Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Kenvelo - Marfa cea mai proasta

- - - - -
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ca sa ma dau ciumeg

#38
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Personal nu imi plac decat foarte putine lucruri de la ei, dar trec din cand in cand pe acolo. Mi-am luat niste blugi de la Kenvelo din Dresda si o pereche similara din Bucuresti, de langa Universitate. Singura diferenta era ca pe aia din Germania nu scria Made in China, pe astia de aici scria. Asta deoarece "Herr Fritz" stramba din nas daca aude de ceva Made in China sau doamne fereste Made in Turkey.
Ambele perechi de blugi s-au comportat bine, in sensul ca au tinut la tavaleala si sunt si acum purtabili.
Nu vad de ce atat tam tam ca e made in Turkey sau made in France. In Turcia preturile de cost al produsului sunt mai mici decat in Franta, si de aia le fac acolo. Asta nu inseamna ca nu sunt produse de calitate. Nu conteaza unde sunt facute produsele, ci cum sunt facute acestea. Ce, credeti ca nu exista rebuturi si in Franta?

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

Irishman, on Jan 23 2005, 11:57, said:

Nu vad de ce atat tam tam ca e made in Turkey sau made in France. In Turcia preturile de cost al produsului sunt mai mici decat in Franta, si de aia le fac acolo. Asta nu inseamna ca nu sunt produse de calitate. Nu conteaza unde sunt facute produsele, ci cum sunt facute acestea. Ce, credeti ca nu exista rebuturi si in Franta?

<{POST_SNAPBACK}>

Pentru ca muncitoru francez are un anume cult al muncii, pe cind muncitoru turc are alt cult, cultul lui "lasa ba ca merge asa". De aici tam-tamul ca e made in Turkey sau made in France

#40
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 28.04.2004

mufa, on Jan 23 2005, 13:12, said:

Pentru ca muncitoru francez are un anume cult al muncii, pe cind muncitoru turc are alt cult, cultul lui "lasa ba ca merge asa". De aici tam-tamul ca e made in Turkey sau made in France

<{POST_SNAPBACK}>


asa la misto du-te la adidas sau la nike si cauta oe produse made in Germany sau USA...

#41
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
eu am 3 pulovere de le kenvelo...
si imi plac, tin si de cald

mai am o bluza cumparata acum 2,5 ani jumate, nu s-a decolorat nici un pic
in rest...mai am o pereche de blugi care vad k se tine bine

deci nu ma plang

#42
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
a, toate bluzitele, fuste si alte chestii de femei sunt de o calitate mai slaba. asta stiu de la sor-mea k i-am cumparat lniste bluze la promotia aceea de platesti jumate
dar a fost fericita pe moment:P

#43
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

mufa, on Jan 23 2005, 13:12, said:

Pentru ca muncitoru francez are un anume cult al muncii, pe cind muncitoru turc are alt cult, cultul lui "lasa ba ca merge asa".
Crezi ca o companie cand isi muta sectiile de fabricatie in Asia, Turcia etc accepta angajati cu astfel de mentalitate? Si pana la urma doar munca de jos este facuta de turci, managementul, proiectarea, etc tot de oamenii si dupa standardele firmei.

Banuiesc ca stii (din auzite macar) cum se munceste in multinationalele prezente in romania. Salarii bune, dar muncesti dupa standardele lor din Vest, nu ca pe vremea lu Nicu.

#44
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

don_dannielo, on Jan 23 2005, 13:57, said:

Crezi ca o companie cand isi muta sectiile de fabricatie in Asia, Turcia etc accepta angajati cu astfel de mentalitate? Si pana la urma doar munca de jos este facuta de turci, managementul, proiectarea, etc tot de oamenii si dupa standardele firmei.

Banuiesc ca stii (din auzite macar) cum se munceste in multinationalele prezente in romania. Salarii bune, dar muncesti dupa standardele lor din Vest, nu ca pe vremea lu Nicu.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu cred ca unei companii care produce bunuri de larg consum (BLC) prea putin ii pasa de mentalitatea negrilor de pe plantatie. Interesul ei este sa vinda cit mai mult cu profit cit mai mare. De ce ar plati Adidas un neamt cu 10 euro/ora  si in felul asta costul (cost nu pred de vinzar) unui pantof adidas sa fie de 50 de euro si pantoful respectiv sa tina bine merci vreo 5-6 ani daca nu mai mult, cind poate sa plateasca un negru (a se citi turc, chinez, singaporez, etc.) cu 10 centi pe ora iar pantoful respectiv sa tina maxim 2 ani?
Din pacate vremea BLC-urilor care tin o vesnicie a cam apus. Acum la citiva ani trebuie sa schimbi masina, aragazu, frigideru, mixerul, pantofii, hainele, etc. Traiasca japonezii!

Edited by mufa, 23 January 2005 - 14:52.


#45
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
am un prieten care si-a luat niste pantaloni negri de la kenvelo i-a spalat si sa vezi minune! au iesit kaki gen camo! acum ii e frica sa-i mai spele!

#46
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002

c_cris85, on May 11 2005, 22:39, said:

am un prieten care si-a luat niste pantaloni negri de la kenvelo i-a spalat si sa vezi minune! au iesit kaki gen camo! acum ii e frica sa-i mai spele!

<{POST_SNAPBACK}>


FRATILOR...dar nu ati auzit de LHON...99,9% din fabricile si atelierele de confectii din romania lucreaza in LHON...adica cu materie prima de afara, pe masini de afara, cu tehnologie de afara (plan de operatii...etc)..chiar si ata este de afara...
....desigur...tot ce vine de afara(panza, ata, nasturi...) sunt din china ...coreea..tuircia..etc...dar sunt de foarte buna calitate....

Singura diferenta intre firme (eticheta, brand)...este de gradul de severitate al controlului de calitate...(AQL pt cunoscatori)...in rest toate sunt facute acolo unde costurile de productie sunt mai mici...(china, vietnam, romania, turcia...)

apropo...am cumparat cu 300.000 lei o camasa Versace absolut superba...(bine..fara cutie si bon fiscal...) care in germania este 250 euro...

#47
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005

dadosh, on May 12 2005, 21:44, said:

FRATILOR...dar nu ati auzit de LHON...99,9% din fabricile si atelierele de confectii din romania lucreaza in LHON...adica cu materie prima de afara, pe masini de afara, cu tehnologie de afara (plan de operatii...etc)..chiar si ata este de afara...
....desigur...tot ce vine de afara(panza, ata, nasturi...) sunt din china ...coreea..tuircia..etc...dar sunt de foarte buna calitate....

Singura diferenta intre firme (eticheta, brand)...este de gradul de severitate al controlului de calitate...(AQL pt cunoscatori)...in rest toate sunt facute acolo unde costurile de productie sunt mai mici...(china, vietnam, romania, turcia...)

apropo...am cumparat cu 300.000 lei o camasa Versace absolut superba...(bine..fara cutie si bon fiscal...) care in germania este 250 euro...

<{POST_SNAPBACK}>

ok, stim si noi ca tricourile de la inter parca , sunt facute la noi. dar faza asta e pe bune si mi se pare strigatoare la cer...

#48
Anira

Anira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.04.2005
pantaloni sport, super misto, 1.400. 000, repreznetanta kenvelo-universitate. dupa ce treci de x etichete care mai de care mai smechere, descoperi uluit "made in china". no comment

#49
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Of, toti producatorii isi 'asambleaza' produsele acolo unde e mai ieftin, dupa cum bine a pomenit dadosh de AQL :rolleyes:

#50
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Funny! Site-ul lor! Au magazine in .ro in Sibia si in Lasi. In Lasi au in Lulius center.
In Deva au in Ulpiu; Resita e in Oradea; In Tg Mures au pe strada Trandafirikor;

#51
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
Mi-am luat(pentru prima data) un tricou de la Kenvelo. L-am luat ca mi-a placut, nu ca e de firma, nici sa ma dau mare sau alte prostii din astea.
Din pacate nu l-am purtat decat o singura data deoarece a intrat la apa la prima spalare. Mai era si din bbc 100%. Cat m-am bucurat!!!
Oare asa trebuie sa faca un tricou de firma? Ca nu ma prea pricep. Adica intra la apa ca se poarta o singura data si apoi se arunca, sau cum? Eu imi iau in general din IDM sau H si nu am intalnit problema asta. Ajutati-ma sa nu mor prost!!!

Edited by vladec, 23 May 2005 - 16:30.


#52
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

vladec, on May 23 2005, 17:28, said:

Oare asa trebuie sa faca un tricou de firma? Ca nu ma prea pricep.
Si de unde ai tras concluzia ca un tricou Kenvelo ar fi de firma?

#53
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

vladec, on May 23 2005, 16:28, said:

Mi-am luat(pentru prima data) un tricou de la Kenvelo. L-am luat ca mi-a placut, nu ca e de firma, nici sa ma dau mare sau alte prostii din astea.
Din pacate nu l-am purtat decat o singura data deoarece a intrat la apa la prima spalare. Mai era si din bbc 100%. Cat m-am bucurat!!!
Oare asa trebuie sa faca un tricou de firma? Ca nu ma prea pricep. Adica intra la apa ca se poarta o singura data si apoi se arunca, sau cum? Eu imi iau in general din IDM sau H si nu am intalnit problema asta. Ajutati-ma sa nu mor prost!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Pai e foarte important cind speli un material sa verifici eticheta care de multe ori nu te lasa sa speli la masina si nici ca tem.apei sa nu depasasca 30C sau meseriasi de genul spal cu Ariel ca spala bine tricourile colorate cind se stie ca acest detergent contine inalbitor si scoate culoarea materialelor daca vreti sa nu se decoloreze sau sa nu intre la apa ori le dati   mamicilor voastre  ele cunosc mai bine situatia ori la curatatorie nene,eu cumpar de la Kenvelo de 2 ani de zile si nu mi s-a parut ar fi comparabile cu cele din IDM,dar ca toti care aud de Kenvelo ar vrea sa-l tina un tricou 3 ani si un bluejeans 4 ani,e nu e tocmai asa pentru mine conteaza croiala cit si calitatea materialului....dar in nici un caz nu ma astept de la o pereche de jeansi sa tina 3 ani...doamne ce sint si cu astia....

Edited by bittek, 24 May 2005 - 23:05.


#54
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Am vazut nu stiu cand un reportaj pe Discovery cum trei dintre ceva mai mari firme de "adidashi" din lume isi fac marfa in ACEASI fabrica din CHINA (Nike, Adidas, si parca Reebok) asa ca nu va mai zbateti tot chinezarii luati.

Cat despre Kenvelo... de cand stiu eu magazinul ala numai un tricou mi-a placut si nici ala sa zic ca l-as fi cumparat cu inima impacata. Inca un lucru promotia lor cumperi de 3 mil si platesti 1.5 suspect, nu?!  ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate