Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AXISVM 9

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006
Buna ziua,
Exista utlizatori a acestui soft?

#2
seiz

seiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.03.2008
am lucrat cu versiunea 8 student la facultate . am luat versiunea 9 de pe situl lor dar nu merge si nu gasesc versiunea student :(

#3
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Folosesc frecvent acet program. Il avem cu licienta si eu il foslosesc de vreo 8 ani :).

Ce vrei sa sti despre el?

Edited by ploiesteanu, 13 November 2008 - 06:55.


#4
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006

View Postncristi, on Nov 12 2008, 21:29, said:

Folosesc frecvent acet program. Il avem cu licienta si eu il foslosesc de vreo 8 ani :).

Ce vrei sa sti despre el?


Dupa analiza statica , in tabel, am intotdeauna incarcari neechilibrate.

Conform help" Pentru fiecare ipoteză de încărcare programul determină rezultanta încărcărilor exterioare pe direcțiile X, Y, Z, XX, YY, ZZ ale sistemului global de referințe, care sunt afișate în rândul notat cu E.
În tabel pentru fiecare ipoteză de încărcare este atașat un rând notat cu I în care se afișează rezultanta încărcărilor neechilibrate pe nod. Dacă această valoare nu este 0, o parte a încărcărilor exterioare nu încarcă reazemele. Acest fapt se întâmplă când gradele de libertate nodale nu sunt fixate corespunzător.
Se recomandă verificarea echilibrului după fiecare analiză statică."

Conform discutiei cu cei de la consoft, la structurile spatiale ,  se considera nodurile libere.

Cum influenteaza aceste incarcari rezultatele analizei statice si cum se pot elimina aceste incarcari neechilibrate?

Multumesc

#5
sergyub

sergyub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.11.2008
Ma poate ajuta cineva cu un tutorial pentru axis in lb romana? l-am invatat in facultate dar nu-mi mai amintesc toti pasii :D
dak ma poate ajuta cineva astept sa vb mai multe pe mail: [email protected]
Mc anticipat si sper sa nu cer prea multe.... :D

#6
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006

View Postsergyub, on Nov 26 2008, 16:18, said:

Ma poate ajuta cineva cu un tutorial pentru axis in lb romana? l-am invatat in facultate dar nu-mi mai amintesc toti pasii :D
dak ma poate ajuta cineva astept sa vb mai multe pe mail: [email protected]
Mc anticipat si sper sa nu cer prea multe.... :D


Poate iti pot fi de ajutor demo-urile de aici http://66.102.9.104/...ZtNs0FVvRy5NDcA

Edited by maxutu, 28 November 2008 - 08:52.


#7
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006

View Postmaxutu, on Nov 19 2008, 08:21, said:

Dupa analiza statica , in tabel, am intotdeauna incarcari neechilibrate.

Conform help" Pentru fiecare ipoteză de încărcare programul determină rezultanta încărcărilor exterioare pe direcțiile X, Y, Z, XX, YY, ZZ ale sistemului global de referințe, care sunt afișate în rândul notat cu E.
În tabel pentru fiecare ipoteză de încărcare este atașat un rând notat cu I în care se afișează rezultanta încărcărilor neechilibrate pe nod. Dacă această valoare nu este 0, o parte a încărcărilor exterioare nu încarcă reazemele. Acest fapt se întâmplă când gradele de libertate nodale nu sunt fixate corespunzător.
Se recomandă verificarea echilibrului după fiecare analiză statică."

Conform discutiei cu cei de la consoft, la structurile spatiale ,  se considera nodurile libere.

Cum influenteaza aceste incarcari rezultatele analizei statice si cum se pot elimina aceste incarcari neechilibrate?

Multumesc

Este o poveste veche si unul din capitolele "neclare" ale acestui program (mai sunt si altele).  De influentat rezultul - functie de model - nu-l influenteaza. Ca sa scapi de astfel de erori incearca  sa simplifici cat mai mult modelul mai ales cand lucrezi cu element finit.

Mare atentie pentru incepatori pentru ca programul poate da niste aberatii fara sa-ti atraga atentia - este bine sa te verifici in permanenta cu un calcul simplu manual.
Erori pot apare atunci cand modelezi diafragme in combinatie cu functia "corp rigid' - programul netinand sema de momenteled e inertie ale elementelor verticale.

Edited by ncristi, 08 December 2008 - 12:13.


#8
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006
http://www.consoft.ro/forum/ cred ca aici putem primi mai multe raspunsuri

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmaxutu, on 18 septembrie 2008 - 12:47, said:

Buna ziua,
Exista utlizatori a acestui soft?
da, la greu.

e un program simplu, asa de simplu ca uneori trebuie sa intelegi cum l-au simplificat programatorii (au luat-o pe scurtatura).

marele lui avantaj e ca se lucreza foarte foarte repede in el.

p.s. stiu ca topicul e vechi dar am zis sa-l mai promovam un pic.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate