Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sistem supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2950 replies to this topic

#19
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cel mai bun sistem de supraveghere este Viceroy care posteaza la 5 dimineata. ;)

enjoy,
Mtz

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Offtopic:
Am si eu o data insomnie, si tu deja sesizezi! :ph34r:
Deci tu esti cel care supravegheaza mai bine! De aia esti si moderator ;)

#21
vicentiu

vicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.11.2005
salutare vorbesc din ipostaza celor care au facut o proba si vor alte detalii. Eu am tras aprox 180 ml de cablu ftp si la aprox 120 m am pus un swich ordinar fara nici o pretentie. Am instalat o camera ip de tipul eyeon surveillance cu 8 fps si se vedea .este vorba de un sistem care suporta el 2 camere cu ip diferit, am imprumutat-o de la cineva pt o proba. Camera este modesta dar pt o proba e ok, sistemul functioneaza perfect fara probleme si are posibilitate de vizualizare pe net daca ii faci setarile corespunzatoare , eu nu am net pt moment tras. Convuingerea mea dupa proba este ca trebuie camera mult mai performanta ip, cel putin de 600 ron.Ma refer la cele de 1024X..... sunt curios daca are cineva asemenea camera si care suporta 3 gp pt tel mobil.Camera asta nu vedea detalii egn etichete, dar la feþe ºi contururi statea binisor de la dist de aprox 3 m, fiind o camera de interior avea oarecari probleme la privitul prin geam afara sau direct afara.Astept pareri pt camerele de 1024 ºi altele daca ºtie cineva.

#22
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Am facut rost de o camera ip pt. a o testa. Problema este ca pot sa o vizualizez doar in retea. In retea mai este legat un calculator pe langa camera ip. Am un router am facut setarile si am acces la internet. Pana astazi inainte sa primesc camera am avut un ip static luat prin DHCP, nu aveam router. Am avut ceva probl cu internetul, imi lua un ip de retea, am sunat la ISP, si am facut setarile manual. Am setat router ul, am setat camera dar nicicum nu reusesc sa ma conectez de pe internet la camera ip. Calculatorul are net cu setarile facute in router.Am creat si un cont la dyndns si am activat si la camera DDNS, dar nu vrea nicicum. Daca introduc in browser adresa de pe dyndns imi deschide router ul unde bag username si parola. Am incercat si varianta in care am setat ip-ul de la ISP, GTW si DNS si am bagat mufa de la net direct in camera, dar degeaba.  Mentionez ca la setarile din camera ip la setarile DDNS am optiunea sa aleg member.dyndns.org, singura care contine cuvantul dyndns. S ar putea sa fie asta una din probleme? In mod normal direct conectata la internet, prin softul de pe cd, ar trebui sa fie vizibila si fara DDNS. Sau poate setarile de la internet in care nu mai am setarile auto prin DHCP, ci se introduc manual sa fie problema..Ceva idei?
Multumesc.

Edited by flobeats, 24 September 2008 - 22:01.


#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Incearca sa introduci in browser adresa de IP, nu numele camerei si citeste instructiunile camerei sa vezi pe ce port trebuie sa te conectezi.
De asemenea, prin router trebuie facut port forward la acelasi(aceleasi)port(porturi) descrise in instructiuni.

#24
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Am incercat sa introduc ip-ul, si ma conecta direct la router, deci serviciul dyndns este functionabil, am incercat si cu port forward, unde trebuia introdus ip ul (l am introdus pe cel local, al camerei: 192.168..)si portul 80 pe care l am last asa cum era pus pe router si pe setarile interne ale camerei. In fine, am dat camera ip, sper maine sa primesc o alta si sa mai incerc. O sa va anunt ce am reusit. Multumesc pentru ajutor.

#25
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Ma refeream la conectarea in LAN-ul local cand am spus sa introduci IP-ul camerei.
Pentru a te conecta din internet trebuie sa faci Virtual Server pe IP-ul camerei in router!
Routerul face NAT (Network Adress Translation) si nu ai cum sa vezi IP-ul camerei (192.168.XXX.XXX) din WAN, unde ai aresa din clasa de IP-uri a providerului! Chestia cu inregistarea la dyndns tine daca ai IP public, ceea ce nu este cazul in situatia ta(abonamentul pe care il ai nu este BUSSINES).

#26
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Multam de ajutor.
Din LAN an vazut camera ip. Din pacate nu mai am camera ip sa incerc. Oricum ramane sa cumpar un sistem cu DVR, care se pare ca e cel mai ok si poate acolo o sa scrie in manual mai detaliat.
O sa postez dupa ce iau sistemul.

#27
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Noi folosim ceva de genul ASTA, produs de aceeasi firma. Unul cu mai multe intrari si normal, mai scump.
Pentru ce-ti trebuie tie e OK si asta. vezi ca acolo sunt mai multe DVR-uri, toate cam cu aceleasi caracteristici, difera in principal numarul de intrari. Atentie! cu cat mai multe intrari, cu atat FPS mai mic cand folosesti toate intrarile. Nu prea conteaza FPS-ul la sisteme de supraveghere, imaginea va fi un pic (sau mai mult) sacadata, dar e OK.

#28
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Cred ca ai dreptate, acesta ar fi bun. Am nevoie sa montez 4 camere care o sa fie de exterior; nu ma intereseaza filmarea pe timp de noapte ci cea pe timp de zi, si in special sa vada un unghi mai mare. Distantele intre camere  si  DVR  vor fi:
*prima si a doua camera cel mult 100m;
*a treia camera aprox 300m;
*a patra camera aprox 400m;
Distantele intre stalpii de montare va fi undeva la 100m;
Cablul va fi coaxial. Am citit ca este cablu coaxial care care duce pana la 300m si pana la 600m. In alta parte am citit ca semnalul video e ok pana la 200m. Acum am gasit si ceva cablu coaxial RG60 75ohm la role 100m. Vad ca exista ceva amplificatoare de semnal.Stii ceva de asta?
Stii care ar fi distanta maxima pana la care pot lega cablul coaxial fara sarma de sustinere? Cablul de curent va fi de 0.75ohm. Banuiesc ca am nevoie doar de un cablu pentru alimentarea camerelor.
Multumesc de ajutor

#29
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Daca vei folosi camerele la exterior, cumpara camere cu alimentare la 12 sau 24 V CC, nu la 220 V CA!
Recomand cablu cu sufa de sustinere, ca cel folosit de providerii de TV prin cablu. E mai gros, frcventa de taiere nu intereseaza in acest caz, dar rezistenta mecanica este net superioara. Si cea electrica este mult mai mica datorita faptului ca firul central este gros.
Numai prin teste poti vedea cum functioneaza la distante mari. In principiu, 200m e OK, dar trebuie testat. Peste aceasta distanta, nu garanteaza nimeni nimic! Exista amplificatoare de semnal, dar sunt incomod de utilizat in cazul tau, trebuiesc alimentate, iar cele profesionale, potrivite pentru ce-ti trebuie tie(banda de frecventa transmisa), cu telealimentare, sunt foarte scumpe si implica adaptari (alimentator gen cele pentru amplificatoare de antena).
Distanta intre stalpi, de 100 m este foarte mare, imposibil de asigurat o sageata mica a cablului, lucru care va conduce la vibratii pe timp nefavorabil, incarcarea cu chiciura si polei, factori ce vor afecta in mod negativ caracteristicile electrice si mecanice ale cablului!

#30
cosmin_l

cosmin_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.01.2006
Imi spune-ti va rog unde pot gasi o camera de supraveghere cu inregistrare audio-video pe card SD, pt. zi/noapte cu senzor de miscare?
Cea mai ieftina am gasit-o la Vitacom la 390 Ron (cu telecomanda pt. ON/Off).

Multumesc mult !

#31
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Am inteles, ramane cablu coaxial cu sufa, in legatura cu amplificatoarele de semnal spui ca sunt incomod de utilizat..te referi la distanta prea mare banuiesc..dar exista alta solutie in afara de aceste amplificatoare?


View Postcosmin_l, on Sep 26 2008, 21:48, said:

Imi spune-ti va rog unde pot gasi o camera de supraveghere cu inregistrare audio-video pe card SD, pt. zi/noapte cu senzor de miscare?
Cea mai ieftina am gasit-o la Vitacom la 390 Ron (cu telecomanda pt. ON/Off).

Multumesc mult !

Incearca: http://www.nettrading.ro/index-ro.html este si test pt a vedea imaginea..si da un search pe google :-|

#32
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Mai..dintre toate problemele am intalnit-o pe cea mai mare: conform  legii 18/1996 si legii  333/2003 am nevoie de licenta si autorizatie pentru a monta un sistem de supraveghere..si mai rau daca nu am acestea sunt pasibil de inchisoare intre 6 luni -2 ani. Noroc ca am dat din greseala peste acestea cautand sisteme de supraveghere si rezolvari la problemele legate de sistemul de supraveghere.
  viceroy56 ma poti ajuta cu detalii legate de aceasta? Sau cineva?
Vreau sa fac un astfel de curs pentru a putea monta acest sistem de supraveghere.
Aveti vreo idee despre unde se pot absolvi astfel de cursuri?

#33
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Daca sistemul este pentru uzul personal, nu ai nevoie de autorizatie. Dar in cazul in care vrei sa cuplezi sistemul cu o firma de monitorizare/interventie sau chiar cu Politia, trebuie neaparat. Un astfel de sistem are la baza un proiect, o documentatie ce trebuie avizata de un serviciu specializat de la Politie.
Ia legatura cu o firma specializata in montare/service/intretinere/monitorizare in domeniu si incearca sa obtii mai multe informatii de acolo. Din cate stiu/stiam, e nevoie si de o atestare din partea aceluiasi serviciu al politiei pentru firma(persoanele respective) de montaj.

#34
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View Postviceroy56, on Sep 27 2008, 21:52, said:

Daca sistemul este pentru uzul personal, nu ai nevoie de autorizatie. Dar in cazul in care vrei sa cuplezi sistemul cu o firma de monitorizare/interventie sau chiar cu Politia, trebuie neaparat.
Sistemul este pentru o cunostinta, este diriginte de santier si vrea sa vada daca lucreaza oamenii acolo. Probabil ca eu ii voi vinde acest sistem la un pret foarte mic si il voi si monta(1 DVR si 4 camere in urma sfaturilor tale). La aceste camere se va uita doar el, nu este nevoie de politie, firma de monitorizare sau complicatii de genul. Lucrez la o firma si m a rugat sa ma interesez de acest sistem. Toata treaba va fi pe o suma simbolica pt ca mi e prieten, dar prin firma..pentru a nu plati destul de mult la o firma de profil;...se mai poate spune ca este pt. uz personal..?

Edited by flobeats, 28 September 2008 - 15:39.


#35
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pai daca nu are alte implicatii, da, se poate spune si asa.
Dar din cate stiu eu, un diriginte de santier nu supravegheaza oamenii daca lucreaza, ii supravegheaza sa lucreze BINE si CONFORM PLANURILOR. Asta se face numai la fata locului! El are rolul de interfata intre beneficiar si executant, informeaza beneficiarul despre problemele intampinate, ia unele decizii de modificare(minore) sau adaugire a planului de executie, in functie de datele concrete de pe teren, prin dispozitii de santier. El semneaza la finalul lucrarii diferite acte, impreuna cu beneficiarul, executantul, primaria, Inspectoratul de stat pentru constructii, etc!
Daca este diriginte la 3 lucrari, el ar vrea sa stea la birou(acasa) si sa raporteze telefonic beneficiarilor ca treaba merge bine?
Asa ceva nu se face! Dirigintele meu de santier(ca am o casa in lucru) este SOTIA :D ! Impropriu zis diriginte, mai mult sta cu biciul pe muncitori si face aprovizionarea cu materiale.

Oricum, vei avea probleme cu distantele, care sunt foarte mari, Camerele trebuie sa le instalezi la circa 4 m inaltime sau mai sus, iar catararea de n ori pe stalp pentru montaj si reglaje va fi foarte dificila.
Am gasit pe un site extern un device ce transmite semnal audio-video pe cablu de antena, modulat in UHF (canalele 21 - 69),dar este pentru functionare indoor. Si atunci pica toata "smecheria" cu ce am discutat pana acum. Exista si solutii wireless, dar tot pentru uz casnic, nu acopera distante asa mari!
Uite AICI despre ce vorbesc.

#36
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Pai el asta vrea sa faca sa vada ce se intampla acolo..detalii nu ma intereseaza, m a rugat sa l ajut si asta incerc sa fac.
  Asa cum spui nu ma prea ajuta asa ceva fiind variante cu semnal nu prea puternic pentru indoor. Ma intereseaza o varianta pentru outdoor.
  Vad ca esti singurul de pe aici care are cunostinte in domeniu.
   Multumesc mult.
   Mai caut solutii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate