti face meniuri. Daca ti-ai lua un MC ai scrie fisierele direct cu ImgBurn. Celelalte 2 metode prezentate de mine ar face in plus doar compatibilitatea cu un BR player.

enjoy,
Mtz

#12
Mariusik17

Mariusik17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2008
ms mult zeroice... mi-ai dat mai multe optiuni...
Faza e ca pt mine pot sa imi iau ps 3 sau...orice hd..insa cand trebuie sa dau anumitor persoane dvd normal. .(ca nu au hd ) nu am decat sa convertesc

#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru incepatori recomand un program din suita Nero (parca neros vision ii zice) care face DVD-uri sau TMPGEnc DVD Author.

enjoy,
Mtz

#14
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
da, Nero vision parca-i zicea dar din cite stiu ala scoate un format mai neconventional.
sau Nero recode facea asta?  :huh:

pentru editare AVCHD incearca Pinnacle 11 sau Sony Vegas, astea recunosc sigur formatul si poti sa faci un test de output pe un DVD normal sa vezi cum iese
(n-o sa recunosti calitatea insa :))

Edited by zeroice, 24 September 2008 - 21:53.


#15
Iosimir

Iosimir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.10.2006
Am de pus pus pe dvd fie el si de 8.5 gb o ora de filmare full HD sau macar 1280x720. Ce format sa aleg pentru a putea fi vizionat pe dvd-playere?

#16
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu se poate asa ceva. Dvd playerele sunt facute sa redea doar rezolutii standard si video mpeg sau avi.
E ca si cum ai vrea sa speli haine intr-un frigider in loc de masina de spalat. :)

#17
Iosimir

Iosimir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.10.2006
era un format hd dvd?

#18
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Era, dar necesita player dedicat nu dvd normal.

Edited by baribalu, 01 December 2016 - 17:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate