Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3136 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Telefon cu manivelă am văzut... dar nu în funcțiune. Modelul ăla metalic, negru s-a fabricat până în anii '70! :surprise: Cică au existat și EM-72 cu manivelă!

Telefoane românești: aici

Edited by djl, 06 January 2009 - 02:16.


#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Centrală "Electromagnetica" (din anii '60?) cu B.L. (manivelă) + centrală telefonică manuală Made in U.S.S.R. (Zdielano v S.S.S.R.). Se observă că centrala românească avea semnalizare cu ușițe (vezi pg 1), pe cânde cea rusească cu becuri.
Deținător: Muzeul U.P.B.

Attached Files


Edited by djl, 07 January 2009 - 01:14.


#21
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Super tare topic! keep it up!

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Printre cei care lucrează la RTC, știe cineva prin 1997-2000, numerele de telefon alocate de centrala Vitan care începeau cu 620 la ce fel de centrală telefonică erau conectate: Rotary sau Crossbar? (și dacă erau la Rotary, era Rotary interbelică?)  :scratchchin:

Apreciez digitalizarea centralelor telefonice (unul dintre puținele domenii unde îmi place digitalizarea), pentru că se face conexiunea mai rapid, nr. maxim de abonați pe care îi poate conecta în același timp e de vreo 30 din 100 (față de 17 din 100 la Pentaconta Crossbar), fibra optică asigură e o legătură cu sunet clar! Dar tot Rotary și Pentaconta Crossbar mi se par mai romantice: să vezi cum funcționează cum se rotesc selectoarele la o Rotary sau cum se mișcă barele la o Crossbar, să le auzi funcționând...

Edited by djl, 07 January 2009 - 01:33.


#23
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 djl, on Sep 18 2008, 20:17, said:

Am înțeles greșit faza cu contorizarea. Nu era un tahograf, ci un tahometru. Pentru citirea numărului de impulsuri existau contoare asemenea celor de electricitate. Dacă o centrală avea 10.000 de abonați existau 10.000 contoare. :surprise: Facturile se emiteau din în 5 zile, așa că de exemplu, dacă existau 10.000 abonați, echipa care venea fotografia cam 2.000-2.500 contoare  <_<  O echipă trecea din 5 în 5 zile pe la toate centralele. În funcție de ziua eliberării, exisatu factrui roșii, galbene, verzi...

La centralele analogice nu se puteau apela numere cu 89.89 din cauză un contor clasic nu se putea mișca îndeajuns de rapid pentru a ține pasul cu taxarea de la 89.89

Doream doar sa confirm ca intradevar exista contorul si persoana si ca pozele se faceau la 5 zile si erau pe culori (alba, galbena, rosie, albastra, portocalie, si parca gri)... Echipa care citea contoarele avea de fapt o camera foto cu un adaptor (gen palnie dar patrata) cu care fotografia efectiv contoarele pentru un anumit numar de abonati odata... Parca (din ce imi amintesc eu) se puteau fotografia cate 100 de contoare odata... Cei din centrala nu prea aveau treaba cu contoarele decat in cazul in care un abonat reclama ceva si atunci trebuia sa urmarim cu atentie marita contorizarea pentru a vedea ca nu cumva sa "ii fuga contoru'"...:) din diferite motive uneori mai o lua razna cate un contor si asta era sesizabil la ureche si imediat se intervenea... In general contoarele erau instalate in Repartitoare... Interesant era ca partea de contorizare, impulsurile catre contor adica, se dadeau pe firul "c" (a si b erau de convorbire), asa incat nu rareori la verificari gaseam cate un "pamant" pe firul "C"... adica, daca cineva avea vreun prieten prin centrala ca sa nu plateasca factura se punea un fir cu conexiune la "masa" pe acel fir "C" (asta se facea in centrala)... si in Repartitor erau shmecherii dar era mult mai greu sa le faci pentru ca aveai foarte greu acces la partea de conectica a contoarelor plus ca era o groaza de lume pe acolo... :) Chiar ma distrez cand imi amintesc de perioada respectiva, romantica as spune eu, a telecomului in Romania...


LE- corect ar fi ca topicul sa se numeasca "Amintiri despre DTc-uri" pentru ca Romtelecom nu a existat pana la privatizare si existau doar Directii de Telecomunicatii Judetene plus Bucuresti... Aceste Directii erau legate direct la Minister (daca imi aduc eu bine aminte)...

Edited by akajohn, 07 January 2009 - 08:11.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă când au fost scoase ultimele centrale Rotary din București? Eu auzisem de la cineva că prin 1995, dar akajohn mi-a spus că faimoasa Est 1 [Rotary ungurească din centrala Est (Dimitrov)] mai funcționa în 1997!

Ceva poze cu centrale Crossbar:
http://forum.softped...m...t&p=5336814
http://forum.softped...a...t&id=384019

Ceva info aici: http://forum.softped...m...t&p=5337822
http://forum.softped...p;hl=pentaconta

#25
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
In 2001 inca exista functionala centrala analogica din Victoria. A ramas chiar pina in 2002, dar a fost dezafectata. Nu stiu exact cind a fost scoasa din serviciu.

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Era Rotary sau Crossbar?  :rolleyes:

#27
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Nu am intrat in camera respectiva ca sa-ti spun. Am vazut-o prin usa intredeschisa.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cel mai probabil era o centrală Pentaconta Crossbar.
"Electromagnetica" a început să producă asemenea centrale în anul 1968.

Aici se fac mențiuni și despre telefonie

Muzeul agricultuirii din Slobozia deține o centrală telefonică manuală, tot B.L. (cu manivelă)... din păcate ultim dată nu era într-o stare extrem de bună. Se pot observa și 2 tipuri de telefoane cu manivelă, modelul vechi cu cloțopeii... ăăă clopoțeii în afară, și modelul mai nou cu clopoțeii înăuntru. Telefonul cu disc care are 2 interioare cred că e mai degrabă pus de chestie acolo

Poze: Florin Floreanu

Attached Files


Edited by djl, 07 January 2009 - 19:27.


#29
cornel_bc

cornel_bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.01.2006

 C.F.S., on Jan 7 2009, 01:13, said:

Super tare topic! keep it up!
620- era Penta
621 si 622 erau 7A2 ambele erau in cladirea de la Vitan
In 620 am lucrat 11 ani

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Era ultima mea speranță că în viața asta am benificiat și eu de serviciile unei centrale Rotary produsă în perioada interbelică  :samui:

Care era diferența între 7A2, 7A4, 7D4?

Edited by djl, 07 January 2009 - 19:30.


#31
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 djl, on Jan 7 2009, 01:08, said:

Centrală "Electromagnetica" (din anii '60?) cu B.L. (manivelă) + centrală telefonică manuală Made in U.S.S.R. (Zdielano v S.S.S.R.). Se observă că centrala românească avea semnalizare cu ușițe (vezi pg 1), pe cânde cea rusească cu becuri.
Deținător: Muzeul U.P.B.
acele ,,usite" se numesc -anunciatoare . :coolspeak:

 djl, on Jan 7 2009, 19:12, said:

Cel mai probabil era o centrală Pentaconta Crossbar.
"Electromagnetica" a început să producă asemenea centrale în anul 1968.

Aici se fac mențiuni și despre telefonie

Muzeul agricultuirii din Slobozia deține o centrală telefonică manuală, tot B.L. (cu manivelă)... din păcate ultim dată nu era într-o stare extrem de bună. Se pot observa și 2 tipuri de telefoane cu manivelă, modelul vechi cu cloțopeii... ăăă clopoțeii în afară, și modelul mai nou cu clopoțeii înăuntru. Telefonul cu disc care are 2 interioare cred că e mai degrabă pus de chestie acolo

Poze: Florin Floreanu
telefonul cu disc e de fapt un telefon serie.aceasta e denumirea lui corecta.se folosea mai ales in secretariate.

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Care au primele centrale digitale (în București și România) și unde au fost ultimele centrale analogice (automate și manuale).
Cică prima centrală digitală din București ar fi fost instalată în 1993 în Victoriei (numere începeau cu 312; pe vremuri 12 fusese prefixul de la 7A1 din Dacia, prima centrală automată din București).

#33
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Prima digitala cu abonati de mare capacitate (20 000 abonati) a fost Siemens EWSD instalata in Bulevardul Dacia, celebra Dacia 5 (parca data in functiune in 94-95, trebuie sa ma mai gandesc ;) )... Inca este in stare de functionare...
Prima digitala de trunking a fost centrala internationala din Drumul Taberei, tot Siemens EWSD, inca in functiune... Cel putin astea sunt informatiile de care dispun eu...

Edited by akajohn, 09 January 2009 - 12:47.


#34
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Ia uitați și aici ceva interesant:
http://www.cinemarts...-nationalizare/

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu n modele de telefoane am găsit-o și eu prin cartea de telefoane din 1938.
Sister Ray, mersi pt. link!  :coolspeak:

Edited by djl, 09 January 2009 - 14:58.


#36
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 djl, on Jan 9 2009, 12:28, said:

Care au primele centrale digitale (în București și România) și unde au fost ultimele centrale analogice (automate și manuale).
Cică prima centrală digitală din București ar fi fost instalată în 1993 în Victoriei (numere începeau cu 312; pe vremuri 12 fusese prefixul de la 7A1 din Dacia, prima centrală automată din București).

Oarecum gresit... Prima digitala a fost Dacia 5 (un EWSD Siemens dupa cum am spus iar in Victoria era o unitate distanta de la Dacia 5 (se cheama in limbaj tehnic Siemens R-DLU, remote subscriber unit)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Yahoo (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate