Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Yarii !

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
413 replies to this topic

#37
steph

steph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.03.2006
Frumos foc broscoiul. Totusi prea multe usi pentru gustul meu :D

#38
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Multumesc!
Totusi e masina de familie  :inlove: , nu fiara ca a ta!
Initial am vrut sa iau in 3 usi, dar a insistat sotia ca e mai usor accesul la locurile din spate... Si a avut dreptate!

#39
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
ODO: 2500 Km

Am reusit sa montez gumele de iarna cu putin timp inainte de a cadea prima zapada! La Autosoft: demontat + azot + echilibrat + montat + huse pentru cele de vara = 107 lei.
Ma declar foarte multumit de UG7+... Le-am testat atat pe ploaie cat si pe mazga si au avut o aderenta foarte buna
Pe ultimii 600 Km, consumul indicat la bord este de 8.1 l/100 Km in Bucuresti si 5.0 l/100 Km pentru un drum Bucuresti - Targoviste - Moreni si retur.

Ne-am racorit putin la -12°C!

Attached Files


Edited by nei-k, 30 December 2008 - 00:37.


#40
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
ODO: 2850 Km

Am sesizat ceva: cateodata, cand masina merge incet, rotile sunt bracate maxim si se apasa frana se aude un scartait de la roti. Am citit pe forumul Toyota ca au mai patit-o si alti posesori de Yaris, se presupune ca nu e nimic grav, dar parca nu sunt impacat cu ideea. Poate si frigul sa influenteze situatia... Repet, se intampla doar cand sunt intrunite TOATE conditiile de mai sus, in rest nu e nici o problema, franeaza chiar foarte bine...  
Consumul mixt 600 Km in timpul vacantei, cu drumuri preponderent extraurbane, 150 Km de autostrada, fara blocaje de trafic etc (adica tot ce-i place unei masini) a fost de 6,4 l/100 Km
Am observat ca cel mai mic consum, de 4,1 l/100Km, se obtine la viteze de 85 ±5 Km/h !

Si cateva poze de noapte :photo:, nu prea reusite, ca era foarte frig afara :confuzzled:

Attached Files



#41
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
ODO: 3300 Km

Am avut parte de ceva emotii in dimineata asta...
La cateva minute dupa ce vorbesc cu sotia si-mi spune ca a ajuns  bine la servici, cu masina, imi trece prin fata un Yaris verde.
Raman putin blocat, apuc sa ma uit la numar - semana cu cel de la masina noastra  :confuzzled:  M-a fulgerat gandul ca cineva a plecat cu masina noastra! :cursing: Trec peste soc si cand se departeaza putin apuc sa ma lamuresc: era in 3 usi cu numar de Neamt si avea o litera schimbata la placuta de inmatriculare. Rasuflu usurat cu un zambet pe buze.
E un sentiment ciudat sa stii ca ai o masina diferita, sa cauti cu privirea altele la fel si cand le intalnesti sa nu ai reactie! Pana acum am vazut 3, toate in 3 usi!

Salutari si urari de bine tuturor posesorilor de Yaris Peppermint Green!


Consumul mixt a ajuns la 7,9 l/100Km

#42
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Cam putintel mergeti cu masina. Sub 800 de kilometri pe luna. In ritmul asta o sa faceti reviziile anual si nu la numar de kilometri.

Cat despre iubirea asta intre posesorii aceleiasi marci/model pentru mine inca reprezinta un mister.

Edited by SPF, 03 February 2009 - 10:41.


#43
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
@ SPF: folosim masina de cate ori avem nevoie, nu ne-am propus sa facem un nr de km pe an...

ODO 3970 Km

In Week-end am dat o tura pana la mare, pe ruta Bucuresti - Constanta - Navodari - Mangalia si retur. Am plecat sambata, inspirati de soarele din Bucuresti, dar la mare a fost mai innorat . Distanta parcursa a fost de 630 Km, consumul mediu conform CB: 6,1 l/100 Km, viteza medie pe autostrada a fost de 125 km/h cu varfuri de 148 Km/h .
Consumul instant la 148 Km/h era undeva la 8,8 % si scadea proportional cu cca 1 l la fiecare 10 Km/h  :coolspeak:

O experienta interesanta am avut-o duminica, la intoarcere, cand ne-a prins ploaia torentiala pe A2, dar am putut rula cu 120 - 130 Km/h in siguranta. Inca odata ma declar multumit cauciucurile GY UG7+. Oricum n-am fost inconstienti si cand am prins o portiune cand ploaia s-a transformat in "potop" si nu mai vedeam la 10 m in fata am rulat la 80-90 Km/h  :notangel:

Nu inteleg soferii care claxoneaza si dau flash-uri celor care merg cu 90 Km/h pe drum national cu o singura banda,  :scratchchin: pentru ca apoi sa ruleze pe autostrada cu 110 - 120 Km/h  :helpsmilie: si cand vrei sa-i depasesti sa te sicaneze   :finger: :bicycle:

In rest doar benzina si lichid de parbriz! :clapping:

Attached Files


Edited by nei-k, 10 February 2009 - 13:35.


#44
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
gata, am mutat contrele cu viteza masinilor mici pe topicul asta:

Masini mici si viteze mari ...

Continuati acolo! (fac acum si intro la topicul respectiv)

:peacefingers:

#45
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Tyby, de comitet ca intotdeauna!  :peacefingers:

Multi km fara probleme cu Yarii!

#46
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
ODO: 4500 Km

Am schimbat sigla Toyota cu o replica JDM Netz

Am cumparat 2 becuri X-treme Power H4 cu 90 de lei, sa vad daca reusesc sa le montez singur sau apelez la un service...

Attached Files


Edited by nei-k, 10 March 2009 - 14:25.


#47
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
De ce ai vrea sa schimbi o imagine de firma cu o imagine de  "replica" cum ai numit-o pe asta? :nonobad:

By the way, culoarea e exclusivista - sa va tina cat mai multi kilometri fara probleme si pe voi in siguranta. Evident, puteti si voi contribui la aceste aspecte incetand cu supra-solicitarile de 150km/h.

#48
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Presupun ca erai obosit, data fiind ora postarii, si nu ti-ai dat seama ce scrii!

Pentru clarificari privind termenii "JDM" si "Netz" iti recomand Wikipedia, pentru "Replica" iti recomand DEX-ul, iar pentru probleme legate de viteza de deplasare topicul de aici.

Schimbarea a fost facuta tocmai pentru a se apropia de imaginea originala

#49
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
O intrebare stupida: Tu de ce nu iti iei permisul?
Nu strica 2 in casa, mai o problema de sanatate, mai una legala dar daca aveti amndoi sunteti acoperiti.

Caz concret : sotie insarcinata, perioada cu greturile matinale e nasoala si nu prea se impaca cu soferia.


P.S Nu o lua ca pe o rautate sau altceva, pur si si mplu o intrebare!

Edited by melcu79, 11 March 2009 - 11:43.


#50
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Din lipsa de timp si din cauza unor probleme medicale la genunchiul stang

#51
raduhulubas

raduhulubas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 24.02.2008
Si eu am o problema la genunchiul stang. Nu stiu care e treaba.. un tendon mai deplasat.. n-am fost niciodata la un control din pacate, dar conduc si fac sport si nu ma deranjeaza din fericire.
Trebuia sa te gandesti sa iei cu cutie automata atunci. Se poate da si scoala pe cutie automata. Era mai comod si pentru sotie.
In orice caz, frumoasa masina.

Edited by raduhulubas, 11 March 2009 - 17:21.


#52
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008

 nei-k, on Mar 10 2009, 14:22, said:

ODO: 4500 Km

Am schimbat sigla Toyota cu o replica JDM Netz

Am cumparat 2 becuri X-treme Power H4 cu 90 de lei, sa vad daca reusesc sa le montez singur sau apelez la un service...


Ti-am vazut Yarii-ul in trafic vineri. Mi s-a parut ca in spate nu ai schimbat sigla. Doar in fata.

Si subscriu parerilor de mai sus. Ar trebui sa-ti iei carnetul. Chiar daca nu sofezi mereu, in caz de Doamne feri sa poti conduce.

Edited by Nanoq, 15 March 2009 - 15:20.


#53
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Stiu ca trebuie sa-mi iau carnetul, dar momentan nu am timp pentru asta, programul zilnic nu-mi permite, o sa incerc la vara!

Sigla am schimbat-o doar in fata, pentru a respecta imaginea Toyota Japonia!

Attached File  front.jpg   141.71K   133 downloadsAttached File  back.jpg   118.91K   110 downloads

ODO 4600 Km
Am alimentat aseara de la Rompetrol cu Efix95, astept reactii din parta sotiei, sa-mi spuna daca sesizeaza vre-o schimbare in comportamentul masinii, comparativ cu Petrom 95
Consumul calculat la pompa pentru ultimii 480 Km a fost de 7,8 l/100 Km, CB arata 7,7 l

#54
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
ODO 5150 Km

Am profitat in week-end de vremea superba, asa ca ne-am plimbat circa 500 Km pe ruta Bucuresti > Targoviste > Predeal > Rasnov > Bran > Campulung > Pitesti (A1) > Bucuresti, consumul conform CB fiind de 5,4 l/100 Km. Am observat ca Efix-ul 95 de la Rompetrol face motorul sa accelereze mai repede, masina vibreaza mai putin la relanti, merge mai constant, dar parca urca dealurile ceva mai greu fata de cum o facea cand foloseam Petrom 95. Poate mi s-a parut mie...
Pana la Targoviste am avut ca pasager in spate un var de 90 Kg si 1,96 m care s-a declarat placut impresionat de spatiu, spunand ca are mai mult loc decat in masina familiei, un Mercedes A classe  :clapping:
Attached File  DSCF0801.jpg   353.18K   45 downloadsAttached File  DSCF0802.jpg   247.31K   43 downloads
Attached File  DSCF0805.jpg   248.02K   60 downloadsAttached File  DSCF0806.jpg   133.85K   72 downloads

Am reusit sa schimb singur becurile la faruri; bineinteles, cu juliturile de rigoare; cel mai mult am avut de furca la farul din dreptul soferului, unde spatiul e foarte stramt. Proba la faruri am facut-o pe autostrada si pot spune ca lumineaza mai bine Philips-urile Xtrem Power, fata de Osram-urile stoc, dar nu e diferenta chiar asa de mare, sa zicem un plus de 25% dpmdv.

A aparut si prima problema: :( comutatorul de la schimbatorul de caldura nu mai functioneaza! Nu am nici cea mai vaga idee ce a patit, l-am folosit de cateva ori pe drum si la un moment dat ne-am trezit ca se invarte in gol!  :scratchchin:Attached File  boton.jpg   71.25K   168 downloads

Edited by nei-k, 23 March 2009 - 12:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate