Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#1189
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Am vorbit si eu cu un norvegian la varsta a doua despre tigani, si la el am auzit prima oara termenul "tzigoiner".
Era vorba despre o tânara talentata care si-a oferit nurii pentru 500kr.
Batranul a zis ca era tare frumoasa, dar ne-a lasat in ceata cu deznodamantul intalnirii.

#1190
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

"sigøyner" se scrie si inseamna fix tigan ca asa mai au adaptari gen "gypsy" din engleza.
Pronuntia difera de la zona la zona dar cu "sigheoinãr" nu prea dai gres. Desi in general trebuie folosit "sigheoinãre" ca astia umbla in grupuri.
deci iti dai seama ca eu asa intelesesem...asta e...:D

#1191
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

View Posttehnics, on 8th October 2011, 09:09, said:

( mi-a spus ca se spune "tigoinea" ...ceva de genu asta )

In majoritatea tarilor germanice denumirea de tigan rezulta din germana : Zigeuner .

Ca in Romania ,sa ii zici la unu tigan e discriminare , asta e doar o prostie a celor din parlament si organizatiilor care se ocupa cu discriminarea .

#1192
silvialobe

silvialobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.10.2011
BUNA BAIETII, MA NUMESC SILVIA ,LOCUEISC IN BARCELONA . VA URMARESC CAM TOATE CONVERSATIILE  SI MI SE PAR PLINE DE SIMTUL UMORULUI.  SE VEDE CA ROMINUL NO SA PIARDA ORIUNDE AR FII SIMTUL UMORULUI.
AM OBSERVAT IN DISCUTIILE VOASTRE  CUVINTE DE INCURAJARE DAR SI NEGATIVE IN CEEA CE PRIVESTE  VIATA  IN NORVEGIA.
SUNT PLECATA DIN TARA DIN 99 SI DREPT SA VA SPUN NICAIERI MIA FOST USOR .AM TRAIT IN SLOVENIA 6 ANI SI ACUM SUNT IN SPANIA DE 6 ,UNDE SUNT LUCRURILE DIN CE IN CE MAI RAU.
AS DORI SA VIN CU FIUL MEU DE 9 ANI SI SOTUL MEU CARE IE SLOVEAN SA NE STABILIM IN NORVEGIA  .A RAMAS FARA LUCRU SI CAM FACE ALERGIIE LA CANICULELE DIN SPANIA.
EU LUCREZ IN DOMENIUL SANITAR ,SI AS DORI SAMI IAU SOMAZUL SI SA INCERCAM  O VIATA NOUA .STIIU CA NU VA FII USOR ...NIMIC NUI USOR ,DAR ICERCAREA MOARTE NU ARE .
APRECIEZ MULT  PERSOANELE CU CURAJ SI CHEF DE MUNCA- MAI DEVREME SAU MAI TRZIU TOT LI SE ARATA VREO SANSA .
SPUNETIMI VA ROG POATE SA  MA AJUTE CINEVA PENTRU A GASI O LOCUINTA DE INCHIRIAT  CAM PRIN LUNA LUI FEBRUARIE?

#1193
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Un loc bun (daca intelegi limba) este http://www.finn.no/eiendom/ , sau pui linkul in Google Translator

#1194
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postsilvialobe, on 10th October 2011, 21:07, said:

BUNA BAIETII, MA NUMESC SILVIA ,LOCUEISC IN BARCELONA . VA URMARESC CAM TOATE CONVERSATIILE  SI MI SE PAR PLINE DE SIMTUL UMORULUI.  SE VEDE CA ROMINUL NO SA PIARDA ORIUNDE AR FII SIMTUL UMORULUI.
AM OBSERVAT IN DISCUTIILE VOASTRE  CUVINTE DE INCURAJARE DAR SI NEGATIVE IN CEEA CE PRIVESTE  VIATA  IN NORVEGIA.
SUNT PLECATA DIN TARA DIN 99 SI DREPT SA VA SPUN NICAIERI MIA FOST USOR .AM TRAIT IN SLOVENIA 6 ANI SI ACUM SUNT IN SPANIA DE 6 ,UNDE SUNT LUCRURILE DIN CE IN CE MAI RAU.
AS DORI SA VIN CU FIUL MEU DE 9 ANI SI SOTUL MEU CARE IE SLOVEAN SA NE STABILIM IN NORVEGIA  .A RAMAS FARA LUCRU SI CAM FACE ALERGIIE LA CANICULELE DIN SPANIA.
EU LUCREZ IN DOMENIUL SANITAR ,SI AS DORI SAMI IAU SOMAZUL SI SA INCERCAM  O VIATA NOUA .STIIU CA NU VA FII USOR ...NIMIC NUI USOR ,DAR ICERCAREA MOARTE NU ARE .
APRECIEZ MULT  PERSOANELE CU CURAJ SI CHEF DE MUNCA- MAI DEVREME SAU MAI TRZIU TOT LI SE ARATA VREO SANSA .
SPUNETIMI VA ROG POATE SA  MA AJUTE CINEVA PENTRU A GASI O LOCUINTA DE INCHIRIAT  CAM PRIN LUNA LUI FEBRUARIE?

:confuzzled: vai retina!
In ce oras doriti o locuinta de inchiriat?

#1195
dav1dd

dav1dd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.12.2009
Si daca face alergie la racoare :samui:, sau poate nu ii place ploaia :huh:.
Ce faci atunci ??  :ciocan:

finn.no poate fi o solutie.

Edited by dav1dd, 10 October 2011 - 23:05.


#1196
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
Am inteles ca grasimea de foca e buna pentru alergiile pielii.

#1197
krystyano75s

krystyano75s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.10.2010
Salutare si bine v-am regasit! Am adus un receiver de la Dolce Tv si ma chinui de vreo 2-3 zile sa prind semnal ..dar fara succes. Mai are careva Dolce in Norvegia?

#1198
krystyano75s

krystyano75s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.10.2010
Salutare! Are cineva Dolce Tv in Norvegia? Am adus receiver si nu reusesc sa gasesc satelitul...si as vrea sa stiu daca functioneaza aici...Merci...

#1199
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Primesti sfaturi privind pozitionarea antenei aici http://forum.softped...t...68&st=16416 ;)

#1200
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu tot dolce am. Satelitul care trebuie sa il prinzi este Hellas 39E. Ca sa poti aseza antena, trebuie sa o indrepti catre 39grade Est. Farfuria trebuie sa fie cateva grade intreptata in jos...cam 10 grade. Ca sa poti orienta directia catre satelit, ( ca si eu m-am chinuit nu gluma ) poti folosi site-ul asta, unde ii arati locatia ta pe harta...si el iti da directia...si iesi afara si te orientezi dupa reperele din jur, plus ca e posibil sa iti trebuiasca o farfurie mai mare...depinde de obstacole.

#1201
Adrian8385

Adrian8385

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2011
Salut pe toti Romanii de pe forum,ma bucur pt voi ca ati gasit,de munca si este bine...eu sunt in Italia de 7 ani si sau stricat cam toate pe aici,patroni nu mai platesc la timp sau uneori nu  mai vezi banii...e greu...dar dam inainte.As dori si eu o informatie,In Norvegia se gaseste de munca ca Sofer profesionist???(Camion,Tir masini de santier etc.... sau Amenajari interioare )as dori sa schimb tara asta ca nu prea mai ai ce face...am cateva luni ca nu am de munca,sotia la fel sta sa inchida fabrica,si e cam greu. Am o fetita de 3 ani si as dori daca pot sa ai ofer ceva mai bun pt viitorul ei.....daca cineva ar putea sa ma indrume cum as putea face sa gasesc de munca,si cu actele la   dreptul de munca pt romani cum functioneaza,Va multumesc  :thumbup:

Edited by Adrian8385, 11 October 2011 - 23:21.


#1202
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Tu chiar nu ai citit nicio pagina din acest topic ? Doar ai postat la sfarsit ? Sunt sfaturi mai in urma.

#1203
Adrian8385

Adrian8385

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2011
Nu  m-am uitat la toate paginele....probail am sarit cea ce era mai important...oricum multumesc....

#1204
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
Salut, am rugamintea, daca vrea cineva sa posteze conditiile de emigrare in Norvegia, selectia care se face in aceasta privinta si cum e cand ajungi acolo (primesti ajutor in privinta unui job, a unei locuinte, cum e in canada de ex. ?). Multumesc.

#1205
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Citeste tot ce s-a scris pana acum si ai sa gasesti informatii. Nu mai sta nimeni sa repete aceleasi lucruri de 20 de ori.

#1206
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
Chestia e ca am luat ultimele pagini si le-am citit, dar nu am gasit ce cautam si in tot topicul are 67 de pagini, cred ca nu era mare lucru ce am cerut. Dar ma rog am sa citesc tot probabil. Mersi oricum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate