Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaži: produse mai scumpe ...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#2341
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostGif2D, on 16 mai 2017 - 12:10, said:


Aceste carti de telefon sunt o radiografie a vietii din Bucurestiul interbelic. O lume fascinanta pe care razboiul si apoi comunistii au facut-o sa dispara.
Cand te uiti in anuar ramai uimit, in 1937-1938 ce efervescenta si ce deschidere avea capitala noastra care in acea vreme avea cam 150-175.000 de locuitori (se stie ca in 1920 Bucurestiul avea 130.000 de locuitori). Romani, Italieni, evrei, nemti, armeni, aromani, greci, turci. Era un mozaic cultural si o adevarata boema.
Daca citesti apoi anuarul telefonic din 1957-1958, vezi cat de evidenta e schimbarea societatii si cum aceasta boema a Bucurestiului s-a dus.
Cand m-am mutat la Bucuresti, in urma cu 12 ani, una din placerile mele era sa stau de vorba cu persoane nascute in anii '20, sa ascult istorii povestite de aceste persoane, despre perioada interbelica. E o discrepanta colosala intre aceste generatii si generatiile aduse in Bucuresti de comunisti in perioada industrializarii. O discutie cu intelectuali nascuti in perioada interbelica a Bucurestiului a fost intotdeauna pentru mine o lectie de etica, de stil de comportament si de atitudine de viata. Pentru ca generatiile acelea au fost autentice, educate si aveau o viziune umana in acelasi timp realista asupra vietii.

#2342
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
În 1938 Bucureştiul depăşise 600.000 de locuitori. Nu era chiar atât de slab populat.

#2343
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 16 mai 2017 - 01:18, said:

Dar Ć®n Bucureŗti, dacć nu s-ar fi trecut la numerotažia cu 7 cifre, am fi putut avea nr. de telefon cu 90-99?  :huh:
Ŗi de ce la centralele digitale nu s-a continuat numerotažia cu 6xy ŗi 7xy?

Nu se putea continua numerotatia pe 6 cifre cu 90-99, pentru ca in momentul in care formai 9 te scotea la interurban automat. Iti reamintesc ca pe vremea aia prefixele incepeau cu 9 (nu cu 0 cum e azi - prefixul Bucurestiului era 90), iar numerele cu 0 in fata erau alocate serviciilor speciale (0 de la Operatoare).

Cand s-a gandit noua schema de numerotatie a Bucurestiului, ideea a fost urmatoarea: noile tehnologii aveau alocate cifre mici (2, 3, 4) in timp ce vechile tehnologii analogice aveau cifre mari (6, 7). Ratiunea din spatele acestei alocari a fost ca in timp tehnologiile analogice vor dispare, iar cifrele 6, 7 odata cu ele. Timpul a dovedit ca n-a fost asa, pentru ca in momentul digitalizarii a fost mai convenabil sa se treaca in masa pe digital abonatii analogici, cu pastrarea numerelor vechi.
Totusi, exista plaje de numere pe care digitalizarea le-a desfiintat: din plaja 61x, au mai ramas in functiune azi doar 610 si 619, toate celelalte numere (care erau la Rotary Victoria) fiind desfiintate inainte de 2005.


#2344
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Rao, tocmai, de la cea mai boema perioada, interbelica, la cea mai anti-boema si cei mai anti-boemi posibil, comunistii.

#2345
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostNeaceasca85, on 09 noiembrie 2017 - 11:01, said:

Rao, tocmai, de la cea mai boema perioada, interbelica, la cea mai anti-boema si cei mai anti-boemi posibil, comunistii.

Si societatea de acum si-a pierdut acel stil de viata. Tinerii de azi nu mai au nimic boieresc in ei.
Si nu doar la noi se intampla asta, ci peste tot. Parisul cred ca e cel mai transfigurat de aceasta pierdere. El a fost in istorie etalonul boemiei, elegantei, artei, haute couture-ului, stilului de viata intelectual. Iar azi a devenit o metropola oarecare, aproape terna, pradata de teroristi, intesata de oameni de afaceri de toate tepele, de businessuri si de tehnologii. Atat.

#2346
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJ9rUzIMcZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vă plângeți de evoluția societății, dar dacă nu ar fi într-o continuă evoluție, unde ne-am regăsi?

#2347
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostGif2D, on 09 noiembrie 2017 - 14:01, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJ9rUzIMcZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vć plĆ¢ngeți de evoluția societćții, dar dacć nu ar fi Ć®ntr-o continuć evoluție, unde ne-am regćsi?

Nu ma plang de evolutia societatii, dimpotriva cred ca progresele facute sunt absolut necesare. Ce ma nemultumeste este faptul ca oamenii devin mai insensibili, mai distanti, mai reci. :)

#2348
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Asta vine la pachet cu evoluția.
Sophia este cel mai bun exemplu.

#2349
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Evoluţia nu e întotdeauna evoluţie. De exemplu e bine că putem comunica prin telefon, e bine că nu mai avem nevoie de telefoniste, dar când stau mulţi cu ochii în ecranul smartphoneului prea mult timp, nu mi se pare evoluţie.

#2350
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostRao633, on 09 noiembrie 2017 - 10:45, said:

au mai ramas in functiune azi doar 610 si 619, toate celelalte numere (care erau la Rotary Victoria) fiind desfiintate inainte de 2005.
Apropo, mai e ceva in functiune azi la Victoria, a.k.a. Palatul telefoanelor? Am trecut recent pe langa extensia de cladire cu fosta centrala interurbana in ea (cladirea aia comunizda cu arhitectura tipica de anii 60 din spate), iar imaginea e dezolanta, cladirea e parasita si nu mai are semne de activitate. In schimb, cand am trecut pe langa palat coborand spre strada Otetelesanu am ajuns la un moment dat in dreptul unei guri de aerisire din care iesea un volum mare de aer cald, semn ca mai sunt echipamente active si de putere, care sunt in functiune si deci racite acolo.

Si pentru ca ca tot suntem pe topicul de amintiri neplacute despre Romtelecom, am gasit intamplator poate unul din ultimele telefoane publice din Romania care mai sunt inca in pozitia initiala de montaj. Asta din poza se afla pe o latura a garii Predeal si, dupa cum se vede, i-au facut un pustiu de bine si l-au decuplat de la retea, ca tot nu il mai folosea nimeni de ani si ani de zile.

Attached File  rabla.jpg   439.13K   36 downloads

Edited by biogood, 10 November 2017 - 20:14.


#2351
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Pai trebuie sa mai fie acolo centrala Alcatel E10B, cea care are numerele cu 021.31x. si care deserveste tot centrul Bucurestiului, de la piata Unirii pana la Gara de Nord si de la Ferdinand pana in Bd Iuliu Maniu.

#2352
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil în clădirea Palatului Telefoanelor. Centrala mai nouă e abandonată - cred că acea clădire are bulină   :(

#2353
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Probabil in cladirea Palatul telefoanelor ce?

#2354
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil în clădirea Palatului Telefoanelor e centrala care încă mai e funcţiune.
Am trecut azi seară pe Poşta Titan. De fapt fosta Poştă, că acum e 100% policlinică pe acolo (bine, totuşi nu m-am uitat în lateral să văd dacă mai există vreun ghişeu poştal pe acolo). În fosta centrală de lângă e spital (sau au mai rămas ceva echipamente?  Posted Image)   Ce animate erau pe vremuri oficile P.T.T.R.   Posted Image
Ah, iar Magazinul "Titan" a ajuns mal, pardon mall acuma. Evoluţia mufei tată în mufa mamă (înţelegeţi ce vreau să zic).
În Bucureşti am mai zărit ceva telefoane publice... o să mă uit de curiozitate dacă mai funcţioneşte vreunul.

Edited by djl, 10 November 2017 - 21:54.


#2355
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Una dintre cele mai interesante cărţi de telefon pentru Bucureşti cred că este cea din 1947. Am văzut doar o dată, şi nu pe viu, ci era la vânzare pe okazii. Ultima de dinainte de 11 Iunie 1948 şi de dinainte de mari arestări   :(

#2356
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dar care era motivul pentru care dacă aveai priză de telefon erai taxat în plus, chit că nu aveai 2 telefoane în casă? Că se considera că priza trebuie închiriată de la ei.
Şi prin alte ţări oamenii nu doreau să plătească pentru un telefon în plus şi mai desfiinţau soneria de la al 2-lea telefon sau îl ascundeau când veneau în control cei de la compania de telefonie.

Edited by djl, 26 November 2017 - 14:14.


#2357
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Nu mai da up la mizeria asta de topic, poate doar-doar o mai scrie cineva ceva pe aici! Lasa lucrurile sa curga natural.

#2358
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Ia spune, de ce o mizerie de topic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate