Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Test nou av-comparatives.org

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

OClaudiu

OClaudiu

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postalexcrist, on Sep 15 2008, 21:07, said:

Exact.

Si inca ceva...numarul de FPuri e acelasi ca al Avira.
Da, stiu...in document scrie Avira: 17, BD:28. Dar realitatea spune altceva. Am vazut mult mai multe FPuri ale Avira, decat am vazut la BD. Iar asta in conditiile in care folosesc BD zi de zi si Avira l-am folosit ocazional, cand ma mai duceam pe la cineva care il avea instalat :P
De cand folosesti BitDefender, nu te-ai infectat niciodata :P ?

alexcrist

alexcrist

Watchdog

• Grup: Moderators
Nope... o singura data am avut un keylogger nesimtit. L-am prins cu mana mea (si cand l-am prins si am vazut cat logase baiatu', mi-am dat seama ca-l aveam de vreo 4-5 luni in sistem :lol: ).

BD a adaugat detectie in mai putin de 24 de ore de cand l-am trimis la analiza, fiind al 3-lea AV care il detecta la vremea respectiva (niciunul din "marii" din ziua de azi, a.k.a Avira, KAV, NOD, Norton, nu-l stiau). :D

P.S.: Folosesc BD de la v7.

Edited by alexcrist, 15 September 2008 - 20:19.

pykko

pykko

I love, therefore I am

View Postalexcrist, on Sep 15 2008, 21:07, said:

Da, stiu...in document scrie Avira: 17, BD:28. Dar realitatea spune altceva. Am vazut mult mai multe FPuri ale Avira, decat am vazut la BD. Iar asta in conditiile in care folosesc BD zi de zi si Avira l-am folosit ocazional, cand ma mai duceam pe la cineva care il avea instalat :P
Pai daca discutam testul, sa ramanem la el. Acolo scrie 28 - BD si 17 -avira.

Cand o sa folosesti ambele zilnic cel putin 3-4 luni o sa poti compara rata alarmelor false. Nu poti compara si aduna alarmele false de la 10 useri, normal ca ies multe. :)

OClaudiu

OClaudiu

Senior Member

Asta am observat si eu. Ca la detectie in cazul meu,  BitDefender si Kaspersky prindea mai multi virusi ca Avira. Am ales Avira pentru ca consuma putine resurse si pe Vista se simte acest lucru. La dezinfectie se descurca BitDefender ? Ca articolul de aici : http://www.pcmag.com...,2328181,00.asp nu vorbeste prea de bine de el.

alexcrist

alexcrist

Watchdog

Hei...alarmele false sunt alarme false. E acelasi produs, folosit de toti. Cel putin asa e la BD. Sa nu-mi spui acuma ca Avira genereaza FP-uri tinand cont de cine-l foloseste.

EDIT: Intrebarea despre dezinfectie e cam off-topic, si nici n-o pot comenta pentru ca nu am fost in situatia cand BD a trebuit sa-mi scoata o infectie :D . Habar n-am cine a facut review-ul ala si cate experienta are la testat corect produse AV. Nu spun ca e fals articolul, dar nici nu spun ca e adevarat.
Ar fi interesant daca ar exista teste de dezinfectie, asa cum exista si de detectie. :)

Edited by alexcrist, 15 September 2008 - 20:27.

OClaudiu

OClaudiu

Senior Member

Ce remarc eu aici din aceste teste este ca lipseste un mare producator de solutii de securitate si anume Panda Software. Solutiile lor de ce nu sunt testate ?

alexcrist

alexcrist

Watchdog

Din cate am auzit, mi se pare ca au cerut sa nu fie testati. Habar n-am de ce...probabil n-au incredere in test.

0000000000

0000000000

Senior Member

De ce este interzis link direct catre test?

Ma bucur ca am Avira :).

alexcrist

alexcrist

Watchdog

Asa scrie pe site-ul av-comparatives. Nu conteaza motivele. E site-ul lor, sunt regulile lor. ;)

pykko

pykko

I love, therefore I am

View PostOClaudiu, on Sep 15 2008, 21:44, said:

Ce remarc eu aici din aceste teste este ca lipseste un mare producator de solutii de securitate si anume Panda Software. Solutiile lor de ce nu sunt testate ?
Asa au cerut ei deoarece obtinusera rezultate prea slabe.
Vezi si ce rezultat au la av-test.org pe versiunea 2008: sub 90 %.
Nu era prea bun pentru marketing un asemenea rezultat.

Legat de Avira, alarme false multe dau la unele site-uri: HEUR\HTML.Malware.

OClaudiu

OClaudiu

Senior Member

Panda Antivirus 2009 am inteles ca rupe stilul la detectia spyware si a virusilor. Pacat. E un produs care merita luat in considerare.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

View PostFrom Sep 15 2008, 21:54:

De ce este interzis link direct catre test?

Ma bucur ca am Avira :) .

Sa nu ne mai dam dupa coada...vor baietii sa aiba trafic pe site si de aia nu te lasa sa pui link  :rolleyes:

Felicitati Avira pentru rezultate...

Edited by crysty2k5, 15 September 2008 - 21:00.

OClaudiu

OClaudiu

Senior Member

Oricum, felicitari si Symantec. Au revenit in forta si au scos un produs excelent (Seria 2009). Sa nu ne miram daca la urmatoarea editie vor fi pe primul loc :P .
crysty2k5, sa inteleg ca in urma acestor teste iti vei schimba antivirusul :P ? Ca vad deja ca ti-ai schimbat avatarul :) .

Edited by OClaudiu, 15 September 2008 - 21:02.

0000000000

0000000000

Senior Member

Ciudata politica mai au... Adica trebuie sa intru si sa merg prin categoriile de acolo pana gasesc testul...

VBA32 (parca) a obtinut cele mai slabe rezultate :lol:

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

View PostOClaudiu, on Sep 15 2008, 22:01, said:

Oricum, felicitari si Symantec. Au revenit in forta si au scos un produs excelent (Seria 2009). Sa nu ne miram daca la urmatoarea editie vor fi pe primul loc :P .
crysty2k5, sa inteleg ca in urma acestor teste iti vei schimba antivirusul :P ? Ca vad deja ca ti-ai schimbat avatarul :) .
Cand o sa vezi ca scrie in semnatura altceva, o sa aflii primul  :rolleyes:

Pana atunci raman la BitDefender 2009 ;)

Edited by crysty2k5, 15 September 2008 - 21:05.

msmihai

msmihai

Senior Member

Avira prinde foarte multe FP-uri ... am luat la scanat toate proiectele mele ( pe calculatorul fratelui ) si mi-a prins cel putin 30 de aplicatii "malware" ... pe cand Bitdefender nu a prins decat 2...

OClaudiu

OClaudiu

Senior Member

View Postcrysty2k5, on Sep 15 2008, 22:05, said:

Cand o sa vezi ca scrie in semnatura altceva, o sa aflii primul  :rolleyes:

Pana atunci raman la BitDefender 2009 ;)
Banuiam asta :P . Oricum, Norton are cea mai echilibrata detectie. Numar mic de FP si detectie mare :).

coly

coly

Junior Member

• Grup: Members
Salut, eu, pana acum 1 luna am folosit zone alarm, am fost super multumit, dar am decis sa`l schimb din kuza consumului crescut dresurse pe partea de detectie/scanare/etc...AV.
am fost intr`o di;ema totala, c sa aleg, initialam vrut f-sec ,dar la pretul ridikt al liceenti, m`am lasat pagubas :D
am ramas cu 2 alternative bd si preferatul majoitatii :) -> avira
sincer le`am testat pe amandoua timp de cate o sap(in general pe net fac aceleasi chestii) si, in cazul meu, bd mi sa parut peste Avira, mai ales la comsum si in concluzie, am bd d vreo 2-3 sap si a dezinfectat destul d bine niste "micuti"(troieni) -p kre avira si zone`ul i`au considerat de`al  casei

p.s -scuze de prescurtari da` scriu cu osk (on screen keybord) -tocmai mi sa strikt tst :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate