Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Utopie rutiera sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View PostGTA-FT, on Sep 16 2008, 12:26, said:

Sa vedeti ce "minunatii" vor promite in aceasta campanie electorala toti "cantintatii"!

Iarasi o "sa ma rad" de-o sa ma cocosez...mama lor de banditi! :angry:

#20
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Deja au promis:

PSD: 1000 km in 4 ani
PDL: 830 km in 4 ani
PNL: 700 in 4 ani.

Ajunge?

#21
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Am si eu in birou o groaza de planuri fanteziste (si aud si vad altele in fiecare zi), privind sistemul drutier din Romania si imi vine sa plang si sa rad de fiecare data.

Daca nu o sa aiba loc un "cutremur", in stilul asta pana in 2010 or sa mai faca 80-100 km de autostrada, timp in care drumurile actuale se vor degrada continuu.

Vai steaua noastra ce linistiti dormim!!

Edited by melcu79, 16 September 2008 - 14:10.


#22
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postrotnic, on Sep 16 2008, 14:49, said:

Deja au promis:

PSD: 1000 km in 4 ani
PDL: 830 km in 4 ani
PNL: 700 in 4 ani.

Ajunge?

:)

pai stam bine, inseamna ca in urmatorii 4 ani vom avea un total general de 2530 km... daca mai fac si PRM si PNG cativa Km e chiar mai mult decat speram   :yawn:

Edited by rexkroki, 16 September 2008 - 14:42.


#23
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Bre, cifrele sunt aproximative, nu te baza pe totalul ala :P

#24
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Cum sa crezi profesionisti niste oameni care nu au fost in stare sa ia niste bani MOKA de la UE.
Mai bine lasa, la faza asta am ajuns de rasul curcilor.

#25
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
autostrazi vom avea dupa ce se va intampla ce scrie in semnatura mea.

#26
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Discutabil. Sunt convins ca orice om are tendinta de a fura. Doar ca la ei poporul nu se lasa prostit cu una cu doua. In schimb, la noi, unde daca ti-e tie bine de ce sa te mai ingrijorezi despre starea natiunii se poate orice. Daca ar veni aia la noi ar fi la fel, lupul bodyguard la oi.

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAcerMate, on Sep 15 2008, 12:50, said:

Firmele din afara sunt OK. Problema sunt banii. Statul se face ca plateste, firmele se fac ca lucreaza.

Nici macar banii nu sunt probleme...fonduri europene pentru infrastructura sunt. Problema e ca, terenurile pe care vor trece tronsoanele de autostrada, nu sunt INCA ale cui trebuie sa fie....sa se umple (si mai tare) niste carnati de banii statului.....

#28
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postrichelieu, on Sep 17 2008, 12:31, said:

Nici macar banii nu sunt probleme...fonduri europene pentru infrastructura sunt. Problema e ca, terenurile pe care vor trece tronsoanele de autostrada, nu sunt INCA ale cui trebuie sa fie....sa se umple (si mai tare) niste carnati de banii statului.....
Eu nu as fi 100% convins ca terenurile sunt cauza.Dar nu sunt de neglijat!!
Eu as zice ca de vina sunt artizanii / campionii drumurilor nationale din Ministerul Transporturilor, in primul rand Ministrul.Deci factorul uman incompetent, antipatriotic si corupt.
Eu nu inteleg de ce e asa complicat sa ii lase sa putrezeasca pe aia cu terenurile lor asa zis scum[pe si sa faca o alta ruta mai lunga cu 10 km dar care sa ocoleasca acele oaze de profit oneros.Si apoisa se tina de capul lor cu toate instrumentele statului sa-i verifice, sa le ia actele la puricat, sa vada daca si-au platit taxele, daca au facut armata cum trebuie, etc.
E atat de clara reauavointa din acest minister incat o vede si un copil- nu mai dau exemple.
E85 se poate moderniza pe zeci de km la 4 benzi sau barem 1m stanga dreapta FARA NICI UN EFORT .Pe acel teren nu e construit nimic, e liber, cred ca e deja al lor. Doar sa bage utilaje si oameni si sa largeasca. Si dispar accidentele aiurea de pe acel tronson. E un sat cu 7 case  la drum? da-le frate bani alora sa se mute mai incolo si darama casele respective . Fa drum modernizat. Poate multe din autostrazile astea de pe hartie nici nu ar mai fi necesare imediat daca drumurile ar avea 4 benzi, ca Buc Ploiesti, de exemplu. Ocolirea satelor e alta chestie pe carear putea s ao aiba in vizor smekerii respectivi.Si daca s-ar ocoli 5 sate la un drum de 100km si tot ar fi ceva; chiar daca drumul devine cu 10km mai lung, il faci intr-un timp mai scurt si fara zgomot, poluare in nasul satenilor, etc.

Edited by sanddy1964, 17 September 2008 - 15:36.


#29
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu doar sper sa termine naibii A2! Si cam asta e siingurul lucrul care se poate realiza, la modul realist. In rest harta aia e cam sf.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsanddy1964, on Sep 17 2008, 16:35, said:

Eu nu as fi 100% convins ca terenurile sunt cauza.Dar nu sunt de neglijat!!
Eu as zice ca de vina sunt artizanii / campionii drumurilor nationale din Ministerul Transporturilor, in primul rand Ministrul.Deci factorul uman incompetent, antipatriotic si corupt.
Eu nu inteleg de ce e asa complicat sa ii lase sa putrezeasca pe aia cu terenurile lor asa zis scum[pe si sa faca o alta ruta mai lunga cu 10 km dar care sa ocoleasca acele oaze de profit oneros.Si apoisa se tina de capul lor cu toate instrumentele statului sa-i verifice, sa le ia actele la puricat, sa vada daca si-au platit taxele, daca au facut armata cum trebuie, etc.
E atat de clara reauavointa din acest minister incat o vede si un copil- nu mai dau exemple.
E85 se poate moderniza pe zeci de km la 4 benzi sau barem 1m stanga dreapta FARA NICI UN EFORT .Pe acel teren nu e construit nimic, e liber, cred ca e deja al lor. Doar sa bage utilaje si oameni si sa largeasca. Si dispar accidentele aiurea de pe acel tronson. E un sat cu 7 case  la drum? da-le frate bani alora sa se mute mai incolo si darama casele respective . Fa drum modernizat. Poate multe din autostrazile astea de pe hartie nici nu ar mai fi necesare imediat daca drumurile ar avea 4 benzi, ca Buc Ploiesti, de exemplu. Ocolirea satelor e alta chestie pe carear putea s ao aiba in vizor smekerii respectivi.Si daca s-ar ocoli 5 sate la un drum de 100km si tot ar fi ceva; chiar daca drumul devine cu 10km mai lung, il faci intr-un timp mai scurt si fara zgomot, poluare in nasul satenilor, etc.

Evident nu sunt doar terenurile de vina :). Mai sunt si altele. Niste faze concrete cu terenurile de la A2...stiu eu...de-aia am amintit de ele.

In rest, ai perfecta dreptate.

#31
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Harta nu e sf. Conform planificarilor europene, asa ar trebui sa arate. Doar ca pe moment aia ne preseaza cu, coridorul 4.

#32
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Indiferent ce coridor ar face, sa-l faca dreq repede. Si intre timp, sa faca vreo 20 de poduri prin Bucuresti,  sa largeasca drumul Sibiu-Arad-Nadlac la 4 benzi acolo unde e usor de facut asta, chiar sipt o portiune de 5-10 km , se merita pt ca acolo toate camioanele raman in urma in coloana si cei care merg mai tare se vor duce fara probleme si fara s amai faca 15 ore de la Arad la Bucuresti. Mai trebuie s afaca URGENT DE TOT doua poduri peste calea ferata de la Centura Aradului, si cat e si mai cate...
La Constanta trebuie sa faca o continuare a A2 care sa duca pana spre Costinesti. De acolo merge si-asa ca sunt 4 benzi si nu e nevoie de mare autostrada.
Si pe Centura asta nenocoricita de la Bucuresti sa faca ceva sa lateasca barem acolo unde se poate. De Ploiesti nu mai zic, e rasu' lumii de cand au Centura aia de 2 lei, sa termine o dat acu ce fac acolo, bine rau dar sa termine .
La iesirea din Bucuresti sa bage nene 200 de muncitori in plus, cu sapele daca e nevoie sa termine tunelu' ala mai devreme ca moare lumea astepatnd sa iasa din Bucuresti.

Apropos, daca  e vreun pitestean pe aici: se simte ca traficulnu mai e prin oras ci pe centura?

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
La Pitesti, la pasajul subteran de la Bascov, se lucreaza sustinut si puternic. Nu stiu daca vor respecta termenul limita de 1 noiembrie, dar sunt sanse. Deh...e an electoral...nu? :). Pasajul ala va face toti banii. Deja am vazut ca au tras si un rond cu giratoriu in intersectie la Bascov...si-am vazut ca au ajuns la consolidarea si chiar finisarea pe alocuri, a peretilor pasajului. Doamne-ajuta!

#34
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
De-ar fi an electoral in tot anu'... :rolleyes:

#35
SweetRevenge

SweetRevenge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2008

View PostMaterium, on Sep 17 2008, 15:48, said:

Eu doar sper sa termine naibii A2! Si cam asta e siingurul lucrul care se poate realiza, la modul realist. In rest harta aia e cam sf.

Quoted for truth.

Probabil peste vreo 50 de ani vom avea o retea buna de autostrazi. Atunci nemtii probabil se vor teleporta.

#36
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostSweetRevenge, on Sep 18 2008, 13:35, said:

Quoted for truth.

Probabil peste vreo 50 de ani vom avea o retea buna de autostrazi. Atunci nemtii probabil se vor teleporta.
Asta daca vom mai exista peste 50 de ani.
Oarecum ontopic, s-a mai auzit ceva de maretul proiect de Autostrada a lu' Oprescu? Aia Bucuresti N-S? Nu de alta, dar lumea asteapta.

Edited by snipest, 19 September 2008 - 09:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate