Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#793
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbogwol, on 10 ianuarie 2018 - 16:25, said:

Pare destul de aproape pe harta: cam aceasi distanta daca te-ai caza la Hotel Santa Fe....

Pe hartă în linie dreaptă e ceva mai mare distanţa (comparativ cu Santa Fe), dar de la Santa Fe ai pistă pe care poţi merge per pedes, pe când tu vei fi nevoit să megi pe marginea şoselei sau direct pe câmp, şi să sari câteva garduri.
Plus că a merge pe jos de la Santa Fe iar nu se recomandă, parcă @mdt spunea că ei făceau cam juma' de oră până la gară, dar ei sunt mult mai antrenaţi fizic. Noi am stat la Newport Bay, şi am mers de câteva ori pe marginea lacului Buena Vista, ba chiar în prima zi eu am dat un tur pietonal lacului (ca să dau cu nasu' pe-acolo şi să fac poze). Şi de la Newport Bay tot juma' de oră făceam până la gară (mers normal spre lejer). Aşa că am folosit mai mult autobuzul de la Disney (sunt nişte autobuze parcă galbene, pe care este afişaj cu led-uri şi scrie către ce hotel megre acel autobuz).
Nu te mai gândi la mersul pe jos, RER-ul e sfânt, şi oricum circulă mai des decât autobuzele Disney. Şi te lasă chiar în gară, că deh, e tren. Autobuzele au piste speciale la cca 100 - 200 de metri pe partea de est a gării, adică pe partea opusă intrării în parcuri.
Val d'Europe e o opţiune bună în ce priveşte cazarea, aş zice că mai bună comparativ cu hotelurile Santa Fe, Cheyenne, sau Newport Bay, dar vezi şi cât de departe de hotel e staţia RER Val d'Europe.


Sănătate şi tcb !

#794
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
De acord cu Ovidiu, cu exceptia faptului ca noi faceam cam de la Santa Fe 20 de minute pe jos cu doi copii mai mari de 9 ani si unul de 3 ani in carucior.

Acum de 1 decembrie am fost doar eu cu micuta (in varsta de 5 ani si jumatate) si am stat la hotel New York, l-am ales special ca sa nu avem mult de mers, mai ales seara.

Toate hotelurile Disney sunt proiectate ca sa poti merge pe jos: alei pietonale departe de trafic printr-un fel de parc, verdeata, copaci, malul lacului, ratuste, samd. E o plimbare placuta. Acum depinde de fiecare daca prefera mersul pe jos sau asteptatul autobuzului.

Spre Val d'Europe nu am vazut sa fie amenajat ceva similar si cred ca autobuzul sau trenul sunt solutia, in afara de mersul pe marginea soselei circulate.

Hotelurile Disney iti ofera Extra Magic Hour de la 8:30 la 9:30, (in parcul principal sunt deschise atractii din Fantasyland iar in Studios Ratatouille, Crush si cateva din cele mici din zona Toy Story); pentru cei care se pot trezi de dimineata e un mare avantaj. De fapt accesul in parc incepe mai devreme, cred ca pe la 8:15, noi in decembrie am ajuns tot pe la 8:30 sau 5-10 minute inainte si se intra deja.

Nu am apucat sa povestesc pe forum excursia noastra de 1 decembrie, am stat tot 4 nopti ca si datile trecute si a fost foarte bine. Raspund la intrebari in masura in care stiu.

Edited by mdt, 10 January 2018 - 23:31.


#795
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Multumesc de infomatii. Hotelul pe care pusesem ochii are oricum transport cu autobuzul, dar eu sunt un tip mai sportiv si nu ma deranjeaza mersul pe jos (iar copilul are 13 ani, asa ca poate merge mai mult pe jos). De aceea am intrebat si de posibilitatea de a merge pe jos. Inca nu e nimic definitivat - studiez problema.
Oricum, mi se pare mai avantajos ca si preturi sa stai la hotel in Val d'Europe - cel putin la aceleasi preturi (de cele mai multe ori sunt mai ieftine) ca si hotelurile Disney, ai inclus si micul dejun; la hotelurile Disney ar mai fi trebuit platit inca cca 40-50 euro/zi de familie pentru mic dejun. Din simularea (nu e inca definitivata) facuta de mine, rezulta ca poti economisi (cu sedere in Val d'Europe si bilete luate separat) chiar si 200- 300 Euro. Mai trebuie sa reiau putin calculele cand am niste informatii mai precise (data de vizitare, modalitate de transport), dar daca e asa cum mi-a iesit la o simulare pe repede inainte, suma respectiva economisita e frumusica.
Oricum, acolo e si acvariul pe care doresc sa il vad

#796
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbogwol, on 11 ianuarie 2018 - 08:18, said:

... acolo e si acvariul pe care doresc sa il vad

Da, e mişto, nu am ajuns fiindcă nu ştiam de el, şi oricum eram chitit pe Luvru. În Disneyland e totul scump şi mâncarea proastă, iar pe mine nu mă interesează parcurile de distracţii decât pentru poze. Nevastă-mea se dă în nebuniile alea, eu doar o însoţesc prin parc, şi noroc că am avut cu cine s-o las, ca să pot pleca în Paris la muzeu.
Dacă ştiam în 2014 de acvariu sigur mă opream, mai ales că în ziua aia când am mers la Luvru am cumpărat din gară la plecare un bilet "Mobilis", un fel de abonament de o zi pe toate mijloacele de transport din Paris + RER (în iulie 2014 a costat 13 euro).
Oricum, mulţumesc de informaţie, pentru mine rămâne pe o dată viitoare.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 January 2018 - 18:12.


#797
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Pentru cei interesati: daca faci rezervarea direct pe siteul hotelului L'Elysee Val d'Europe cu mai mult de 60 zile in avans (early booking), ai o reducere de 35%. La acest hotel, pe booking.com 3 zile costa cu aprox 110 euro mai mult decat daca rezervi direct pe siteul lor.

#798
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Am zis sa mai vin cu o completare pentru cei interesati apropo de cazarea in hotelul L'Elysee Val d'Europe: hotelul are o cursa de autobuze care te iau exact din fata hotelului si te duc la intrarea in Disneyland - calatoria dureaza cca 10 minute. De asemenea, hotelul dispune si de parcare subterana gratuita! (asta e cam rar in Franta!). Cursele sunt aproximativ din jumatate in jumatate de ora - exista orar afisat. La hotel primesti si un pliant cu orarul autobuzului.

PS: nu am niciun interes direct ref la hotel, dar mi s-a parut excelent din toate punctele de vedere. Nu vad de ce as plati cateva sute de euro in plus pe hotelurile de la Disney.

Edited by bogwol, 17 August 2018 - 13:18.


#799
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006
Sunt colegi de forum care au mai fost in ultima perioada la Disneyland sau care pregatesc plecare in 2020?
Ceva oferte bune pentru iunie 2020? De unde se mai pot lua bilete mai ieftin pentru parcurile Disney? Am vazut in primele pagini un link de unde puteau fi luate mai ieftin dar nu mai functioneaza
Multumesc

#800
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008
Salutare! Noi mergem zilele urmatoare in Paris si ne am gandit sa rezervam ptr copii 2 zileDisney. Site ul oficial e incredibil de stufos, n am reusit sa inteleg care e pretul biletului ptr park. General se învârte pe la un 80e adult si 70e copil. Am inteles ca e vital sa l rezervi de pe net, economie fata de Ghișeele de la intrare!
Copiii au 8 si 6 ani. Aveti informatii mai calde despre Disneyland? Multumesc anticipat

Edited by adragu76, 24 October 2019 - 10:27.


#801
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postadragu76, on 24 octombrie 2019 - 10:26, said:

.....
Salut !
Vezi poate te lamuresti  AICI (in josul paginii sunt detalii despre tipurile de bilet - Mini, Magic, Super Magic, si nu numai), sau  AICI sau  AICI.

Edited by pirpy, 24 October 2019 - 12:06.


#802
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Noi am fost asta vara in august, am luat bilet de 3 zile doua parcuri (ala cu acces nelimitat in ambele parcuri) de pe site, intradevar a fost putin mai ieftin pe site, am prins si o oferta. Dar apoi pt ca ne-au amanat zborul o zi, ne-am hotarat sa mai stam o zi in parc. Pentru o zi am luat bilet de la casa parcului intrucat era mai ieftin cu 20 de euro decat pe site. de persona.

#803
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Reactivez și eu puțin topicul. În martie mergem și noi la Disneyland. 2 adulți și 2 copii(aproape 6 ani și 3 ani fără câteva zile). Util topicul, mulțumesc tuturor pentru ce au postat. În plan avem 2 zile de disneyland( joi și vineri). Posibil și a 3 a zi(sambata șau duminica). Singurele emoții acum sunt de vreme, sper sa nu ploua foarte rau

#804
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Tot in martie mergem si noi si as dori o informatie in legatura cu RER.
Aterizam pe CdG si as dori sa fac o comparatie de timp + cost al transportului dintre Aeroport  (CdG) si parc dar inca nu sunt lamurit car ar costa RER de la aerport la parc poate cineva ma poate lamuri.

#805
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Click pe ---> RER B + RER A , cam 1 ora si 40 minute, 17.30 euro de persoana.

Edited by pirpy, 19 January 2020 - 19:55.


#806
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006
Varianta e si tgv. 9minute, o singura statie. Era vreo 60 euro pentru 4 prsoane cand m-am uitat ultima oara. Noi ajungem pe 29 martie

#807
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postlacustamarian, on 19 ianuarie 2020 - 20:05, said:

Varianta e si tgv. 9minute, o singura statie. Era vreo 60 euro pentru 4 prsoane cand m-am uitat ultima oara. Noi ajungem pe 29 martie
Click pe ---> TGV  ( mai nou se numeste OUI )

#808
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Va multumesc pentru siteurile de transpor si cu aceata ocazie am aflat ca pot sa ajug de la CDG la Disneyland incepand cu 2 E de persoana .Daca gresesc va rog sa ma corectati.
https://www.transili...STEST&mode=LIST

#809
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostFireSky, on 14 ianuarie 2020 - 20:00, said:

Reactivez și eu puțin topicul. În martie mergem și noi la Disneyland. 2 adulți și 2 copii(aproape 6 ani și 3 ani fără câteva zile). Util topicul, mulțumesc tuturor pentru ce au postat. În plan avem 2 zile de disneyland( joi și vineri). Posibil și a 3 a zi(sambata șau duminica). Singurele emoții acum sunt de vreme, sper sa nu ploua foarte rau
eu as fugi de zilele de weekend. Nu imi pot imagina ce inseamna aglomeratia intr-o zi de weekend.

#810
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Salut!
In urma cu 2 zile am cumparat, direct de pe site-ul lor, un pachet pt cazare (2 nopti cazare, tickete pt 3 zile in ambele parcuri), pentru inceputul lunii Mai. Este de fapt o rezervare (si nu cumparare efectiv), pentru ca ti se ofera posibilitatea de a plati rezervarea (~20% din pret) pe loc, urmand ca in decurs de 30 zile sa platesti si restul. Am platit rezervarea, mi-au trimis 2 mailuri, receipt notification si Your confirmation letter for booking.
In "confirmation letter for booking", in legatura cu plata restului sunt 2 informatii: in prima zice sa intru pe site-ul lor (For deposit payments, sign in on "My account", then "My Bookings" in order to pay the balance or contact us on 33 1 60 30 60 53*.) iar alternativa ar fi un transfer bancar in contul lor.

Problema mea este ca, atunci cand intru pe site-ul lor, desi gasesc rezervarea in "My Bookings", nu reusesc sa accesez rezervarea (in dreptul rezervarii imi apare un buton More Details, dar cand apas pe butonul asta dispare pagina cu rezervarea si-mi apare una empty [sunt doar meniurile din site] in loc sa-mi ofere posibilitatea de a plati restul pt pachet [cel putin asta ar fi asteptarea mea - "Review your booking details and complete payment if necessary for your current trip to Disneyland® Paris."]).

A mai intampinat cineva problema? Si daca da, care a fost rezolvarea? As vrea sa evit sa-i sun (suportul online este inexistent!!!) sau sa fac transfer bancar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate