Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#5653
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Am citit despre asta si in stirile de pe aici ... nasol moment. Stau si m aintreb cum s-a facut studiul geologic inainte de a se aproba constructia ... caci stiu ca sunt niste reguli super stricte.

#5654
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Eh.....crezi ca aici nu exista coruptie ???

Acum toti stau si se intreaba cum ??? PLM, pai si un copil de gradinita stie ca nu construiesti pe unde trece o apa sau unde este apa (mlastina).
Aratau la NRK poze din satelit din diferiti ani si pur si simplu au razuit o padure si un rau ca sa faca acel cartier rezidential...  Doar ca au pus pamant, nu piatra.
Acum stau si se intreaba unde-i problema ????

Da, nasol tare momentul.

Edited by tehnics, 01 January 2021 - 09:39.


#5655
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Interesant, chiar am avut sansa sa studiez putin quick clays cand am fost la masterat. Reactioneaza la fel ca loess-urile din zona Dobrogei (de unde ma trag de altfel).

Acest quick clay e defapt o argila care atunci e suprasaturata cu apa produce un efect de alunecare. Inofensiva cand nu e saturata (sau in mediul natural) si "devastatoare"  cand e saturata de apa. La fel ca loess-ul nostru.

M-am uitat putin pe rapoartele facute de NGI si bag de seama ca autoritatile nu au urmat indrumarile lor considerand prea costisitoare lucrarile de imbunatatire a terenului. Now it's too late. Acum e de x100 mai costisitor.

Poate asa angajeaza NGI mai multi geotehnisti si prind si eu un loc. Am tot stat cu ochii pe ei dar nu prea am avut noroc. Sigur cei de la NTNU au priority. Banuiesc ca mai de baxat prin UK.

Un coleg (norvegian) de la master a prins acum 2 ani un job la Bodo dar nici mort nu ma duc acolo. :D

Edited by diabolik213, 05 January 2021 - 01:44.


#5656
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdiabolik213, on 05 ianuarie 2021 - 01:42, said:

din zona Dobrogei (de unde ma trag de altfel).

esti tulcean ?

#5657
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdiabolik213, on 05 ianuarie 2021 - 01:42, said:

Bodo dar nici mort nu ma duc acolo. Posted Image
De ce? :habarnam:

#5658
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011

View PostKarhu, on 05 ianuarie 2021 - 10:02, said:

De ce? Posted Image

E mai greu de calatorit prin Europa din Bodo. Eu obisnuiesc la 2-3 luni sa iau un soi de city break de cateva zile prin Europa.

As fi preferat Oslo ca are multe destinatii directe in Europa sau chiar si jurul lui Malmo ca e si Copenhagen aproape.

View Posttehnics, on 05 ianuarie 2021 - 09:55, said:

esti tulcean ?

Constantean de la Constanta.

#5659
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Pai Bodo -Oslo precis sunt câteva zboruri pe zi. Iesi puțin mai scump cu asta dar economisești cu costurile de locuire.

#5660
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View PostKarhu, on 05 ianuarie 2021 - 10:02, said:

De ce? Posted Image

Fugi tare cu Bodø tau ...
Vezi tu Karhu, cand iti place sa traiesti cu nisip in cur, nici mort nu te duci la Bodø..... Posted Image

View Postdiabolik213, on 05 ianuarie 2021 - 21:09, said:

......
Constantean de la Constanta.

Salutari de la Mamaia .... Posted Image  ... sau ce a mai ramas din ea.

Edited by nudaunume, 05 January 2021 - 21:48.


#5661
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011

View PostKarhu, on 05 ianuarie 2021 - 21:12, said:

Pai Bodo -Oslo precis sunt câteva zboruri pe zi. Iesi puțin mai scump cu asta dar economisești cu costurile de locuire.

Te inteleg dar asta adauga cateva ore bune la traseul dus-intors, care este important mai ales cand stai 3-4 zile.

In schimb, aurorele boarele sunt mai frecvente in nord, damn grea decizie.

View Postnudaunume, on 05 ianuarie 2021 - 21:46, said:

Fugi tare cu Bodø tau ...
Vezi tu Karhu, cand iti place sa traiesti cu nisip in cur, nici mort nu te duci la Bodø..... Posted Image

Salutari de la Mamaia .... Posted Image  ... sau ce a mai ramas din ea.

Salut! Mamaia banuiesc ca e un dezastru mai mare fata de cum am lasat-o acum 3-4 ani.

Efectiv se rupea ceva imi mine cand mergeam sa fac studii geo in zone ca Mamaia, Mamaia Nord si Tomis+/Boreal.

Am apreciat oferta de munca in Constanta si imprejurimi cand am terminat acum cativa ani. Toti colegii indiferent de note si interes (fata de facultate) au avut parte de joburi dar la ce pret? Macar de lasau spatiul din jurul constructiilor cel putin inaltimea lor sau jumatate...

Au fost multe lucrari in special in Mamaia si Mamaia Nord unde efectiv ne-am retras de la lucrari ca eram pusi sa semnam prostiile lor. Dar isi permiteau sa o forteze pt ca orice gaseau altii sa semneze pentru ei.

Banu sa iasa, calitatea... las' ca merge.

Edited by diabolik213, 08 January 2021 - 14:07.


#5662
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
https://www.ssb.no/b...uFHKNaxKY1rk_aA

Oficial sunt 15189 de romani...

#5663
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Acum uitandu-ma pe tabelul ala si comparand cu alte nationalitati, imi dau seama ca noi suntem fix-pix pe langa altii :D

#5664
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Innvandrere = invadatori? :D

#5665
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Cam asa ar defini multi “Einwanderer” :w00t:

Edited by Pengoon, 16 February 2021 - 21:48.


#5666
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012
Salut Norvegia!

Cum mai este situatia la voi vis a vis de corona? Am anulat pana acum doua calatorii in Norvegia din cauza restrictiilor. Urmatoarea este planuita pentru luna iunie.

#5667
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
La noi din ce stiu nu se intra fara motive bine intemeiate. Turismul e inchis.
Din ce aud zvonuri, astia sunt un pic nervosi ca multi muncitori din Polonia vin in Norvegia cu teste de corona false. Si a fost descoperite cateva focare cu peste 100 de infectati. Asa ca reastrictiile vor exista cu siguranta si in Iunie.

#5668
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Mai multe informatii in lb romana aici
https://www.helsenor...ravel-to-norway

#5669
dragooj

dragooj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 01.07.2012

View Posttehnics, on 11 martie 2021 - 13:27, said:

Mai multe informatii in lb romana aici
https://www.helsenor...ravel-to-norway

Multumesc pt info. Cunosc restrictiile de calatorie. Ma intereseaza mai mult ce se scrie in presa locala, ce se discuta la TV, daca este vreo prognoza vis a vis de redeschiderea turismului etc. Stiu ca nimeni nu poate raspunde exact la intrebarea asta, ma gandesc in fel si chip cum sa planuiesc calatoria asta...daca este posibila bineinteles.

#5670
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Va salut ,
O intrebare am pentru cei ce s-au lovit de problema urmatoare :
Prietena mea e tehnician dentar , are diploma de licenta si toate actele din tara iar acum suntem in Norvegia si as vrea sa ii echivalez studiile pe helsedirektoratet.no .
Am vazut ca se cer urmatoarele : diploma
  supliment de diploma
  foaia matricola ( Confirmation on completed licensing exam/state exam if this is required in your country of education. - banuiesc ca la matricola se refera)
  ceva legat de practica , caiet de practica din ce deduc eu - dar mi-a zis ca nu are nimic de genul asta de la facultate
De asemenea, am vazut ca procesul ar dura undeva intre 1-3 luni , iar avand in vedere cele de mai sus , e posibil sa intimpinam probleme in procesul de autorizare ?
Va multumesc !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate