Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#1225
Margie

Margie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.04.2011
Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi. Vreau sa imi aduc masina din Romania si nu prea stiu ce inseamna asta pe aici. Ce trebuie sa platesc? Cat pot tine masina aici? Si daca mai aveti si altceva ce ar trebui sa stiu referitor la taxe. Si o alta intrebare, daca ma poate ajuta cineva cu o ruta auto Romania-Haugesund, Norvegia. Cu gps-ul nu ar trebui sa fie o problema, dar sunt sigura ca cei care au facut deja traseul asta ar putea sa-mi dea o ruta convenabila si ca bani si ca drum si ce ar trebui sa evit.
Va multumesc.
Margie

#1226
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai buna ruta e pe aici http://g.co/maps/5hvjm , nu o lua prin Cehia, sunt drumurile mai proaste.

Despre importul masinilor aici http://www.toll.no/t...;epslanguage=en

#1227
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Prin Slovacia si Cehia e cu 200 km mai scurt, insa autostrada e putin mai rea, bucati de beton.
Prin Austria e mai sigur si mai comfortabil dar mai lung.
Apoi Germania, Danemarca. Din DK iei feribotul de la Hirtshals pana in Norvegia la Kristiansand, Stavanger sau Bergen.
Si de acolo pe minunatele drumuri Norvegiene.
Personal recomand Hirtshals - Kristiasand, si de acolo inca 4-5 ore pana in Haugesund. (prin Stavanger).

Drum bun!

#1228
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
@Margie , daca stiam mai devreme organizam impreuna un transport la masini in Romania .Transport la container costa cam 15 mii de nok cu descarcare in Bucuresti sau Constanta .

Masina o poti tine DOAR UN AN cu conditia sa ai contract doar pe un an , daca ai contract de munca pe perioada nedeterminata NU ai voie deloc . Acum daca circuli putin si doar prin zona poti sa te risti un an , dar am vazut ca au inceput sa faca filtre politia , nu stiu ce cauta exact , dar opresc totul pe strada si iti cer actele si la revedere.

Ruta pe care o tot fac (am mers de 3 ori dus-intors si acum ma pregatesc pt nr 4) este: Tananger(feribot-se pleaca seara la 19 sau 21 si pot dormi)-Hirtshals-DK-Germania (Hamburg-Berlin-Dresden sau Hamburg-Magdeburg-Leipzig-Dresden )-Cehia (Praga-Brno-Bratislava  sau Praga-Brno-Viena) dupa care Ungaria si dupa Budapesta incepe greul , depinde unde vrei sa ajungi in Romania , eu merg pe Oradea ca imi e mai comod , nu imi place pe Arad-Sebes .

Acum fiecare alege cum vrea , eu merg deobicei singur si fac 47 de ore din Tananger pana acasa in Romania cu tot cu cele 11 ore pe feribot , poate in 2 soferi e mai usor.

Multa bafta.

#1229
Margie

Margie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.04.2011

View Postovidiupay, on 16th October 2011, 11:01, said:

@Margie , daca stiam mai devreme organizam impreuna un transport la masini in Romania .Transport la container costa cam 15 mii de nok cu descarcare in Bucuresti sau Constanta .

Masina o poti tine DOAR UN AN cu conditia sa ai contract doar pe un an , daca ai contract de munca pe perioada nedeterminata NU ai voie deloc . Acum daca circuli putin si doar prin zona poti sa te risti un an , dar am vazut ca au inceput sa faca filtre politia , nu stiu ce cauta exact , dar opresc totul pe strada si iti cer actele si la revedere.

Ruta pe care o tot fac (am mers de 3 ori dus-intors si acum ma pregatesc pt nr 4) este: Tananger(feribot-se pleaca seara la 19 sau 21 si pot dormi)-Hirtshals-DK-Germania (Hamburg-Berlin-Dresden sau Hamburg-Magdeburg-Leipzig-Dresden )-Cehia (Praga-Brno-Bratislava  sau Praga-Brno-Viena) dupa care Ungaria si dupa Budapesta incepe greul , depinde unde vrei sa ajungi in Romania , eu merg pe Oradea ca imi e mai comod , nu imi place pe Arad-Sebes .

Acum fiecare alege cum vrea , eu merg deobicei singur si fac 47 de ore din Tananger pana acasa in Romania cu tot cu cele 11 ore pe feribot , poate in 2 soferi e mai usor.

Multa bafta.
  

Eu am contract de munca pe perioada nedeterminata, dar sotul inca nu are contract. Vroiam sa o folosesc pentru vacante in Europa si ma rog ce drumuri ar mai fi pe aici.Mi-e greu sa o las acasa, nefolosita. Nu am alta metoda de a o aduce aici? :( Mai dureaza putin pana imi voi putea lua o masina de aici, iar in tara nu pot sa o vand pentru ca piata imobiliara este la pamant si masina e prea buna ca sa o dau pe nimic. Ce ma sfatuiesti sa fac?

View Postadrian80, on 15th October 2011, 17:41, said:

Prin Slovacia si Cehia e cu 200 km mai scurt, insa autostrada e putin mai rea, bucati de beton.
Prin Austria e mai sigur si mai comfortabil dar mai lung.
Apoi Germania, Danemarca. Din DK iei feribotul de la Hirtshals pana in Norvegia la Kristiansand, Stavanger sau Bergen.
Si de acolo pe minunatele drumuri Norvegiene.
Personal recomand Hirtshals - Kristiasand, si de acolo inca 4-5 ore pana in Haugesund. (prin Stavanger).

Drum bun!


Multumesc pentru informatii. Ai cumva idee si cat e feribotul de la Hirtshals si daca pot gasi pe net un orar?

View Postovidiupay, on 16th October 2011, 11:01, said:

@Margie , daca stiam mai devreme organizam impreuna un transport la masini in Romania .Transport la container costa cam 15 mii de nok cu descarcare in Bucuresti sau Constanta .

Masina o poti tine DOAR UN AN cu conditia sa ai contract doar pe un an , daca ai contract de munca pe perioada nedeterminata NU ai voie deloc . Acum daca circuli putin si doar prin zona poti sa te risti un an , dar am vazut ca au inceput sa faca filtre politia , nu stiu ce cauta exact , dar opresc totul pe strada si iti cer actele si la revedere.

Ruta pe care o tot fac (am mers de 3 ori dus-intors si acum ma pregatesc pt nr 4) este: Tananger(feribot-se pleaca seara la 19 sau 21 si pot dormi)-Hirtshals-DK-Germania (Hamburg-Berlin-Dresden sau Hamburg-Magdeburg-Leipzig-Dresden )-Cehia (Praga-Brno-Bratislava  sau Praga-Brno-Viena) dupa care Ungaria si dupa Budapesta incepe greul , depinde unde vrei sa ajungi in Romania , eu merg pe Oradea ca imi e mai comod , nu imi place pe Arad-Sebes .

Acum fiecare alege cum vrea , eu merg deobicei singur si fac 47 de ore din Tananger pana acasa in Romania cu tot cu cele 11 ore pe feribot , poate in 2 soferi e mai usor.

Multa bafta.

Piata auto nu imobiliara, m-am zapacit  :rolleyes:

#1230
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi aici pentru ferry http://www.aferry.co...o-norway-uk.htm

#1231
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Cu FjordLine: https://fjordline.co...d=30[Step]=1&RH=1&SESSID=2psmgbn5okb419h28ii4jh4gg4
Cu ColorLine: http://colorline.com..._...&turretur=n

Poti sa selectezi si alte locatii in No si sa afli programul si preturile.

Edited by adrian80, 16 October 2011 - 17:41.


#1232
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
@ Margie , daca ai unde so tii tineo pana mergi in Romania , eu am tinut-o nefolosita din februarie pana acum , vineri o sa plec cu ea acasa pe platforma , o sa ies mai ieftin decit  cu containerul .
Feribotul m-a costat 3400 nok (rezervare cu 3 luni inainte , pt masina cu platforma ) ,4 mii nok inchirierea platformei , acum nu stiu cit combustibil o sa mai folosesc pana in Ro si inapoi , oricum cu ocazia asta imi fac si concediul o sapt in Germania la granita cu Elvetia .

Daca stiam faza cu contractul de munca nu mai veneam in februarie iar cu masina aici , dar asta e , din greseli se invata .

#1233
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
@ovidiupay
Te-a oprit politia si ti-a interzis sa mai circuli cu masina de RO aici in NO?
Sau de ce nu mergi cu ea pe roti?
mai ales ca din Sandnes pana in Tananger sunt doar vreo 15km.

#1234
Margie

Margie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.04.2011

View Postadrian80, on 16th October 2011, 18:46, said:

@ovidiupay
Te-a oprit politia si ti-a interzis sa mai circuli cu masina de RO aici in NO?
Sau de ce nu mergi cu ea pe roti?
mai ales ca din Sandnes pana in Tananger sunt doar vreo 15km.



Sunt bagata complet in ceata. Nu mai inteleg nimic ... se poate sau nu se poate

#1235
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Adi , nenea de la vama ma intreaba de sanatate cind ma urc sau cobor de pe feribot , asa ca nu vreau sa risc .Politia m-a oprit doar pentru centura odata si inca odata nu stiu pt ce , cred ca nu m-a vazut bine prin binoclu si a vrut sa ma vada live . In plus prefer sa fac revizia la masina cu numere de No in Romania decit sa o fac aici si daca nu merge ceva sa primesc raspunsuri de genul , "eu nu am umblat la asta" .Am patit-o la reprezentanta Mercedez din Forus , am schimbat demarorul si acum nu mai am lumina in interiorul masini , si raspunsul la problema asta a fost cel de mai sus.

In plus m-am mutat in Sola , asa ca sint mai aproape de terminalul de plecari  :coolspeak:


@ MARGIE , legal NU se poate , dar fiecare face ce vrea , nu esti singura straina care merge cu masina personala aici , a se vedea nemti , polonezi , lituanieni samd.

Edited by ovidiupay, 16 October 2011 - 18:56.


#1236
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexc89, on 13th October 2011, 11:22, said:

Da, te asteapta cu sampanie "Cristal" sau "Dom Perignon" la alegere. In plus mai primesti: "Viza vă permite să intrați în Canada ca imigrant. La sosire, intrați într-un program de ajutor oferit noilor veniți. Ajutorul vizează găsirea unei locuințe, ocuparea unui loc de muncă. Aveți acces gratuit la școală de limbă engleză / franceză."
La asta ma refeream, sampania pot sa mi-o aduc de acasa.

Cred ca orice tara din Europa te ajuta cu aceste aspecte daca stii unde sa intrebi. Se numeste pur si simplu consiliere, Canada o promoveaza mai agresiv aceasta consliere observ. Concret, te ajuti singur in functie de ce fonduri si pregatire ai.

#1237
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Ovidiu
Si pe mine m-a oprit politia chiar cand am coborat de pe feribot la Kristiansand si mi-au spus ca nu mai am voie sa circul cu masina in NO. Insa le-am spus ca nu am stiut de treaba asta si au inteles.
Astfel, m-au lasat sa circul cu masina pana cand am mers iar acasa, chiar am primit de la Toll un fel de invoire.

#1238
mar1002

mar1002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2011
e cineva din Bergen........sa iesim la un pahar de vorba?



e cineva prin Førde sau Dale?.....ploua

#1239
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Pai in Bergen ploua non stop. Cred ca aveti doar 5 zile pe an fara ploaie.
:))

#1240
silvialobe

silvialobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.10.2011
Salutari din nou,voi celor din nord!  As mai avea o rugaminte , daca stie cineva cum este sansele unui job in  in spitale  sau mai bine spus clinici psichiatrice, am specialitatea in domeniu.Ma gindesc ca este obligatoriu  sa cunosti limba.
Am auzit ca Norvegia are un procent destul de mare de populatie cu transtornuri ,depresi.

#1241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E bine sa cunosti ambele limbi ,

#1242
silvialobe

silvialobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.10.2011

View Postadrian80, on 16th October 2011, 22:04, said:

Pai in Bergen ploua non stop. Cred ca aveti doar 5 zile pe an fara ploaie.
:))
Ce noroc aveti ...eu nu am mai vazut o ploaie ....de vreo 8 luni...!

View PostMembruAnonim, on 16th October 2011, 22:08, said:

E bine sa cunosti ambele limbi ,
Cam cit la suta din populatie stiu engleza... numai tinerii sau si cei mai batrini?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate