Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Romanian Society For Preventing Cruelty To Animals

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Lucy02

Lucy02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2007
Hi guys! :D

RSPCA( Romanian Society For Preventing Cruelty To Animals) este o comunitate online pentru iubitorii de animale din Romania. Urmareste educarea publicului in vederea prevenirii cruzimii si maltratarii animalelor. Este un loc unde intalniti alti iubitori de animale si unde va puteti impartasi intamplarile cu cei din jur.
Pentru cei interesati, aici este adresa comunitatii: http://romanianspca.ning.com/.
Sper sa ne vedem acolo!

Cya  :)

#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
cya there !

#3
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Useles!

Cata vreme nu ai legislatia de partea ta, cata vreme nu ai cum sa aplici practic principiile de baza ale protejarii animalelor, cata vreme boul si handicapatul de idiot isi omoara animalul in fata ta, in fata oricui, ca asa vrea el, si lista poate continua...daca nu ai astea, orice forum pe care il faci tu in care ne strangem noi si ne punem poze cu pisica si ii criticam pe boii astia care fac rau animalelor, e un mare ZERO!!!

Stii ce face RSPCA in SUA sau UK? Matura cu ei pe jos daca au lasat un caine fara apa o zi, sau papagalul fara spatiu de zbor, umple puscariile cu "bestii" de astea. Bestiile lor iti dai seama ca sunt mici copii fata de ale noastre...ai nostri au si pari, au si tarnacoape, lopeti, sape, cu care pot lovi un animal...

Da-mi mie legislatia, da-mi un gun si o pereche de catuse si lasa-ma sa intru intre ei. Nu imi trebuie nici masina, merg pe jos...pentru ca in prima localitate in care intru, in primul cartier, in primul bloc...o sa am treaba vreo 2 saptamani....

Asa ca daca vrei sa faci ceva util fa ceva practic nu fa un site in care punem poze si ne plangem. Si cauta un alt nume ca RSPCA-ul adevarat o sa creada ca sunteti colegi.

Edited by Akomar, 16 September 2008 - 11:56.


#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu inteleg de ce dracu' nu-i zice Asociatia Romana penru prevenirea cruzimii fata de animale !?
care badea gheorghe o sa stie ce-i aia RSPCA !?

#5
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Iti dai seama ca nu stie..si daca ar sti, tot nu l-ar interesa, dar de...o fi trendy  ;)

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostAkomar, on Sep 16 2008, 14:26, said:

Iti dai seama ca nu stie..si daca ar sti, tot nu l-ar interesa, dar de...o fi trendy  ;)

imi dau seama...si macar dac-ar scrie corect in engleza ceea ce pe site-ul ala nu e cazul :death:

#7
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
Mai scutiti-ma cu animalele voastre.

#8
lll_l16

lll_l16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2008

View Postdanok007, on Sep 16 2008, 16:58, said:

Mai scutiti-ma cu animalele voastre.
Atunci ce cauti pe forumul asta?
Sunt satula de prostcrescuti care vin aici doar pentru a se baga in seama.
"Mai scutiti-ma cu animalele voastre"!!!! Nu ti-ar fi rusine!!! Ce ti-au facut saracele? Canmd apara, salveaza oamenii sunt bune, altfel...la gunoi cu ele??!!!!
Imi e sila de astfel de persoane...

#9
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Inutil in Romania. Ca sa fie eficienta o astfel de asociatie trebuie sa existe si un cadru legal in care sa -si desfasoare activitatea. La noi nu exista. De asemenea, nivelul de trai si de educatie al oamenilor trebuie sa fie mai mare decat cel actual. In conditiile in care unii nu au casa, nu au haine, nu au ce manca, sunt sigur ca-i doare in plua de maidanezi si animalele pe cale de disparitie si alte chesti.

Am tot vazut la noi in tara astfel de initiative insa modul lor de abordare a problemelor este unul gresit, fanatic chiar. "Sa aparam animalele de oameni!" si atat! nu au spatii in care sa tina animalele in conditii bune, nu au medici, nu au mai nimic. De asemenea, o astfel de asociatie ar trebui sa se preocupe si de protejarea oamenilor de animale. Vad la TV emisiuni care prezinta activitatea unr asociatii similare din UK, USA, OZ etc. Acolo suna lumea la politie si la asociatii cand animalul vecinului ii deranjeaza si chiar se iau masuri pertinente. La noi toti o dau din colt in colt, ca nu e treaba lor, ca aia care reclama nu au suflet, ca, ca, ca...

Nu ar fi mai bine ca oamenii de la aceste asociatii sa vorbeasca cu proprietarul cainilor care-mi latra mie noapte in cap si sa gaseasca o solutie sa impace pe toata lumea, in loc sa ma blameze pe mine? Ma injura pe mine ca nu am suflet, eu nu pot sa dorm, ma enervez si cand prind cainele pe scare, ii crap capul!
Cainele saracu' nu are nici o vina insa asta este! Nu pot sa-i crap capul vecinului, vecinul e idiot si nu intelege ca sunt deranjat, asociatiile de protecti a animalelor se rezuma la a-l ajuta pe vecin cu ceva mancare pentru caini si atat.

Ce parere aveti de asta? Sper ca ce faceti voi cu aceasta asociatie noua sa fie facut cu cap nu aiurea cum ai facut altii gen 4 labe... alt fel, sunteti degeaba.

#10
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postlll_l16, on Sep 30 2008, 11:21, said:

Atunci ce cauti pe forumul asta?
Sunt satula de prostcrescuti care vin aici doar pentru a se baga in seama.
"Mai scutiti-ma cu animalele voastre"!!!! Nu ti-ar fi rusine!!! Ce ti-au facut saracele? Canmd apara, salveaza oamenii sunt bune, altfel...la gunoi cu ele??!!!!
Imi e sila de astfel de persoane...
Poate l-a muscat vreo haita de ciini si acum are omul cicatrice pe picior. Posibil, nu?

In afara de asta si de ce a zis Johnny Bravo... spor la tocat bani frunza la ciini.

Edited by 934, 30 September 2008 - 10:40.


#11
lll_l16

lll_l16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2008

View Postjohnny bravo, on Sep 30 2008, 11:35, said:

Inutil in Romania. Ca sa fie eficienta o astfel de asociatie trebuie sa existe si un cadru legal in care sa -si desfasoare activitatea. La noi nu exista. De asemenea, nivelul de trai si de educatie al oamenilor trebuie sa fie mai mare decat cel actual. In conditiile in care unii nu au casa, nu au haine, nu au ce manca, sunt sigur ca-i doare in plua de maidanezi si animalele pe cale de disparitie si alte chesti.

Am tot vazut la noi in tara astfel de initiative insa modul lor de abordare a problemelor este unul gresit, fanatic chiar. "Sa aparam animalele de oameni!" si atat! nu au spatii in care sa tina animalele in conditii bune, nu au medici, nu au mai nimic. De asemenea, o astfel de asociatie ar trebui sa se preocupe si de protejarea oamenilor de animale. Vad la TV emisiuni care prezinta activitatea unr asociatii similare din UK, USA, OZ etc. Acolo suna lumea la politie si la asociatii cand animalul vecinului ii deranjeaza si chiar se iau masuri pertinente. La noi toti o dau din colt in colt, ca nu e treaba lor, ca aia care reclama nu au suflet, ca, ca, ca...

Nu ar fi mai bine ca oamenii de la aceste asociatii sa vorbeasca cu proprietarul cainilor care-mi latra mie noapte in cap si sa gaseasca o solutie sa impace pe toata lumea, in loc sa ma blameze pe mine? Ma injura pe mine ca nu am suflet, eu nu pot sa dorm, ma enervez si cand prind cainele pe scare, ii crap capul!
Cainele saracu' nu are nici o vina insa asta este! Nu pot sa-i crap capul vecinului, vecinul e idiot si nu intelege ca sunt deranjat, asociatiile de protecti a animalelor se rezuma la a-l ajuta pe vecin cu ceva mancare pentru caini si atat.

Ce parere aveti de asta? Sper ca ce faceti voi cu aceasta asociatie noua sa fie facut cu cap nu aiurea cum ai facut altii gen 4 labe... alt fel, sunteti degeaba.
esti total pe dinafara.....imi pare rau ca m-am nascut intr-o astfel de tara!!! ce oameni patetici!!!

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjohnny bravo, on Sep 30 2008, 11:35, said:

Inutil in Romania. Ca sa fie eficienta o astfel de asociatie trebuie sa existe si un cadru legal in care sa -si desfasoare activitatea. La noi nu exista. De asemenea, nivelul de trai si de educatie al oamenilor trebuie sa fie mai mare decat cel actual. In conditiile in care unii nu au casa, nu au haine, nu au ce manca, sunt sigur ca-i doare in plua de maidanezi si animalele pe cale de disparitie si alte chesti.

Am tot vazut la noi in tara astfel de initiative insa modul lor de abordare a problemelor este unul gresit, fanatic chiar. "Sa aparam animalele de oameni!" si atat! nu au spatii in care sa tina animalele in conditii bune, nu au medici, nu au mai nimic. De asemenea, o astfel de asociatie ar trebui sa se preocupe si de protejarea oamenilor de animale. Vad la TV emisiuni care prezinta activitatea unr asociatii similare din UK, USA, OZ etc. Acolo suna lumea la politie si la asociatii cand animalul vecinului ii deranjeaza si chiar se iau masuri pertinente. La noi toti o dau din colt in colt, ca nu e treaba lor, ca aia care reclama nu au suflet, ca, ca, ca...

Nu ar fi mai bine ca oamenii de la aceste asociatii sa vorbeasca cu proprietarul cainilor care-mi latra mie noapte in cap si sa gaseasca o solutie sa impace pe toata lumea, in loc sa ma blameze pe mine? Ma injura pe mine ca nu am suflet, eu nu pot sa dorm, ma enervez si cand prind cainele pe scare, ii crap capul!
Cainele saracu' nu are nici o vina insa asta este! Nu pot sa-i crap capul vecinului, vecinul e idiot si nu intelege ca sunt deranjat, asociatiile de protecti a animalelor se rezuma la a-l ajuta pe vecin cu ceva mancare pentru caini si atat.

Ce parere aveti de asta? Sper ca ce faceti voi cu aceasta asociatie noua sa fie facut cu cap nu aiurea cum ai facut altii gen 4 labe... alt fel, sunteti degeaba.

da ma asa e, ca in unele tari vestice sau america unde functioneaza pe bune asemenea asociatii, toti au casa masa si sunt doldora de bani.
homeless, amarati, salarii mici, etc sunt peste tot fara exceptie...si totusi, in unele locuri merge iar in altele nu

#13
lll_l16

lll_l16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2008

View Post934, on Sep 30 2008, 11:39, said:

Poate l-a muscat vreo haita de ciini si acum are omul cicatrice pe picior. Posibil, nu?

In afara de asta si de ce a zis Johnny Bravo... spor la tocat bani frunza la ciini.
Alt intelept...e plina romania de asa ceva...de-asta am ajuns unde am ajuns, ca toti sunt destepti si stiu totul!!!!!
Ma bucur ca ii musca, un caine nu musca niciodata fara motiv, nicoodata, si nu vreau sa aud tot felul de porcarii ca sunt satula ...satula pana peste cap de oameni ignoranti si fara educatie!!! Ii lovesc, arunca cu pietre in ei si apoi....plangeti...bine fac!!!!

#14
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postlll_l16, on Sep 30 2008, 13:33, said:

Alt intelept...e plina romania de asa ceva...de-asta am ajuns unde am ajuns, ca toti sunt destepti si stiu totul!!!!!
Ma bucur ca ii musca, un caine nu musca niciodata fara motiv, nicoodata, si nu vreau sa aud tot felul de porcarii ca sunt satula ...satula pana peste cap de oameni ignoranti si fara educatie!!! Ii lovesc, arunca cu pietre in ei si apoi....plangeti...bine fac!!!!
Azorel, sezi! Stim cu toti ca haitele de ciini ataca doar oamenii fara educatie. :rolleyes:
Si vezi ce-i cu "patetic" ala din post-ul tau trecut ca nu prea se incadreaza.
Ah, si spune-i asa si chinezoiului muscat de cutulache si care acum cinta la harpa. Sau amesteca in cazan, e fix problema lui.

#15
lll_l16

lll_l16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2008

View Post934, on Sep 30 2008, 13:55, said:

Azorel, sezi! Stim cu toti ca haitele de ciini ataca doar oamenii fara educatie. :rolleyes:
Si vezi ce-i cu "patetic" ala din post-ul tau trecut ca nu prea se incadreaza.
Ah, si spune-i asa si chinezoiului muscat de cutulache si care acum cinta la harpa. Sau amesteca in cazan, e fix problema lui.
mai studiaza , de fapt valabil pentru inca doua persoane , pentru ca modul de exprimare e jalnic, saracacios...."Si vezi ce-i cu "patetic" ala din post-ul tau trecut ca nu prea se incadreaza" !!!!
Stiu ca e greu pt unii, dar de-asta unii sunt mai departe si altii nu, asta face diferenta.
Din aceasta cauza vorbeste lumea cum vorbeste despre romani, pentru ca sunt ignoranti ci "I".
Ai inteles Azorel?
Dar jignesc cateii spunandu-ti Azorel

#16
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

View Postspare-me, on Sep 30 2008, 12:27, said:

da ma asa e, ca in unele tari vestice sau america unde functioneaza pe bune asemenea asociatii, toti au casa masa si sunt doldora de bani.
homeless, amarati, salarii mici, etc sunt peste tot fara exceptie...si totusi, in unele locuri merge iar in altele nu

Ideea e ca ponderea la noi in tara este mai mare. Overall, nivelul lor de trai este peste al nostru.
Oricum, lll_l16 este varza! Eu am dat niste sugestii nu am dat cu paru' insa nu este in stare sa inteleaga. Este clar ca are aceeasi atitudine fanatica, indoctrinata ca cei pe care i-am dat exemplu negativ.

#17
lll_l16

lll_l16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2008

View Postjohnny bravo, on Sep 30 2008, 16:44, said:

Ideea e ca ponderea la noi in tara este mai mare. Overall, nivelul lor de trai este peste al nostru.
Oricum, lll_l16 este varza! Eu am dat niste sugestii nu am dat cu paru' insa nu este in stare sa inteleaga. Este clar ca are aceeasi atitudine fanatica, indoctrinata ca cei pe care i-am dat exemplu negativ.
Johnny bravo nu sunt nici "varza" si nici "indoctrinata". Comunismul insa lasa urme adanci din pacate...nici peste 30 de ani oamenii nu vor fi liberi sa gandeasca cu creierele lor. Eu nu sunt indoctrinata. E adevarat ca nivelul de trai este mai mare in alte tari insa ce are de-a face cu sufletul omului? De cand pana cand conteaza nivelul de trai cand este vorba de comportamentul nostru fata de animale?????? de cand???? Lasam la o parte discursul de animal shelters and so on!!!!!  Numai insista. Eu am spus ca romanul este ignorant, se gandeste doar la el si pe termen scurt, sa ii fie bine acum, azi, restul nu conteaza!!!! Insa imi place ca sunt destui care calatoresc, si le place cum e afara, le place civilizatia, insa cand se intorc revin aceleasi persoane.
Indoctrinat esti tu! Discutia cu astfel d epersoane e inutila.

#18
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postlll_l16, on Sep 30 2008, 16:39, said:

mai studiaza , de fapt valabil pentru inca doua persoane , pentru ca modul de exprimare e jalnic, saracacios...."Si vezi ce-i cu "patetic" ala din post-ul tau trecut ca nu prea se incadreaza" !!!!
Stiu ca e greu pt unii, dar de-asta unii sunt mai departe si altii nu, asta face diferenta.
Din aceasta cauza vorbeste lumea cum vorbeste despre romani, pentru ca sunt ignoranti ci "I".
Ai inteles Azorel?
Dar jignesc cateii spunandu-ti Azorel
Lassie draga, daca nu as avea o banuiala puternica asupra faptului ca urmezi oarecare tratament medicamentos cu efecte secundare m-as declara ingrijorat vizavi de incoerenta de care dai dovada in scriere si gindire.
Pina la urma ai de spus ceva sau postezi doar ca sa-ti plingi in pumni ca lumea e rea si nimeni nu te intelege? Daca nu, pune-ti lesa si scoate-te singura la plimbare ca Tarzani d-astia ca tine care se bat cu pumnii in piept si sar din liana in liana gasim pe toate drumurile. Nu ajuti cu nimic aceasta cauza astfel. Mai reflecteaza. Nu uita punga si lopatica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate