Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

M-am intors in Romania din USA

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#37
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
ce vrei sa crezi e problema ta,eu am afirmat mai sus ca am scapat de acest defect,in proportzie mare....

#38
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAlexIP, on Sep 22 2008, 13:56, said:

Si io ce am zis? Na, asta-i parerea mea. Toata stima daca ai facut ce ai vrut tu, chiar daca ti-a fost greu.

P.S. Socializarea nu mi se pare un defect.

Este in masura in care te imbraca precum bocancii de beton la probele de 100m fluture, aka reprezinta factor important de decizie la intrebarea emigrez/nu emigrez

Fara socializare, mai bine te duci in Groenlanda sau undeva unde sa stai singur cuc sau cu putini oameni pe langa tine. Dar stai putin, asta poti face si la noi, te muti in varful muntelui. Mai bine lasa, tot tu ai zis ca si intoarcerea inapoi e semn de slabiciune... se vede ca ai alte idei. :)

Intoarcerea inapoi nu este slabiciune. Mai precis este lantul slabiciunilor in masura in care se bazeaza pe lipsa acuta de socializare   ;)

Mai toti vizitatorii topicului de fata viseaza umed la emigrari. Oare citi pun in balanta aspectul socializare?

Edited by vata_pa_batz, 23 September 2008 - 19:09.


#39
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008
Eu iti spun bun venit inapoi :)

Si acasa nu este acolo unde te simti mai bine , ci acasa este acolo unde ai parintii , familia , prietenii ...
Mi se par foarte egoisti oamenii care afirma : " acasa este acolo unde te simti mai bine " ...
Ma pot duce in Dubai sa mananc numai caviar , si tot nu pot considera Dubai casa mea ...

Cat despre intoarcerea ta in Romania ,nu esti singurul care a luat aceasta decizie ... am multi apropiati care dupa cativa ani s-au intors in Romania . Pur si simplu nu reusesti sa te integrezi , simti ca locul tau nu este acolo ... aici este vorba de mentalitate , nu de faptul ca esti un animal social (nu stii cum sa te integrezi ) .
Romania se afla pe un drum bun .. cred eu ... si din 2002 , s-au facut progrese mari . Desigur ca noi romanii ne plangem , ca daca nu ne-am plange nu am fii romani .

Bafta , si sper sa iti gasesti "linistea" aici in Romania :D

#40
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
eu iti zic ca ai gresit. parerea mea. aici nu o sa mearga nimic bine cel putin 10-15ani.
totul e corupt, de la cei mai mici la cei mai mari.
nu zic ca in alta parte nu exista coruptie, dar la noi e... peste tot si in orice.
in RO nu reusesti sa faci nimic fara spaga. asta e adevarul. oriunde te duci tre sa lasi o atentie, ca altfel, chiar daca este dreptul tau, vei fi ignorat.

asa ca, daca vrei sa stai aici, obisnuieste-te si scoateti gandurile curate din cap. stiu, e urat, e imoral, e cum vrei tu sa-i spui, dar altfel nu functioneaza.
stiu ca e greu fara familie/rude/prieteni/etc. in afara, oriunde te-ai duce, DAR totul e sa stii ce vrei. pune in balanta si decide. in orice directie o sa o iei, vei avea de facut un sacrificiu.

daca ma intrebi pe mine... eu nu as fi plecat de acolo, aici e PREA MULTA mizerie (si la propriu si la figurat).

oricum, sa ne anunti si pe noi ce vei face... asa... nu ca ne-ar interesa foarte mult, ci doar din curiozitate (no offence :) )

#41
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postradujohn, on Sep 20 2008, 16:25, said:

In aceste 6 luni , studiind piata de afaceri romaneasca , constat ca nici un principiu de marketing nu este aplicabil, din cauza unora care dau shpagi
Nici o agentie de publicitate nu a stiut sa imi spuna ce instrument de publicitate scoate cel mai bun profit
In America , contabilitate de peste jumate de milion de dolari o facea nevasta-mea ( fara greseli ) pe computer, aici tre sa ai pe cineva special angajat , sa iti tina contabilitatea pe hartie. Cineva spunea Welcome to Middle Age ... eu as spune ... gresit : Welcome to Neanderthal
Nu ma descurajeaza sistemul in general , singurul lucru e ca trebuie sa pun pe cineva sa dea shpagi in locul meu , ca eu am asa o piedica interna care nu ma lasa sa fac asha ceva.
Prietene te-ai contrazis singur de atatea ori incat nu mai inteleg. Pai cum e pana la urma? Familie ziceai ca n-ai in primul post, acuma aflam ca ai nevasta. In primul post ziceai ca muncesti la negru, acuma aflam ca ai avut 2 firme (cica). Romania nu iti place da' te-ai intors ca vrei o viata mai buna ...

Pe scurt, parerea mea: neadaptat. Suparat pe faptul ca odata ajuns in State cainii nu umbla cu covrigi in coada, si nu intelege ca comunitatile de romani nu sunt de incredere si marea majoritate dau tepe grave imigrantilor ilegali romani.

Nu se merita sa te duci imigrant ilegal in America. Period.

Edited by Valentine, 23 September 2008 - 19:56.


#42
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View Postradujohn, on Sep 19 2008, 16:17, said:

Salutari , dupa 6 ani de America , m-am intors in Romania. Partial pentru ca imi era dor de parinti, pentru ca situatia economica acolo s-a dus naibii , si pentru ca vroiam sa imi fac o viata de familie. [...]

Eu cred ca esti fucked up. Asta pentru ca m-am enervat (nu stiu de ce!?!??!?!) cand am vazut ce ai scris pe aici. Apoi mi-am amintit ca impartim aceeasi tara.

Prima greseala a fost ca ai ales sa stai ilegal. Bun, sa zicem ca rezolvi cu noroc si perseverenta (CUM AU REZOLVAT ATATIA - inclusiv varul meu!!!). Dar sa te intorci in Romania este culmea penibilului. Eu sunt unul din tipii aia de care ziceai ca te ia in ras. Sa nu folosim cuvinte urate, totusi, e alegerea ta si tocmai ai aflat parerea mea. Sper sa te doara in fund de ea - eu sunt sigur ca te doare sau o sa te doara capul in primul rand. Poate exagerez, dar gandesc ca mai bine esti homeless in America decat average in Romania. Mi-e greu sa cred ca nu mai aveai absolut nimic de facut! Chiar tu ai zis (mintit?) ca o duceai binisor in primele luni.

A doua mare greseala a fost cand te-ai bazat pe romani. Pentru ceilalti, NEVER DO THAT AGAIN! Mai tepari si mai turnatori nu gasiti in SUA. -_- Sunt oamenii care te trag in jos si te vor distruge cu orice pret. ASTIA SUNT ROMANII! THE LOWEST CLASS OUT THERE! Sunt de parere ca cine ajunge acolo face un pas foarte mare in viata lui, dar trebuie sa uite limba romana si pe "fratii sai iubiti"* pentru ca nu te vor ajuta niciodata si n-o sa te poti baza pe ei. Oricum, cine se aseamana, se aduna. Un lucru e clar, mai inteligent fata de ei nu erai.

Poate unii se vor invata minte, e un mod in care n-o sa uiti niciodata de unde ai venit. :naughty: Eu cred ca degeaba vorbesc... pentru ca si-asa cei care sunt cu ROMANIA in sange vor fi complet deranjati. Taiati vena aia sa curga de-acolo, eventual stoarceti-o in wc. Daca auziti limba romana, treceti mai departe. Daca va intreaba cineva de unde sunteti, spuneti Polonia, Grecia, chiar Ungaria. Sunt doar niste exemple, dar genul asta de mentalitate a ajutat-o pe o cunostinta sa ajunga peste toti romanii pe care-i stiu si de care am auzit in NY. Ceilalti spun ca e lipsa de patriotism. Daca patriotism semeni, patriotism o sa ai - si nimic mai mult. :lol:

Zicea cineva mai sus ca "sa vii acasa" e un semn de slabiciune. Nu. E un semn de prostie, in conditiile de fata.

Am o curiozitate personala: crezi sincer ca stii mai multa engleza decat un elev de clasa a 8a care invata constant? Eu zic ca nu. Mai bine m-am inteles cu o italianca ce stia numai franceza si italiana decat m-as fi inteles cu 99% din romanii de acolo. Mai stiti parodiile alea cu engleza lui Iliescu? Sau a lui Basescu? Asa sunt cei de peste ocean. :lol:

Eu sunt om bun si ma bucur ca te-ai intors unde-ti este nivelul. Ce bine ar fi daca si ceilalti ar face la fel si ar pleca in State numai cine merita cu adevarat.

*Nu ma refer la familie si prieteni. Poti oricand sa-i suni sau sa le trimiti un e-mail; in principiu, NU EI iti pun mancare pe masa ca sa poti sa spui ca nu mai rezisti in SUA

PS: Nu locuiesc peste ocean, dar experienta pe care am avut-o in NY a fost completa si m-a schimbat radical.

Edited by icx, 23 September 2008 - 20:40.


#43
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Posticx, on Sep 23 2008, 21:36, said:

PS: Nu locuiesc peste ocean, dar experienta pe care am avut-o in NY a fost completa si m-a schimbat radical.


Si atunci de ce n-ai ramas acolo? Te-ai intors si tu la "nivelul" tau?

#44
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View PostLaberta, on Sep 23 2008, 21:41, said:

Si atunci de ce n-ai ramas acolo? Te-ai intors si tu la "nivelul" tau?

Romanco.

Am scoala de terminat aici. Cred ca ti-am raspuns la intrebare. Nu-ti face griji ca voi pleca acolo si chiar o voi face cu cap, cu acte si fara sa ma uit inapoi.

#45
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Termina'ti studiile si ramii acolo. Intemeiaza'ti o familie si vezi'ti de viata. Cint te vei intoarce, ignora'ne. O sa te umilim. :P

#46
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008

View Posticx, on Sep 23 2008, 21:44, said:

Romanco.

Am scoala de terminat aici. Cred ca ti-am raspuns la intrebare. Nu-ti face griji ca voi pleca acolo si chiar o voi face cu cap, cu acte si fara sa ma uit inapoi.

Tu reprezinti cel mai avansat tip de egoism romanesc . Desi vrei sa te dezici de faptul ca esti roman , dovedesti singur ca esti mai roman decat noi ( si o spun in sens peiorativ) ...
Poate o sa-ti iasa faza , dar la sfarsit tot la 6m sub pamant ajungi oricati bani ai fi strans si oricat de bine ai fi trait . Singura satisfactie pe care o sa ai inainte sa mori va fi aceea ca "ai trait bine , si ai facut tot ce ai putut pentru tine" si nimic altceva ... Frate , daca toti oamenii ( romani , croati , unguri etc.) gandeau ca tine acum tot continentul era impartit in vreo 3 tari : Franta , Germania si Anglia  ; sau toata Europa se muta in USA ...

#47
Vlad01

Vlad01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 11.08.2005
Faptul ca vorbesti ROMGLISH (Adica scrii un post in jumatate engleza jumatate romana) denota cunostintele tale ridicate. Eu vad din profilul tau ca ai doar 17 ani, deci probabil mai ai multe de invatat, chiar si de la initiatorul topicului. Dar nu inteleg de unde atata aroganta si impresie de superioritate? Du-te frate in State nu se supara nimeni.

Tie, initiatorule de topic, iti urez succes aici la noi. Romania e o tara asa cum e, dar daca ai ceva in cap, poti razbate si aici. Poate ca nu ajungi milionar, dar o sa iti permiti un concediu pe an, un acoperis deasupra capului, si o masina buna, daca esti dispus sa muncesti, si din cate vad eu, esti ;). Numai bine :cheers:

Edited by Vlad01, 23 September 2008 - 21:19.


#48
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Pareri obiective de genul acesta mai sunt pe forum, asa ca varsta nu e de luat in calcul la subiectul asta. Ne-am trezit cativa prosti sa fim teribilisti, asta era.

@Vlad01 singurul lucru pe care l-am invatat de la initiatorul topicului si de la romanii de afara (fara unul din ei) a fost un fel de ghid al ratatului. Am zis ca l-am invatat si nu cred ca ma voi opri sa citesc o noua pagina prea curand. Chiar tu imi sugerezi un ghid al mediocrului despre care citesti mai jos.

@SkeTches refuz sa-ti raspund ceva.

Revenim la fratele nostru nefericit? :console: Ma voi rezuma, pe cat posibil, doar sa citesc ce se mai scrie pe topic, pentru ca, oricum, nu ajungi decat sa te bati cu morile de vant. Cu morile de vant. Cu morile de vant. Discutii inutile.

Pe final, nu ramane decat sa recunosc ca Vlad01 are dreptate. Gaseste-ti de lucru, strange bani, mai mergi o vara la bulgari, mai o bere, mai pe la piata, mai o Dacie etc. :) Femei sunt destule oricum, deci esti OK la capitolul asta. Lasa USA ca-i plina de loseri, bine-ai revenit.

Quote

Suntem un popor în lume
Strâns, unit și muncitor,
Liber, cu un nou renume
Și un țel cutezător.


#49
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
Am prieten care sa intors si el decurand dupa 10 anii de SUA ! el era insuarat! (si putea zice ca se simte ca acasa acolo) in loc de un raspuns pozitiv la green card i-a venit unul negativ insotit de o hartie care ii zicea ca trebe sa paraseasca SUA :) .. nu stiu daca era obligat dar la impins si situatia economica.... mi-a zis ca se simte bine acasa ... doar ca sistemul romanesc il doboara...  asta este... totii suferim nu numai voi...  va veti obisnui... si calul tiganului sa obisnuit cu foamea...:)  *(voi o sa supravietuiti totusi..)

cat despre alegerea facuta , eu iti zic ca ai facut alegerea cea BUNA!

#50
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
icx , din curiozitate te intreb : ai mai mult de 2 amici ? sau esti genu' tocilar , cu parinti cu bani ?

#51
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostCampers, on Sep 24 2008, 00:07, said:

icx , din curiozitate te intreb : ai mai mult de 2 amici ? sau esti genu' tocilar , cu parinti cu bani ?

Gand la gand cu bucurie, vroiam sa intreb si eu ceva de genul asta. :)

#52
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pentru initiator: Las-o jos cu povestile cu 2 firme si contabilitate de juma' de milion de dolari. Parca ziceai ca ai lucrat la negru, hotaraste-te...
Eu am facut anul trecut 50k si am trait bine cu nevasta, copilul, mortgage si vizita in Romania. Ma apuca si pe mine dorul, dar imi aduc aminte cand vizitez de ce am plecat.
Cine vrea sa munceasca ilegal, se poate face, asa cum o fac cei 12 milioane de mexicani - concurenta directa. Care MUNCESC cum nu isi poate inchipui un roman ca pot munci, mai ales pe salariile care le iau. De aia multi romani injura ca este nasol in US, ca trebuie sa muncesti pe bune. Nu merg trase tunurile ca in Romania.

Edited by SuperDuper, 24 September 2008 - 04:42.


#53
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View PostSkeTches, on Sep 23 2008, 20:44, said:

Eu iti spun bun venit inapoi :)

Si acasa nu este acolo unde te simti mai bine , ci acasa este acolo unde ai parintii , familia , prietenii ...
Mi se par foarte egoisti oamenii care afirma : " acasa este acolo unde te simti mai bine " ...

parafrazand un clasic, permite'mi ca daca soarte ne va scoate fata'n fata sa te pup pe crestet si apoi nu am nimic impotriva de strigi in gura mare ca te'am pupat in cur. ca in mod clar nu ai folosit capu ca sa gandesti...

si acum, cu voia dumneavoastra, uarningu va rog. da pastrati postarea

#54
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Posticx, on Sep 23 2008, 21:36, said:


Prima greseala a fost ca ai ales sa stai ilegal. Bun, sa zicem ca rezolvi cu noroc si perseverenta

Rezolvi pe dracu.

esti fucked up, hoinar permanent.

In aceeasi categorie cu mexicanii care sapa tuneluri sau escaladeaza gardurile de la granita.

Fara Green Card nu faci nici un cacat acolo,nu mai veni cu povesti.

View PostSkeTches, on Sep 23 2008, 22:13, said:

Tu reprezinti cel mai avansat tip de egoism romanesc . Desi vrei sa te dezici de faptul ca esti roman , dovedesti singur ca esti mai roman decat noi ( si o spun in sens peiorativ) ...
Poate o sa-ti iasa faza , dar la sfarsit tot la 6m sub pamant ajungi oricati bani ai fi strans si oricat de bine ai fi trait . Singura satisfactie pe care o sa ai inainte sa mori va fi aceea ca "ai trait bine , si ai facut tot ce ai putut pentru tine" si nimic altceva ... Frate , daca toti oamenii ( romani , croati , unguri etc.) gandeau ca tine acum tot continentul era impartit in vreo 3 tari : Franta , Germania si Anglia  ; sau toata Europa se muta in USA ...


Pai si nu e de ajuns? :rolleyes:

Pana la noi dovezi,omul are numai o viata :naughty:  si trebuie sa profite de ea la maxim.
Toti suntem egoisti, vrem ce e mai bine pentru noi si pentru familiile noastre.Fie ca recunoastem sau nu.Asta nu e de condamnat, e fiecare pentru el.
asa cum exista oameni care efectiv sucomba daca s-ar muta la 30 de km de locul unde s-au nascut, la fel de bine sunt oameni care se  simt la fel de bine in orice colt de lume.

Edited by brigazile_martirilor, 24 September 2008 - 07:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate