Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#73
Ferike

Ferike

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.08.2006

 djl, on 3rd November 2009, 14:27, said:

Un telefon din anii '30 (se pare că discul nu mai este original). Telefonul era în original vopsit în negru, dar propietarul a șlefuit vopseaua după el. Nu are chef să-l conecteze, ca să mă joc și eu cu el puțin. Unde a fost fabricat, nu știu. Am pus spre comparație o poză cu el alături de un "Grigore Preoteasa" R.S-7340 fără disc (cel românesc este produs în dec. 1960).
Un telefon din anii '30 am găsit am cumpărat din talcioc cu 60-70 lei. Telefonul are corpul din metal și ca un fel de găuri de aerisire de la tranformatoare mici (cum erau la alea rusești? de 220 V - 110 V). Receptorul este de ebonită (mai puțin partea pe care vine pus capacul ce presează microfonul și unde se strâng 3 șuruburi) și este acel receptor care apărea în semnele "Telefon". Nu am poze cu el. Trebuie revopsit... și să văd ce fac cu cascca, că nu se prea aude bine (nu folosesc telefonul ăsta decât uneori, de chestie, dar vreau să meargă ca lumea) - microfon nou am putut să pun, dar casca nu se poate scoate de acolo; nici discul nu e original (probabil cel original era foarte uzat), dar primele litere sunt cam șterse. Nici în cazul lui nu știu țara de proveniență.
Mereu mi-au placut telefoanele acestea!  :wub:

#74
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Ferkie, ai avut sau ai folosit vreodată un telefon din anii '30?

#75
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Oare există vreo statistică a numărului de abonați pentru București și fiecare județ al Țării pentru perioada 1970-1999?

#76
Ferike

Ferike

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.08.2006

 djl, on 8th November 2009, 16:00, said:

Ferkie, ai avut sau ai folosit vreodată un telefon din anii '30?
Ferike...din pacate nu am avut ocazia sa-l folosesc. Am vazut odata la cineva, dar aparatul nu mai functiona.

#77
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Poate să-mi dea cineva o listă de comparație între tarifele "Romtelecom" și tarifele operatorilor de telefonie mobilă în perioada 2002-2007?

#78
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă mai aveți ceva amintiri, postați vă rog. Mi-am pus în minte să scriu un articol cu telefonia în București (nu știu dacă o să acopăr perioada 1890-1948, dar sigur vreau să acopăr perioada 1948-1989 sau 1948-2009)

Edited by djl, 21 November 2009 - 22:55.


#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
În anul 1938 erau cca. 33.500 abonați persoane particulare în București. Abonamente la telefon (conform "Anuarului statistic al Orașului București"? -1959) erau: 1950 - 52.222; 1951 - 56.189; 1952 - 18.128; 1953 - 62.100; 1954 - 68.072; 1955 - 70.637; 1956 - 74.151; 1957 - 77.567; 1958 - 84.573. Conform "Istoria Bucureștilor" a lui Constantin C. Giurescu, în anul 1977 erau în total 429.003 abonați la telefon în București (văd că pe wikipedia au modificat acuma, că spuneau că erau 300.000 de posturi telefonice în 1989 în toată România... acum apare cifra de 700.000).

Îmi amintesc de cele 2 cabine de telefoane publice care se aflau în stația R.A.T.B. de la Complexul Comercial Potcoava (stația "Bd. N. Grigorescu"), unde opresc troleibuzele 70, 79, 92; aveau niște pereți cu placaj găurit (găurile alea circulare erau făcute pentru aerisirea pereților - să nu se acumuleze umezeală). În filmul lui Sergiu Nicolaescu, "Revanșa", apare o cabină telefonică asemănătoare cu cele din anii '80 (se mai păstrează câteva), care însă avea geamuri de sus până jos și ușa tot de sus până jos era... de ce o fi renunțat la acel model?

Edited by djl, 26 November 2009 - 23:26.


#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
În anul 1965 existau 7 centrale telefonice în București
1) Victoriei - numerele începeau cu: 13, 14, 15, 16, 54, 55, 56;
2) Banu Manta - numerele începeau cu: 17, 18, 57;
3) Dacia - numerele începeau cu: 11, 12, 71;
4) Est (Dimitrov) - numerele începeau cu: 35 și 75;
5) Dudești - numerele începeau cu: 21, 22, 61, 62;
6) 11 Iunie/Mitropolit Nifon - numerele începeau cu: 23 și 63. La centrala 11 Iunie era conectată o centrală de bloc care era alimentată de la centrala mamă (11 Iunie); această centrală deservea mai multe blocuri - numerele de telefon începeau cu 24;
7) Victoriei 5 (care era între stadioanele Republicii și Progresul) - era un fel ce centrală miliatră: 37

După cum se vede prefixe precum 53 erau ale unor cuplaje (la fel va fi și 73 de la Floreasca)... ele vor deveni prefixe fizice mai târziu

În anul 1965, cum deja erau prea mulți abonați, plățile nu se mai făceau numai la Victoriei (deja începuseră să fie cozi prea mari la Victoriei, așa că au mai descentralizat plățile).
Plățile se făceau așa:
1) În Cal. Victoriei nr. 37 (la Palatul Telefoanelor): numerele care începeau cu cifrele: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 23, 24, 37, 51, 53, 54, 55, 56, 63
2) În Bd. Banu Manta nr. 10: numerele care începeau cu cifrele: 17, 18, 57, 58
3) În Cal. Dudești nr. 99: numerele care începeau cu cifrele : 21, 22, 61, 62
4) În Bd. Gh. Dimitrov (azi Ferdinand I) nr. 96 (la centrala telefonică Est): 35 și 75

O să mai continui povestirea, dar până atunci mai trebuie să aflu ceva informații.
Dacă tot am vorbit de anul 1965, atunci trebuie să menționez că cartea de telefoane din 1965 mi se pare, din punct de vedere al execuției
a) S-a lăsat destul spațiu între cele 3 coloane și marginile paginilor... nu sunt îngrămădite spre centru, precum la alte cărți; deci e ușor de scanat sau de xerorxat;
B) Paginile nu sunt lipite, ci legate;
c) Hârtia e de bună calitate - un pic lucuioasă, nu hârite sugativă.
Plus că din toate cărțile de telefon scoase pe vremea comunismlui, are cele mai mișto reclame (nici în cărțile de telefon post-decembriste nu am văzut reclame așa de frumoase)


Nu o fi fost "Romtelecom" chiar așa de super... dar a avut și momente bune (ce chestie, unii mă acuză pe mine că nu văd decât partea goală a paharului, dar în cazul "R.Tc." se pare că mai văd și partea plină); în cazul meu trebuie să recunosc că e vorba și de drafostea mea pebtru trecut și pasiunea pentru tehnica veche.
Oricât de mult ar detesta unii "Romtelecom"ul, să nu-mi spună mie că au uitat când vorbeau cu x și y la fix sau când nu aveau mobil (celular) și sunau de la telefonul public.

Edited by djl, 27 November 2009 - 15:40.


#81
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Prin 1968 sau 1969, la Uzinele "Electromagnetica" au început să fie produse sub licență centrale telefonice Pentaconta Crossbar.
Față de anul 1965,  până în anul 1971 numărul centralelor telefonice a crescut cu 14 (din care 3 erau centrale de bloc). Centralele noi apărute erau:
1) Nicolae Iorga - numerele începeau cu: 50 (ulterior Iorga a avut și cu 59) - centrală Pentaconta Crossbar;
2) Dorobanți (lor)/Floreasca - numerele începeau cu: 33 și 73 - centrală sistem Rotary;
2a) Centrala de bloc conectată la centrala Dorobanți (lor) - numerele începeau cu 34. Centrala era Rotary.
4) Pajura - numerele începeau cu: 67. Centrala era Pentaconta Crossbar;
5) Est 2 - se afla în aceiași clădire cu Est 1. Numerele începeau cu 42 (ce chestie, credeam că  numerele cu 42 au apărtu mai târziu; eu am avut număr cu (6)42). Centrala era Pentaconta Crossbar;
5a) Centrala de bloc conectată la Est 1; numerele începeau cu 36 și erau în zona Caporal Ruică (azi Gh. Petrașcu) (acum numerle cu 636 sunt în zona Berceni). Centrala era Rotary;
6) Titan 1 - numerele începau cu: 43 și 47. Centrala era Pentaconta Corssbar;
7) 11 Iunie 2 (cred că se afla în aceiași clădire cu 11 Iunie 1). Numerele începeau cu: 41. Era centrală Pentaconta Crossbar.
8) Berceni - numerele începeau cu 83 - centrala era Pentaconta Crossbar;
9) Puișor - numerele începeau cu: 31 și 71. Centrala era Rotary;
9a) Centrala de bloc conectată la cea de la Puișor. Numerele începeau cu: 32
10) Rahova (1) (cea de pe Mărgeanului nr. 12) - numerel începeau cu: 80. Centrala era Pentaconta Crossbar
11) Drumul Taberei - numerele începeau cu: 45 și 46. Centrala era Pentaconta Crossbar
12) Plevnei - numerele începeau cu: 49. Centrala era Pentaconta Crossbar. Această centrală a fost demolată în anii '80... și prefixul 49 a dispărut.

Plățile se făceau așa:
1) În Cal. Victoriei nr. 37 (Palatul Telefoanelor): numerele care începeau cu: 13, 14, 15, 16, 23, 24, 41, 49, 50, 53, 54, 55, 56, 63, 80;
2) În Bd. Banu Manta nr. 10: numerele care începeau cu: 17, 18, 57, 58, 67;
3) În Cal. Dorobanți (lor) nr. 164: numerele care începeau cu: 11, 12, 33, 34, 51, 73;
4) În Bd. Gh. Dimitrov nr. 96: numerele care începeau cu: 35, 36, 42, 75;
5) În Str. Liviu Rebreanu nr. 8: numrele care începeau cu: 43 și 47;
6) În Cal. Dudești nr. 99: numerele care începeau cu: 21, 22, 61, 62
7) În Bd. Metalurgei (porțiunea numită azi Alexandru Obregia): numerele care începeau cu: 83
8) În Cal. 13 Sept. nr. 69: numerele care începeau cu: 31, 32, 37, 71;
9) În Drm. Taberei nr. 41-43: numerele care începeau cu: 45 și 46.

Pe vremuri, cărțile de telefon aveu liste suplimentare (de exemplu dacă în timpul întocmirii listei mai apăreau abonați sau se schimbau numere de telefon, noii abonați sau numerele de telefon schimbate apăreau în lista suplimentară). Așa am aflat că numărul bunicului meu (care stă în Titan) și care începea cu 22 (deci era număr de la Vitan) a fost schimbat în 1971 cu numărul care începea cu 43 (care era de la Titan 1).
Cartea de telefoane din 1971 a fost una dintre cele mai prost realizate cărți... adresa și numărul de telefon nu erau scrise sub abonat, ci lângă el, așa că au reușit să scoată o carte de 2 ori mai groasă.
În legătură cu cartea din 1965... nu-mi place la ea că uneori se dădeau adresele sub forma: Cart. Floresca Bl..., sau Str. ... Bl.... nu strada și numărul.

Aparația de noi centrale a fost dicatată de mai multe lucruri:
1) Aparația de noi cartiere sau de noi ansambluri de blocuri;
2) Necesitatea extinderii rețelei telefonice (cu toată extindera descrisă mai sus, cineva care stă în zona Chitila mi-a spus că a avut telefon debea în anul... 1975);
3) Eliminarea cuplajelor. Cu timpul unele cuplaje au fost eliminate, așa că fantomele 53, 55, 73 au devenit prefixe de centrale. Alte fantome au dispărut de tot. Cuplajele au fost eliminate de tot deabea în anii '90.
M-am uitat în cartea de telefoane din 1977 (ultima carte de telefoane a Bucureștiului apărută în perioada comunistă) și o rudă care sătea pe Str. Avrig avea încă număr cu 51 (cuplaj de la Dacia)... deși în cartea de telefoane din 1965 am văzut că o altă persoană care stătea în același bloc avea număr cu 35 (necuplat de la Est 1)...

Cred că am afirmat greșit că ultimele centrale interebelice au fost desființate în anul 1995... în cartea de telefoane din 1998 mai apar numere cu 613, 614, 615 (cu 616 nu) mai apar... iar (61)3, (61)4, (61)5 erau prefixe de centrală de la Victoriei încă din anii '30 (păcat de cartea că nu am cartea de telefoane din 1992... arn fi dat ceva răspunsuri). La Banu Manta e ciudat... mai apăre 617, dar 618 nu. 619 de la ce centrală era? Apropos de Banu Manta, bănuiesc că e centrală postbelică deoarece seamănă la arhitectură cu Vitan (care e posteblică) + în cartea de telefoane din 1938 nu apar numere cu 7 și 8 (am să mă uit în cartea de telefoane din 1941-42).

Edited by djl, 29 November 2009 - 20:35.


#82
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
619 era Pentaconta de la Dacia.
Numerele cu 16 au dispărut în anii '80. Au fost înlocuite cu numere cu 40? 618 a dispărut înaintea lui 617... cei de pe 618 au fost trecuți pe digitală (în special de la Crângași).
Unele centrale de bloc au dispărut înaninte de anii '90. De exemplu în 1977 nu cred că mai existau numere cu 34. Fuseseră înlocuite cu 79 - Pentaconta de la Dorobanți.
Centrala Banu Manta nu exista în 1940, dar exista în 1950. Nu am dat de o carte de telefoane apărută între 1940 și 1950 ca să văd cam pe când a apărut centrala.

Edited by djl, 30 November 2009 - 22:00.


#83
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri am avut ocazia să mai arunc o privire pe  telefonul din postul ăsta, așa că am mai aflat ceva despre el.
Pe fundul lui erau cvea informații. Scria Sistem M & G (Mix und Genstat)... sitem care era nemțesc. Telefonul era model R.S.-4166 (păcat că nu mai există un catalog vechi de la "Standard", ca să aflu când a apărut). Pe el apare un "S" încercuit- acest "S" încercuit fiind simbolul "Standard Electrica Româna/StandArd" - actuala "Elecomp (ELEctromagnetica COMpany"). Mai scrie ceva de genul:
"Pt linia
- 2A comună în centralele manuale
- 7A automat S-G".
Poate reușesc să pozez schema lui.

Telefonul era intergral negru. Propietarul lui actual i-a dat coloritul pe care îl are acuma. Nu știu dacă în rest telefonul este 100% original: discul e posibil să fie schimbat; despre (micro)receptor nu știu ce să zic... se așează mai greu în furcă și e chiar ușor față de alte recpeptoare din acea perioadă (nu-mi dau seama dacă e ebonită sau din plastic).
Mi-a zis că pe viitor îl va conecta la o linie telefonică (dar ar trebui să înlocuiască microfonul, că e românesc, iar microfoanele românești pentru telefoane erau niște junghiuri). Are un copil mic cam neastâmpărat care nu știu cum de scos acea "pană" care foloște la oprirea degetului când se formează numărul (ieri a observat și el). Este singurul telefon R.S.-4.166 care l-am văzut până acuma... telefoane din anii '30 am mai văzut, dar arătau diferit (erau acel model a căror receptor apărea în semnul "Telefon" - am și eu un telefon din ăsta).

Pe fundului telefonului mai apare lângă model și S.F.T.R. ... nu știu ce însemna asta... bănuiesc că venea de la Societatea F.... de Telefoane Română.

#84
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009
salut
multumim pentru povestile incantatoare
o zi buna

Edited by daniel1999, 02 December 2009 - 10:49.


#85
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 djl, on 2nd December 2009, 11:24, said:

Ieri am avut ocazia să mai arunc o privire pe telefonul din postul ăsta, așa că am mai aflat ceva despre el.
Pe fundul lui erau cvea informații. Scria Sistem M & G (Mix und Genstat)... sitem care era nemțesc. Telefonul era model R.S.-4166 (păcat că nu mai există un catalog vechi de la "Standard", ca să aflu când a apărut). Pe el apare un "S" încercuit- acest "S" încercuit fiind simbolul "Standard Electrica Româna/StandArd" - actuala "Elecomp (ELEctromagnetica COMpany"). Mai scrie ceva de genul:
"Pt linia
- 2A comună în centralele manuale
- 7A automat S-G".
Poate reușesc să pozez schema lui.

Telefonul era intergral negru. Propietarul lui actual i-a dat coloritul pe care îl are acuma. Nu știu dacă în rest telefonul este 100% original: discul e posibil să fie schimbat; despre (micro)receptor nu știu ce să zic... se așează mai greu în furcă și e chiar ușor față de alte recpeptoare din acea perioadă (nu-mi dau seama dacă e ebonită sau din plastic).
Mi-a zis că pe viitor îl va conecta la o linie telefonică (dar ar trebui să înlocuiască microfonul, că e românesc, iar microfoanele românești pentru telefoane erau niște junghiuri). Are un copil mic cam neastâmpărat care nu știu cum de scos acea "pană" care foloște la oprirea degetului când se formează numărul (ieri a observat și el). Este singurul telefon R.S.-4.166 care l-am văzut până acuma... telefoane din anii '30 am mai văzut, dar arătau diferit (erau acel model a căror receptor apărea în semnul "Telefon" - am și eu un telefon din ăsta).

Pe fundului telefonului mai apare lângă model și S.F.T.R. ... nu știu ce însemna asta... bănuiesc că venea de la Societatea F.... de Telefoane Română.
S.A.R.T.- Societatea Anonima Romana de Telefoane.asa se chema pana pe la al doilea razboi mondial.cand mergi prin oras pe jos,uita-te sa vezi ce scrie pe capacele de la ,,camerele de tragere,,
(canalele decabluri -impropriu denumite asa)si poate ai sansa sa mai vezi/fotografiezi un asemenea capac pe care sa mai fie inscriptia de mai sus. ca si dimensiuni este ceva mai mic decat cele din vremea comunismului.felicitari pt ceea ce faci si succes ;) .

#86
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e S.A.R.T. ... ci S.F.T.R. Știu ce însemna S.A.R.T. și am văzut destule capace de canal pe care scria "Societatea Anonimă Română de Telefoane" (de obicei, în București sunt prin centru, dar am văzut și unul pe la P-ța Iancului, între Str. Avrig și Policlina Iancului - asta fiind în zonă semicentrală). Pe cele de pe vremea comunismlui apăreau 4 T, fiecare T fiind așezat la o distanță 90 de grade față de celălalt. Pe cele postdecmebriste apărea RA Romtelecom și apăreau câteva receptoare. Sunt curios, pe capacele noi instalate (că trebuie să existe așa ceva) ce apare?
S.A.R.T. a intrat în propietatea statului român înainte de 11 iunie 1948... mai exact în anul 1943, când am dat bani americanilor din conturile românești confiscate în S.U.A.

Edited by djl, 02 December 2009 - 22:34.


#87
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
S.F.T.R. cred că înseamnă "Standard" Fabrică Română de Telefoane că scrie telefon automat SFTR tip M & G RS-4166.

#88
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Am greșit, 11 și 16 nu au dispărut în anii '80. Mai existau în anii '90. 618 mai exista în 1992. În locul lui 12 (prima centrală automată din București) au apărut 10 și 19 (centrală Pentaconta Crossbar).
Oare ce i-a apucat pe cei de la "Romtelecom" să bage în anii '90 Otopeni numere de la centrale din Militari, Crângași, Vitan, Metalurgiei/Giurgiului?

#89
alinushi

alinushi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.05.2005
Am avut multi ani de zile un abonament Romtelecom, pe care din diferite motive nu l-am mai platit aproximativ 3 luni. Zilele acestea planuiam sa ma duc sa il platesc dar spre surpriza mea ma suna un prieten sa imi spuna ca la numarul meu de fix raspunde o alta familie care spune ca a facut un nou contract pe acest numar acum 2 saptamani. Compania Romtelecom nu m-a anuntat de acest lucru.

Spuneti-mi va rog daca se mai poate face ceva sa imi recuperez numarul, din cate stiu la telefonia mobila operatorul este obligat sa pastreze numarul nealocat in retea pentru minim 6 luni. Aceasta reglementare nu este valabila si pentru telefonia fixa si aceasta actiune din partea Romtelecom este abuziva?

Multumesc anticipat

#90
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
În privința evoluției numărului de abonați, în anii '90,dintre toate comunele ilfovene, Balotești a avut partea de cea mai mare creștere a numărului de abonați.

În anul 1992 erau 16 posturi telefonice în Balotești, din care
- 14 în sectorul de stat ( 1) Centrul Național de Reproducție și Selecție a animanelor - 2 posturi; 2) Filatura și Finisajul Balotești Ilfov - 3 posturi; 3) I.M.S.A. S.A. - 1 post; 4) Institut Cercetare și Producere Pentru Creșterea Păsărilor și Animalelor - 1 post; 5) Insitutul de Cercetare și Producție Pentru Creșterea Bovinelor Balotești - 2 posturi; 6) Întreprindera Pentru Industrializarea Legumelor și Fructelor Bufetea (era o secție a celei de la Buftea) - 1 post; 7a) Primăria Sectorului Agricol Ilfov?!! - 1 post; B) Adm. domeniului public -1 post; 8) Restaurant Săftica -1 post)
- 2 în sectorul privat ("Romgold" S.R.L. și "Semset" S.R.L.).
Comun primea numere de la Centrala Victoriei (un nr. cu 312 - la "Romgold" și numere cu 613, 614, 615) și de la Centrala Banu Manta (numere cu 617 și 618).

În anul 1998 numărul posturilor telefonice a crescut cu... 700!!!, fiind 717 abonați! Toate numerele erau de la o centrală din Ilfov (prefix de centrală era 795). Când o să am chef, o să fac o statistică a numărului de abonați în sectorul de stat, privat, cooperatist și a abonaților particulari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate