Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Utopie rutiera sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Am gasit aici aceste date.

Cel mai mult m-a frapat poza de mai jos si datele estimative de realizare. Am motive sa cred in asa ceva? Ma intereseaza in special viitorul drum A1.
Voi ce parere aveti?

Attached Files



#2
tavernaviilor

tavernaviilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.09.2008

View Postsnipest, on Sep 15 2008, 10:50, said:

Am gasit aici aceste date.

Cel mai mult m-a frapat poza de mai jos si datele estimative de realizare. Am motive sa cred in asa ceva? Ma intereseaza in special viitorul drum A1.
Voi ce parere aveti?

A2 ... Bucuresti Fetesti ca Fetesti Constanta era de ceva timp prin Romania si oricum acum e daramata ... le-a luat 8 ani si doua mandate si oricum a inceput sa aiba probleme si nu o repara nimeni si tot asa ... Bun ... Si acum ... Daca A2 care este o liniuta mica, mica le-a luat 8 ani ... alte 40 de astfel de liniute pe acea harta cat o sa le ia ? Cel putin 40 X 8 adica 320 de ani :( Urat si nu cred ca apucam sa vedem ...

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Stiu ca A1 acum tine pana la Valcea, dar nu am idee in cat timp s-a realizat acest tronson. Problema cea mare, din cate am inteles eu, e cu exproprierile. Cica de-aia dureaza asa de mult.

#4
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
A1 s-a completat doar cu centura Pitestiului. Pana la Valcea mai e cale lunga. Aseara vorbeau pe Antena 2 ca tronsonul Valea Oltului trebuie dat in concesiune, ca e prea scump.

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
E clar... Inseamna ca am fost gresit informat. Probabil la pensie sa vin si eu de la Timisoara pana la Pitesti. Estimativ vad ca declara 2014 ca data de finalizare.

Edited by snipest, 15 September 2008 - 11:08.


#6
LeleaFloarea

LeleaFloarea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 02.06.2004
Continuarea lui A1 de la Pitesti nu va trece prin Valcea ci pe aproape de Curtea de Arges si iese in valea Oltului undeva pe la Ciineni. (dupa ultimele planuri... care se mai pot schimba de 10 ori in urmatorii 50 de ani pana va fi gata autostrada... :confuzzled: )

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu, nici macar in anul 3727

#8
tavernaviilor

tavernaviilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.09.2008

View PostMosotti, on Sep 15 2008, 12:28, said:

nu, nici macar in anul 3727

E de plans ... sa mor eu ...

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Las-o in plm de treaba. Chiar ca ne cacam pe noi sa facem un drum. Si mai zic ca firmele din afara sunt serioase. Riiight!! Intre Herculane si Tm se lucreaza iarasi de ani buni si nimic. E un cacat rutier in tara asta, ce-i drept.

Las-o in plm de treaba. Chiar ca ne cacam pe noi sa facem un drum. Si mai zic ca firmele din afara sunt serioase. Riiight!! Intre Herculane si Tm se lucreaza iarasi de ani buni si nimic. E un cacat rutier in tara asta, ce-i drept.

#10
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
S-au prins si firmele din afara cum se pot face bani in Romania fara sa faci nimic.. asa ca... de ce ne facem iluzii?
Si oricum, muncitorii nu tot ®romani sunt?

#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postwizake, on Sep 15 2008, 12:46, said:

S-au prins si firmele din afara cum se pot face bani in Romania fara sa faci nimic.. asa ca... de ce ne facem iluzii?
Si oricum, muncitorii nu tot ®romani sunt?
Cu muncitorii romani... Cand urla sefu' toti sunt la loc comanda, doar ca nu prea e seful ala. Vorba ta, daca e de furat mai conteaza ca esti roman, american sau neamt?

#12
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003

View Postsnipest, on Sep 15 2008, 12:38, said:

Las-o in plm de treaba. Chiar ca ne cacam pe noi sa facem un drum. Si mai zic ca firmele din afara sunt serioase. Riiight!! Intre Herculane si Tm se lucreaza iarasi de ani buni si nimic. E un cacat rutier in tara asta, ce-i drept.

Firmele din afara sunt OK. Problema sunt banii. Statul se face ca plateste, firmele se fac ca lucreaza.

#13
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postsnipest, on Sep 15 2008, 12:38, said:

Intre Herculane si Tm se lucreaza iarasi de ani buni si nimic.

inteleg nemultumirea dar asta nu justifica exagerarea... intre Timisoara si Lugoj se lucreaza de multi ani, din 2002 parca, dar intre Caransebes si Herculane lucrarile au inceput abia anul trecut...  iar de cateva saptamani au inceput reparatiile si intre Caransebes si Lugoj.

#14
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postrexkroki, on Sep 15 2008, 12:56, said:

inteleg nemultumirea dar asta nu justifica exagerarea... intre Timisoara si Lugoj se lucreaza de multi ani, din 2002 parca, dar intre Caransebes si Herculane lucrarile au inceput abia anul trecut...  iar de cateva saptamani au inceput reparatiile si intre Caransebes si Lugoj.
Ba, de mai multi ani au pus niste semne din-a lea ocolitoare pentru craterele din asfalt. Eu asa consider ca se incep lucrarile, de cand pui primul semn. Intre Lugoj si Tm prefer sa nu-mi amintesc. Alea sunt de-a dreptul interminabile.

#15
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
rexkroki ,sa sti ca si eu imi amintesc ca de mai de multa vreme se lucreaza intre Herculane si Caransebes....si de ce zic asta,ca in 2005 cand am reluat eu serviciul si implicit deplasarile in judetul Gorj,de mai multe ori am venit din Tg.Jiu catre Timisoara ori prin Drobeta,ori pe Baia de Arama si inca de atunci soseaua era in reparatii,imi amintesc utilajele din marginea soselei si pietrisul de pe drum....iar anul trecut cel mai "tragic" pentru mine a fost la Mehadia....unde rotile imi derapau pe pietris,eram in panta cu un camion d-ala mare si putacios care abia se taraia...si cum incercam sa plec de pe loc,cum patinam....dap,masina era full... :rolleyes:

Intre Caransebes si Lugoj intradevar anul asta au reinceput reparatul,dupa ce si anul trecut aceeasi sosea a fost reparata....imi amintesc ca primul drum de Caransebes de dupa reparatii l-am facut cu bucurie...iar pe urmatorul...vai de steaua mea...am avut impresia ca-s cu barca pe o mare agitata,atat de valurita era soseaua de la canicula si TIR-uri(imi amintesc cu groaza,caci fi-miu are rau de masina si a vomat si ultima farama de suc gastric din el la drumul asta).

Iar intre Lugoj si Timisoara,de cand au reinceput reparatiile inca nu am mers....am preferat varianta "cu vaporul" pe la Buzias....de altfel si pe soseaua dintre Lugoj si Timisoara pe Recas...cam tot ca pe Caransebs-Lugoj s-a petrecut,adica au reparat-o anul trecut sau acum 2 ani si au reluat reparatul anul asta...

#16
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
e adevarat ca primele utilaje au aparut pe DN6 intre Caransebes si Baile Herculane inainte de 2007. E vorba de cele ce lucrau la varianta de ocolire a localitatilor Domasnea si Mehadia, dar asta nu afecta traficul de pe DN6. Am cautat putin pe net si am gasit ca hotararea de expropiere pentru tertenurile de Mehadia a apratut in monitorul oficial abia in Nr. 650 din 22.07.2005 deci lucrarile au inceput dupa cum e si normal mai tarziu, probabil prin 2006. Decopertarile si lucrarile serioase au aparu abia anul trecut.

Cu portiunea dintre Timisoara si Lugoj e o alta poveste. Ele au inceput in 2002 si trebuiau finalizate in 2004. S-a adus pana la stratul de baza portiunea dintre Lugoj si Belint. In rest pauza. In 2006 a fost reziliat contractul cu acel antreprenor care a papat banii, bani destinati intre altele si finalizarii centurii Timisoarei. Cu noul antreprenor s-a semnat contractul anul acesta cu finalizare in 2010 parca, dar cine stie....

#17
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
eu cred ca o sa avem foarte multi km de autostrada , cam cum se vede in harta din primul post . dar peste 2442242........ ani .
am auzit ca la nush ce autostrada au avut nevioe de ~5 ani ca sa faca o portiune de cativa km :D , deci ce pretentii sa avem la mai multe autostrazi .

#18
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Situatia actuala privind constructia de drumuri noi si autostrazi este generata de un singur factor - "baietii de la STAT"! De ce? Fiindca nu se doreste acest lucru chiar de cei care-i platim din buget! Toate promisiunile si "maretele planuri" de realizare a unor autostrazi noi sunt numai pentru urechile publicului credul! Sa vedeti ce "minunatii" vor promite in aceasta campanie electorala toti "cantintatii"!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate