Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#55
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Toate cinematografele se afla in Village (nu in parcuri). Oricum, cinematografele (ca si Village de altfel) sunt chiar peste drum de intrarile in cele doua parcuri

#56
angisz

angisz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.08.2009

View PostOmis, on 5th February 2010, 20:44, said:

Toate cinematografele se afla in Village (nu in parcuri). Oricum, cinematografele (ca si Village de altfel) sunt chiar peste drum de intrarile in cele doua parcuri

Mersi , copiii nostri (adolescenti) vor sa vada acolo Avatar si nu stiam cum sa ne organizam.Acum ne-am lamurit.Mersi inca o data.

#57
Iosimir

Iosimir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.10.2006
Am gasit o oferta pe un site... va rog sa ma ajutati, cum pot rezerva 2 bilete ?
http://be.fnacspecta...FLASH-MI128.htm  

si care e diferenta intre disnayland si studiourile disnay ? adica diferenta dintre cele 2 parcuri ...

#58
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View PostIosimir, on 7th February 2010, 21:47, said:

Am gasit o oferta pe un site... va rog sa ma ajutati, cum pot rezerva 2 bilete ?
http://be.fnacspecta...FLASH-MI128.htm  

si care e diferenta intre disnayland si studiourile disnay ? adica diferenta dintre cele 2 parcuri ...

Disneylandul este parcul de distractii iar Studiourile un fel de istorie a filmului ( cum s-au facut,ce decoruri au avut , ce scene de cascadorii s-au folosit si cum s-au realizat , ce costume s-au creat etc.)Destul de interesant,as zice.Insa de departe , pacul de distractii este cel mai fain.Bilete se pot cumpara si de pe Champs Elysee de la Fnac.Este un mare magazin care nu poate fi ratat.
De mancat se poate manca in parcuri (in ambele).Distractie placuta !

Attached Files



#59
isabelap

isabelap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2009
Buna!
Si eu vreau sa merg vara aceasta in Paris, iar din pacate/sau din fericire singura posibilitate inceputul lui iulie(plin sezon).
In principal vreau sa vizitez Parisul, dar as rezerva o zi(nu mai mult) si pentru Disneyland, avand in vedere ca nu mergem cu vreun copil iar noi suntem destul de mari deci cred ca o zi ne ajunge.
Am incercat sa intru pe site-ul lor oficial, insa vad ca are niste erori...deaceea intreb aici:
Care este pretul de intrare exact pentru iulie? Ce acopera acest pret? Intrarile la toate "scrancioburile"?? Mancare poti sa iti iei de acasa niste senvisuri, apa? Merg cu 4 fumatori si suntem doar 2 nefumatori, sunt interdictii in ceea ce priveste fumatul? Ca daca e asa intru numai eu;)) si cealalta persoana(nu poti tine un fumator departe de vicii o zi intreaga:)) )Noi mergem cu masina, cat costa un loc de parcare acolo?
V-as fi recunoscatoare daca imi puteti raspunde la gramada de intrebari.

#60
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postisabelap, on 19th February 2010, 10:08, said:

Buna!
Si eu vreau sa merg vara aceasta in Paris, iar din pacate/sau din fericire singura posibilitate inceputul lui iulie(plin sezon).
In principal vreau sa vizitez Parisul, dar as rezerva o zi(nu mai mult) si pentru Disneyland, avand in vedere ca nu mergem cu vreun copil iar noi suntem destul de mari deci cred ca o zi ne ajunge.
Am incercat sa intru pe site-ul lor oficial, insa vad ca are niste erori...deaceea intreb aici:
Care este pretul de intrare exact pentru iulie? Ce acopera acest pret? Intrarile la toate "scrancioburile"?? Mancare poti sa iti iei de acasa niste senvisuri, apa? Merg cu 4 fumatori si suntem doar 2 nefumatori, sunt interdictii in ceea ce priveste fumatul? Ca daca e asa intru numai eu;)) si cealalta persoana(nu poti tine un fumator departe de vicii o zi intreaga:)) )Noi mergem cu masina, cat costa un loc de parcare acolo?
V-as fi recunoscatoare daca imi puteti raspunde la gramada de intrebari.


sa o luam pe rand
1.  pret pt 1zi/1 parc  29e -39e ;   pt 1zi/2parcuri  39e-45e  vezi pe google dand FNAC FR intri vezi exact . FNAC e un fel de diverta la noi .
2. pretul acopera toate distractiile fara mancare
3. da poti lua apa si 1-2 sendviciuri de acasa
4. sunt locuri speciale pt fumatori
distractie placuta , daca mai ai intrebari spune.

#61
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postisabelap, on 19th February 2010, 10:08, said:

Buna!
Si eu vreau sa merg vara aceasta in Paris, iar din pacate/sau din fericire singura posibilitate inceputul lui iulie(plin sezon).
In principal vreau sa vizitez Parisul, dar as rezerva o zi(nu mai mult) si pentru Disneyland, avand in vedere ca nu mergem cu vreun copil iar noi suntem destul de mari deci cred ca o zi ne ajunge.

...


Acolo veti deveni iar copii!

#62
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010

View Postisabelap, on 19th February 2010, 10:08, said:

Buna!
Si eu vreau sa merg vara aceasta in Paris, iar din pacate/sau din fericire singura posibilitate inceputul lui iulie(plin sezon).
In principal vreau sa vizitez Parisul, dar as rezerva o zi(nu mai mult) si pentru Disneyland, avand in vedere ca nu mergem cu vreun copil iar noi suntem destul de mari deci cred ca o zi ne ajunge.
Am incercat sa intru pe site-ul lor oficial, insa vad ca are niste erori...deaceea intreb aici:
Care este pretul de intrare exact pentru iulie? Ce acopera acest pret? Intrarile la toate "scrancioburile"?? Mancare poti sa iti iei de acasa niste senvisuri, apa? Merg cu 4 fumatori si suntem doar 2 nefumatori, sunt interdictii in ceea ce priveste fumatul? Ca daca e asa intru numai eu;)) si cealalta persoana(nu poti tine un fumator departe de vicii o zi intreaga:)) )Noi mergem cu masina, cat costa un loc de parcare acolo?
V-as fi recunoscatoare daca imi puteti raspunde la gramada de intrebari.
nu e chiar un raspuns ci o intrebare: cum v-ati facut rezervarile pentru cazare, pentru cate nopti intentionati sa plecati si cat preconizati ca va trebuie (buget). am vrea si noi sa incercam o experienta de genul dar, fiind pentru prima data cu masina ne e cam teama

#63
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Postroth, on 19th February 2010, 10:24, said:

sa o luam pe rand
1.  pret pt 1zi/1 parc  29e -39e ;   pt 1zi/2parcuri  39e-45e  vezi pe google dand FNAC FR intri vezi exact . FNAC e un fel de diverta la noi .
2. pretul acopera toate distractiile fara mancare
3. da poti lua apa si 1-2 sendviciuri de acasa
4. sunt locuri speciale pt fumatori
distractie placuta , daca mai ai intrebari spune.

Raspunsul tau cu privire la pretul biletelor de intrare este ok dar nu ai specificat perioada de valabilitate a acestor bilete cu tarif redus: 29 euro pana la sfarsitul lunii martie.
Tinand cont ca intrebarea se referea la luna iulie (plin sezon !!) atunci preturile corecte pentru acea perioada sunt cele din site-ul Disney adica 65 euro/zi/adult cu acces in ambele parcuri.
Pentru conformitate vezi http://idf-offres.di...ets/index.xhtml

#64
isabelap

isabelap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2009

View Postdanamocanu, on 19th February 2010, 10:38, said:

nu e chiar un raspuns ci o intrebare: cum v-ati facut rezervarile pentru cazare, pentru cate nopti intentionati sa plecati si cat preconizati ca va trebuie (buget). am vrea si noi sa incercam o experienta de genul dar, fiind pentru prima data cu masina ne e cam teama
off topic: Am facut rezervarie la un camping- mobile house- la 30 km centrul parisului, si costa 100 euro 6 persoane/ 3 dormitoare/ 1 baie/ un living cu bucatarie si tot ce iti trebuie. Cred ca vom lasa masinile in camping(suntem 6 persoane-eu cu mama si tata:)) si prietenul meu cu mama si tata lui;)) si fiecare vrea cu masina lui+nu incapem 6+bagaj intr-o singura masina). Bugetul de familie este in jur de 1000 euro(adica 3 persoane)/ 5 nopti- e criza ce sa facem, mai mult nu este.
Am mai fost cu masina in viena si a fost ok, dar sa nu iti lipseasca un bun gps(fara el nu ne-am fi descurcat)

on topic: abia astept sa merg la disney land...eu oricum sunt cel mai copil dintre toti:D.Multumesc pentru raspunsuri. As mai avea o intrebare: As vrea sa iau sistematic parcul si sa profit din plin de o zi si sa vad cat mai mult...imi puteti recomanda un plan? Care e treaba cu fastpass?Te dai intr-o treaba din aia si apoi fugi sa mai ai un "fast pass"? sau poti sa iei mai multe pentru mai multe carusele sau ce-or fi alea ?De unde se iau aceste tichete?

Edited by isabelap, 20 February 2010 - 11:16.


#65
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Postisabelap, on 20th February 2010, 11:14, said:

on topic: abia astept sa merg la disney land...eu oricum sunt cel mai copil dintre toti:D.Multumesc pentru raspunsuri. As mai avea o intrebare: As vrea sa iau sistematic parcul si sa profit din plin de o zi si sa vad cat mai mult...imi puteti recomanda un plan? Care e treaba cu fastpass?Te dai intr-o treaba din aia si apoi fugi sa mai ai un "fast pass"? sau poti sa iei mai multe pentru mai multe carusele sau ce-or fi alea ?De unde se iau aceste tichete?

Am mai scris despre fastpass: este vorba de tichetul de intrare pe care il poti folosi pentru a intra mai repede la o atractie sau alta. Atunci cand ajungi la o atractie care accepta intrari cu fastpass, introduci tichetul in automatul fastpass si vei obtine inapoi pe langa tichetul tau un al doilea tichet "fastpassul" valabil doar pentru acea atractie si doar intr-un interval orar bine definit si printat pe fastpass. Doar dupa ce acel interval orar tiparit pe fastpass-ul obtinut va expira vei putea merge la alt automat pentru a obtine fastpass la alta atractie. Sistemul nu iti permite sa detii doua fastpass-uri simultan. Sunt cazuri in care timpul estimat pentru stat la o coada noarmala de acces la o atractie sa fie de 45 sau 60 sau chiar mai multe minute. Atunci un fast pass este binevenit. Dar asta nu inseamna ca ai luat fastpassul si gata te si duci sa intri la atractie. Poti primi un fastpass care sa iti spuna ca poti intra "in fata" cozii la o atractie peste 2 sau chiar 3 ore. In plus, nu vei fi scutit de a sta la coada: va fi o coada, mult mai mica ce-i drept (10-15 minute) formata din cei care au intrat inaintea ta cu propriile lor fastpass-uri.

In ceea ce priveste un traseu in parc, este complicat de propus pentru ca asta tine de fiecare: ce vrea sa vada, in ce tipuri de atractie vrea sa "se dea", cat are de gand sa caste gura pe acolo, cat shoping vrea sa faca si altele. Oricum ar fi va rcomand cele doua parade de seara dar si focurile de artificii. Artificiile sunt magnifice!!

#66
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

Quote

29 euro pana la sfarsitul lunii martie.
Tinand cont ca intrebarea se referea la luna iulie (plin sezon !!)

Scuze e din graba, nu am fost atenta, dar in jur de 20-25 martie apare noua oferta care va cuprinde si vara.
Din cate am vazut eu fata de oferta veche cea prezenta acum are dif de pret ~5-10e. Problema e ca trebuie sa sti clar cind mergi altfel se pierde contravaloarea biletului , e un fel de low cost.

Edited by roth, 20 February 2010 - 23:25.


#67
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
wow asa scump e biletul in iulie? :-S atunci merg si eu... sper sa il gasesc mai ieftin pe site-ul acela..
am si eu o intrebare legata de fastpass: daca merg mai multi si baga biletul de intrare in automat pt un fastpass (unul dupa celalalt) le da aceleasi ore la toti? sau la fiecare alta ora...?

#68
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Chiar daca biletul este scump, vei vedea ca merita fiecare cent.
Fastpass-ului primit i se aloca un interval de intrare de 20-30 minute. Ceea ce inseamna ca daca folosesti automatul de emitere pentru mai multe tichete, cu siguranta toate fastpass-urile primite se vor regasi in acelasi interval. In plus, la intrarea in atractie, fasstpassurile sunt verificate si preluate de tineri angajati ai parcului  (ca la intrarea in cinema-urile noastre) si nu de alte automate. Ceea ce inseamna ca acel interval tiparit pe fastpass este un pic relativ (poate fi devansat sau depasit cu cateva minute)

#69
mandragora

mandragora

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.11.2009
Am revenit luni 08.03 de la Disneyland, am avut bilet prin agentie, 1adult+1copil 407 euro 5 zile/4nopti , cu intrarea in parcuri inclusa 5 zile si desi la inceput am gandit ca puteam alege varianta mai ieftina (stat in Paris+naveta la Disney) am constatat ca atunci cand esti cu un copil e mult mai bine sa stai chiar in parc. Transportul in comun e foarte scump (am platit cca 130 de euro aeroport-Disney, Disney-Paris si fatzait prin Paris  zile), mancarea este la fel- hotdogul urias despre care se spunea intr-un post anterior este de fapt cat 2 cremvursti mici de la noi si costa 5,9 euro, popcornul la punga mica 3,5 euro, cel mai mic meniu de copil 10,5 euro dar sunt restaurante unde-l au si la 20 euro si cuprinde un hamburger, o salata mica, o portie de cartofi prajiti si o cola. Deci...aproape prohibitiv, daca nu din nevoie macar din principiu.

Avantajul cazarii in parc este apropierea fata de atractii (oboseste copilul, il duci sa doarma 1 ora si mergi apoi iar la distractie, camerele sunt ok (am stat la Cheyenne), am avut un pat dublu si doua suspendate (si noi am fost din pacate doar 2 dar in camera ar mai fi fost loc...asta ca informatie subversiva romano-nesimtita, pt. cine poate extrage o idee pt. viitor) exista locuri propice pt. joaca si in complex, iar micul dejun este excelent, atat calitativ cat mai ales cantitativ (bufet suedez), ca atare o parte din banii platiti in plus la cazare .

Parcurile sunt realizate impecabil, dar pe noi nu ne-au dat foarte tare pe spate decat atractiile mai hard, poze si autografe de la personajele de desene, paradele si alte fasaituri nu erau stilul nostru (fiimiu are 10 ani), mai incantate sunt fetitzele si in general copiii sub 5-6 ani. Nu ne-am extaziat pentru totul dar absolut totul e interesant si merita bifat- mai sunt filmuletze, spectacole- de ex Stunt show, foarte fain pt. baieti, simulari de navete spatiale ca la Armaggedon si Star Trek). In 2, maxim 3 zile vezi tot.

Una dintre zilele petrecute la Paris a fost dedicata in parte vizitarii Cite de la Science- cu expozitii de tehnica si stiinta, proiectii de filme 3D si Imax, jocuri si cursuri interactive- e nevoie de cel putin o jumatate de zi dar merita intrutotul!

Inainte sa plecati faceti rost de o harta foarte buna a retelei de transport, noi ne-am cam chinuit fara, din fericire exista harti si in statiile de metrou dar e bine sa stii dinainte ce traseu faci. Biletele se cumpara de multe ori de la automat, nu toate statiile au casa de bilete, cu putina rabdare se descifreaza si asta.

Foarte avantajos mall-ul din Val d'Europe, la o statie de metrou de Disney, atat pt. cumparaturi (au si un Auchan) cat si pentru acvariu. Se poate lua cazare si in Val d'Europe, au parteneriat cu Disneyland si au aceleasi preturi ca in parc si cred ca-s camerele mai elegante si cu mai multe dotari.

#70
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmandragora, on 11th March 2010, 13:13, said:

Am revenit luni 08.03 de la Disneyland, am avut bilet prin agentie, 1adult+1copil 407 euro 5 zile/4nopti , cu intrarea in parcuri inclusa 5 zile si ...

Ce s-ar mai putea spune?!
Ati ales cea mai buna varianta pentru Disneyland. Nu intotdeauna trebuie cumparata varianta mai ieftina; ea se poate dovedi mai obositoare, poate insemna mai mult timp pierdut pe drum. Chiar poate deveni, la fata locului, mai scumpa (!).

Cred ca acum este evident raspunsul: sunt insuficiente 1-2 zile "rupte" dintr-o excursie la Paris pentru Disneyland.

#71
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Am primit astazi urmatoarele doua oferte:

- Séjour et voyage gratuit pour les - de 12 ans : pour tout séjour adulte acheté, 1 séjour enfant avec ou sans transport est gratuit. Par exemple, pour un séjour avec vols Air France achetés par un adulte, vous bénéficierez de 1 séjour + vols pour un enfant de moins de 12 ans offerts. On peut vous demander un justificatif de l'âge de l'enfant. Pensez donc a prendre sa carte d'identité. ( http://et.eulerian.n...de-12-ans.xhtml )

- Entrées a partir de 39€ : pour un billet d'entrée, si vous réservez sur internet plus de 5 jours avant votre date de visite, vous ne payez que 39€ pour une journée au parc Disneyland. Pour l'entrée au 2 parcs (Disneyland et Walt Disney Studio), le prix est de 45€. Cette promotion est disponible pour les enfants et les adultes via les billets "plus tôt" en cliquant dans la rubrique "offre spéciale billet". ( http://et.eulerian.n.....s/index.xhtml )

Edited by o_dor, 11 March 2010 - 18:19.


#72
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
Pentru cei care merg la Disneyland, cat si pentru cei care vor sa viziteze Parisul eu recomand Marriott Village. Este un complex de case, cu living si bucatarie la parter si 2 camere la etaj, totul de super calitate la super pret: 169 Euro/noapte. Pot locui pana la 6 pers, deci pretul ar fi de 28 Euro/pers. Si una e sa stai intr-o camera de hotel si alta sa stai intr-o casa, sa iei micul dejun in curte. Se face curatenie in fiecare zi. Exista un autobuz care duce clientii la Disneyland unde este si gara spre Paris. Pana la Disneyland faci 5 min cu acel autobuz si pana in centrul Parisului 35 min cu trenul  (care este si metrou in acelasi timp). Am atasat niste poze. Daca cineva mai doreste alte informatii, le ofer cu placere...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate