Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

medicina militara

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#163
AmandaL

AmandaL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2011
buna..sunt in clasa a 9a si vreau sa stiu daca iti poti face rezidentiatul la medicina civila dupa ce faci medicina militara...si daca da, daca ai mai multe avantaje...

#164
Ayumix3

Ayumix3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2011
Hello.
Eeerm...am nevoie de ajutor^^" Well,sunt in clasa a 10-a si ma tot macina gandurile(stiti voi..."la ce faculta sa merg?" "ehh,depun un dosar doua si gata.Iau diploma si am rezolvat" sau "poate nu fac facultate.Ma distrez vreo 2 ani,plec sa vizitez tari si sa-mi fac de cap" SAU ceea ce e cu adevarat ingrijorator pentru mine" ma castoresc si fac copii. Stiu sa gatesc,spal vase,imi sustin sotul,citesc povesti copiilor,calc camasi,ma cert cu masina de spalat etc.") Ma tot gandesc de la o vreme sa optez pentru Facultatea de Medicina. Stiu ca e ceva cu adevarat MARE pentru ca si mama e medic si o aud povestindu-mi despre toate cazurile ciudate pe care le are. E o MARE responsabilitate si de asemenea trebuie sa fii tare.
Medicina Militara..hmm,cam asta e in capul meu. Insa am nevoie de niste...sfaturi de la oamenii care au trecut prin asta. Adica,va rog sa-mi spuneti de ce ati ales tocmai MM? Ce va determinat sa faceti acest pas important? Care sunt avantajele si dezavantajele? Cum ati fost in liceu? Si asa mai departe.
Multumesc anticipat celor care si-au facut timp pentru a lumina mintea unei liceene[care uraste liceul].
:peacefingers:

Edited by Lucian_M, 04 December 2011 - 22:10.


#165
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View PostAmandaL, on 3rd December 2011, 19:35, said:

buna..sunt in clasa a 9a si vreau sa stiu daca iti poti face rezidentiatul la medicina civila dupa ce faci medicina militara...si daca da, daca ai mai multe avantaje...
Buna.
Studentii care termina medicina militara, dau rezidentiatul la comun cu civilii dar la repartitie au locurile lor, mult mai putine.Daca vrei sa iei locuri la civili,se plateste scolarizarea celor 6 ani, conform contractului semnat in anul 1.

View PostAyumix3, on 4th December 2011, 21:44, said:


Intai de toate invata sa scrii corect in limba romana.
Vezi ca acest topic are in primele pagini detalii legate de medicina militara.

#166
Paula1994

Paula1994

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2012
buna...sunt in clasa a XII-a si mi-as dori sa incerc la Medicina Militara la Tg.Mures.imi puteti spune cei care deja sunteti acolo si stiti despre ce e vorba de unde imi pot lua o culegere/carte cu intrebari pentru proba scrisa la chimie/biologie...sau unde pot gasi variante asemanatoare?Va multumesc mult! :)

#167
sk8eRRR

sk8eRRR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2012
Buna ! Sunt clasa XII- Ma intereseaza tot ceea ce tine de medicina militara de la Bucuresti, am vrut sa deschid topic nou, dar daca inca este, vreau doar pareri de la absolventi, fosti absolventi ai facultatii.Avantaje, dezavantaje, admitere(tot ceea ce tine de ea-proba ed.fizica in special) .Care este cladirea oficiala ? Unde sunt cazati stundetii? Medii de admitere din alti ani , locuri, etc. Multumesc anticipat si sper sa fie cati mai multi cei care imi vor raspunde. :D

#168
Adriana_S

Adriana_S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2012
Sunt anul II la medicina generala la UMF Timisoara si as dori sa stiu daca m-as putea muta la institutul medico-militar. Multumesc!

#169
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Eu stiu ca la armata locurile-s clare, aprobate, planificate, nu te poti juca cum vrei. Un doritor trece initial pe la comisariatul militar (sau cum se mai cheama acum), are un dosar s.a.m.d. Nu-i ca in civilie.

#170
sk8eRRR

sk8eRRR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2012
Dar in caz ca pici examenul, mai ai vreo sansa sa mergi la civil ? Sau trebuie sa astepti un an ?!

Edited by sk8eRRR, 26 October 2012 - 17:20.


#171
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
La care examen te referi ? Admitere ? Pui dosar la ambele.

#172
sk8eRRR

sk8eRRR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2012
Esti sigur ? Esti student acolo sau la MG?

#173
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Nu sunt. Am dat candva la institutiile militare si admiterea era decalata fata de la cele civile. Oricum gasesti aceste informatii la centrele militare teritoriale, unde depui dosarul.
http://www.mapn.ro/recrutare/

#174
sk8eRRR

sk8eRRR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2012
Crede-ma ca pe site-ul ala (+pdf de la institutul medico-militar) m-am uita de nenumarate ori...Dar eu vreau pe cineva care e acolo, care stie cum se prezinta situatia in momentul de fata :P

#175
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Pana vine cineva asa cum vrei da un telefon si te-ai lamurit.

#176
jiuteo

jiuteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.10.2008
Anul acesta, pentru candidatii care au optat pentru medicina militara Bucuresti nu au putut opta si pentru UMF Bucuresti(civil), iar candiatii care au optat pentru medicina militara Targu Mures au putut opta pentru UMF Tg MRES(civil).
In ambele centre examenul a fost in aceeasi zi.

#177
LaylaR

LaylaR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2013
Buna. Sunt clasa a XII-a si m-ar interesa cateva informatii in plus despre medicina militara. Nu am gasit foarte multe pe site-uri, daca este cineva care a intrat recent si imi poate spune mai multe lucruri despre facultate? Admiterea stiu ca se da cu cei de la medicina generala, dar se mai da si examenul pentru testarea aptitudinilor fizice? Si cand trebuie dat acesta?

#178
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
In materie de militarie ai comisariatele in cauza, acolo depui dosarul si toate informatiile "specifice".
http://www.mapn.ro/r...e/ofiterifd.php

Edited by neagu_laurentiu, 12 March 2013 - 22:15.


#179
katurev

katurev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 22.03.2012
Citesc topicul de cateva ore si am ajuns la capat. Cu bune cu rele, mi se pare foarte interesant, sa zic asa. E cam mult de tocit, dar, m-as adapta. Oricum din pacate nu am sanse sa trec proba de ed. fizica, cel putin in conditiile actuale. Mi se pare interesant domeniul oricum, pentru cine vrea si poate sa il urmeze bineinteles.

Un singur lucru nu am inteles. Primii 4 ani primesti ~50 lei pe luna, anii 5 si 6 primesti 350-500 lei, spunea cineva. Iar dupa terminarea celor 6 ani ti se da un loc de munca sigur, cu cazare+transport decontate. Sa zicem ca ai ajuns in stadiul asta, adica esti medic militar cu facultate terminata.. si inca nu ai luat nici o specializare, radiologie etc, Nu sa putut anul asta, nu au fost locuri, mai incerci in alti ani, in fine. Ce salariu ai ca medic militar dupa ce ai terminat facultatea, din ce am inteles de prin topic ( sper ca am inteles gresit ) ar fi undeva la 1500-2000 ron maxim. Si mi se pare putin, sa faci o facultate de 6 ani si sa ai acest salariu. Poate totusi am inteles eu gresit.

#180
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkaturev, on 14 martie 2013 - 09:58, said:

Iar dupa terminarea celor 6 ani ti se da un loc de munca sigur, cu cazare+transport decontate.
Dupa facultate nu esti medic ! In zona civila trebuie sa faci rezidentiatul inca 3~6 ani in functie de specializare si abia atunci esti medic. Si in armata trebuie sa fie la fel. Ca esti platit in anii de rezidentiat de adevarat insa nu poti avea pretentii, abia inveti meseria.
http://www.presamil....4/20/pag 11.htm
http://media.realita...ii_12164100.pdf
http://dmru.mapn.ro/...?pag=invatamant

Edited by neagu_laurentiu, 14 March 2013 - 10:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate