Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3130 replies to this topic

#523
alexanderk

alexanderk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.11.2009

View Postdjl, on 16 septembrie 2008 - 13:17, said:

Să ne amintim de "Romtelecomul" de altădată... ăla care era cum era...

Prima centrală telefonică automată a fost instalată în Bucureşti în anul 1929, în clădirea ce se află azi la intersecţia Bd. Dacia cu Str. M. Sterian. Era o centrală 7A1, tip Rotary, de producţie Belgiană? A funcţionat până în 1984 sau 1985, când a fost scoasă din funcţiune din cauza faptului că se crăpau izolaţiile de la fire... Dacă aveaţi număr de telefon cu 11 poate a-ţi prins-o.
Ulterior au fost instalate 7A2-uri (în Victoriei, Banu Manta şi Vitan).
Cum se făcea facturarea pe vremea impulsurilor (cel puţin în anii '80): în centrală existau 1-2 ceasuri cu pendulă care cronometrau secundele; mai exista un traductor de impulsuri; ceasul împreună cu traductorul de impulsuri numărau impulsurile în funcţie de zona unde sunai (de exemplu în Bucureşti 1 impuls = 3 minute, zona 1 cum era Otopeni 1 impuls = 15 secunde; zona 6, cum era spre Satu Mare 1 impuls = 4 secunde). Totul era transmis unui tahograf, iar imagine era fotografiată... partea proastă că uneori se făcea citirea greşit şi îţi venea o factură mai mare, de unde şi scandal.
Asta cu impulsurile era chestie nouă. Până prin 1980 local se vorbea gratis  Posted Image În Bucureşti puteai să vobreşti şi 10 ore pe lună şi nu plăreai în plus faţă de abonament (care era totuşi cam scump, de exmplu în 1965 pentru linie necuplată era cam de 65 lei la un salariu de vreo 700-800 lei, penrtu cuplaj era mai ieftin, plus 9 lei dacă mai puneai un telefon).
Statul era neiertător. Dacă nu plăteai în 30 zile factura, se desfiinţa postul  Posted Image

Centarele telefonice tip Rotary în Bucureşti erau la:
- Nicolae Iorga
- Banu Mata (blegiană)
- Dorobanţi/Floreasca (ungurească)
- Dacia (belgiană)
- Vitan (belgiană)

Centrale tip Pentaconta Crossbar (prioduse în România) erau la:
- Iancului
- Titan
- 11 Iunie
- Militari
- Drumul Taberei

Centralele Est (Dimitrov) şi Victoriei aveau şi Rotary şi Crossbar. Cea de la Est era ungurească (1963) şi cea de la Victoriei belgiană.
La Est (Dimitrov) pe Rotary erau numerele cu 25 (devenite apoi 35) - nu mai ţin minte ce număr avea cuplajul, iar pe Crossbar 42. Eu aveam cu 42. Verişoar-mea când stătea lângă mine avea cu 35. Şi fosta mea şcoală generală la fel. Nu ştiu dacă am folosit vreodată Rotary de la Est (Dimitrov), dar am prins la centrala Dorobanţi când stăteam la bunici, în Floreasca Rotary-u' de la Dorobanţi cu număr ce începea cu 33.

Care era faza în perioada comusită că să nu foloseşti mai mult de 3 min telefonul public? Posted Image
Într-o zi, când eram la generală (asta prin 1995 sau 1996) am consumat 6 monede Posted Image de 20 lei la un telefon public din şcoală (unul dintre telefoane a fost la 958 - ora exactă).


Povestesc şi mai târziu.


hai sa ne amintim de romtelecomul de azi,experienta mea a fost destul de placuta,sunt clientul lor de 4-5 ani la internet tv si telefon si la primele 2 sunt multumit!


internet:in zona mea maxim 1.2 mb download speed care apropo,fata de rds si porcariile alea,este si CONSTANTA!cand deschid torrentu stiu cat mai tine PE BUNE pana se downloadeaza,nu ca la rds  5 minute 7 ore 1 minute 3 ore =))

dolce tv am:se vede oglinda si iarna pe viscol pe nori cam sfaraie uneori si rar pica,pot programa programe sa ma anunte cu o ora 30 de minute 10 sau 5 inainte sa inceapa programul respetic,am descrierea fiecarei emisiuni (uneori se inarca alteori nu),pot seta ce programe sa pun sub interdicite,pot inregistra HD emisiunile preferate cand plec de acasa sau nu sunt pe faza,

telefonia hm cam scump sa suni inafara si nu se mai da telefon portabil gratuit :))

si acuma sa vorbim DESPRE SUPPORT!

LA TOATE FIRMELE (am prieteni cu servicii de la diverse firme si ii mai intrebam sau stateam cu ei cand aveau probleme) care ofera astfel de servcii ori te prinde dracu la telefon (ei avand tarif din orice retea ai suna),ca operatori se aud naspa in galagie iar la RDS nu raspund sau iti inchide =)),la Romtelecom AM SUNAT INTRO DUMINICA LA 4:15! MI-A RASPUNS UN TIMP CA RE A STAT CU MIN 35 DE MINUTE SA MA AJUTE SA FAC PORT FORWARD CORECT!si este gratis din orice retea numarul acela cu 0800 iar 1930 (acelasi meniu) doar din romtelecomf ix

eu zic ca daca au netu mai mic e dezavantaj temporar,pentru ca ei deja m-au sunat sa am pregatesc de FIBRA!!!!

#524
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Puteai avea fibra la bloc din 2009, nu acum, iar la casa din 2011, daca erai abonat la cine trebuie. Dar hai Romtelecomule, da jos toate cablurile de cupru si dulapurile cu DSLAM, pune FO peste tot, nu ma intereseaza ca FTTB sau FTTH, F sa fie. Posted Image

Eu voi fi mereu un nostalgic al celor care au bagat primul net broadband din Slatina in 2003 si primul FTTB in vara 2009 si anume RDS.

Mie la RDS mereu imi raspund imediat, dar daca dau de pe Digi Care practic eu sunt in locul operatorului din Call Center.

Dar avand fix gratis in orice fix, de ce sa nu sun? Si la 1 noaptea au raspuns si mi-au descris ce abonament am pe business.

De fapt RTC si RDS au Call Center 24/24, UPC nu are.

Edited by Neaceasca85, 26 September 2013 - 16:55.


#525
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Neaceaşcă85, tot nu ai spus de ce urăşti aşa de mult "RomTelecom"-ul şi "sârma comunistă"

Sunt curios, teleimprimatoarele care comunicau între ele prin unde radio erau deservite de vreo centrală? :huh:

#526
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdjl, on 26 septembrie 2013 - 16:30, said:

Să dea soarta să pice toate echipamentele moderne pe capete într-o zi (măcar într-un judeţ) şi să meargă în continuare "RomTelecom"-ul clasic şi teleimprimatoarele armatei!
Din păcate, Romtelecomul nu mai e "clasic", pentru că, în dobitocia lor au casat acumulatorii pe plumb. Erau acumulatori cu plăci, din ăia de țin și 100 de ani. Deci mitul că Romtelecom "ține" în situații nasoale rămâne doar.. un mit!

Probabil s-a dat un "tunuleț"

View Postalexanderk, on 26 septembrie 2013 - 16:48, said:

hai sa ne amintim de romtelecomul de azi,experienta mea a fost destul de placuta,sunt clientul lor de 4-5 ani la internet tv si telefon si la primele 2 sunt multumit!


internet:in zona mea maxim 1.2 mb download speed care apropo,fata de rds si porcariile alea,este si CONSTANTA!cand deschid torrentu stiu cat mai tine PE BUNE pana se downloadeaza,nu ca la rds  5 minute 7 ore 1 minute 3 ore =))

dolce tv am:se vede oglinda si iarna pe viscol pe nori cam sfaraie uneori si rar pica,pot programa programe sa ma anunte cu o ora 30 de minute 10 sau 5 inainte sa inceapa programul respetic,am descrierea fiecarei emisiuni (uneori se inarca alteori nu),pot seta ce programe sa pun sub interdicite,pot inregistra HD emisiunile preferate cand plec de acasa sau nu sunt pe faza,

telefonia hm cam scump sa suni inafara si nu se mai da telefon portabil gratuit Posted Image)

si acuma sa vorbim DESPRE SUPPORT!

LA TOATE FIRMELE (am prieteni cu servicii de la diverse firme si ii mai intrebam sau stateam cu ei cand aveau probleme) care ofera astfel de servcii ori te prinde dracu la telefon (ei avand tarif din orice retea ai suna),ca operatori se aud naspa in galagie iar la RDS nu raspund sau iti inchide =)),la Romtelecom AM SUNAT INTRO DUMINICA LA 4:15! MI-A RASPUNS UN TIMP CA RE A STAT CU MIN 35 DE MINUTE SA MA AJUTE SA FAC PORT FORWARD CORECT!si este gratis din orice retea numarul acela cu 0800 iar 1930 (acelasi meniu) doar din romtelecomf ix

eu zic ca daca au netu mai mic e dezavantaj temporar,pentru ca ei deja m-au sunat sa am pregatesc de FIBRA!!!!
Hai, hai, măcăne de la o poștă, asta chiar sună a reclamă gratuită la Romtelecom. Posted Image Nu te-au ajutat și cu gramatica?

Edited by benis, 26 September 2013 - 20:28.


#527
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Păi nu mai acumulatori de back-up? :huh:

#528
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007

View Postdjl, on 26 septembrie 2013 - 17:35, said:

Neaceaşcă85, tot nu ai spus de ce urăşti aşa de mult "RomTelecom"-ul şi "sârma comunistă"

Sunt curios, teleimprimatoarele care comunicau între ele prin unde radio erau deservite de vreo centrală? Posted Image

Teleimprimatoarele nu comunicau intre ele decat prin intermediul unei cetrale, dar doar pe fire de cupru. Atasat la Telex se aflau doua terminale, una din ele se numea cutie de comanda care avea rolul de a facilita conectarea prin intermediul centralei cu alt abonat ce il selectai pe care cifratie o selectai cu ajutorul unui disc rotatic. Fiecare telex avea unautentificator unic, care dupa ce era recunoscut de centrala se efectua legatura. Legatura (suportul) intre localitati putea fi facute pe cupru, fibra optica, sau radiorelee

#529
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postdjl, on 26 septembrie 2013 - 20:35, said:

Păi nu mai acumulatori de back-up? Posted Image
Cum sa nu aiba. Acumulatorii se uzeaza in timp si normal ca au fost inlocuiti. Bateriile noi sigur au capacitate mai mica pentru ca nici centralele nu mai consuma cum consumau.

#530
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007

View Postbenis, on 26 septembrie 2013 - 20:21, said:

Din păcate, Romtelecomul nu mai e "clasic", pentru că, în dobitocia lor au casat acumulatorii pe plumb. Erau acumulatori cu plăci, din ăia de țin și 100 de ani. Deci mitul că Romtelecom "ține" în situații nasoale rămâne doar.. un mit!

Probabil s-a dat un "tunuleț"


Hai, hai, măcăne de la o poștă, asta chiar sună a reclamă gratuită la Romtelecom. Posted Image Nu te-au ajutat și cu gramatica?

Probabil ca s-a dat un tunulet dar sa stii ca nu mai era de actualitate o baterie de acest gen. Nu stiu daca ai vazut vreodata o astfel de unitate. inchipuieste-ti o incapere de aproximativ 20-25m lungime pe vreo 4-5m plina cu boluri de sticla dreptungliulare, inalte de 1m, deschise, acid, plumb, apa distilata ce trebuia complectata tot timpul, teste de capacitate lunare........ nu merita sa mai intretii asa ceva

View Posthupogramos, on 26 septembrie 2013 - 20:43, said:

Cum sa nu aiba. Acumulatorii se uzeaza in timp si normal ca au fost inlocuiti. Bateriile noi sigur au capacitate mai mica pentru ca nici centralele nu mai consuma cum consumau.

corect, consumurile sunt mult mai mici

#531
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005

View Postdjl, on 16 septembrie 2008 - 13:17, said:


Centarele telefonice tip Rotary în Bucureşti erau la:
- Nicolae Iorga
- Banu Mata (blegiană)
- Dorobanţi/Floreasca (ungurească)
- Dacia (belgiană)
- Vitan (belgiană)

Centrale tip Pentaconta Crossbar (prioduse în România) erau la:
- Iancului
- Titan
- 11 Iunie
- Militari
- Drumul Taberei


Centrala din Nicolae Iorga nr.5 era PentaConta, cu numerotatia 50,59 respectiv 650 si 659.
Acum acolo este o unitate distanta din Dacia Siemens, cred ca si un ONU de interior.

Pizza Box-urile (pentru VoIP) nu au acumulatoare. Astfel daca buleftrica dispare, nema ton. De asta pastrez eu TDM-ul, desi am si PizzaBox in bloc. Iar de TDM mai am nevoie, ca mai fac niste transmisii de date la 9600 bps cu ceva echipamente.

#532
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Posthupogramos, on 26 septembrie 2013 - 20:43, said:

Cum sa nu aiba. Acumulatorii se uzeaza in timp si normal ca au fost inlocuiti. Bateriile noi sigur au capacitate mai mica pentru ca nici centralele nu mai consuma cum consumau.
Nu cunoști povestea. Elemenții Planté nu se uzează.

Au un raport greutate/densitate de energie dezastruos dar nici moarte nu au.
Bateriile alea noi nu mai diferențiază Romtelecom de alți operatori.

View Postmercur68, on 26 septembrie 2013 - 20:44, said:

Probabil ca s-a dat un tunulet dar sa stii ca nu mai era de actualitate o baterie de acest gen. Nu stiu daca ai vazut vreodata o astfel de unitate. inchipuieste-ti o incapere de aproximativ 20-25m lungime pe vreo 4-5m plina cu boluri de sticla dreptungliulare, inalte de 1m, deschise, acid, plumb, apa distilata ce trebuia complectata tot timpul, teste de capacitate lunare........ nu merita sa mai intretii asa ceva



corect, consumurile sunt mult mai mici

Ce e drept, din păcate mi-a fost dat doar să aud, nu să văd. Întreținerea era mai ok oricum decât schimbul des al acumulatorilor cu plumb gelifiați. Bine că Romtelecom dă oameni calificați afară și angajează agarici.
Apropo, te iei cu mâinile de cap ce vezi într-un datacenter cu coaie. Întreținerea aia e pistol cu apă pe lângă ce ai acolo.

Edited by benis, 26 September 2013 - 21:23.


#533
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Şi acum ce tip de acumulatoare au?

#534
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Plumb gelifiat, ce are toată lumea..

#535
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dar 2 teleimprimatoare pot fi conectate între ele prin cablu fără a mai fi nevoie de o centrală?

Edited by djl, 26 September 2013 - 21:49.


#536
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005
Daca ai adaptoare speciale, da. Direct nu ...

Cat despre acumulatori, cauta VRLA.

#537
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Şi e greu de făcut un adaptor? :huh:

#538
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005
Existau, dar acum nu mai intereseaza pe nimeni aceasta conexiune dpdv comercial. Erau folosite mai ales in armata pe vremuri (asta mi-au povestit niste ofiteri acum multi ani). Acum nu mai stiu.

#539
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
În cartea "Teleimprimatorul electric" apărută în 1951 se vorbeşte despre dispozitive de comandă de la distanţă a teleimprimatoarelor şi se dă schemă la aşa ceva. O să mai întreb eu pe cineva despre ele.
Na, că deviem de la subiect  Posted Image
Eu nu vreau aşa ceva pt. legătură comercială.

Edited by djl, 26 September 2013 - 22:36.


#540
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Cabine telefonice la Constanţa în 1974 (sursa imaginii: http://www.ralf-thor...974_-_1977.html )

Attached File  371_Schuhputzer_Constanta (1974).jpg   17.94K   25 downloads

Edited by djl, 26 September 2013 - 23:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate