Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Daros, on 17th June 2009, 13:53, said:

In primul rind nu am avut habar in niciun fel despre pretul locuintelor in Scandinavia; de asta am incercat sa aflu aici cit costa un apartament cu 2 camere si suprafata intre 50-65mp. Nu stiam ca preturile sint intre 300 000 - 400 000 euro pentru ceea ce ma intereseaza pe mine. Deja suma este peste puterea mea de cumparare.
....................................
Poate totusi exista vreo solutie; astept raspunsuri pertinente de la cei care deja s-au stabilit in Norvegia, Suedia sau Finlanda.

Multumesc anticipat!

In Finlanda pretul mediu al locuintelor este de circa 2000 euro/mp.
Citeste mai multe pe topicul finlandez.

#56
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
daca tot vrei sa emigrezi nu iti vinde apartamentul , cel putin nu acum. piata de imobiliare din ro a scazut destul de mult, nu prea are sens sa il vinzi. mai bine il inchiriezi si incerci sa scoti ceva bani lunar pe chirie. masina nu situ daca ar avea rost sa o iei dupa tine avnad in vedere si distanta pana acolo. depinde si de masina.
cel mai bine este sa mergi si sa stai la inceput undeva cu chirie, conditii mai modeste, pe bani mai putini si sa vezi daca iti place si te acomodezi. abia dupa cateva luni si dupa ce ai un contract sigur poti sa iti faci planuri de viitor.
mergi si vezi al fata locului cum sta treaba, nu te lua dupa impresii de vacanta. si mergi incepand de toamna, daca suporti acolo tomana si iarna fara sa faci depresii atunci sigur vei supravietui si cu siguranta iti va placea primavara si vara :)

#57
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Multumesc pentru raspunsuri!

Cu criza economica actuala, se poate constata ca in diverse state din Europa si America de Nord preturile la locuinte au scazut considerabil. Desigur, acelasi lucru se intimpla si in Romania, insa asteptam niste preturi reduse si pentru zona Europei de Nord. Ma gindeam ca acum ar fi o buna ocazie de cumparare a unei locuinte. Probabil ca in Scandinavia, sistemele de protectie sociala foarte eficiente fac posibila pastrarea sectorului imobiliar fara caderi mari de pret  Posted Image ; ghinionul meu! Mai trebuie sa fac munca de documentare pentru a lua, in cele din urma, decizia optima.

#58
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 solan, on 19th June 2009, 11:18, said:

Salut baieti ! am dat din greseala de acest topic si am constatat cu stupoare ca se discuta doar din auzite si vazut filmulete pe you tube!!!
Am lucrat in Norvegia 6 luni intr-un santier din MALOY(O are doua puncte sus) la 640 Km mai la nord de OSLO(si cam 170Km de cercul polar!!!)
Peisajele sunt de vis,rai daca as putea spune cu o fauna superba cu cascade care ies din munti, cu multe tuneluri care traverseaza muntii(unul avea 12 Km) !!
Baietii din echipa mea pasionati de pescuit s-au dus cu lansete aduse din Romania si le-au pierdut pe toate intr-un fiord  !!
Pai acolo sunt pesti nu gluma (cel putin 8-9 Kg)!
Oamenii au un nivel de cultura foarte limitat(in schimb au mult bun simt si stiu majoritatea engleza),nivelul lor de trai fiind foarte mare datorita resurselor de petrol si gaze naturale!!
Va voi spune acum si parti mai putin cunoscute:
-6 luni este zi si 6 luni este noapte(iti da tot sistemul peste cap...nici unul din noi nu am reusit sa ne adaptam...chiar ddaca ne odihneam eram mereu buimaciti de cap, cam ca mahmureala de a doua zi...si asta fara sa bem ceva!!)
-sa nu iesi singur de nebun sa te plimbi ca ai 50% sanse sa te intalnesti cu ursul!!!
-la ora 18:00 in toate magazinele obloanele se trageau singure peste rafturile de bauturi alcoolice(vreo 3 zile nu am putut sa ne atingem de nimic,asta pana cand romanul inventiv s-a invoit cu o ora mai devreme de la munca si a recuperat a doua zi  )
-tigarile nu te puteai atinge...erau foarte scumpe...intre 5-8euro(era 8 coroane norvegiene la euro)
-daca vroiai sa schimbi euro...tineti-va bine...iti lua 25% comision oriunde te duceai!!!(cu tigarile si bautura am rezolvat-o cu ucrainienii de acolo...25 euro cartonul de LM albastru)
-mancarea e cam ca la noi ...depinde de unde cumperi!
-cazarea ajungea intre800-1000 euro pe luna!(la ei este totul electric<incalzire,aragaz,you named>si este foarte ieftina intretinerea<apa era aproape moca,iar gunoiul era responsabilitatea statului sa ti-l ia de la poarta!)
-acolo era frig chiar si vara si ploua mocaneste cam 16 ore pe zi (adica in 24 de ore  )
Ce sa va mai zic ....la un moment dat te plictisesti de atata rai(adica dupa vreo 2 saptamani) parca ai vrea sa te mai distrezi un pic romaneste!
Am uitat sa va zic ca in drumul de la Oslo pana la Maloy (12 ore de mers) am zarit foarte putina civilizatie!!! Sunt reci si nu stiu sa se distreze!In voga la ei este ''Taiatu' venelor cu lama''!
Salariul mediu la ei este de 4500 euro, dar au foarte multe facilitati(transport ,cazare,excursii,asigurari medicale si multe altele)
Daca va mai intereseaza ceva mai intrebati-ma!!
BYE!

P.S. Pe topicul NORVEGIA cineva m-a contrazis venind cu argumente in legatura cu salariul mediu ,ca ar fi sub 3000 de euro!!!
Dar nimeni nu zice ca overtime-ul se plateste dublu si majoritatea stau la cel putin 10 ore pe zi!!!
Pana la ora 16:00 se plateste normal,de la 16pana la 20 se plateste dublu la ora,ca sa nu mai zic ca in tura de noapte(care e tot zi :lol: ) se plateste cu inca 50% la fiecare ora !
Pai eu de exemplu ca sudor (sudura automata sub strat de flux) aveam in jur de 6000 euro pe luna dar jumatate lua compania care ma trimis acolo(intradevar tot ei se ocupau de tot:transport,mancare, cazare
asigurari,taxe,impozite)+ ca in tara mai aveam si 8milioane de lei!!

Evident ca facand overtime ajungi la venituri mult mai mari decat salariul.
Dar asa e oriunde in vest, cine munceste mai mult e platit mai bine, e ceva normal.
Cand ne referim la salarii, ne referim la suma obtinuta pe o norma de 40 ore/saptamana.
Apoi, in functie de cat de motivata e persoana, se pot presta ore overtime si obtine castig suplimentar.

#59
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
Salut, sunt in Norvegia de 3 ani, lucrez in IT.

Daca aveti nevoie de aflat cat e chiria si cat costa un apartament:

Inchiriere apartamente
http://www.finn.no/f...ettings/browse1
http://hybel.no/

(til leie = oferte de inchiriat, ønskes leid = cereri de inchiriat)

Cumparare apartamente
http://www.finn.no/f...e/homes/browse1

In Oslo sunt cele mai multe oferte, dar se gasesc destul de multe si in orasele importante.

Daca apar cuvintele "kolektiv" sau "bofellesskap" inseamna ca oferta se refera doar la o camera dintr-un apartament. Preturile fiind mari multi aleg aceasta varianta, mai ales studentii. "Hybel" inseamna apartamente mici, un fel de garsoniere romanesti. "Leilighet" inseamna apartament. "Bolig" inseamna imobil (apartament, casa, etc).

Finn.no e foarte bun pentru a gasi un apartament, mai ales daca dati click pe "Vis på kart" si vedeti pe harta unde sunt apartamentele, cu informatii utile cum ar fi statii de autobuz din apropiere, supermarket-uri etc. Din pacate tot ce e scris e in norvegiana, dar puteti folosi http://translate.google.com/ cat de cat.

Impartiti pretul in coroane norvegiene (NOK) la 9 ca sa aflati cat e in euro (sau aflati pe http://xe.com/ ).

Job-uri
http://www.finn.no/f...fulltime/result
https://www.nav.no/s...gssok/enkelt.do

Majoritatea sunt pentru cei care stiu norvegiana. Mai ales job-urile la stat specifica si salariul folosing lønnstrinn sau lønnssteg (ex 57, 54-64). Aceste numere sunt trepte de salarizare care se gasesc la http://www.kortogkon...ens-lonnstrinn/ (tabel cu salariul brut pe an si pe luna la fiecare treapta de salarizare; e si un PDF acolo care arata si cat e salariul net). S-ar putea sa existe in alta parte tabele mai recente ca pagina de care am pomenit e de anul trecut.

#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Lawnmower, on 6th July 2009, 18:22, said:

Salut, sunt in Norvegia...

Un post bine scris cu informatii concise si la obiect!
Cum e atmosfera, cum sunt oamenii, cum e viata de zi cu zi?
Ce iti place si ce nu iti place acolo?

#61
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
Am uitat sa zic ca mai sunt si 30% taxe de platit, conform unor tabele: https://skort.skatte...skd/trekk/trekk (cred ca a mai zis cineva mai devreme).

Imi place Norvegia, mai ales natura si oamenii. Se traieste linistit. Nu e prea frig iarna dar e mult intuneric. Vara e foarte frumos, ziua e lunga si nu e canicula (intre 20-30 grade de obicei).

Oamenii par reci pana ajungi sa ii cunosti, dar sunt amabili. De exemplu cand am fost intr-o excursie cu grupul si ne-am ratacit, o femeie a oprit masina si s-a oferit sa ne duca pana la destinatie, chiar daca ea se grabea sa ajunga la biserica.

Activitati sunt pentru toti: munti, fiorduri, paduri, ski (in Oslo poti sa iei metroul cateva statii si incepi sa schiezi prin padure), mare (se face si plaja).

Sunt si probleme in orasele mari (cersetori, drogati, betivi, batai intre imigranti pe strada) dar mai putin ca in alte tari din vest.

Alta problema ar fi preturile mari, dar salariul e decent. O idee despre cheltuieli: http://www.uio.no/en...ife/budget.html (mai mult pentru studenti, care pot sa stea ieftin in camine studentesti).

Norvegia nu pare atinsa de criza inca. Preturile la apartamente sunt in crestere.

Cateva video-uri despre Norvegia:
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uGTzbj3fRSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (deleted scene din filmul Sicko al lui Michael Moore)
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R-Wjm6PFHv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XZQNoV2ynrQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008
Limba in cat timp ai invatat-o ?

#63
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009

 psyblink, on 7th July 2009, 01:19, said:

Limba in cat timp ai invatat-o ?

La servici folosesc engleza. Dar am invatat totusi norvegiana, in 9 luni cursuri de 2 ori pe saptamana. Am prieteni care au facut cursuri intensive (5 ore pe zi) si care au invatat limba in cateva saptamani.

Un curs de norvegiana costa cam 300-400 euro pe semestru, plus examenul vreo 100, daca vreti sa-l dati. Intrebati firma la care lucrati daca poate sa va plateasca cursurile (mie mi-au platit).

#64
Dragos84

Dragos84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.07.2009

 Bogdan R, on 7th June 2009, 08:56, said:

In primul rand ar trebui sa iti cauti un job. Orice, chiar si unul sub pretentiile tale, urmand ca mai incolo sa iti gasesti ceva mai potrivit.
Forta de munca din Romania e supusa regulilor expuse aici: http://www.udi.no/te...ma.aspx?id=8457
Deci fa-ti o lista cu siturile de joburi din Norvegia si aloca cel putin jumatate de ora zilnic pentru telefoane...
Incearca sa inveti si ceva norvegiana: fa rost de cursuri si studiaza cam o ora zilnic. Poti incepe de aici: http://www.transaral..._norwegian.html
Stand in Romania iti va fi destul de dificil sa faci progrese insemnate dar chiar si un minim de cunostinte lingvistice e mai bun decat nimic.
Ia in calcul si posibilitatea (pentru tine sau pentru sotie) de a urma o facultate sau un masterat acolo (e gratuit), e una din caile relativ simple de plecare.
Daca banii nu sunt o problema, fa o incursiune de recunoastere de una - doua saptamani ca sa vezi atmosfera si sa contactezi la fata locului autoritatile.
Ce am scris eu aici sunt doar sfaturi generale, sa speram ca iti va raspunde si cineva stabilit in Norvegia, cu informatii concrete.

Succes!




salut.as vrea sa emigrez in norvegia.am 24 ani, sunt absolvent de silvicultura-ing.silvic. este cautata aceasta meserie acolo?merci

#65
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

 Lawnmower, on 7th July 2009, 10:18, said:

La servici folosesc engleza. Dar am invatat totusi norvegiana, in 9 luni cursuri de 2 ori pe saptamana. Am prieteni care au facut cursuri intensive (5 ore pe zi) si care au invatat limba in cateva saptamani.

poate au invatat sa comande o bere si sa intrebe cat e ceasul. nu cred ca au invatat norvegiana in cateva saptamani.

Edited by sqryn, 07 July 2009 - 14:30.


#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 sqryn, on 7th July 2009, 15:25, said:

poate au invatat sa comande o bere si sa intrebe cat e ceasul. nu cred ca au invatat norvegiana in cateva saptamani.
Ei, nici chiar asa!
Sa comanzi o bere sau sa intrebi cat e ceasul inveti in cateva minute.
Probabil in cateva saptamani de studiu intensiv au invatat suficient cat sa se descurce in situatiile frecvente.
Cam cat e intr-un ghid de conversatie de buzunar.
Contrar opiniei generale, limbile scandinave nu sunt foarte grele.


 Dragos84, on 7th July 2009, 12:50, said:

salut.as vrea sa emigrez in norvegia.am 24 ani, sunt absolvent de silvicultura-ing.silvic. este cautata aceasta meserie acolo?merci

Putin probabil ca cineva care nu e in domeniu sa stie sa iti raspunda.
Ar trebui sa contactezi firmele de profil. Cauta pe net si scrie-le in engleza.

#67
bobolino1308

bobolino1308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.11.2006

 Lawnmower, on 6th July 2009, 18:22, said:

Salut, sunt in Norvegia de 3 ani, lucrez in IT.

.....


Mersi mult..super folositoare detaliile oferite.  :coolspeak:

#68
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
M-ar interesa si pe mine un curs de norvegiana dar acum nu stiu sigur daca in comunele astea ( Eu stau in Gursken...undeva prin zona Alesund mai la sud ) se pot face cursuri de norvegiana. Oricum sa inveti norvegiana in 2-3 sapt...nu prea cred ca ai atata putere de intelegere si memorare.

#69
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009

 tehnics, on 13th July 2009, 09:07, said:

M-ar interesa si pe mine un curs de norvegiana dar acum nu stiu sigur daca in comunele astea ( Eu stau in Gursken...undeva prin zona Alesund mai la sud ) se pot face cursuri de norvegiana. Oricum sa inveti norvegiana in 2-3 sapt...nu prea cred ca ai atata putere de intelegere si memorare.

http://www.bedriftsd...aspx?id=1128313

Eu tot la Voksenopplæring Skole am facut norvegiana (in Skien). In zona ta e posibil sa inveti nynorsk care e putin diferita de norvegiana bokmål vorbita in restul tarii.

Daca nu se ofera cursuri in Gursken poti merge in Ålesund care nu pare departe (1 ora?). Cursurile la seral sunt de 2 ori pe saptamana de obicei.

#70
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
M-am uitat pe site-ul pe care mi l-ai dat tu, si se pare ca si la mine in comunitatea ( gursken ) se tin cursuri de norvegiana. O sa ma interesez mai mult despre asta. Multumesc f mult, chiar a fost de ajutor.

#71
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006

 bobolino1308, on 15th June 2009, 08:17, said:

Salutare tuturor,

Stiti careva vreo agentie imobiliara prin Norvegia, eventual Kristiansand, unde as putea vedea ceva apartamente de inchiriat ? ca tot am cautat dar nu am gasit ceva concret :(

mersi
www.finn.no
sau mai exact: http://www.finn.no/f...mp;areaId=20179

#72
peaceful

peaceful

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2009

 Bogdan R, on 3rd June 2009, 06:39, said:

Bun venit pe forum, skiorule!
In ce stadiu de emigrare esti?
Intentionezi doar sa pleci sau deja ai si fost acolo sa testezi situatia?
buna,tuturor!vrem si noi se emigram in norvegia in zona bergen .ce ne puteti spune,fiind o familie de 4 persoane,eu,sotul si 2 copii ...o fetitza de 7 ani si un baiat de 1 an.stim foarte bine limba engleza si acum vrem  sa invatam norvegiana.sotul meu a lucrat 3 ani pe utilaje grele in constructii.ce sanse avem sa ne gasim de lucru in norvegia .binenteles ca nu trebuie neaparat sa fie numai in bergen.noi tocmai asta cautam,liniste si pace,civilizatie  si nu ne deranjeaza ca sunt oamenii mai reci atata timp cat sunt amabili.am lucra orice atata timp cat e bine platit si ne permitem sa ducem o viata  buna in norvegia.asteptam raspunsuri cat mai sincere ,va multumim :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate