Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultate de info

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006
Sunt elev in clasa a 12-a si vreau sa ma decid odata la ce facultate ma voi duce in continuare :)
Am decis sa ma axez pe profil de informatica (ori in productia de softuri/jocuri, ori in web design), dar nu stiu in ce oras. Mi-ar placea undeva unde sa fie profesori mai noi, care au cunostinte bune in domeniul pe care il predau.
Alt criteriu dupa care ma uit ar fi ce limbaj de programare se preda. C++ sau C# ma intereseaza in mod deosebit. Si in cele din urma, sa fie recunoscuta facultatea in tara si daca se poate si in afara.

Avand aceste date, ce facultati din tara mi-ati recomanda?
De asemenea, daca ati avea de ales intre facultatile din urmatoarele orase: Cluj-Napoca, Timisoara, Sibiu, care facultate ati alege-o si de ce?



Si inca o intrebare: dupa ce termin facultatea, mai trebuie sa fac masterat/cursuri in web design/cursuri in programarea jocurilor ca sa ma angajez la o firma unde sa lucrez asa ceva? Sau voi sti tot ce trebuie cand ies de pe usile scolii?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri

#2
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Dintre alea care le-ai enumerat banuiesc ca fara discutie Cluj Napoca ar fi de ales. La CJ se face un semestru de C++, adica un semestru in care iti este predat acest llimbaj, dupa aia la cursurile la care nu iti este impus un anume limbaj, poti lucra in C++.

Dupa ce iesi de pe usile scolii, daca nu ai invatat singur ce te-a interesat si te-ai rezumat doar la ce ti s-a cerut, nu vei sti nimic. In Romania nu te poti baza pe ce te invata la facultate pt ac sistemul e atat de prost, din toate punctele de vedere, incat nu ramai cu nimic chiar daca termini cu 10 facultatea. Totusi, asta nu inseamna ca tre sa faci master dupa, clujul duduie de oferte, firmele serioase fac si un training la inceput, toti colegii mei(eu am terminat mate-info) care au vrut sa se angajeze, s-au angajat si multi nici macar nu stiau sa faca un program Hello World in C++ :coolspeak:

Referitor la reputatia universitatilor romanesti in afara, cea mai bine clasata e parca Universitatea Bucuresti, undeva pe locul 300 si ceva in Europa :thumbdown:  Deci nu-ti impuia capul cu vise de genul asta.

Ca sa vezi ce se face la CJ, intra pe http://www.cs.ubbcluj.ro/ si la un moment dat tre sa gasesti planurile de invatamant la fiecare specializare.

Edited by Ivanna, 16 September 2008 - 18:01.


#3
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006
Multumesc pentru raspunsul prompt si la obiect :)

Intr-adevar, din cate am auzit pana acum tot Clujul a fost pe primul loc.

Inca o intrebare: caminele de prin Cluj (de la info, sau cum sunt impartite) cum sunt?

#4
TMV

TMV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.12.2007

View Postvecinu', on Sep 16 2008, 14:58, said:

Avand aceste date, ce facultati din tara mi-ati recomanda?
De asemenea, daca ati avea de ales intre facultatile din urmatoarele orase: Cluj-Napoca, Timisoara, Sibiu, care facultate ati alege-o si de ce?

Cam astea ar fi facultatile de info de prin tara ce merita sa fie mentionate...

1. Facultatea de Informatica - Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi
2. Facultatea de Matematica si Informatica - Universitatea de Vest din Timisoara
3. Facultatea de Matematica si Informatica - Universitatea "Babes-Bolyai" din Cluj-Napoca
4. Facultatea de Matematica si Informatica - Universitatea Bucuresti
5. Facultatea de Matematica si Informatica - Universitatea "Transilvania" din Brasov
6. Facultatea de Matematica si Informatica - Universitatea din Craiova
7. Facultatea de Matematica si Informatica - Universitatea "Ovidius" din Constanta

Primele doua sunt membre ale Informatics Europe, deci au un oarece grad de recunoastere in afara tarii. Facultatea de Informatica de la Iasi ar fi cea mai indicata.

Daca stii bine Matematica si Fizica, uita-te si la urmatoarele facultati:

- Departamentul de Tehnlogii - Universitatea Bucuresti
- Facultatea de Automatica si Calculatoare - Universitatea Politehnica Bucuresti
- Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor - Universitatea "Transilvania" din Brasov
- Facultatea de Automatica, Calculatoare, Electronica - Universitatea din Craiova
- Facultatea de Automatica si Calculatoare - Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" din Iasi

In timpul facultatii ar fi bine sa faci practica sau sa te angajezi (part-time) pentru a "castiga" ceva experienta. Masterul e necesar, dar nu obligatoriu.

Edited by TMV, 17 September 2008 - 14:21.


#5
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postvecinu', on Sep 17 2008, 14:41, said:

Multumesc pentru raspunsul prompt si la obiect :)
Inca o intrebare: caminele de prin Cluj (de la info, sau cum sunt impartite) cum sunt?
Nu prea stiu exact cum e cu caminul, eu n-am stat in camin. Totusi, stiu ca exista 3 tipuri de camere: camera pt 2 persoane, care are baia si bucataria ei, camera de 2 persoane cu baie si bucatarie pe hol, si camera de 4 persoane cu baie si bucatarie pe hol. evident cele mai putine la numar si cel mai greu de obtinut sunt alea cu baie si bucatarie proprii, trebuie sa ai medie mare sa prinzi una din aia( de la 9.50 in sus). Ca si aspect stiu ca au cam inceput sa le renoveze unele din ele, da nu cred ca in prezent toate-s renovate, deci s-ar putea ca ca unele din acele camere de 2 pers., cu baie si bucatarie proprie, sa arate mai rau decat unele de 4 pers care au fost renovate.

#6
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postvecinu', on Sep 16 2008, 14:58, said:

...
Am decis sa ma axez pe profil de informatica (ori in productia de softuri/jocuri, ori in web design), dar nu stiu in ce oras.
...

Ai ales 2 domenii care se cam exclud reciproc. Ca si talente necesare.
Pentru programarea de jocuri trebuie sa fii foarte bun in programare, daca inca nu ti-ai descoperit un talent evident in aceasta directie e greu de crezut c-o vei face la facultate sau chiar dupa absolvire.

View Postvecinu', on Sep 16 2008, 14:58, said:

De asemenea, daca ati avea de ales intre facultatile din urmatoarele orase: Cluj-Napoca, Timisoara, Sibiu, care facultate ati alege-o si de ce?

Din punctul meu de vedere Cluj ar fi cea mai avantajoasa varianta pentru tine, urmata de Timisoara. Sibiul se exclude.

Mult succes!

#7
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Quote

Ai ales 2 domenii care se cam exclud reciproc. Ca si talente necesare.
Pentru programarea de jocuri trebuie sa fii foarte bun in programare, daca inca nu ti-ai descoperit un talent evident in aceasta directie e greu de crezut c-o vei face la facultate sau chiar dupa absolvire.

Eu din cate am auzit, pentru web design nu exista facultati, doar cursuri post-universitare. Dar mai mult nu stiu. Daca poti, te-as ruga sa imi dai mai multe detalii despre asta. Legat de programare, un talent evident nu pot spune ca am, dar am pasiune si imi place sa studiez "materia" :) .

Quote

Ca si aspect stiu ca au cam inceput sa le renoveze unele din ele, da nu cred ca in prezent toate-s renovate, deci s-ar putea ca ca unele din acele camere de 2 pers., cu baie si bucatarie proprie, sa arate mai rau decat unele de 4 pers care au fost renovate.

Am vazut si eu cand am fost la Cluj odata cu concursul de informatica aplicata :)
Iar repartizarea in camine se face in functie de medii?

Dar joburi in domeniu se gasesc usor?

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Web design poti linistit invata si singur folosind documentatie de pe internet si eventual din carti.

#9
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007

View PostTMV, on Sep 17 2008, 15:20, said:


Nu vad sa fi zis de Universitatea Tehnica din Cluj, facultatea de automatica si calculatoare. Daca vrei programare, te duci la calculatoare. Primul an e mai greu, pentru ca mai ai si matematica, si putina fizica ce tine de calculator (electrotehnica, sistem digitale). Din anul II, faci mai mult decat se face la informatica. Eu sunt de parere ca e o facultate ce merita toata atentia. In plus, e printre singurele unde departamentele automatica si calculatoare sunt separate de-a binelea, adica nu aveti curricula comuna pana in nu stiu ce an. :)

#10
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Eu sunt la Facultatea de Informatica din Iasi pe care ti-o recomand cu caldura ... putem vorbi in particular pentru mai multe detalii .

#11
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postvecinu', on Sep 17 2008, 22:23, said:

Eu din cate am auzit, pentru web design nu exista facultati, doar cursuri post-universitare. Dar mai mult nu stiu. Daca poti, te-as ruga sa imi dai mai multe detalii despre asta. Legat de programare, un talent evident nu pot spune ca am, dar am pasiune si imi place sa studiez "materia" :) .

Pentru orice ramura a programarii nu ai nevoie de facultate pentru a deveni un profesionist. Pe de alta parte, nicio facultate cu profil informatic nu garanteaza ca vei fi profesionist la iesire. Mai mult de jumatate dintre absolventii unei facultati cu profil informatic sunt mediocrii in programare, si se vor orienta catre alte domenii, mai mult sau mai putin adiacente.
Mai mult, nicio facultate nu te va pregati in spiritul programarii pentru jocuri (si nu ma refer la cele gen "X si 0"). Asta trebuie sa vina din interiorul tau, din pasiune.


View Postvecinu', on Sep 17 2008, 22:23, said:

Dar joburi in domeniu se gasesc usor?

Daca vei fi bun vei gasi job-uri bune relativ usor in ambele orientari (jocuri/WEB).
Dar ca idee, jocurile sunt mai bine platite dar necesita cunostinte mult mai evoluate. In timp ce in WEB oferta de job-uri e mai bogata, si ai o sansa mai mare de-a te desprinde, in timp, de munca la patron, si sa-ti faci o afacere proprie.

Edited by kr0k0dilu, 18 September 2008 - 09:09.


#12
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006

Quote

Web design poti linistit invata si singur folosind documentatie de pe internet si eventual din carti.
stiu  :coolspeak:
M-am apucat deja de web design, si incep sa invat si programare singur

Quote

Eu sunt la Facultatea de Informatica din Iasi pe care ti-o recomand cu caldura ... putem vorbi in particular pentru mai multe detalii .
Multumesc, dar Iasi deocamdata este prea departe pentru mine -_-

Quote

Pentru orice ramura a programarii nu ai nevoie de facultate pentru a deveni un profesionist. Pe de alta parte, nicio facultate cu profil informatic nu garanteaza ca vei fi profesionist la iesire. Mai mult de jumatate dintre absolventii unei facultati cu profil informatic sunt mediocrii in programare, si se vor orienta catre alte domenii, mai mult sau mai putin adiacente.
Mai mult, nicio facultate nu te va pregati in spiritul programarii pentru jocuri (si nu ma refer la cele gen "X si 0"). Asta trebuie sa vina din interiorul tau, din pasiune.
Ai dreptate. Eu am inceput deja sa invat programare, web design, deci nu ma voi duce total nepregatit la o eventuala facultate de info. Simt ca am o pasiune pentru asa ceva, mereu doresc sa invat ceva nou, mereu sunt motivat. Deci o eventuala slujba in domeniu nu mi-ar displacea :)

Quote

Nu vad sa fi zis de Universitatea Tehnica din Cluj, facultatea de automatica si calculatoare. Daca vrei programare, te duci la calculatoare. Primul an e mai greu, pentru ca mai ai si matematica, si putina fizica ce tine de calculator (electrotehnica, sistem digitale). Din anul II, faci mai mult decat se face la informatica. Eu sunt de parere ca e o facultate ce merita toata atentia. In plus, e printre singurele unde departamentele automatica si calculatoare sunt separate de-a binelea, adica nu aveti curricula comuna pana in nu stiu ce an.
Nu stiu ce sa zic, stiam ca automatica tine mai mult de hardware, dar se prea poate sa fiu prost informat.
Care e diferenta dintre (Mate-) Informatica si Automatica & Calculatoare?

#13
virusssp

virusssp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2006
De la A&C vei iesi inginer// Si ai deschidere spre hard+soft
De la info mai mult soft
Info la universitate = 3ani
A&C la poli=4 ani, licenta

#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postvecinu', on Sep 16 2008, 14:58, said:

Sunt elev in clasa a 12-a si vreau sa ma decid odata la ce facultate ma voi duce in continuare :)
Am decis sa ma axez pe profil de informatica (ori in productia de softuri/jocuri, ori in web design), dar nu stiu in ce oras. Mi-ar placea undeva unde sa fie profesori mai noi, care au cunostinte bune in domeniul pe care il predau.
Alt criteriu dupa care ma uit ar fi ce limbaj de programare se preda. C++ sau C# ma intereseaza in mod deosebit. Si in cele din urma, sa fie recunoscuta facultatea in tara si daca se poate si in afara.

Trebuie sa citesti cit mai multe informatii despre facultati, inclusiv (as zice: ***mai ales***) de la cele din afara, pentru ca intrebarile tale dovedesc ca inca nu ai inteles prea bine la ce serveste o facultate. Vei fi crnt dezamagit daca intri in facultate cu asteptari total nerealiste.

Tu intelegi o facultate ca o scoala de meserii, care sa te invete ceva foarte specializat si cu scopul precis de a te angaja cit mai repede si avind toate cunostintele necesare. Ceea ce, de fapt, e fals.

Facultatea inseamna, de fapt, o prelungire a studiilor, avind destule similitudini cu scoala si liceul, unde ai studiat o multime de materii diverse si nicidecum nu te-ai specializat in mod strict. Sigur, facultatea e net mai axata spre o directie de specializare decit liceul, dar totusi e foarte departe de stricta specializare pe care, se pare, o astepti.

Uita-te la orice facultate de info sau calculatoare din ce universitate vrei tu, din top 100 sau 500, si vei vedea ca la toate se fac o paleta larga de matematici, fizici, algoritmi, inteligenta artificiala, teoria semnalelor, teoria controlului, teoria codurilor, teoria complexitatii, etc, etc, etc. Si nicidecum "programare 1", "programare 2" pina la "programare 50". Adica, se fac lucruri fundamentale in domeniul stiintei si ingineriei, care au ca APLICATII inclusiv domenii precum programarea jocurilor, dar nu numai. De ex. pt. programarea jocurilor ai nevoie de multe elemente de geometrie, translatii, schimbari de coordonate, etc, deci in esenta matematica; miscarile obiectelor din jocuri se fac dupa legile fizicii, adica ecuatii diferentiale, deci iar matematici si fizici avansate. Exemplul cu jocurile este foarte bun pentru ca, in esenta, un joc este un simulator, adica unul din cele mai avansate programe de calculator creat. Si cu cit este mai realist si mai rapid, cu cit implica mai multa stiinta. Nu inseamna ca orice programator de jocuri trebuie sa stie toate astea, dar poti intelege de ce se invata astea la facultate.

Web-designul este un pic altceva, este mai multa arta decit stiinta, arta si folosirea unor tool-uri mai mult sau mai putin de moment. In general, web-designul este foarte putin acoperit de facultati, acolo conteaza mult talentul propriu si experienta pe care o capeti lucrind la diverse proiecte.

In plus, mai ales in domeniile alese de tine (web design si/sau jocuri) tehnologia avanseaza extrem de repede. Peste 5 ani cind vei termina tu facultatea, o gramada de lucruri vor fi de mult invechite. Acesta e un motiv in plus pentru ca facultatea sa te invete mai ales sa gindesti, nu sa folosesti in detaliu o anumita tehnologie.

Mai citeste si alte posturi de pe acest forum, apoi intra pe site-urile facultatilor de care ziceam, citeste citeva saptamini, citeste blogurile studentilor (de ex la MIT: www.mitadmissions.org), etc, sa te lamuresti cam ce sa te astepti de la facultate.

#15
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006

Quote

De la A&C vei iesi inginer// Si ai deschidere spre hard+soft
De la info mai mult soft
Info la universitate = 3ani
A&C la poli=4 ani, licenta
Multumesc de info

Quote

Trebuie sa citesti cit mai multe informatii despre facultati, inclusiv (as zice: ***mai ales***) de la cele din afara, pentru ca intrebarile tale dovedesc ca inca nu ai inteles prea bine la ce serveste o facultate. Vei fi crnt dezamagit daca intri in facultate cu asteptari total nerealiste.
Ai dreptate, recunosc ca nu stiu foarte multe despre facultati. De aceea m-am apucat acum (cam tarziu, poate) sa ma documentez.


Quote

Mai citeste si alte posturi de pe acest forum, apoi intra pe site-urile facultatilor de care ziceam, citeste citeva saptamini, citeste blogurile studentilor (de ex la MIT: www.mitadmissions.org), etc, sa te lamuresti cam ce sa te astepti de la facultate.

Multumesc de site, si de informatii! :)
(Trebuie sa recunosc ca mi-a starnit curiozitatea MIT-ul asta :D )

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dacă vrei web design mergi la Facultate de Informatică, din Cluj sau Timișoara. Dacă vrei programare mergi la Automatică și Calculatoare (Calculatoare) la Universitatea Tehnică din Cluj sau la Politehnică în Timișoara.
Universitățile și admiterile sunt cam la fel.
Dacă vrei să mergi la Automatică și Calculatoare, ar trebuie să te pregătești de pe acum deoarece vei de examen de admitere din matematică (și la Cluj și la Timișoara). Admiterea este mai grea la Cluj.
Din câte am văzut oferta de locuri de muncă în domeniu este mai mare în Cluj, dar nici Timișoara nu duce lipsă. Depinde și ce oraș îți place mai mult.
Si eu sunt tot a XII-a, si voi merge la Automatica si Calculatoare la Cluj.

Edited by m3th0dman, 20 September 2008 - 12:02.


#17
vecinu'

vecinu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.07.2006
Revin :)
A aparut o noua sectie la fac. de mate-info de la Babes-Bolyai, si anume "Calculatoare si Tehnologia Informatiei" cu specializarea Ingineria informatiei.
E ceva de capul ei? Ce avantaje are fata de Informatica simpla? Am vazut ca se preda si fizica si electronica. Se merita acel an in plus?

Si alta intrebare, de data asta legata de camine: cand si cum se face repartizarea? Te repartizeaza automat? Sau pot de exemplu sa imi exprim vreo preferinta pentru un camin anume?

Multumesc

#18
Daiana96

Daiana96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2015
As vrea sa stiu cum se face media de admitere la facultatea de maatematica si informatica in cadrul universitatii de vest din Timisoara. Mai exact daca conteaza nota din examenul de admitere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate