Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#5671
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNicu90, on 19 martie 2021 - 09:36, said:

Va salut ,
Eu zic ca cel mai bine intrebi la ei exact despre ce este vorba.
In functie de cine dai, vei primi raspunsuri diferite :).
Asa ca cel mai bine, mail la ei sau telefon si vezi ce doresc.
Nu stiu daca nu cumva trebuie sa isi echivaleze diplomele la NOKUT.

#5672
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Multumesc !
Am luat legatura cu cei de la helsedirektortet si am gasit ceva pasi de urmat .

#5673
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015
Si am (re)venit. Posted Image  
Multumesc administratorilor pentru recuperarea parolei (Yahoo nu accepta email-urile trimise de Forum).


Noutati in ultimele 4-5 luni:
- am obtinut fødselsnr in decembrie dar inca nu am cardul bancar, poveste lunga..
- Am plecat din Stavanger la inceputul lunii Ianuarie (concediu in Romania) pana in 10 februarie, dupa carantina 2 saptamani in Norvegia, iar acum am inceput munca din martie la domiciliu "hjemmetjeneste" in Trondheim, centru.

Am avansat, la propriu si la figurat, Bergen - Stavanger - Trondheim, "vikar lifestyle" cum imi place sa ii zic.Posted Image

Urmatoarea destinatie va fi cu siguranta Finmark 1 an, maxim 2 ani doar pentru a strange bani (mai) multi.
Cel mai sigur din septembrie deoarece am de gand sa imi schimb agentia.

*Am fost si la dentist in Stavanger si Trondheim iar pana acum am 2 controale, 2 plombe, 1 extractie, 1 detartraj si urmeaza o consulatatie la finalul lunii pentru aparat dentar (6-9 luni)


Dupa multe ganduri si analize (care oricum vor continua) am ajuns la concluzia ca am nevoie de niste bani seriosi in cont, iar dupa 2-3 ani posibil sa ma stabilesc intr-o comuna in sudul Norvegiei, cu o casa pe munte si tesla Posted Image dar mai e pana atunci

Ce pot sa zic sigur dupa 1 an in Norvegia e ca m-am dezvoltat/schimbat mult d.p.d.v psihologic

#5674
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015
17mai,
Gratulerer med dagen!
Gratla me daga!

Incredibil cat tineret pe strada (baieti la costum si fetele in costumul/rochia traditionala) de dimineata de la 08.00.
A fost un soc (oarecum) sa vad atatea activitate in Norvegia. Iar din ce mi-au povestit colegi si pacienti "a fost o nimica toata, stai sa vezi cand nu e pandemie"
Ei veseli pe strada, cantau, iar eu ca titirezul deplasandu-ma de la un pacient la altul (am mers pe jos azi)

De la ultima postare, m-am imprietenit cu 2 persoane care au inceput un proiect foarte promitator si atractiv: "portalnorvegia" unde se pot gasi stiri/noutati/informatii direct in limba romana. A, si un interviu cu mine Posted Image


Am rezolvat si cardurile, am DNB si Nordea.
Am comandat 3 carduri la DNB si dupa 6 saptamani l-am comandat pe al 4-lea si mi-a venit.
In timpul celor 6 saptamani am comandat si Nordea, ca eram super frustrat pe DNB si pe cei de relatii clienti.
Dar acum m-am invatat, am si abonament (folosesc ICE 2 luni proba 30GB) si Vipps + card la DNB, Nordea, Revolut, BT, ce sa mai, siguranta 100%, fac si Klarna intr-o zi si sunt bos(s)

Cateva decizi din "aventura mea" pana in prezent: schimb agentia, deci Finmark din septembrie si in 1-2 luni aparat dentar la costurile norvegiene (nu prea sunt ortodonti in Norvegia deci timpul de asteptare e.. mare)



Cu si despre calatori/concedi, din cauza carantinei nu am sa plec din Norvegian anul acesta si posibil nici anul viitor, asa ca am decis sa vizitez Norvegia.
O lista pe termen scurt raportal la locatia mea:

La finalul lunii Mai merg sa imi vizitez colegi in Bergen si Bondhusvatnet (aici nu am o lista cu ce am vizitat deoarece aproape fiecare loc in Bergen e superb datorita reliefului, iar in 9 luni am vazut multe)
Zona Trondheim: caiac pe Nidelven, Egon Tårnet vara&seara, Atlantic Road, Ålesund, Rampestreken, Lovatnet, Rakssetra, sa dau o fuga in weekend in Lofoten, la superbele plaje si inoptat in cort si posibil alte cateva zile in septembrie, as zice 5-7 zile.
Imi vizitez si colegii din Stavanger si Kjerag cu Lysebotn (am fost la: Preikestol, Håhammaren Bro, Sverd i fjell, Norwegian Petroleum Museum, Haukalivatnet, Eidavatnet, Uburfjell si Høllesli viewpoint)
Am sa merg un weekend si in Oslo, ca e 500kr biletul dus&intors Trondheim - Oslo, dar dupa ce se linistesc lucrurile
Daca merg in Kirkenes, tot pieptul de pui il cumpar din Rusia Posted Image Posted Image asta daca nu ma baga in carantina la intoarcere ..


Fun fact: In aprilie am gasit un lac inghetat cu o gaura special amenajata pentru scufundari/baie si avea si o scara (nu stiu exact cum se numeste).
Dar, colega mea n-a avut curaj sa mearga cu mine pe lac ca voiam o poza  la -10 / -20 grade Posted Image dar in Finmark sigur fac asa ceva


@@ Ce multe s-au schimbat in 24 - 30 de luni de cand am inceput sa pun primele intrebari pe Softpedia despre Norvegia

#5675
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Gratulerer...
Chiar ma bucur sa aud ca ai reusit sa te integrezi asa repede.
Si da, ieri a fost o vreme super misto, misto rau de tot ca eram sa fac insolatie...
La mine a fost cu gratar, vizite pe la prieteni si relax.

Cat despre Finmark, nu-i de mine, dar cine stie, tu poate n-ai probleme de genul asta.
Eu m-am obisnuit atat de bine aici, ca daca ai vrea sa ma muti 100 de metri mai la deal sau la vale parca nu mi-as gasi locul.

Despre vacante nici eu nu plec anul asta nicaieri. Fata incepe clasa I si vrem sa ne ocupam un pic si de ea pentru ca na, e un nou inceput.
Posibil vom merge prin imprejurimi in concediu si sincer daca vremea va fi frumoasa, nici nu cred ca as vrea sa plec prin alte parti. Poate doar sa vizitam niste prieteni la Bergen.

S-au schimbat multe pentru ca ai reusit tu sa te integrezi si sa te adaptezi mediului. Viata sociala in Norvegia nu s-a schimbat prea mult cu sau fara pandemie, cel putin in zonele astea mai izolate cum e pe la mine.

#5676
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am fost in Trondheim in mai 2004 (cand s-a extins UE, primul val). Am prins si eu sarbatoarea aia in care toti erau imbracati in alb si rosu si beau ca rusii, aia majori in carciumi, aia minori pe strada.

A doua zi a trebuit sa plec la 4 dimineata la aeroport, si am fost socat sa vad cati erau beti morti pe strada. Ii adunau niste microbuze ale primariei si ii duceau acasa. Parea un mecanism pus la punct. Asa e de fiecare data?

#5677
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKiloW, on 18 mai 2021 - 10:16, said:

Eu am fost in Trondheim in mai 2004 (cand s-a extins UE, primul val). Am prins si eu sarbatoarea aia in care toti erau imbracati in alb si rosu si beau ca rusii, aia majori in carciumi, aia minori pe strada.

A doua zi a trebuit sa plec la 4 dimineata la aeroport, si am fost socat sa vad cati erau beti morti pe strada. Ii adunau niste microbuze ale primariei si ii duceau acasa. Parea un mecanism pus la punct. Asa e de fiecare data?

E, ai prins fix perioada RUSE, cand tinerii in ultimul an de liceu isi fac de cap timp de o luna de zile.

Dar per general, paradele si festivitatile de 17 Mai sunt destul de interesante.
Personal nu ma atinge cu nimic sarbatoarea de 17 Mai. Nu ma imbrac in bunad, nu vantur stegulete norvegiene, nu particip la festivitati.
https://en.wikipedia...ki/Russefeiring

Edited by tehnics, 18 May 2021 - 10:37.


#5678
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postduradavid01, on 18 mai 2021 - 00:07, said:

Daca merg in Kirkenes, tot pieptul de pui il cumpar din Rusia Posted Image Posted Image
Cum adica? :habarnam:
Ca eu am fost la Kirkenes insa nu stiu despre ce vorbesti...

#5679
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Interesant e ca si rusii sarbatoresc zgomotos (cu artificii & stuff)  terminarea anului scolar.   Insa nu cred ca dureaza o luna betia nici macar la aia :D

#5680
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKiloW, on 18 mai 2021 - 14:55, said:

Insa nu cred ca dureaza o luna betia nici macar la aia Posted Image
Ar dura mai mult, dar se termina bautura.. :D

#5681
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015

View PostKarhu, on 18 mai 2021 - 14:04, said:

Cum adica? Posted Image
Ca eu am fost la Kirkenes insa nu stiu despre ce vorbesti...

Ma refeream ca trec granita ca sa fac cumparaturi (mai ieftin)

Edited by duradavid01, 18 May 2021 - 19:02.


#5682
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Păi ai viză de Rusia?

#5683
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015

View PostKarhu, on 18 mai 2021 - 19:30, said:

Păi ai viză de Rusia?

la asta nu m-am gandit..

#5684
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015
Si mi-am vizitat colegii din Bergen weekend-ul trecut.
Toate bune si frumoase, m-am simtit foarte bine sa ii revad si sa revad zona "de unde am inceput", pot sa spun ca mi-a cam intrat la suflet zona si oamenii.

Am dat fuga la Bondhusvatnet, recomand sa mergeti pana in ora 13-14 deoarece dupa soarele se ascunde dupa munti si nu mai e atat de luminat si accentuata privelistea
plimbare cu barca (båttur)
relaxare in jacuzi/piscina seara la priveliste si ziua la plaja (ce bronz am pe maini si picioare ca am mers la solar sa ma corectez Posted Image )
si evident, o multime de vizite / intalniri



Weekend-ul trecut m-am intalnit cu alti colegi (prieteni romani) si am vizitat:
Atlantic Road

Sea-Park Ålesund
Ålesund ViewPoint (amandoua: Aksla Viewpoint si Byrampen Viewpoint)
Am vrut sa mancam la XL Diner pentru priveliste dar era in renovare...

Kristiansund la intoarcere (Biliard si Bowling la Futura) - singurul lucru de facut duminica


Am renuntat la Loen din cauza vremii nefavorabile.
Dar va urma in saptamaniile viitoare si cuprinde:
- Trollstigen
- Rakssetra
- Loen Skylift si Hoven Restaurant
- Lovatnet

Anul trecut m-am gandit si la Hurtigruten, dar pretul era (prea) mare, undeva la 33.000 pentru 2 persoane la 7 zile (sau 9) si am zis pas.
Dar in Ålesund am vazut dita mai nava in port si am zis ca, parca isi merita banii Posted Image sau la un pret mult mai mic in Grecia/Italia/Spania/Portugalia


Nu mai ajung in vara aceasta la Kjerag, Stavanger, nu gasesc avion care sa se potriveasca cu programul meu Posted Image

Nu mai dau o fuga in weekend in Lofoten, am stabilit ca merg pentru 5 zile in Septembrie inainte sa incep cu noul angajator.
Daca tot ajung in Finmark, am sa vad balenele in Tromsø, dar am sa ma interesez mai mult despre turism cand ajung. Poate are @Karhu niste recomandari


Am inchiriat masina de la Budget pentru ambele calatorii si sunt putin nedumerit:
Bergen, am inchiriat de la aeroport 900kr masina + 1.255 depozit (la POS 1.272) care acum nu il mai gasesc in istoric la aplicatie DNB + 375kr taxa de sofer sub 25 la final care mi-a tras automat bani la final, fara acordul meu.
La receptia mi-a spus ca in functie de taxe si feribot, primesc suma de bani inapoi (depozitul), inca nu am primit nimic, la 1 saptamana dupa.

Trondheim, am inchiriat din centru pentru 2.200kr, da, mai mult ca dublu pentru aceasi perioada (si era cel mai ieftin), asta e un alt motiv pentru care NU imi place in Trondheim.
La fel treaba cu depozitul 1.255 pe contract si 1.272 la POS + ca aici mi-a luat 643kr in loc de 375 duminica ?!.
Am mers azi si am intrebat ca, de ce 643 si daca primesc ceva din depozit inapoi.
Au zis ca depozitul il primesc inapoi dupa calcularea taxelor (ca in Bergen) dar EI nu stiu de ce mi-a luat 643 in loc de 375

Stiu ca trebuie sa astept, dar practic, ma mai gandesc si eu ca pana in momentul actual am platit in jur de 2.500kr masina in Bergen si 4.000kr masina in Trondheim pentru nici 3 zile in ambele cazuri, ceea ce mi se mare (foarte) mult Posted Image  Benzina nu am pus-o in calcul

In rest, se anunta ploaie si salile de sport sunt inchise in Trondheim ca au crescut cazurile cu Corona saptamana trecuta si cei vaccinati nu mai stau in carantina la intoarecere in Norvegia.

#5685
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
O singură dată am fost in Lofoten, acum 10 ani, nu prea sunt in măsura să dau cine știe ce sfaturi.
Poate merg și anul ăsta, încă nu-i sigur, oscilez între Lofoten și Åland :)

#5686
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postduradavid01, on 08 iunie 2021 - 01:26, said:

Sea-Park Ålesund
Ålesund ViewPoint (amandoua: Aksla Viewpoint si Byrampen Viewpoint)

Ce n-ai zis colegu, ca eram la 30km de tine...
Pe ce drum ai ajuns la Alesund ? Daca ai venit de la Stryn - Volda - Hareid -Alesund inseamna ca ai trecut prin fata casei mele...

Edited by tehnics, 08 June 2021 - 08:48.


#5687
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015

View Posttehnics, on 08 iunie 2021 - 08:42, said:

Ce n-ai zis colegu, ca eram la 30km de tine...
Pe ce drum ai ajuns la Alesund ? Daca ai venit de la Stryn - Volda - Hareid -Alesund inseamna ca ai trecut prin fata casei mele...

Am scris data trecuta ca am sa merg in Ålesund, eu nu stiu care pe unde stati sa va pot anunta
eventual te pot anunta data viitoare cand merg in Loen. Daca merg si la Rampespreken trec prin Hornindal

View Posttehnics, on 08 iunie 2021 - 08:42, said:

La finalul lunii Mai merg sa imi vizitez colegi in Bergen si Bondhusvatnet (aici nu am o lista cu ce am vizitat deoarece aproape fiecare loc in Bergen e superb datorita reliefului, iar in 9 luni am vazut multe)
Zona Trondheim: caiac pe Nidelven, Egon Tårnet vara&seara, Atlantic Road, Ålesund, Rampestreken, Lovatnet, Rakssetra, sa dau o fuga in weekend in Lofoten, la superbele plaje si inoptat in cort si posibil alte cateva zile in septembrie, as zice 5-7 zile.

Am mers pe Trondheim - Tingvoll (prietenii mei lucreaza acolo) - Atlantic Road - Ålesund (feribot Molde - Vestnes)
iar la intoarcere Ålesund - Kristiansund (feribot Vestnes - Molde) - Tingvoll si Trondheim

#5688
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Mda, poate am citit si nu mi-a sarit in ochi sau am uitat.
Asta e, alta data :D
Asa ca daca treci prin Hareid, da un PM in prealabil

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate