Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3130 replies to this topic

#505
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,231
  • Înscris: 13.06.2004
Am şi eu o curiozitate: prin centrale manuale mergea să te conectezi la interent?  :huh:
Până să bage "RomTelecom" serviciu de internet propriu cum dădeau alţi provideri internet? Foloseau firele "RTc"-ului?
Belive it or not, în ţări mai avansate decât noi mai există serviciu de telegrame !!! : http://en.wikipedia....legram_services

#506
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Eu cred ca la internet te puteai conecta numai prin centralele digitale-automate. In epoca dial-up-ului stiu ca prin RTC te puteai conecta atat la ArTelepom (devenita Click Net in 2005 odata cu lansarea ADSL-ului) cat si la X-NET sau RDS DIAL-UP LINK.

Pana in 2003 cand RDS a inceput sa dea broadband prin retea HFC in Slatina, un coleg folosea RDS DIAL-UP, chiar pana in 2004.

Edited by Neaceasca85, 26 September 2013 - 02:33.


#507
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdjl, on 20 septembrie 2013 - 19:48, said:

P.S. Ce v-ar interesa să mai pun despre telefonie, în afară de cărţi de telefon?
Pe mine mă interesează partea de multiplexare, sunt curios cum au evoluat trunchiurile. Și mai era o chestie faină, centralele automate mecanice, căci așa s-a standardizat formatul în pulse, în momentul în care apărea o întrerupere, o roată dințată "sărea" un dinte, în funcție de numărul întreruperilor ajungeai la contactul dorit, și tot așa din rotiță în rotiță. Azi le-am putea numi "level 1" Posted Image

View Postdjl, on 20 septembrie 2013 - 20:20, said:

Acum că toată lumea are pe acasă unele chestii, se consideră că nu mai nevoie de unele publice. Şi nu mă refer strict la telefonie. Mentalitate păguboasă după părerea mea  Posted Image
Și în Germania erau la un moment dat cabine care aveau ecran pentru net, am impresia că s-au desființat majoritatea. Din păcate chestiile alea costă prea mult la cât produc.

View Postdjl, on 20 septembrie 2013 - 21:23, said:

Dar atunci ce era acolo şi de ce a fost abandonată? Posted Image
Prin alte servicii (sper să nu se supere nimeni pe off-topicul meu) mă referam de exemplu la internet-cafe-uri. Am dat să caut unul în Costineşti în 2011 şi nimic. Ce, toată lumea are internet pe mobil (celular) sau toată lumea are telefon la care să meargă aşa ceva? Ţi ca f.d., Costineşti a ajuns o mizerie de staţiune.
Şi nimeni nu mai oferă convorbiri cu comandă. Avem concurenţă, dar.... În Australia există telefoane publice cu monedă de la care poţi da S.M.S.-uri!!! Posted Image

Și la Vienna e plin de "call-shopu-uri", adică un internet cafe de unde poți suna ieftin cam oriunde. Dar asta pentru că acolo vin tot felul de handicapați din orient care nu știu să folosească un terminal mobil cu VOIP, la noi în general, românul cât de prost ar fi și tot întreabă și află ce si cum. Dar arăbeții ăia-s așa căpoși că au nevoie de consultanță specială.

View Postdjl, on 23 septembrie 2013 - 18:48, said:

Eu visam că fixul şi mobilul (celularul) se vor completa unul pe altul.
Sincer, și eu, pentru că întotdeauna o convorbire în rețele fixe e mai calitativă, delay mai mic, poți folosi codecuri mai tari, etc. Aici chiar Romtelecom putea da tonul, în rețele fixe un codec full HD + video opțional ar fi făcut senzație. Puteau chiar să facă o aplicație pentru smartphone, pentru cei ce nu doreau terminalul. Prioritizarea era floare la ureche, oricum prioritizează traficul pentru IPTV.

View PostNeaceasca85, on 26 septembrie 2013 - 02:32, said:

Eu cred ca la internet te puteai conecta numai prin centralele digitale-automate. In epoca dial-up-ului stiu ca prin RTC te puteai conecta atat la ArTelepom (devenita Click Net in 2005 odata cu lansarea ADSL-ului) cat si la X-NET sau RDS DIAL-UP LINK.

Pana in 2003 cand RDS a inceput sa dea broadband prin retea HFC in Slatina, un coleg folosea RDS DIAL-UP, chiar pana in 2004.
Nu este adevărat, puteai avea internet și prin centrale analogice. În anii 90 se făceau "party lan-uri" la greu cu modemuri dialup. Sunai la un prieten, făceai o rețea între 2 calculatoare cu 2 modemuri și rupeai tastatura în rețea. Ce vremuri!
E drept, pe centralele digitale mergea ceva mai bine, erau recomandate pentru dialup.

Edited by benis, 26 September 2013 - 07:30.


#508
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,231
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am avut internet acasă în 1999 şi eram conectat prin centrală analogică. Pe digitală am ajuns în 2003 (parcă).
De cartea aia mă ocup azi şi mâine (şi mâine sper să fie gata de scanat). Pe cea cu Centrale Pentacross (Pentaconta Crossbar) o s-o scanez în vreo 2 săptămâni...

Poate vă interesează harta telegrafică a României (Principatelor Unie) la 1865: http://gallica.bnf.f...0252723/f1.zoom
ACHTUNG, ACHTUNG! Rumelia nu are de-aface cu România - era o provincie bulgărească a Imp. Otoman. La fel şi Dobrogea.

Edited by djl, 26 September 2013 - 08:32.


#509
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Ai făcut cerere pentru digitală sau au instlat ei din proprie inițiativă? Bănuiesc că s-a schimbat numărul. La noi așa a fost și am făcut cerere.

#510
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005
Dial-up-ul mergea pe orice fel de centrala - analogica sau digitala. Problemele mari erau calitatea si lungimea cablului intre centrala si abonat.

Edited by iliuta, 26 September 2013 - 09:40.


#511
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,231
  • Înscris: 13.06.2004
A făcut mama cerere ca să poată parola telefonul - că sunam eu pe mobil (celular) şi veneau nişte facturi mamă-mamă.  Posted Image   Am avut şi de 3.000.000 de lei!!! Chestia aia cu parola am mers un timp, până când am aflat eu care era...  :notangel:
Oare dacă nu ar fi făcut cererea, am mai fi avut vechiul număr cu 642?
Deştepţii de la "RomTelecom" ne-au dat un număr care a aparţinut unei instituţii şi şi acum, la 10 ani după mai sună oameni - că şi ăia cu bazele de date alte specimene... (numărul mai apare în baze de date de pe internet). Nu mai schimbăm numărul că după atâţia ani îl ştie mai toată lumea.

Dacă era cablul mai lung, nu se putea stabili bine legătura? Mă întreb cum era să te conectezi la internet din Otopeni la număr de Victoria I-IV ? (că erau numere cu 613 şi 615 în Otopeni).

Edited by djl, 26 September 2013 - 09:41.


#512
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
PRoblema era și atunci ca și astăzi la cablurile vechi, instalații inundate, chestii de-astea. Când auzi convorbirile vecinilor, îți dai seama ce rahat de instalații fac băieții.

Traseul lung nu afectează dialupul care e în spectrul audio, poate doar în cazuri extreme (>10km). Problema e calitatea legăturilor și izolația.

#513
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005
Traseul lung afecteaza dial-up-ul. De exemplu, pe o linie inchiriata de 10 km, buna, masurata, aveam viteza maxima de 19200, iar pe una de 6 km 28800. Asta folosind modemurile USRobotics, ca altele nu mergeau . Practic o linie lunga se comporta ca un filtru trece jos.

#514
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,231
  • Înscris: 13.06.2004
Iar de la Victoria la Otopeni sunt cam 20-22 k.m., aşa că...

Edited by djl, 26 September 2013 - 09:57.


#515
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Hmm, interesant. Totuși, linia era nouă?

#516
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,231
  • Înscris: 13.06.2004
Nu-s din Otopeni şi nu am rude pe acolo, dar cred că linia era nouă. În 1977 nu existau numere de la Victoria în Otopeni. În 1992 da.

#517
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
In 1997-1998 cand sunai de pe fixul RTC, the only one, pe ecran la celular nu iti aparea vreun numar ci numar ascuns. La nasa parintilor de la Pitesti si in 2008 aparea numarul fara ultimele 3 cifre, fiind inca pe centrala analogica in zona Negru Voda. A trecut la RDS in 2009.

Din 1992 pana in 2006 formam numerele locale din oras/judet fara prefix (049 pana in 2002, apoi 0249), din 2006 numai cu prefix. Stiu sigur ca in vara 2006 pe RTC inca formai fara prefix, dar mergea si cu prefix daca incercam, insa pe RDS (VoIP de tip MGCP, cica nu e nici SIP si nici IAX) numai cu prefix, aveai reflexul sa formezi 437xxx fara 0249, poc auzeai ce scrie in statusul meu de la profil. Acel robot intra daca tastezi 2 cifre fara ca ele sa faca parte dintr-un prefix.

Ciudat e ca pe RDS daca formezi cu tot cu 0040 prefixul Romaniei, nu merge, (pe RTC nu stiu), dar pe Vodafone merge sa pui +4 sau 004.

La RTC stiu ca desi am fost trecut in 1995 pe centrala digitala (ocazie cu care ne-am luat la bloc 2 fixuri Emtel de Electromagnetica cu taste), nici in 2000 nu mergea sa formezi cu Tone ci doar Pulse. In 2004 am dat definitiv toate aparatele telefonice fixe pe Tone. Pe RDS nu a mers niciodata pe Pulse, dupa ce RTC il va trece pe djl pe VoIP, va trebui sa isi ia convertor Pulse/Tone pentru a folosi telefoanele de epoca.

#518
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Modul Pulse ar trebui interzis prin lege iar cei prinsi in fapt ca inca il mai folosesc, ar trebui condamnati la munca silnica in favoarea societatii informationale.  Posted Image

Edited by biogood, 26 September 2013 - 16:25.


#519
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,231
  • Înscris: 13.06.2004
Să dea soarta să pice toate echipamentele moderne pe capete într-o zi (măcar într-un judeţ) şi să meargă în continuare "RomTelecom"-ul clasic şi teleimprimatoarele armatei!

#520
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Omule, nu te criza si nu profera blesteme, era doar o gluma. Posted Image

#521
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 26 septembrie 2013 - 16:30, said:

Să dea soarta să pice toate echipamentele moderne pe capete într-o zi (măcar într-un judeţ) şi să meargă în continuare "RomTelecom"-ul clasic şi teleimprimatoarele armatei!
Doar daca dai timpul inapoi.
Si armata s-a modernizat.

Edited by neagu_laurentiu, 26 September 2013 - 16:36.


#522
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 26 septembrie 2013 - 16:30, said:

Să dea soarta să pice toate echipamentele moderne pe capete într-o zi (măcar într-un judeţ) şi să meargă în continuare "RomTelecom"-ul clasic şi teleimprimatoarele armatei!

Eu imi doresc sa nu fie nici un cutremur in Vrancea (nu mai mare de 6 R) pana cand si Romtelepom nu va avea 100% VoIP. Posted Image

Pe mobil, indiferent la ce operator esti abonat, 112 va merge daca macar 1 din retelele mobile mai este up.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate