Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#3727
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011

 tehnics, on 23 decembrie 2013 - 10:42, said:

.. Ha det !! ...fara "bra" ...


Pai asa se saluta aici colocvial. Ha det ! sau Ha're ! sau chiar Ha'ra (limbaj muncitoresc). Dialectul de Ulstein e putin diferit de Alesund, dar "Ha det " am auzit in toata Norvegia

Multumesc pentru informatiile "TV" si Craciun fericit tuturor !

Edited by aserghie, 24 December 2013 - 00:25.


#3728
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005
@aserghie, ceea ce am scris eu acolo este mai mult o metafora...adica ne spunem " la revedere " ...dar asa mai pe inteles " hai pa " , " bine ma, bafta "

#3729
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011

 nosferyk, on 28 mai 2013 - 08:28, said:

Constructiile sunt foarte cautate in No.
Inginerii in constructii nu-s deloc cautati in No. Casele lor sunt construite traditional, partea structurala este foarte simpla (la fel si la blocuri) neavand zona seismica. Norvegiana este obligatorie la un nivel foarte avansat.
Daca in Romania orice firma are un inginer pe santier aici orice firma are un tehnician sau un gigel cu experienta (seful echipei de obicei) Inginerii apar in firme mari la constructii mari. Alea sunt rare.

Cel mai bine dar si cel mai scump este sa cumperi o casa noua.
O casa veche necesita foarte multi bani chiar daca se face cu forte proprii. electrica, tevaraia, baile au nevoie de semnaturi de la muncitor autorizat si costa foarte mult.


Ca sa intelegi sistemul: Inainte de vanzare vine un inspector care verifica locuinta si da note pe diferite elemente.
TG0-nou-perfect
TG1-uzura normala-foarte bine
TG2-uzura normala, necesita reparatii, se apropie de termenul de valabilitate.
TG3-necesita inlocuire obligatoriu, reparatii.

Fiecare locuinta are elemente cu un anumit timp de valabilitate. Spre exemplu, bai 15 ani, ferestre 15 ani, samd. Daca baia are 20 ani si arata perfect primeste nota TG2, este "expirata" Posted Image Si este de inteles pentru ca este construita pe alte normative.

Sunt curios cum va afecta noua norma in constructii TEK10 (care are modificari majore) constructiile mai vechi de 2010 care sunt construite pe normativ din '79.
Nu se pune problema deocamdata cand lumea cumpara orice cazatura de casa la suprapret dar va veni o vreme cand va fi o diferenta (casa veche trebuie modificata pe noua norma sau va primi doar note TG3 )


Varianta cu teren si casa iese mai scump.

Terenurile vandute de proprietari sunt foarte scumpe si putine.

Statul protejeaza fermele si nu aproba trecerea din agricol in urban decat in cazuri speciale sau in timp foarte lung (vorbim de 10-15 ani).

Statul in schimb poate lua o ferma si s-o transforme in teren construibil dar o da firmelor de constructii care construiesc pe teren si vand casa cu tot cu teren (unele detin terenul unele NU detin terenul, este la comun cu vecinii).


In legatura cu , casele si cumparea de case in Norvegia:

Daca un cuplu (casatorit) de maxim 35 de ani vor sa isi faca un imprumut la banca cu o dobanda mica (1-3%) pentru "prima casa" (5% sau 10% avans , asigurata de primarie) , acei bani se dau numai pentru case noi/vechi cumparate (ex:finn.no) din cate am inteles.... Dar daca sa zicem ca "X" are un teren si vrea sa isi construiasca o casa si impreuna cu "sotia" isi fac un imprumut "prima casa" ca sa si-o ridice , e posibil acest lucru?

EDIT: se pare ca am gasit ceva interesant : http://www.norwayliv...house_in_norway

Edited by diabolik213, 29 December 2013 - 23:40.


#3730
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011
stiti cumva daca a intrat in vigoare legea privind pirateria online ? Se mai poate trage legal in Norvegia de pe site-urile cu torrente ? Unele am vazut ca au fost inchisa

Edited by aserghie, 29 December 2013 - 23:46.


#3731
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 diabolik213, on 29 decembrie 2013 - 23:34, said:

In legatura cu , casele si cumparea de case in Norvegia:

Daca un cuplu (casatorit) de maxim 35 de ani vor sa isi faca un imprumut la banca cu o dobanda mica (1-3%) pentru "prima casa" (5% sau 10% avans , asigurata de primarie) , acei bani se dau numai pentru case noi/vechi cumparate (ex:finn.no) din cate am inteles.... Dar daca sa zicem ca "X" are un teren si vrea sa isi construiasca o casa si impreuna cu "sotia" isi fac un imprumut "prima casa" ca sa si-o ridice , e posibil acest lucru?

EDIT: se pare ca am gasit ceva interesant : http://www.norwayliv...house_in_norway

Cea mai mica dobanda este (sau era de curand) 3.6%. Cat despre avans, trebuie 25% (in anumite conditii, salariu mare, poate 20% avans uneori si 15%, tine de banca si vechimea ta acolo si banii personali vehiculati pe la ei). Pentru a da un avans sub 20% trebuie sa obtii un extra credit de la kommune si ORI o duci ori foarte rau cu banii sa intri prin niste scheme de ajutorare (succes, te bati cu mii de africani) ORI ai un salariu maricel si poti dovedi ca strangi banii de imprumut ca sa-i dai inapoi ca logic ca va fi mare rata lunara.
E necastigator sa-ti construiesti cu forte proprii casa in Norvegia. Preturile sunt enorme oricum si eu unul prefer garantia unei firme serioase (casei mele nu i-am gasit defecte nici in ziua de azi si sunt de meserie; am gasit probleme minore la finisaje dar rezolvate imediat de firma. In plus dupa 1 an vin la tine acasa si inspecteaza tot si repara in caz ca ceva e in neregula, dureaza pana se aseaza casa, se misca parchetul, infiltratii de apa, se lasa scara, si inca o gramada Posted Image ).

Stiu clar ca unele banci NU dau credit pentru cumparat teren si construit casa pentru ca se fac 2 imprumuturi (banca trebuie sa aibe ceva la mana). DAR daca DETII terenul atunci ma gandesc ca poti sa girezi cu el pt avans. Dar si in cazul asta se face o evaluare si de cele mai multe ori este evaluat mult sub valoarea reala, se ia valoarea de impozitare daca nu ma insel care in general este un procent mic din valoarea de piata.

Imprumuturile avantajoase si "ajutoarele" se dau pentru case deja construite din anumite zone si care fac parte din anumite grupari/comunitati (fellesgjeld, BRL, OBOS, boligbyggelag cauta dupa cuvintele astea), dar cine stie, mai sapa, poate se dau mai usor acuma. Posted Image

LE: citeste aici http://www.husbanken.no/english/

 aserghie, on 29 decembrie 2013 - 23:45, said:

stiti cumva daca a intrat in vigoare legea privind pirateria online ? Se mai poate trage legal in Norvegia de pe site-urile cu torrente ? Unele am vazut ca au fost inchisa
au aprobat legea din Iulie parca. In vigoare, adica urmarirea, intra din sept sau nov?!?! dar parca o luna urmaresc si dup-aia pleznesc, probabil in ian o sa citim mai des presa :D
Am gasit intr-un final articolul http://www.dinside.n...al-piratene-tas
Aha, uploaderii mai intai, downloaderii poate mai incolo :D

#3732
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
In martie anul aceasta , o ruda impreuna cu logodnicul ei spaniol au luat o casa cu o dobanda de ~2% si 15% avans din care 5% sau 10% asigurati de kommune. Asta dupa 2 ani de munca in Norvegia in regiunea More og Romstaldt.

Din ce am citit aici : http://www.norwayliv...house_in_norway , aceasta a iesit destul de bine (zic eu) chiar daca au fost ceva probleme... In final a dat in jur 2m-2.5m NOK pentru o casa nou-nouta (ajutat de banca). In timp ce mai sus^ au cumparat o casa din '85 cu 2.3m NOK dar putin mai spatioasa.(30-40m^2 in plus)

Acum.. in legatura cu aceste "scoruri" sunt N factori care pot influenta pretul final.

Edited by diabolik213, 30 December 2013 - 14:29.


#3733
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Nu zic ca nu cred ci ca poate ar trebui sa dai detalii mai exacte despre banca si dobanda exacta si poate clarifici si cu avansul. Intreaba-ti ruda.

Eu unul nu pot ajuta sau sfatui pe nimeni la procentele/sumele alea :D

Pentru mine dobanda normala la orice banca este 3.5-4% si avansul minim 25%. Poate 20% la anumite banci. De ajutor de la kommune nici nu se pune problema. Nici nu-l obtin, nici nu-l vreau (prea mic :D)
Dar sunt deschis la informatii de la ruda ta ca nu m-ar deranja sa-mi mai fac vreo 3 case; fetele mele cresc cam repede.

#3734
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Incepand cu 1 ianuarie 2014 este OBLIGATORIE masurarea nivelului de radon in:
-locuintele inchiriate (nivelele din pamant sau aproape de pamant pana la al doilea nivel deasupra pamantului, exceptie apartamente in blocuri la etaje superioare sau mansarde)
-scoli
-gradinite

Daca inchiriati cuiva, trebuie sa cumparati aparatele de masurat radon.
Daca locuiti in chirie, cereti masurarea radonului.

#3735
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Tot de pe 1 a intrat in vigoarea legea discriminarii (etnice, forma sexuala, religioasa).
Pe scurt, angajatorul nu are voie sa-ti dea salariu mai mic pentru ca esti femeie/barbat, ca esti homo/lesbi/trans, ca te rogi la Budha, Allah sau alti smecheri sau ca esti norvegian/roman/whatever.

http://lovdata.no/do...diskriminering*

Partea misto este ca acum ai dreptul, ca angajat (in cazul in care suspectezi...nu zau...e stiut!), sa mergi la sef si sa faci cerere sa ti se spuna salariul unui coleg cu experienta/studii/responsabilitati similare si sa ceri compensatii in caz ca sunt diferente!

Tot in legea respectiva daca demonstrezi ca cel putin doua persoane din conducere te-au discriminat (un fel de au format o echipa impotriva ta si ti-au oferit mai putin si tu poti demonstra) sunt amendati sau inchisoare pana la 3 ani daca decizia s-a luat in cazul multora.

Posted Image  Pai pana mea atat la interviu cat si decizia salariala sunt discutate de sef+HR si eventual totul aprobat de bosul mare! Deci logic ca e un GRUP! In 2013 firma mea au angajat vreo 5 norvegieni si 20 straini si LOGIC norvegienii au mult peste straini!

In echipa mea am un student norvegian angajat cu putin sub cat am eu, inca unul cu 2 ani vechime cu salariul mai mare ca al meu si responsabilitati mult sub ale mele, de fapt eu le dau de lucru si ii coordonez. Baieti buni dar nimic stralucit si mai au de mancat mult cacat sa ma ajunga!
Cred ca ma apuc sa fac cerere de marire salariala...dar stai putin....inca nu mi-au raspuns la cererea de marire salariala trimisa in urma cu 7 saptamani. :D

....www.finn.no si sa vedem ce e pe piata. Posted Image

#3736
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Macar nu aveti parte de scumpiri la inceput de 2014.

#3737
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

 aserghie, on 24 decembrie 2013 - 00:20, said:

..... sau Ha're ! sau chiar Ha'ra (limbaj muncitoresc). ....

Asa ceva nu exista in limba norvegiana.
Formula este "Ha det bra", prescurtat "Ha det", sunet oral "Ha de", litera "t" in cazul lui "det" nu de citeste.
Acum, explicatia primita, pe vremea cind am fracventat scoala, intre sunetul oral "Ha de" si "Ha da" a fost urmatoarea bokmål are terminatii in "e", nynorsk are terminatii in "a".
Nu esti primul care face neintentionat confuzie la sunete orale, ce vrei, urechi de latini. Posted Image
Un profesor de norvegiana frecventa forumul, poate are bunavointa si confirma lucrurile.

PS. Departe gindul de a face pe desteptul, am vrut doar sa lamuresc lucrurile.

#3738
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Macar nu aveti parte de scumpiri la inceput de 2014.
..noi avem scumpiri tot anul...mici dar sigure...asa ca nu plangeti...

#3739
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011

 nudaunume, on 02 ianuarie 2014 - 16:10, said:

Asa ceva nu exista in limba norvegiana.
Formula este "Ha det bra", prescurtat "Ha det", sunet oral "Ha de", litera "t" in cazul lui "det" nu de citeste.
Acum, explicatia primita, pe vremea cind am fracventat scoala, intre sunetul oral "Ha de" si "Ha da" a fost urmatoarea bokmål are terminatii in "e", nynorsk are terminatii in "a".
Nu esti primul care face neintentionat confuzie la sunete orale, ce vrei, urechi de latini. Posted Image
Un profesor de norvegiana frecventa forumul, poate are bunavointa si confirma lucrurile.

PS. Departe gindul de a face pe desteptul, am vrut doar sa lamuresc lucrurile.
Limbajul muncitoesc de care am spus, il stiu de la un profesor de norvegiana, norvegian. Nu e cevaoficial,  doar tendinta locala de a pu e toate substantivele la feminin, cu terminatia a. Si nu numai. Se zice mana, jobba, arbeida... i s a zis muncitoresc pentru ca folosita de clasa muncitoare fara prea multa educatie. Asa cum exista si conservatorii, mare parte in sud, care vor folosi aproape totul la masculin, chiar si "en jente". E doar un argou.
Cat despre o limba oficiala,  departe suntem de asa ceva. Am cunoscut persoane de 45 ani care de abia isi pot iscali numele
Greu tare, am avut 4 profesori de limba. 3 norvegieni si 1 bosniac. Daca cel bosniac preda si vorbea ca la carte bokmal, fara a avea dubii, cei norvegieni de prea multe ori se sfatuiau cu dictionarul si cartea de gramatica. Atatea dialecte, nimeni nu mai stie nimic exact. E de inteles, la cum traiau izolati nu cu mult timp in urma.

Edited by aserghie, 02 January 2014 - 22:02.


#3740
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
vechi si arhistiute. Au o multime care scriu cum se aude.
kor=hvor
ka=hva
SAMD

Au multe dialecte si scriu cum cred ca s-ar scrie.

http://www.forskning...i/1117175429.97

Citesc articole in care vad "greseli" de genul, facute neintentionat. Ideea este ca au o harababura uriasa in limba si inca nu au o singura limba! Oficial au doua dialecte destul de diferite, trei daca punem si sami desi e izolat. Izolat pe dracu ca s-au mutat o gramada pe langa Oslo.
Pe langa asta au comunitatile de polonezi, lituanieni si arabi/paki in special care masacreaza limba in ultimul hal si o adapteaza la limba lor. Probleme majore in Oslo in anumite scoli cu elevi majoritari arabi.

Pe langa asta nu au ore de caligrafie, dictie, sau gramatica avansata. Nu-i pune nici dracu la colt sau sa le dea cu linia peste palme cum am fost crescuti "noi" (cei peste 35 isi aduc aminte).
Am facut teme cu cea mare si are cuvinte gresite la dictare (o gramada) si profesorul spune ca e OK. Cum sa fie OK???? Ca i se intampla ei? A, stai calm, ea e bine si in comparatie cu norvegienii.

Zilele trecute am citit un articol care descria faptul ca elevii emigrantilor chiar daca nu au cunostinte de norvegiana se adapteaza, prind si dezvolta limba scrisa peste nivelul norvegienilor.

Asta pt ca emigrantii vin in general dintr-un mediu strict si urmeaza regulile ca asa TREBUIE pe cand norvegienii urmeaza modelul este RECOMANDAT.

Pe foarte scurt: nu au identitate dar sunt "nationalisti".
ha
haha

AHAHHAHAHAHAHHAHAH

mulgeti vaca si lasati-i in pace.

JA, ja, ...ja...jaaaaaa.

#3741
aserghie

aserghie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.07.2011
Un sfat bun pentru 2014

#3742
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
A luat recent cineva, rezidenta permanenta ?

#3743
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

 nudaunume, on 03 ianuarie 2014 - 20:10, said:

A luat recent cineva, rezidenta permanenta ?

Ce vrei sa zici prin "permanenta" ?  Eu am din 2011 si cred ca toti care aplica pentru prelungirea rezidentei temporare o primesc pe cea "permanenta" .

#3744
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Cazul 1+1+3, cei cinci ani in care trebuia sa reinnoiesti dreptul de sedere temporar a cazut in 2011.
Ovidiu, ce avem din 2011 este drept de sedere pe perioada nedetermineta ( oppholdsrett sau rett til opphold ) si nu este necesar sa-l reinnoiesti.
Varig oppholdsbevis - certificat de rezidenta permanenta, este altceva si eu la el ma refer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate