Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sistem supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2950 replies to this topic

#37
devoidant

devoidant

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.03.2007

View Postflobeats, on Sep 27 2008, 20:49, said:

Mai..dintre toate problemele am intalnit-o pe cea mai mare: conform  legii 18/1996 si legii  333/2003 am nevoie de licenta si autorizatie pentru a monta un sistem de supraveghere..si mai rau daca nu am acestea sunt pasibil de inchisoare intre 6 luni -2 ani. Noroc ca am dat din greseala peste acestea cautand sisteme de supraveghere si rezolvari la problemele legate de sistemul de supraveghere.
  viceroy56 ma poti ajuta cu detalii legate de aceasta? Sau cineva?
Vreau sa fac un astfel de curs pentru a putea monta acest sistem de supraveghere.
Aveti vreo idee despre unde se pot absolvi astfel de cursuri?

salut,

aceeasi problema o am si eu are cineva idee ce cursuri sau ce trebuie pentru a se obtine aceasta autorizatie.?

#38
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postdevoidant, on Sep 29 2008, 11:11, said:

salut,

aceeasi problema o am si eu are cineva idee ce cursuri sau ce trebuie pentru a se obtine aceasta autorizatie.?


Am avut instalat un sistem de supraveghere intr-un magazin retail timp de 4 ani! De 3 ori mi-au venit politistii sa verifice daca am contract de monitorizare/paza sau sisteme de siguranta montate in incinta. Au vazut sistemul si au spus OK! La celelalte magazine unde nu aveam nimic am primit avertisment! Conform legii esti obligat sa ai un sistem de siguranta daca vrei sa deschizi dosar la politie in caz de probleme.
Nu are rost sa spun ca si camerele dummy au fost apreciate de politisti. Nu prea stiu ei ce sunt si cu ce se mananca, daca le sunt aratate actele sistemului si garantia, ca mai apoi sa spui ca au fost montate de aceeasi firma (oricum nu asta verifica) nu cred ca face nimeni inchisoare ca si-a montat 3 camere. In schimb povestea e alta atunci cand vrei sa ajungi la politie cu inregistrarile. Atunci sunt obligati sa verifice sistemul si atunci esti pasibil de probleme.

Daca il montezi pentru sufletul tau: sa stii ce se intampla, cine te fura, cine te inseala DAR fara tragere la raspundere legala, e OK dar daca il instalezi intr-un supermarket special pt a raposta direct la politie orice furt, atunci e bine sa te asiguri ca sistemul e instalat de o firma autorizata!

#39
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdevoidant, on Sep 29 2008, 11:11, said:

salut,

aceeasi problema o am si eu are cineva idee ce cursuri sau ce trebuie pentru a se obtine aceasta autorizatie.?
Astazi am aflat mai multe detalii: pentru a monta un sistem de supraveghere in primul rand trebuie sa ai firma sau sa fi  PFA. Firma trebuie autorizata de politie dupa ce le trimiti un dosar stufos. Persoana care lucreaza la aceasta firma si care monteaza sistemul trebuie sa faca  un curs de tehnician montare sisteme de supraveghere sii mai apoi sa fie autorizat de politie pentru a face asa ceva. Dupa cate am inteles trebuie sa fie 2 persoane autorizate in firma.
Este o lege si o hotarare de guvern care iti dau ceva detalii legate de dosarele ce trebuie depuse la politie: legea 18/1996 si legea 333/2003. Ca persoana fizica, legal nu este voie sa montezi un astfel de sistem de supraveghere.

#40
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postviceroy56, on Sep 27 2008, 21:52, said:

Daca sistemul este pentru uzul personal, nu ai nevoie de autorizatie. Dar in cazul in care vrei sa cuplezi sistemul cu o firma de monitorizare/interventie sau chiar cu Politia, trebuie neaparat.
Cu Poliþia nu se poate.

#41
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004
A folosit cineva DVR modelul AVC760 (am vazut mai devreme o referire la acest model)?
Iesirea pe Internet cam cata banda ocupa?? cu 1, 2, 3 camere cuplate....
Este stabil sau dupa o saptamana doua o ia razna?!

#42
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am spus ca folosim aparate produse de aceeasi firma, nu ca-l folosim pe acesta. N-am referinte despre el, dar cele PROFI, care costa pe masura, sunt OK. N-am avut probleme cu el. Nu le folosim ON LINE, ci doar inregistrarile in caz de nevoie.
Banda ocupa "la greu". Fara o conexiune de upload de 4 MBps(512 k reali) vei vedea totul "in reluare", cu buffer-are mare!

#43
vicentiu

vicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.11.2005
deci ce sa inteleg daca il pun eu fara firma specializata politia face galagie? eu sunt propriettarul magazinului si ma pricep cit de cit poate cineva sa imi faca ceva? si mai am o intrebare eu mai vreau sa filmez prin geam afara la 2 frigidere sa le vad noaptea  si chiar ziua, e vre-o problema?

#44
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
DA. Nu merge. IR-ul nu trece prin sticla!

#45
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
sa-mi spun si eu parerea

la distante mari poti folosi balunuri pasive/active+cablu utp

un balun pasiv iti permite: 300m color / 600m a/n
un balun activ: 1500m color / 3000m a/n

Balunurile au rolul de adaptor de impedanta. Se folosesc pentru a scapa de cablu coaxial, interferente, etc. Plus ca daca ai de pus 2 camere la  300m  distanta iti convine sa pui 300m UTP + 4 balunuri (unul la fiecare capat), decat 600 m coax (calculat)

in alta ordine: la supravegherea pe camere IP, de ex...inregistrarea o faci pe un comp loco, care la randul lui trimite pe net
nu trimiti fiecare camera in parte ca nu are sens

ca banda, o camera IP MPEG4 papa 3mbps (megabitzi) in rezolutie D1 la 25 fps. daca iti iei una cu H264 sau un dvr cu H264 va papa si mai putin

oricum depinde si de buget, desigur

daca mai vreti si alte info...cu cea mai mare placere

#46
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Multumesc de ajutor..
- o camera va fi la 300m asta am inteles, fol 2 balunuri, la intrarea in camera si la DVR;
- o alta camera va fi cam la 400m  asta inseamna ca voi folosi 3 balun uri la cablul de 400 m si folosesc aceste balunuri 2 la capete si sa zicem unul la jumatatea distantei..(adica la 200m)..sau ? Am vazut in poza cum arata acest balun.Nu inteleg cum as face la jumatatea distantei..sunt balunuri care iti permit legarea -intrare si iesire la cablu UTP?
Ar mai fi o problema..cablul de alimentare care probabil va fi la 220..si va fi intins tot pe aceeasi lungime deoarece nu am alimentare mai aproape..cum sa fac sa am 220v la capatul de la camera?.. ce cablu sa folosesc..si fiind tras pe aceeasi stalpi cu cel UTP,  la ce distanta de cablul utp ca sa nu afecteze semnalul video..

#47
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postflobeats, on Oct 9 2008, 01:11, said:

Multumesc de ajutor..
- o camera va fi la 300m asta am inteles, fol 2 balunuri, la intrarea in camera si la DVR;
- o alta camera va fi cam la 400m  asta inseamna ca voi folosi 3 balun uri la cablul de 400 m si folosesc aceste balunuri 2 la capete si sa zicem unul la jumatatea distantei..(adica la 200m)..sau ? Am vazut in poza cum arata acest balun.Nu inteleg cum as face la jumatatea distantei..sunt balunuri care iti permit legarea -intrare si iesire la cablu UTP?
Ar mai fi o problema..cablul de alimentare care probabil va fi la 220..si va fi intins tot pe aceeasi lungime deoarece nu am alimentare mai aproape..cum sa fac sa am 220v la capatul de la camera?.. ce cablu sa folosesc..si fiind tras pe aceeasi stalpi cu cel UTP,  la ce distanta de cablul utp ca sa nu afecteze semnalul video..

prima afirmatie e ok
a doua...
pentru 400m trebuie sa folosesti balun activ (asa se cheama, pot da detalii pe PM)
bine ar fi sa fie la 30-50cm de cablul utp... si destul de gros (aici cel mai bine iti pot da electricienii sfaturi, nu as putea sa-ti spun sigur; cred ca te va costa o mica avere teoria cu 220, dar asta e; partea buna e ca nu ai cosnum mare deci mai scapi si cu unul mai subtire;)

mai multe detalii...pe pm, pe mess ( mirceapetrescu2004 )..etc

#48
leonet_77

leonet_77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.10.2008
va salut pe toti...ca mai toata lumea care posteaza, am si eu o problema. Recent am instalat in firma ( cu ajutrorul unei firme specializate) un sistem de supraveghere format din 8 camere, si DVR....Problema mea e urmatoarea: fisierele conform cartii de utilizator trebuiau sa fie mpeg4..mie in schimb pe HDD-uri imi apar .dav-uri. Va rog..ce converter imi trebuie ? mentionez din start ca folosesc des google, insa nu am gasit nimic care sa ma ajute. Va mulutmesc cu aniticipatie!

#49
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postleonet_77, on Oct 13 2008, 09:44, said:

va salut pe toti...ca mai toata lumea care posteaza, am si eu o problema. Recent am instalat in firma ( cu ajutrorul unei firme specializate) un sistem de supraveghere format din 8 camere, si DVR....Problema mea e urmatoarea: fisierele conform cartii de utilizator trebuiau sa fie mpeg4..mie in schimb pe HDD-uri imi apar .dav-uri. Va rog..ce converter imi trebuie ? mentionez din start ca folosesc des google, insa nu am gasit nimic care sa ma ajute. Va mulutmesc cu aniticipatie!
Asta te ajutã?

#50
leonet_77

leonet_77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.10.2008

View Postmufa, on Oct 13 2008, 11:31, said:

Asta te ajutã?
:huh:  multumesc, dar nu prea ajuta..imi da un link care ma duce spre o eroare de cod...multumesc inca o data

#51
vicentiu

vicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.11.2005

View Postleonet_77, on Oct 13 2008, 09:44, said:

va salut pe toti...ca mai toata lumea care posteaza, am si eu o problema. Recent am instalat in firma ( cu ajutrorul unei firme specializate) un sistem de supraveghere format din 8 camere, si DVR....Problema mea e urmatoarea: fisierele conform cartii de utilizator trebuiau sa fie mpeg4..mie in schimb pe HDD-uri imi apar .dav-uri. Va rog..ce converter imi trebuie ? mentionez din start ca folosesc des google, insa nu am gasit nimic care sa ma ajute. Va mulutmesc cu aniticipatie!




zi-mi si mie te rog ce camere ai cumparat cit au costat, ce tip de dvr (pret) si daca esti multumit de tot ansamblul. poti viziona si pe net? la net ai ip fix sau ai luat router care suporta nat. ce banda de net ai, ce provider? [email protected]
dau o bere

#52
securitycenter

securitycenter

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.01.2008

View Postvicentiu, on Oct 16 2008, 20:25, said:

zi-mi si mie te rog ce camere ai cumparat cit au costat, ce tip de dvr (pret) si daca esti multumit de tot ansamblul. poti viziona si pe net? la net ai ip fix sau ai luat router care suporta nat. ce banda de net ai, ce provider? [email protected]
dau o bere
cel mai recomandat dvr din punct de vedere pret/calitate este AVC760!!!
Este foarte, foarte stabil, imaginile au o calitate foarte buna, nr de frame-uri la fel 100fps  , pemite transferul de fisiere video direct de pe dvr sau prin ftp, prin intermediul retelei sau internetului iar pretul undeva in jurul sumei de 600ron

#53
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Intr-un final am reusit si eu sa vad sistemul instalat.
Pentru cei interesati voi posta cateva snapshot-uri pentru a se observa calitatea imaginii si a zoom-ului.

Va pot spune ca se primesc frame-uri la 4-5 sec. dar asta din cauza netului de la locatia respectiva. In rest sunt foarte multumita tot ce-mi mai doresc este sa-mi montez si acasa net pe fir, pentru ca modemul portabil imi mananca nervii!!!! La fiecare 15 secunde se opreste si se incarca foarte greu.

[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/video2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/video.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/video1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/video3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Va stau la dispozitie pentru informatii suplimentare.

Pentru un raspuns mai prompt: PM.

Edited by geo13ana, 18 November 2008 - 19:06.


#54
vicentiu

vicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.11.2005

View Postgeo13ana, on Nov 18 2008, 20:03, said:

Intr-un final am reusit si eu sa vad sistemul instalat.
Pentru cei interesati voi posta cateva snapshot-uri pentru a se observa calitatea imaginii si a zoom-ului.

Va pot spune ca se primesc frame-uri la 4-5 sec. dar asta din cauza netului de la locatia respectiva. In rest sunt foarte multumita tot ce-mi mai doresc este sa-mi montez si acasa net pe fir, pentru ca modemul portabil imi mananca nervii!!!! La fiecare 15 secunde se opreste si se incarca foarte greu.

[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/video2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/video.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/video1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i164.photobucket.com/albums/u23/geo_ana/video3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Va stau la dispozitie pentru informatii suplimentare.

Pentru un raspuns mai prompt: PM.





ana zi si mie tu poti vedea de pe netul mare ce se intimpla acolo? sau imaginile sunt pt folosinta pe local? ai luat sistem(camere+ dvr)?
daca vezi pe netul mare cum ai facut ai router? . a ffost instalat de firma autorizata?
[email protected] as mai avea ceva intrebari. merci?

Edited by vicentiu, 18 November 2008 - 23:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate