Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#775
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Sa continuam, zic....
Cea de-a 2a zi la Disneyland a inceput cu o proasta organizare a adultilor Posted Image. Maare atentie, valabilitatea biletelor achizitionate online incepe cu urmatoarea zi calendaristica (exemplu: cumperi pe 20 si intri la Disney incepand cu 21 ale lunii). Pentru prima zi de intrare am achizitionat bilete online (perioada mini, pret adult la pret bilet pt copil, respectiv 42 EUR, 1 zi cu 1 parc), toate bune si frumoase. Ei bine, am uitat sa cumparam biletele pt a 2a zi insa...am ajuns seara tarziu la apartament si pur si simplu....am uitat...ne-a costat scump tare aceasta abordare.
Prin urmare, in ziua urmatoare singura posibilitate de achizitionare a biletelor a fost de la Casa de Bilete. Scurt si la obiect: 180 EUR (1 adult 94 EUR + 1 copil 86 EUR, 1 zi cu acces in 2 parcuri)Posted Image
Am intrat in Walt Disney Studios (WDS) avand in vedere ca ora de inchidere este 18. Am fugit rapid cu fiu-miu catre Backlot Express pentru intalnirea cu idolul sau, Spiderman. Timp de asteptare cam 15 minute, personal mi-a placut mai mult decat intrevederea cu Mickey pt ca Spiderman a interactionat mai mult, a vorbit in engleza, a facut tot felul de glume si scheme si bineinteles poze.
Am mers apoi catre Rock'n'Roller Coaster starring Aerosmith, ne-a placut nebunia, insa nu am revenit pentru inca o tura, mai aveam multe de vazut. Sunt mai multe rotiri la 360 grade in acesta fata de Star Wars Hyperspace Mountain.
Dezamagire maxima pentru ca nu am mai prins show-ul Moteurs...Action! Stunt Show Spectacular, a fost sacrificat in detrimentul lui Spiderman.
Am intrat apoi la Armageddon - Les Effets Speciaux, f interesante efectele, fiu-miu a avut ceva emotii in "nava".
La Tower of Terror era f aglomerat, timp de asteptare aprox. 60 min., am luat Fastpass. Intre timp am facut o tura cu Studio Tram Tour: Behind the Magic, ne-au placut platourile de filmare si cum se filmeaza o scena dintr-un film, totul f real.
Ne-am mutat apoi catre Toon Studio: Flying Carpets over Agrabah si Cars Quatre Roues Rallye (pentru copii mititei), Slinky Dog Zigzag Spin.
La Crush's Coaster a fost toata ziua ffff aglomerat, un timp de asteptare de 70 minute, este singurul pe care l-am ratat....pur si simplu nu a mai fost timp si pentru el. Mare regret ca nu l-am testat, nu avea disponibila nici optiunea de Fastpass Posted Image.
Ne-a placut f mult Rattatouille: The Adventure, am utilizat Fastpassul, f util, era coada mare. Este o atractie oarecum noua, 4D.
A urmat apoi RC Racer, un coaster cu jumatate de teava de 25 de metri inaltime, a fost f tare! Simti putin inima cum pleaca la plimbare Posted Image))
The last but not least, Tower of Terror, l-am prins aproape liber cu 10 minute inainte de inchiderea portilor, ne-a placut foarte mult!! inimile noastre galopau ba spre gat, ba spre stomac! efectiv imi zbura geanta.Ma asteptam sa planga baiatul meu, insa radeeeaaa (cred ca un ras nervos Posted Image)) !
Am parasit WDS incantati si ne-am indreptat catre Disneyland park pentru ultimele ore.  Nu acoperisem Frontierland, iar cel mic mai dorea cel putin o tura cu roller coaster-ul Star Wars: Hyperspace Mountain.
Frontierland ni s-a parut mai...nu stiu cum...niciun restaurant nu era deschis...mai putine atractii, dar cele prezente sunt deosebite de cele din restul parcului. Ceva cu impuscaturi la tinta, Rustler Roundup Shootin' Gallery (a fost necesara o moneda de 2 EUR pt activare). Pentru plimbarea cu vaporasul era prea tarziu, nu mai existau curse disponibile.
Phantom Manor (Casa Spiritelor) are decoruri realiste, nu este chiar infricosator in sensul ca nu exista o interactiune directa (turistul este pe post de spectator), am intrat chiar pe seara, majoratatea turistilor se pregateau pentru Disney Dreams (Illuminations).
Cea din urma atractie testata a fost roller coaster-ul Big Thunder Mountain, a incheiat spectaculos ultima seara de Disney. Am prins intrarea chiar inainte de spectacolul de seara, timpul de asteptare era estimat la 30 min, insa cei de la intrare au confirmat ca in realitate mai este vorba de aprox. 10-15 min. Am fost chiar ultima cursa, dupa noi nu au mai urmat alte persoane.
Am fugit cu ultimele puteri ca sa mai prindem ultimele minute din Disney Illuminations si focul de artificii. Totul s-a terminat cu lacrimi in ochi, o caciula de Craciun cu urechi Mickey  de 22 EUR :S si o promisiune pentru Europa Park pe viitor.

Topul lui Pustiulica pentru roller coastere este:
1. Star Wars Hyperspace Mountain (Disneyland Park)
2. Big Thunder Mountain (Disneyland Park) la egalitate cu The Twilight Zone Tower of Terror (WDS) - dc il includem la aceasta categorie
3. Rock'n'Roller Coaster starring Aerosmith (WDS)
Atrag atentia ca mare parte din actiune se petrece pe intuneric, fetita care ne-a insotit s-a speriat tare dupa cursa de Star Wars Hyperspace Mountain si nu a mai testat atractiile similare.

Ultima zi a fost rezervata unor cumparaturi din centrul comercial Val D'Europe si outletul La Vallee Village si pe seara am revenit in tara.

Voi reveni cu o concluzie
daca doriti si ceva poze, va rog sa ma trageti de maneca :).

#776
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Consideră că eu te-am tras de ambele mâneci. Şi să nu spui că sunt scurte ... că e deja toamnă !


Sănătate şi felicitări !

Edited by OvidiuNS, 29 September 2017 - 00:12.


#777
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Imi pare rau pentru confuzia cu biletele dar imi pare bine ca v-ati distrat si nu ati lasat o prostie sa va strice ziua!

Pe fetita era bine sa o duceti in Big Thunder Mountain, eu in asta ma dau cu mare placere, in schimb in celelalte rollercoastere (Hyperspace, Rock and Roll, Indiana Jones) nici gand.

Astept poze si concluziile personale!

AMR=2 luni :)

Edited by mdt, 29 September 2017 - 07:14.


#778
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Multumesc, @mdt, culmea e ca stiam practica cu biletele pt ca citisem postarea @something00 din urma cu cateva pagini.

Din punctul meu de vedere, pentru a bifa toate atractiile 2 zile sunt la limita, cred ca 3 sunt recomandate pentru a mentine un ritm mai putin alert. Disneyland este o industrie f bine pusa la punct, nu exista intrebari sau clarificari pentru care sa nu primesti un raspuns sau o solutie. Pentru a mentine standardele, la iesirea din toalete poti bifa o optiune privind gradul de satisfactie(facilitati, curatenie). Toate produsele vandute sunt sub sigla Disney (de ex. chiar daca la baza sunt ursuleti Haribo, ambalati diferit devin mult mai atragatori pt copii). Am platit 14 EUR pt 1 bentita cu urechi Mickey (baieti), cele pt fetite costa 17 EUR.
Mancarea este axata pe produse tip fast-food (nuggets, fish&chips, multi cartofi prajiti si sosuri), se livreaza pe loc, la tejghea. Exista si cateva restaurante a la carte, insa preturile sunt mari si trebuie sa va asigurati ca timpul va permite.
Personalul cu care am interactionat a fost amabil si am observat o atentie deosebita acordata persoanelor cu dizabilitati.
Cu toate ca ma asteptam ca nr. familiilor cu copii sa fie covarsitor, am intalnit persoane de toate varstele, multe cupluri si multe persoane in varsta. Mi s-a parut putin ciudat sa stau la coada la intalnirea live cu Mickey 30 min, iar jumatate din persoanele care asteptau la rand sa fie varstnici. Probabil toti ne traim copilaria la un anumit nivel...
M-am bucurat sa revad Parisul dupa 10 ani, l-am gasit mai placut, animat, poate ca si vremea a contat, prima intalnire nu a fost cea mai reusita.

#779
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Atasez si poze, ca sa mai alimentez nerabdarea celor ce urmeaza sa viziteze Disneyland-ul :)
Attached File  IMG_9202.JPG   639.37K   41 downloadsAttached File  IMG_9204.JPG   518.41K   39 downloadsAttached File  IMG_9218.JPG   539.4K   39 downloadsAttached File  IMG_9220.JPG   463.16K   33 downloadsAttached File  IMG_9249.JPG   475.46K   33 downloadsAttached File  IMG_9251.JPG   499.98K   31 downloadsAttached File  IMG_9285.JPG   619.46K   32 downloadsAttached File  IMG_9295.JPG   625.74K   31 downloadsAttached File  IMG_9299.JPG   709.9K   33 downloadsAttached File  IMG_9302.JPG   608.42K   31 downloadsAttached File  IMG_9305.JPG   539.28K   32 downloadsAttached File  IMG_9307.JPG   535.73K   34 downloadsAttached File  IMG_9335.JPG   589.06K   33 downloadsAttached File  IMG_9357.JPG   677.99K   34 downloadsAttached File  IMG_9361.JPG   602.7K   32 downloadsAttached File  IMG_9448.JPG   172.29K   33 downloadsAttached File  IMG_9570.JPG   713.52K   30 downloadsAttached File  IMG_9573.JPG   518.99K   29 downloadsAttached File  IMG_9576.JPG   429.71K   28 downloadsAttached File  IMG_9579.JPG   740.49K   26 downloadsAttached File  IMG_9584.JPG   515.79K   25 downloadsAttached File  IMG_9588.JPG   543.51K   27 downloadsAttached File  IMG_9590.JPG   555.69K   26 downloadsAttached File  IMG_9595.JPG   550.08K   25 downloadsAttached File  IMG_9597.JPG   542.44K   28 downloadsAttached File  IMG_9605.JPG   677.33K   30 downloadsAttached File  IMG_9614.JPG   466.23K   30 downloads

#780
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
As vrea sa mai adaug, la ce ai spus, in privinta mancarii: intr-adevar optiunea fast food de tip burger/hotdog si cartofi prajiti e cea mai vizibila si la indemana, dar, pe langa restaurantele a la carte exista si restaurante de tip bufet care ofera o mancare variata si sanatoasa din punctul meu de vedere. Apoi exista si acele counter service cu specific: Fuente del Oro, Hakuna Matata si altele unde gasesti diverse chestii. La Deli Market pe main street au niste salate si niste flat bread foarte bune. In plus, mai sunt si optiunile din Village, dar iti trebuie mai mult timp sa ajungi acolo. Una peste alta, treaba cu mancarea necesita un pic de studiu prealabil, din fericire acum cam toate restaurantele din parc au meniul pus pe site-ul oficial asa ca poti sa-ti faci o idee dinainte.



#781
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Adevarat, la Hakuna Matata am mancat si noi in cea de-a 2 zi salate, ma asteptam sa semene cu cele pe care le poti comanda in Romania, insa se apropie mai mult de cele de la Mc, preambalate.
7,99 EUR pt o salata cu pui si 6,99 EUR pt o salat ####
@mdt, restaurantele tip bufet nu le-am vazut neam...

#782
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, cam asa e, la restaurantele counter service mancarea e preambalata sau preparata simplu pe loc, pentru ca asta sunt, fast food, platesti si primesti mancarea. Probabil ca o buna parte din mancaruri sunt preparate in alta parte si aduse
direct. Asa sta treaba prin parcurile de distractii, de multe ori oamenii vor ceva de mancare rapid si nu prea scump.

Restaurantele tip bufet din parcuri sunt Cafe Agrabah, aflat chiar la intrarea in Adventureland, cu specific est-mediteranean/arabesc, tematizat dupa Alladin; Plaza Gardens aflat in Central Plaza, pe dreapta cum te uiti la castel, specific international si in Studios este Restaurant des Stars, tot specific international, usor spre frantuzesc, cea mai buna optiune pentru pranz in Studios, dupa noi. Mai este unul in Village si cate unul la fiecare hotel, deschise in general doar pentru cina.

Ieftine nu-s nicicare, de fapt nici in Paris, in oras, nu e tocmai ieftin sa mananci. Din ce am citit parcurile de distractii isi cam fac profitul de pe urma food and beverages, cu biletele de intrare isi cam acopera functionarea (angajati, spatii verzi, securitate, intretinerea atractiilor, etc)

#783
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 24.06.2008
Foarte frumos.La anul vrem si noi sa il vizitam.O sa citesc tot topicul (sau macar paginile mai noi) sa vad cum e cu hotelurile si rezervarile.
Am o curiozitate/intrebare...Cam care ar fi suma de bani necesara in parc pe o zi?Fara sa ai restrangeri dar nici sa epatezi.

Edited by george_eu25, 02 November 2017 - 14:23.


#784
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Salut! Cate persoane veti fi? 2 adulti + 1 copil?

#785
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru mancare ar fi un minim de 30 de euro de adult pe zi doua meniuri la un counter service (fast food), mediu 50-60 euro (o masa tip bufet si una counter service).

Mai mult poti alege mese a la carte, mese cu personaje.

Si depinde cate gustarele si cate suveniruri vrei sa cumperi, aici the sky is the limit.

Pentru un copil sub 12 ani as bugeta 20 euro varianta budget, 30-40 varianta medie.

Lista restaurantelor cu preturi si meniuri o gasesti aici http://www.disneylan....com/en/dining/

Mai trebuie bugetat separat micul dejun care mai e inclus doar la anumite tipuri de camere de la unele hoteluri Disney.

Edited by mdt, 03 November 2017 - 14:37.


#786
tiptil111

tiptil111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.12.2011
Buna seara! Am o mica problema. pe 07.11.2017 plecam la Disney si agentia a incurcat numele copilului de 14 ani cu numele copilului de 10 ani. Credeti ca o sa am probleme la intrare daca o sa intre baiatul cu  cardul de adult( care este pe numele fetei) si invers (fata cu biletul baiatului )?

#787
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Posttiptil111, on 05 noiembrie 2017 - 18:26, said:

Buna seara! Am o mica problema. pe 07.11.2017 plecam la Disney si agentia a incurcat numele copilului de 14 ani cu numele copilului de 10 ani. Credeti ca o sa am probleme la intrare daca o sa intre baiatul cu  cardul de adult( care este pe numele fetei) si invers (fata cu biletul baiatului )?
Nu cred ca sunt atat de rigurosi, daca per total biletele sunt in regula n-ar trebui sa aveti probleme (nu cer acte la intrare).

#788
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Neata! Nu cred sa fie probleme, nu imi amintesc sa fi vazut pe cineva la intrare care sa verifice biletul vs numele cumparatorului.

#789
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salut.
O intrebare: din Val d'Europe pana la intrarea in parcuri e distanta mare de mers pe jos? se fac mai mult de 10-15 minute?

#790
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
In Val d’Europe ne-am cazat noi, insa nu am mers pe jos, am luat trenul 1 statie, max 10 min. Banuiesc ca pe jos dureaza ceva mai mult.

#791
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postralu_seby, on 10 ianuarie 2018 - 16:19, said:

In Val d’Europe ne-am cazat noi, insa nu am mers pe jos, am luat trenul 1 statie, max 10 min. Banuiesc ca pe jos dureaza ceva mai mult.
Pare destul de aproape pe harta: cam aceasi distanta daca te-ai caza la Hotel Santa Fe....

#792
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Parca 1,80 eur a costat calatoria cu trenul de persoana. Ca sa iti faci o idee. Este o optiune buna cel putin la final de zi, dupa cateva ore bune de “alergat”.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate