Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#19
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Tigani, sincer nu am vazut decat o femeie cersind in fata unui magazin alimentar.
Vremea nu e chiar asa de rea aici.
E adevarat ca e mai rece vara, dar iernile sunt foarte blande, temperatura rareori scade zub 0 grade.
Zilele sunt la fel de lungi ca pe continent, dar e adevarat ca in Nordul indepartat e doar o zi si o noapte pe an.
Eu locuiesc chiar in Sud.

Nu am de gand sa traiesc aici, vreau doar sa muncesc pana reusesc sa strang destui bani ca imi platesc imprumutul de la banca.
Apoi ma intorc in Romania si o sa incerc sa duc o viata normala si cu cat mai putine griji.
:)

Oamenii aici sunt mai monotoni si foarte modesti si corecti.
Nu vezi fitze si figuri, toti au acelasi statul social si financiar. Oricine isi poate permite o masina tare sau un iacht dar nimeni nu are de gand sa iasa in evidenta cu ele. Chiar patronul meu are un iacht de 27 de metrii, dar in fiecare zi lucra cot la cot cu noi daca nu e plecat la vreo sedinta in Oslo.
Asta e Norvegia. Alt stil, alti oameni. Recunosti imediat un emigrant printre norvegieni.

#20
omucudisku

omucudisku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.10.2008
Salutare

Vreau sa emigrez in norvegia prin intermediul unei agentii din romania care plaseaza acolo "operatori CNC(masini cu control numeric)". M-am uitat de multe ori pe net si mi-ar place foarte mult in norvegia am auzit ca sunt modesti si au un nivel de trai foarte ridicat, salarii mari 150 nok la ora in domeniul asta. Cum este societatea si cum e cu actele la ei? Cum sunt oamenii in comparatie cu alte tari din europa? eu am mai fost in anglia si italia in ultimii 2 ani, stiu ca in nv a2a limba e engleza, in ce masura te descurci doar cu engleza? si norvegiana cat de greu e de invatat? Astept raspunsuri de la voi! :D

Edited by omucudisku, 09 March 2009 - 17:34.


#21
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postomucudisku, on Mar 9 2009, 17:28, said:

{...}au un nivel de trai foarte ridicat, salarii mari 150 nok la ora in domeniul asta.

Bãnuiesc cã e vorba de salariul brut ºi þin sã te avertizez cã ... nu e mult deloc raportat la preþurile de acolo.  :rolleyes:
Bine - sã nu mã înþelegi greºit, e un salariu bunicel, dar dacã e singurul venit din casã ( ºi eventual mai ai ºi copii ) ... nu prea ajunge.

Quote

{...} si norvegiana cat de greu e de invatat?

În cam cinci ani aºa ... probabil nici o limbã nu e imposibil de învãþat dacã eºti cu adevãrat decis sã o faci ...  ;)

#22
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View Postomucudisku, on Mar 9 2009, 18:28, said:

Salutare

Vreau sa emigrez in norvegia prin intermediul unei agentii din romania care plaseaza acolo "operatori CNC(masini cu control numeric)". M-am uitat de multe ori pe net si mi-ar place foarte mult in norvegia am auzit ca sunt modesti si au un nivel de trai foarte ridicat, salarii mari 150 nok la ora in domeniul asta. Cum este societatea si cum e cu actele la ei? Cum sunt oamenii in comparatie cu alte tari din europa? eu am mai fost in anglia si italia in ultimii 2 ani, stiu ca in nv a2a limba e engleza, in ce masura te descurci doar cu engleza? si norvegiana cat de greu e de invatat? Astept raspunsuri de la voi! :D

Toata lumea vorbeste engleza, in cazul in care nu iti trebuie la serviciu nici nu e obligatoriu sa inveti norvegiana. Stiu oameni care sunt de 10 ani acolo si nu au invatat-o. Bine, ceva s-a prins de ei in atatia ani, dar tot engleza o folosesc in viata de zi cu zi.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postomucudisku, on Mar 9 2009, 17:28, said:

au un nivel de trai foarte ridicat, salarii mari 150 nok la ora in domeniul asta


Un brut de 150 nok/ora e foarte putin comparativ cu preturile din Norvegia, parerea mea e ca iti trebuie cel putin 250-300 nok/ora ca sa nu strambi din nas cand intri prin magazine...si aici ma refer doar la alimente si haine ca daca incepem sa ne gandim la apartamente, masini, barci etc situatie devine cam trista.

#24
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Eu am un salariu brut de 130nok/ora.
Locuiesc cu sotia care e somera, inca, si platim 6000nok chirie/luna.
Pot sa spun ca ne descurcam sa traim si sa trimitem bani acasa ca sa platim taxele si ratele si inca ceva in plus pentru familie.
Dar mai mult nu poti face aici cu atatia bani.
Scopul nostru e sa isi gaseasca si sotia un loc de munca si apoi sa putem pune si bani deoparte.

Daca stii limba engleza te poti descurca oriunde.
Eu nu stiu nici un pic de norvegiana si nu am avut niciodata probleme de comunicare.
Sunt foarte multi straini care lucreaza aici, chiar si din Suedia sau SUA. Asa ca limba engleza e obligatorie peste tot.

Toate cele bune

#25
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Imi puteti spune cu ce se poate ajunge din Oslo in Bodo? Cam cati km sunt si care ar fi ruta cea mai rapida de transport pentru un pacient greu de mobilizat ( operatie ptr fracturi multiple < 3zile).

Edited by XZY, 20 May 2009 - 19:05.


#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Salutare din Norvegia.
Am fost prima data undeva in sud,in Flekkefjord, cam la 130 de Km in sud de Stavanger , acum lucrez intr-un santier naval in Gurskern ( la o distanta f mica de Alesund ) .In ambele cazuri am aceleasi impresii
Ce sa spun...mi-as dori sa ma stabiliesc aici...dar cum spunea cineva mai devreme...parca nu ma simt in largul meu cu atata liniste...fara balamuc si injuraturi...e prea calm.
Eu castig 126 nok/ora brut si ce sa spun...sunt multumit deoarece am cazarea si masa asigurata..deci toti banii raman in cont.
Astept sa termine si nevasta-mea facultatea si apoi sa vedem, poate reusesc sa o aduc si pe ea aici.
Cat despre limba...aici e suficient sa stii engleza deoarece norveginenii am obs ca stiu sa vb aceasta limba si sa inteleaga f bine ce spui in engleza.
Preturile intr-adevar sunt piperate...dar daca te duci prin REMA1000, EuroPris, Joker si altele gasesti si lucruri cat de cat ieftine.
Un lucru care nu este bun aici este mancarea care as putea sa spun ca nu e deloc sanatoasa....o multime de E-uri gasesti in macarea lor.
Nivelul de trai foarte ridicat...ce sa spun...e f bine.
....dupa toate astea...cateodata spun ca parca mai bine e acasa...:D.

#27
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View Posttehnics, on May 23 2009, 14:52, said:

Salutare din Norvegia.
Am fost prima data undeva in sud,in Flekkefjord, cam la 130 de Km in sud de Stavanger , acum lucrez intr-un santier naval in Gurskern ( la o distanta f mica de Alesund ) .In ambele cazuri am aceleasi impresii
Ce sa spun...mi-as dori sa ma stabiliesc aici...dar cum spunea cineva mai devreme...parca nu ma simt in largul meu cu atata liniste...fara balamuc si injuraturi...e prea calm.
Eu castig 126 nok/ora brut si ce sa spun...sunt multumit deoarece am cazarea si masa asigurata..deci toti banii raman in cont.
Astept sa termine si nevasta-mea facultatea si apoi sa vedem, poate reusesc sa o aduc si pe ea aici.
Cat despre limba...aici e suficient sa stii engleza deoarece norveginenii am obs ca stiu sa vb aceasta limba si sa inteleaga f bine ce spui in engleza.
Preturile intr-adevar sunt piperate...dar daca te duci prin REMA1000, EuroPris, Joker si altele gasesti si lucruri cat de cat ieftine.
Un lucru care nu este bun aici este mancarea care as putea sa spun ca nu e deloc sanatoasa....o multime de E-uri gasesti in macarea lor.
Nivelul de trai foarte ridicat...ce sa spun...e f bine.
....dupa toate astea...cateodata spun ca parca mai bine e acasa...:D.

tehnics, cat platesti taxe din cei 126 nok/ora?

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Pai taxele alea sunt calculate dupa un tabel a celor de fisc...care eu nu il inteleg decat in mare ( tabelul 7100...poate unii stiu despre ce vorbesc ). Au niste bareme de impozitare in functie de salariul brut pe care il iei. Ce e clar, aici orele suplimentare sunt impozitate cu 36%.
Chestia e ca cu cat ai un salariu mai mare, cu atat creste si impozitul si nu castigi prea mult daca lucrezi peste program.
Oricum pe mine nu m-a interesat partea asta, deoarece eu am batut palma cu angajatorul pentru o anumita suma lunara ( in euro ), salariul este trecut doar pe hartii...restul nu ma intereseaza....atata timp cat imi vad banii negociati cu angajatorul ( care e roman, in schimb firma e pe norvegia ).

#29
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
mda, si eu sunt la tabelul 7100
e tare ciudata modalitatea lor de calculare a impozitelor.
in fine, bine ca iasa banu'

ce stii tu de banii de concediu? se dau, nu se dau, 10 sau 12%, din venitul brut sau net?

#30
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Am impresia ca aici doar concediul de vara este paltit 100% ( cel de pasti si cel de craciun nu se acorda 100% ), nu stiu prea multe despre asta.
Stiu oricumc a taxele iti sunt returnate intr-un anumit procent in anul urmator.
Acum nu stiu ce sa spun , banueisc ca depinde si de firma la care lucrezi si depidne si ce contabili are acea firma.

#31
calinutz_bn

calinutz_bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2007
Salutari din Norvegia

Si eu sunt unul dintre cei plecati in Norvegia. Ma bucur ca exista site-uri unde putem lua legatura cu cei care locuiesc departe de Romania.
Mai este cineva pe aici, in afara de mine, care locuieste in Bergen? Poate iesim la o bere... cel putin... :D

#32
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
^ salut. poti da niste informatii ( macar obiective - daca nu si subiective ) despre viata in bergen ?
ti-as fi recunoscator. si nu numai eu cred.

#33
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
Salut,

Suntem o familie de 6 membri, eu, sotia mea, primul baiat are 19 ani, fata are 17 ani, urmatorul baiat 8 ani si ultimul baiat are 5 ani, si ne gandim ca a venit vremea sa facem o schimbare in viata noastra. Am avut o viata agitata de Romania si vrem liniste, securitate, munti, zapada si ski. Vorbim fluent engleza, eu sotia si copiii cei mari, lucru care am vazut ca ajuta. Eu am lucrat destul de mult in transporturi si as putea lucra in continuare pentru o firma daneza care are exporturi catre Romania sau alte tari europene. Sotia mea a lucrat in turism (la hotelul Sofitel, reteaua ACCOR) si ar putea lucra in domeniul acesta sau menaj la familii care au nevoie. NE POATE AJUTA CINEVA CU INFORMATII SAU UN SFAT???

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Bun venit pe forum, skiorule!
In ce stadiu de emigrare esti?
Intentionezi doar sa pleci sau deja ai si fost acolo sa testezi situatia?

Edited by Bogdan R, 03 June 2009 - 07:00.


#35
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
poi ,am ajuns la fundul sacului si nu prea vad ce as putea sa mai fac aici in ro ca sa traiesc cinstit si sa-mi intretin familia . ne-am gandit la toate variantele si una din ele ar fi sa plecam din romania .afaceri cinstite aici nu se pot face ,desi am incercat .

#36
anghiutza89

anghiutza89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.08.2008
Norvegia este o tara extraordinara,nu va ganditi sa va intoarceti acasa,eu as pleca si acum in nor,dar cine stie poate o s-o fac dupa terminarea facultatii.Am auzit pareri ca e cam monotona ceea ce pentru un tanar nu e tocmao ok,dar nu cred ca norvegienii chiar asa nu stiu deloc a se distra.Tinerii cum sunt peacolo,presupun ca nu tot ca ai nostrii nu? :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate