Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#3691
mihaela299

mihaela299

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.11.2013
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-ati fost de mare ajutor. Am aflat mai mult mai multe decat as fii crezut!

View Postgrebic, on 26 noiembrie 2013 - 22:50, said:

Mihaela, ma ''bagi'' si pe mine pe fir, zicem ca-s sotul tau si ca ma ''pregatesc'' si eu??Posted Image

:)  As vrea sa-ti fiu de ajutor dar nu cred ca este posibil. Domnisoara cu care am dat interviul m-a intrebat daca am sot, iubit si i-am spus ca nu am. Si nu cred ca o sa accept oferta daca nu exista posibilitatea negocierii salariului.

#3692
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Mi se pare oarecum evident ca raspunsul va veni de forma: Normal ca vom discuta salariul, desigur, sigur, absolut, va fi exceptional!

Problema nu este asta ci faptul ca vii aici si suma aia chiar daca este mica pentru nivelul norvegian este suficienta pentru un trai relativ decent!

Relativ decent pentru unii, indecent pentru altii, ai exemple mai sus cu persoane care s-au descurcat/descurca cu sume mai mici perioade lungi de timp si sunt, se pare, multumiti.

In Romania nu stiu cum vei avea posibilitatea sa evoluezi dpdv financiar dar aici stiu clar ca in cativa ani te pui foarte bine pe picioare si fara munca nivelului romanesc.

Prin faptul ca nu ai un partener (sau partenera) nu face decat sa-ti creasca sansele sa pleci pentru ca investitia lor dpdv relocare este mai mica, acte mai putine. Poate mai negociezi acolo ceva.
Si disponibilitatea plecarii tale sau flexibitatea ta iar conteaza enorm.

#3693
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaela299, on 26 noiembrie 2013 - 22:54, said:

Si nu cred ca o sa accept oferta daca nu exista posibilitatea negocierii salariului.
Mai mult ca sigur exista, insa nu de la inceput, cand angajatorul nu stie inca ''ce-ti poate pielea''.
Majoritatea celor care suntem in Tarile Nordice am inceput pe salarii mai entry level, apoi cand ne-am dumirit cum sta treaba si ne-au mai crescut cornitele am putut sa negociem pe baze solide.

#3694
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
salutare tuturor. in anul 2014 doresc sa ma stabilesc in Norvegia, am o intrebare pentru cei care lucreaza in aceasta tara, daca un salariu de aproximativ 400.000nok/an sunt suficienti pentru un trai bun/decent. mentionez ca plec singur din tara, dar o sa stau cu verisoara ce s-a stabilit acolo

Edited by alexandrua42, 27 November 2013 - 10:03.


#3695
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Pai vezi ca tocmai despre salariu s-a vorbit pe ultimele 2 pagini...

#3696
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Posteiffel, on 27 noiembrie 2013 - 10:30, said:

Pai vezi ca tocmai despre salariu s-a vorbit pe ultimele 2 pagini...

Prea complicat. Cauta tu si fa rezumat. Si mai repede ca nu are timp sa astepte dupa tine. Si mare grija cum raspunzi intrebarii sa nu superi originatorul.

Sa mor de nu unii merita sa fie sortiti esecului.

#3697
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
Sunteti prea rai uneori :)))

Dar intr-un fel.. Va inteleg.


#3698
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
400.000nok/an singur fara chirie or sa iti aduca un trai bun, fara discutii.

#3699
adeva

adeva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.01.2009
Salut,

Am tot citit forumul asta de cateva zile si cred ca am inteles multe dar niciodata nu e destul. :)
La inceputul lui ianuarie voi ajunge si eu la Oslo asa ca as vrea ceva sfaturi cu do/don't vis a vis de cum se lucreaza, colegi, etc.
Avand in vedere ca e prima data cand sunt pe contract, (am mai lucrat prin alte tari dar doar ca permanent) nu stiu exact la ce sa ma astept.

Multumesc.

#3700
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postadeva, on 28 noiembrie 2013 - 18:09, said:

asa ca as vrea ceva sfaturi cu do/don't vis a vis de cum se lucreaza, colegi, etc.
pe scurt, ai 10 reguli de aur aici care se aplica *cam* peste tot(nu doar la munca, dar si in societate): http://en.wikipedia....ki/Law_of_Jante

Edited by gmasterleo2000, 28 November 2013 - 21:11.


#3701
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Super ...

#3702
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Vai de capul meu, m-am umplut de spammeri si "hackeri" de cand am pus anuntul cu vanzarea masinii pe Finn.
Numai conturi hackuite cu o engleza asiatica mizerabila si adrese de mail rutate prin australia si plati prin pay-pal si cerinte de nume, adresa si alte detalii personale :D
WTF chiar pune careva botul la mizerabilii astia? Posted Image

Ca aranjeaza cu transportatorul sa vina sa ridice masina, numai sa-i dau datele mele ca sa-mi faca transferul AHAHAHHAHAhA si sa stau linistit ca nu platesc eu nimica la transfer , plateste doar EA, cica e o EA! cu puta mica si stramba probabil.

don wurry.
Posted Image

#3703
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnosferyk, on 02 decembrie 2013 - 23:09, said:

Vai de capul meu, m-am umplut de spammeri si "hackeri" de cand am pus anuntul cu vanzarea masinii pe Finn.
..........
..........
He, he, la fel am patit si eu cand mi-am vandut una dintre masini...

#3704
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
...eu cand am vandut masinile nu am avut probleme de genu asta...adevarul e ca nici nu mi-am batut capul cu mesajele de pe FIINN...am raspuns doar la telefon ( cine era interesat suna ) . Singura bagatoare de seama a fost o firma de intermedieri auto ( ca vai ma vor ajuta ei sa imi vand masina mult mai repede in contul unui comision )...le-am zis sec: Masina s-a vandut, la revedere ( chiar daca o mai aveam )

Quote

Vai de capul meu, m-am umplut de spammeri si "hackeri" de cand am pus anuntul cu vanzarea masinii pe Finn.
nosferyk, asta nu-i nimic...uita-te pe site-urile de prin germania...acolo e de speriat....si vin cu niste povesti puerile doar doar te-or face sa le faci un transfer western Union sau paypal ca sa nu mai zic ca multi am vazut cu numere de telefon de romania, desi ei se dadeau drept cetateni nemti mutati cu lucrul in Anglia ( sa imi frec una...nu am mai vazut pana acum nemti sa se duca sa munceasca in anglia si sa se mute si cu domiciliul ) ...cu toate astea ( din povestirile unui samsar de genul asta ) se pare ca sunt destui care pun botul.

Edited by tehnics, 03 December 2013 - 13:02.


#3705
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Probabil ca sunt si fraieri care musca daca inca se practica vrajeli din astea.
din pacate...

#3706
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Probabil ca sunt si fraieri care musca
...sunt destui naivi  care au 3-4 mii de euro si vor sa isi ia masina vietii lor. Nu stiu daca mai este la moda, dar una din metode era plata prin Western Union...adica: Eu vad o masina care este foarte atractiva din punct de vedere model/an/km/pret, contactez asa zis-ul proprietar care chipurile are o masina de vanzare ( in realitate este un anunt fake ) si discut cu el spunandu-i ca sunt dispus sa vin pana in Germania sa iau masina cu conditia sa mi-o opreasca mie. Samsarul imi spune ca e de acord, cu conditia sa prezint o garantie ca eu ma duc pana acolo...si anume sa depun 1/4 - 1/2 din pretul masini intr-un transfer Western Union si sa ii trimit o copie pe mail ca sa fie el sigur ca eu o sa ma duc pana in Germania sa ridic banii...numai ca Samsarul, are pretenasi care pentru 100 de euro ii fac un buletin fals si apoi se duce WU cu buletinul si scoate banii care i-am pus eu in cont...apoi, multumesc, la revedere...nu mai auzi de el. Eu bineinteles ca o sa ma duc in Germania si cand ajung acolo nici Samsar, nici masina nici bani..

Edited by tehnics, 04 December 2013 - 09:27.


#3707
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa cum s-a spus in multiple ocazii, unii isi merita soarta.

#3708
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
...ca tot suntem la subiect....HOT !...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate